Dobrý pošťák

Dobrý poštár

Dokumentární

Finsko / Bulharsko, 2016, 82 min

Orlin Ruevski

Místy to působí až moc inscenovaně, vlastně už je to tak na hraně (i v důsledku extrémně návodné hudby), že to působí spíš jako hraný film. Ale dobrý. Hlavně díky tomu, že dokáže přenést určitou "tíseň" existence ve vesnici, kde ne několik málo lidé nuceno žít pospolu, aniž by bylo úniku dál než dvacet kroků. Coby alegorie pak jasné a funkční.(6.3.2017)

Mikrosvět jedné vymírající vesnice. Místo vypravování ukazování jak ekonomická situace nutí lidi k pohybu. Alegorie na situaci stárnoucí a vymírající Evropy, která mladé běžence potřebuje na práci ale zároveň má strach z jiné kultury.(5.12.2017)

Jako film je Dobrý pošťák pěkně natočen, má jedinečnou atmosféru bulharského venkova, krásnou kameru a hudbu. Problém je právě v tom, že je to inscenovaný film, rozhodně ne dokument, alespoň já z něj ten pocit neměl. Postavám jsem to co říkali a činili nevěřil, ať už byly na kterékoliv straně. Nejvíce do očí bijící je to právě u trojice "starostů". Velká škoda, skutečnost by byla zajímavější, ať už by byla jakákoliv. 50%(30.7.2018)

Vypadá to jako inscenovaný film, ale je to dokument. Smutný pohled do zapadlé pohraniční obce, odkud odešli všichni mladí a život zbylých obyvatel naruší jen jednou za čtyři roky volby. Jde o osobní typ dokumentu, vhled do úzké komunity na hranici Evropy. Nečekejte tedy analytický, ale silně subjektivní a lidský snímek.(11.3.2017)

Do očí bijící inscenace zápletky filmu škodí. Jinak je to ale výborný námět a výborná atmosféra a smutně přesná výpověď o stavu současné Evropy.(12.3.2017)