Temný Kraj (TV seriál)

Krimi / Drama

Česko, 2017, 12x60 min

Jitka Bártů

Robert Jíša

Lukáš Vaculík, Kristýna Nováková-Fuitová, Jan Teplý ml., Karel Zima, Martin Trnavský, Saša Rašilov nejml., Tereza Kostková, Jan Novotný, Zdena Studenková, Robert Nebřenský, René Přibil, Naďa Konvalinková, Matěj Havelka, Zuzana Kajnarová, Josef Kubáník, Jiří Vejdělek, Teresa Branna, Andrea Daňková, Zuzana Vejvodová, Monika Zoubková, Bořek Joura, Jarmil Škvrna, Petr Halberstadt, Malvína Pachlová, Veronika Macková, Jakub Žáček, Václav Noid Bárta, Dáša Kouřilová, Tomáš Kořének, Diana Šoltýsová, Lukáš Král, Kamila Sedlárová, Jiří Zapletal, Jiří Hána, David Punčochář, Ivanka Devátá, Miloslav Mejzlík, Jaroslav Mendel, Filip Chlud, Jitka Sedláčková, Rudolf Kuča, Miloslav Petrovič, Ondřej Kavan, Martin Havelka, Jan Hofman, Jiří Oberfalzer, Martin Pechlát, Dana Morávková, Vladislav Beneš, Tomáš Jeřábek, Přemysl Boublík, Radek Zima, Kamila Špráchalová, Karel Frýd, Hana Gregorová, Milan Šteindler, Viktor Limr, Veronika Arichteva, Pavla Ptáčková-Vitázková, Michaela Horká, Žaneta Filípková, Perla Kotmelová, Denisa Nesvačilová, Igor Bareš, Rostislav Novák ml., Petr Čtvrtníček, Jiří Knot, Sarah Star, Markéta Krejčová, Ivan Sochor, Marek Dobeš, Alfred Šrámek, Radek Polák, Karel Freund

Komentáře uživatele rakovnik k tomuto TV seriálu

• Temný Kraj (TV seriál) (2017)

Holky Bártů vymyslely nový žánr. Romantické telekrimi. Hloupost policistů mě opravdu uzemňovala, venkov je v očích "pražand" opravdu svérázný (nikoli reálný), ale na obrázky z krajiny kousek za Prahou a herce se docela hezky koukalo. Jak jsem ale několikrát konstatoval, o krimi jde až na posledním místě a čtení pověstí není mysteriózno.(4.4.2017)

Seriál pro mě začal s nepříliš velkými očekáváními, když jsem si přečetl, kdo režíroval a psal scénář. Zápletka se zdá být zajímavá, ale...místo toho, aby případy budily otázky, co bude dál a kdo je pachatelem, vzbuzuje spíše otázky, vyplývající z jednání postav a scénáristické nemohoucnosti. Tedy, kdo s kým a jak a podobně. Záchrana psa, kterého operací paní doktorka proměnila i v jinou rasu, načež za svým pacientem dochází k osamělému vlkovi, je jen začátek, protože paní policistka také nemá muže. Vše je podáno jednoduše, "polopaticky", viz policista a rozcestí. To když stojí Kraj na rozcestí a podle ukazatelů se rozhoduje, kam jej osud zavede. V prvním dílu se seznamujeme s postavami, či spíše figurkami a souhry náhod jsou až moc okaté. Místo činu se řeší rodinné vztahy a mezi tím se i vraždí, což policisty moc nevzrušuje. Usmál jsem se při pohledu na leteckou fotku vesničky o pár číslech na služebně s policisty a kriminalisty. Závěrečný titulek nepotěšil asi nikoho. Uvidíme, co bude dál.(16.1.2017)

• Čarodějnice pokračování (E02) (epizoda) (2017)

Diletantská práce policie odráží diletantskou práci autorek scénáře. Byl jsem rád, že omdlévající policista na neschopence nemusel běžet za pachatelem dlouho. I já jsem odhalil pachatele celkem brzy, ještě v době, když kamera zabírala jen jeho ruce. Beztak jej vlastně odhalil Egon, protože policisté si mysleli, že škrcení nebyl pokus o vraždu. Šéfová týmu vyřešila jen dědečka, jinak dnes byla k ničemu. Vysvětlení pohnutek pachatele bylo k smíchu, stejně jako závěr dílu, jenž byl jako z VKV. Televizní bída.(22.1.2017)

• Loupežníci (E03) (epizoda) (2017)

Celé je to takové naivní. Kraj navíc není elitní super vyšetřovatel, to jen ti vesničtí jsou naprostí idioti, dokonce i s "koronerem", jenž je příbuzný šéfa. Jednání postav je nevěrohodné, dialogy byly dnes strašlivé a Bárta neumí vůbec hrát.(29.1.2017)

• Loupežníci pokračování (E04) (epizoda) (2017)

Důležitý díl, který potvrdil tvůrčí bídu autorského dua. Policajti vrší chybu za chybou, Kraj a tím pádem herečky a divačky dostaly naději, vrah je hloupý trapák (dám poslední dvacku za pivo, tak zavolám a jdu si vyvraždit další kapesné), akce jako obvykle zpackaná a závěrečná výpověď k smíchu. Ani nevím, proč se ještě hodlám dívat dál, snad setrvačností.(7.2.2017)

• Hříšníci (E05) (epizoda) (2017)

Policisté se honí za vrahem s vroubkovaným nožem, který nemá vroubky, v dušičkové době v zelené přírodě. Logika zde opět chybí, obzvláště sbor udivuje svou nekompetentností. Paní učitelka se chovala dle již desetiletí zažitého filmařského klišé jako kráva. Jeden moment mě pobavil, ale jinak se směji jen scénáristickým hloupostem a prkenným dialogům. Na seriál se dá dívat, ale jsem neklidný z toho, že mi stále něco nesedí...(12.2.2017)

• Hříšníci pokračování (E06) (epizoda) (2017)

Za všechno může black metal! Kriminalisté opět ukázali neschopnost, protože pachatele měli nablízku a potřebovali 300 % důkazů k tomu, aby jej odhalili. Ale o to ani vlastně nejde, protože pro autorky je důležitější, která osamělá duše najde spřízněný protějšek. Stejně tak k řešení rodinné krize stačí zajít na hřbitov. Jak prosté.(22.2.2017)

• Pekelníci (E07) (epizoda) (2017)

Venkov byl dnes označen za primitivní, psi tam spí v boudě a v žádném případě se nevrací majiteli (ale požene to výš, třeba až do Prahy), pan psycholog našel spřízněnou duši z mokré čtvrti, až z toho má jeho budoucí partnerka radost, paní baronka si spletla století, vesele se vraždí. Ale jinak se vlastně v této telenovele nic neděje a na seriál se dá dívat. Ale chválím autorky, že si zjistily, že kuli lze vystřelit i z brokovnice.(27.2.2017)

• Pekelníci pokračování (E08) (epizoda) (2017)

Telenovela pokračuje rozhovorem milenek z učitelského sboru, opětovným řešením, jak dodělat boudu, návratem manžela, který je náhodou špičkový neurochirurg a typy jako Kraje operuje jako na běžícím pásu, šéfová by ráda vedla s podřízenými upřímnou komunikaci, myslivci mají pro sebe zábavu a hraběnka nechce pít panáky, panáci z vyšších vrstev chodí po lese a sleduje je parodie na policistu. Ale ten vlastně sledoval tetřeva. A teď si představte, že do toho tu řádí sériový vrah, ale hrdinové musí řešit vztahy a rozhodovat se, co obětovat pro lásku. Mezitím se doputuje k pachateli a po jeho zatčení přijdou nakonec další trapné zpovědi, navozující dojem dokureality. Ovšem nejtrapněji mi bylo při imitaci Slavností sněženek. Kriminálka tu je jen jako motiv, proč se potkávají lidé, důležitější jsou vztahy. Autorky mají o životě na venkově svérázné názory.(6.3.2017)

Nechal jsem si tento díl až na reprízu, protože upoutávky na operaci Kraje a ne na tajemné vraždy mě opravdu nenalákaly. Přednost jsem dal opravdové krimi na ČT1 a dobře jsem udělal. Napětí se nekonalo, ale díky příjemnému obsazení se dalo dívat i na tuto telenovelu s vraždami. Jen Pepan Kala Zimy mi přijde už otravný svou neschopností a nadbytečností. Citováním pověstí má vnést do seriálu slibované mystično, místo toho je jen komickou figurkou. Potěšil mě naopak Milan Šteindler, bohužel ale ne na dlouho.(13.3.2017)

Už jsem si asi zvykl, že tento seriál není kriminální. Melodrama pokračuje, holky autorky se snaží ždímat z diváka slzy, k tomu kolem opět běhá někde v pozadí sériový vrah. Jinak jsou zde smutné oči psí, smutné oči veterinářky, smutné oči přítele Kraje - lékaře, náhrobní deska, protože věštit umí nejen cikánka, záběry a křížek, a k odlehčení rádoby hutné atmosféry nás opět baví obecní blb v blikajícím svetru a šťastná šéfka oddělení, která na Silvestra dostane po letech asi trochu lásky do těla. Vrcholem dílu není stupidní dopadení pachatele, ale fakt, že Kraj je v kómatu a ukradený pes majitelům utekl. Myslím, že je na co se "těšit".(20.3.2017)

• Zjevení (E11) (epizoda) (2017)

Nejvíce mysteriózní je na tomto seriálu představa sester Bártů o fungování venkova. Klišé, přežitky. Kraj vyšetřuje i skoro z kómatu a Ulrich vypadá jako amatér, stejně jako Nebřenského primář, Rašilova psycholog či Teplého drsňák. Líp hraje i Egon. Potěšil mě snad jen řezník Petra Čtvrtníčka, nicméně spíše vzhledem, než dialogy. Je ale hezké, že holky autorky obsadily do rolí šéfů šéfky 😀(27.3.2017)

• Zjevení pokračování (E12) (epizoda) (2017)

Dlouho jsem přemýšlel o "odpadu", protože tento díl asi nic jiného nebylo. Pouze pes dnes prokázal vyšší inteligenci než všichni kriminalisté, ať balíci z venkova, nebo ti elitní až z Prahy. Stejně všichni jen sedí na zadku v kanceláři, nebo kecají, zatímco kolegyně je o dvacet metrů dál, než v hrobu, kde ty neschopné nuly několikrát hledaly. Až se na to Egon už nemohl dívat. Ale ono se na tu pitomost tak nějak dobře kouká. Igor Bareš byl kouzelný, byť o vraždy v dnešním díle šlo opět až na posledním místě. Holkám autorkám se zase vymklo z rukou počasí, krajina se měnila jako na apríla.(4.4.2017)