Reklama

Reklama

Maurice Béjart!

(TV film)
  • Francie Béjart!... Vous avez dit Béjart?...
všechny plakáty
Dokumentární / Životopisný
Francie, 2005, 2x50 min

Režie:

Serge Korber

Hrají:

Maurice Béjart, Jean-Louis Trintignant (vypravěč)

Obsahy(1)

Strhující životopisný dokument o géniovi moderního tance a choreografie... Maurice Béjart, vlastním jménem Maurice-Jean Berger, světově proslulý choreograf a tanečník. Narodil se v Marseille 1. ledna 1927 a zemřel v Lausanne 22. listopadu 2007. V roce 2007 získal švýcarské občanství. Byl velmi aktivním choreografem, se svým souborem Balet XX. století, který založil v roce 1960 v Bruselu, vystupoval po celém světě. Stál u zrodu moderního tance ve Francii a Belgii v šedesátých letech, a to hlavně prostřednictvím výuky celých generací choreografů na škole École Mudra.

Nina Vangeli připomíná: „Významný belgický neoklasický choreograf Maurice Béjart pro Maju Pliseckou vytvořil dílo Isadora na motivy života americké taneční revolucionářky Isadory Duncan. Jistě i proto, že Isadora představovala v tanci svobodu, styl neomezovaný konvencemi, a to se vlastně týkalo i života. Béjarta, baletního neoklasika západního stylu, Maja Pliseckaja obdivovala. A byla uhranuta – jako ostatně celý svět – jeho choreografickou interpretací Ravelova Bolera. Bylo jí už přes padesát let, když ho přesvědčila, aby jí umožnil alternovat sólo této strhující, emocemi k prasknutí nabité choreografie. Připomeňme, že Béjartova choreografie líčí erotické dusno, vyjádřené tancem sólistky (nebo sólisty) na velikém kulatém stole, v obklopení čistě mužského čtyřicetihlavého napruženého sboru." (Česká televize)

(více)

Recenze (1)

bohemia_regent 

všechny recenze uživatele

Jedná se o dvoudílný film, u kterého je zvláštní, že nejdřív byl dokončen druhý díl a pak teprve první. -------- V titulcích filmu uvedeno: český název Béjart! Kdo byl Béjart?; originální název Béjart!... vous avez dit Béjart?; koprodukce Francie / Belgie; rok výroby 2004 (2. díl), 2005 (1. díl). ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama