Punishment Park

(festivalový název)
  • USA Punishment Park (více)

Pseudodokument Petera Watkinse sleduje osud skupinky zatčených pacifistů a protiválečných aktivistů, která je odvezena do pouště, kde jsou všichni ve vykonstruovaném procesu odsouzeni. Mohou si ovšem vybrat, zdali upřednostní dlouhý pobyt ve vězení nebo třídenní absolvování tzv. Punishment Parku... Bravurní ukázka toho, jak mocný a krutý může být státní aparát. (Javert)

liuk

Punishment Park je takovou mockumentární etudou o tom, proč autentický levičák musí být vždy před státním apáratem na pozoru, protože stát je instituce s monopolem na organizované násíli a teror. Film se skládá ze dvou segmentů, mezi kterými přeskakuje. První je soud, druhý trest (Punishment Park - několikadenní štreka pouštní pustinou s vojáky v týlu a směrem k americké vlajce). Soud si nic nezadá s válečnými soudy, trest si nic nezadá se léčebným závěrem 1984. Herci jsou většinou neherci a ve fiilmu reprezentují skutečně své politické názory (oběti i soudci), je očividné, že byli vybráni schválně podle jejich vzhledu (podobnost s Jerry Rubinem, Bobby Sealem), film působí opravdu pekelně realisticky (uvedení v Dánsku vyvolalo pozdvižení, protože si někteří mysleli, že je to realita) a nejspíš proto je až příliš přesně vymezeno dobro a zlo, tak už to holt při radikalismu na obou stranách bývá. Je opravdu fascinující, jak je Punishment Park nadčasový, s dnešními koncetráky, Patriot Actem atp., při jejichž schvalování se USA tváří jako systém jedné strany - ačkoli obnovení Patriot Actu teď trochu drhne. ()

Javert

They run for their freedom. They run for their truth. They run for their lives. Tenhle pseudo-dokument o schopnosti amerického státního aparátu umlčet a zbavit se kohokoliv a čehokoliv, co mu není po chuti, se mnou zacloumal jako máloco. Určitě jeden z nejlepších, nejhlubších, nejpravdivějších a zároveň nejmrazivějších filmů, co jsem měl tu čest vidět. Klobouk dolů před Watkinsem. Tohle si v té době dovolit, to chtělo koule. Zaráží navíc také to, že i po necelých čtyřech dekádách je Punishment Park až neskutečně aktuální a člověka nutí k zamyšlení, jak je vlastně možné, že se svět za takovou dobu ani o malou trošku nezměnil... "Do you want me to tell you what's immoral? War is immoral. Poverty is immoral. Racism is immoral. Police brutality is immoral. Oppression is immoral. Genocide is immoral. Imperialism is immoral. This country represents all those things." ()

honajz2

Tohle se mi sakra blbě hodnotí - a v tomhle případě se mi to hodnotí tak blbě, jako snad ještě nikdy nic jiného. On mě ten film totiž v určitých věcech dost nadchnul a v jiných zase dost iritoval. Ale popořadě. Hodně se mi líbí ta trefná a většinou i chytrá kritika neskutečně přehnaného amerického patriotismu, která je zde dovedena do naprostého extrému. Ten nápad sám o sobě je skutečně zajímavý a dobře vedený, takže po téhle stránce asi ani nemám co vyčítat. Natočené je to dost netypicky, jako nějaký co nejrealističtější dokument (btw, Watkins natočil i The War Game, takže se asi není čemu divit), takže bych kvůli tomu ten film asi jen tak nedoporučil, protože tenhle styl vás buď vtáhne, znudí, bude dost otravovat a nebo zůstanete na půli cesty, každopádně podle mě se povedl. Má to silnou podmanivou atmosféru, skutečně to působí co nejrealističtěji a neherci předvedli skvělý a uvěřitelný výkon a dokáže to být místy i dost silné. Líbil se mi taky chytrý a promyšlený střih. Co mi ale naopak hodně vadí je to, že je to neskutečně černobílé. Watkins evidentně byl pacifista a v aktivistech viděl světlo na konci tunelu, to se dá pochopit (vlastně je zajímavé vidět, jak se sem promítla režisérova psychika), ale upřímně, v tomhle podání... Aktivisté jsou jenom hodní, zbytek světa (a hlavně policisté a armáda) jsou jenom zlí. Sorry, ale tohle rozdělování celého lidstva na dva tábory fakt nemám rád, jelikož to v realitě takhle nefunguje. Nejsou lidi jen dobří a jen zlí, najde se mnoho těch, co jsou uprostřed a také jsou tací, kteří víc inklinují k jednomu nebo druhému, jenže s nějakým tím ale. Ta černobílost jak postoji k tématu, tak postav mi ten film zase dost kazí, protože pak to celé působí spíš povrchně a dokonce zde byl i náběh na psychologický film, kterým Punishment Park sice je, ale poměrně nedotaženým. Ale tak aspoň s některými postavami aktivistů se dá nějak víc soucítit, jelikož mluví celkem rozumně - o dost horší je to pak třeba u té devatenáctileté blondýny, ta je svým chováním přímo učebnicovým příkladem toho, proč se mi aktivisti spíš protiví. Když nad tím teď přemýšlím, sice je fakt, že systém, který to kritizuje, v tom patriotismu stojí za prd, ale když se aktivistů ptají, jak by svět vedli oni, nezmůžou se na víc, než na naivní a nerealistické teorie - protože v ně věří, jasně, ale zase to krásně ukazuje, že odpovědět na otázku "Jaký je ideální politický systém nebo vedení světa?" se jasně odpovědět asi nedá, ale nebudu to zde víc rozpitvávat. Taky Kameraman (kterého asi hrál sám Watkins) mohl do děje vstupovat míň, protože to v určitých chvílích působilo spíš jako směšně, jako když Klusák ve svých dokumentech exhibionisticky vstoupí do záběru. A vyprávění na přeskáčku vůbec nemám rád a Punishment Park je tak bohužel vyprávěný po celou dobu. Minimálně ty 4* si to zaslouží určitě, jinak bych měl pocit, že jsem to podhodnotil, ale i když nemám problém s tím to nějak ohodnotit, mnohem, mnohem větší problém mám s tím, že netuším, jestli se mi to líbilo nebo ne. Jsem někde mezi, ale zaujalo mě to víc, než abych byl mezi. Nicméně, na Punishment Park stojí za to se na něj podívat, ten film neprávem úplně zapadl, ale zase to nesedne každému - a to nemyslím nijak zle. Mě to zaujalo ale rozhodně, což bude asi znát už jen z mého komentáře. Slabé 4* () (méně) (více)

Han22

Jak jsem čekal tenhle film mě nebavil, ba přímo mě hnul žlučí. Není to vůbec thriler o přežití v poušti, je nechutná pseudodokumentární levičácká propaganda. Z filmařského hlediska absolutně o ničem, protože jakékoliv napětí z pochodu v poušti ničí neustálé prostřihy na soud, debaty s policisty, porotou a kameraman vstupující do děje. A ten nečekaný konec... ten jsem fakt nečekal :) Z příběhového hlediska naprosté dno - soudy ignorující naprosto všechny zákonné námitky, policajti sadističtí šmejdi nadržení na to někoho si beztrestně odprásknout. Pokud to nemělo být sci-fi, tak by mě zajímalo jak by tohle mohlo projít. A chudáci nevinní aktivisti se kterýma mám sympatizovat. Tady ta propaganda ovšem hapruje, protože šestice aktivistů jsou do jednoho nesympatičtí, uřvaní, sprostí magoři, hlásající revoluci, zabíjení, ničení a nenavrhující žádnou rozumnou alternativu. Jak to dopadá když se podobným šaškům ustupuje vidíme na dnešní společnosti, kde podobní aktivisti určují jak se bude vyrábět energie, jestli budeme jezdit na benzín, kolik minorit musí být ve vedení firem atd atd... Levičácký hnus 1* za pár povedených scén v poušti. ()

S.Quentin QUALE

Jakási utopická haluz složená ze dvou do sebe sestříhaných, ale ve výsledku na sebe navazujících příběhů, kdy jeden vyobrazuje jakýsi polní vojenský soud s bandou dost hipízackých protestantů a druhý pak zachycuje průběh jejich trestu, čímž je něco jako pochod smrti přes nehostinnou poušť s vojáky v zádech. Jde o totalitní téma, které má mít znepokojující charakter, ale na mě film moc nezapůsobil. Pro zvědavce OK, já bych do toho znovu nešel. 60% ()

• Peter Watkins nechal nakonec herce při dialozích z velké části improvizovat, přestože měl pečlivě vypracovaný scénář. Při postprodukci pak ale dbal na to, aby sdělení snímku přesně odpovídalo jeho představě. (MartinNDL)
  • Režisér měl při filmování k dispozici pouze osmičlenný štáb a jednu ruční kameru. Natáčení trvalo jen dva a půl týdne. (MartinNDL)