Kings Bay

Masky:

Sari Nuttunen

Kostýmy:

Nina Erdahl

Typicky mrazivá severská atmosféra dává zapomenout na spíše televizní look i fakt, že se toho ve filmu zase až tak moc neděje. Nebo děje, ale drtivá většina příběhu je o dialozích a novinářském pídění. Nic proti tomu, ale mě tady chyběla gradace a trocha napětí. Pokusy tu sice jsou, ale vyznívají nijace. Ale přesto mě film donutil vydržet až do konce, protože i přes nedostatky příběh budí zvědavost. A líbil se mi i projev hlavní hrdinky. Český dabing tradičně žádná hitparáda, takže pokud máte možnost a schopnosti, zkuste to třeba s anglickými titulky. 60%(15.3.2018)

Absolútne pozitívne prekvapenie zo severu! Celkom premyslený a sfilmovaný príbeh, ktorý je spracovaný na základe osvedčených postupov. Avšak s opatrnými hereckými výkonmi (na všetkých stupni). Pomalšie tempo tu nevadí, divák sa nenudí. Záver veľmi silný a bolestivý. Osobné hodnotenie: 83% (****) (19.12.2017)

Nebýva pravidlom, že zvyknem sledovať filmy v TV. Štvú ma reklamy každý 15 minút alebo to, že môj systém mi nedovoľuje napr. na HBO si dať pauzu a skočiť si dať cígo na balkón. Lenže keď sa jedná o škandinávsky thriller tak je to obrovská výnimka. Preto som bol rád, keď som pri prepínaní narazil na tento film, ktorý akurát začínal. Vonku zúrila parádna búrka a to je ideálna atmosféra na sledovanie práve tohto žánru. Zo začiatku to začína ako klasa z prostredia krajiny vikingov. Krásne prostredie nórskeho Tromso ju počiarkovalo hlavne okolitou prírodou, ktorú kamera síce moc často nezaberá, ale každý záber stojí zato, Jedine čo som nevedel, bol ten pocit, že som nevedel daný film podľa žánru zaradiť. Divák to spozná až po cca. 40 minútach (to myslím spozná dokonale). Ide o investigatívnu žurnalistiku a tú som si hlavne pri filme Spotlight fakt obľúbil. Dvojica miestnych novinárov sa ponára do vyše 50 ročnom prípade nešťastia, ktoré sa vláda snažila a aj snaží ututlať. Fakt po čase to človeka dostane a dokonca si tú šialenú samotársku novinárku aj obľúbi. Škoda, že film má strašne rýchly koniec, z ničoho nič BOOM a THE END sa objavilo na obrazovke, čo bola škoda.(20.9.2017)

Fanúšikovia politicky investigatívnej žurnalistiky si prídu možno na svoje. Bežného diváka to môže trochu nudiť. Pointa je ale jasná, novinár je len malý pán a určite by sa nemal stavať veľkému Rusku alebo všemocným Spojeným štátom americkým. Štýl je typicky škandinávsky, pomalý, niekedy akoby bez života, orientovaný čisto na prípad. Nestrhne, len poučí a informuje.(15.10.2017)

Ešteže sa tento konšpiračný triler odohráva v Nórsku a má tak tú správnu chladnú atmosféru, kde sa vyšetruje v čapiciach a rukaviciach a to teplo, kedy postavy vstúpia do interiéru a idú si dať kafe cítite aj vy. Inak sa tu dozvedáme informácie, ktorých odhalenie by spôsobilo dnes v spoločnosti tak maximálne pokrčenie plecami, že v studenej vojne sa predsa robili svinstvá a 21 obetí v prorovnaní s vojnami je nič a čo dnes s tým, ale možno to v Nórsku berú inak a je to samozrejme len dobre. Novinári sa rozprávajú o tom, že sa im podarilo oddajniť nahrávky s pomocou jednej osoby, ktorá úplne náhodou zomrela na infarkt. Investigatívcov akosi nenapadne hľadať súvislosti. Dej sa odvíja pomerne predvídateľne až do konca, ten ale nepôsobí ako predpokladaný pravý hák do divákovho oka. Asi preto, že sme to už videli inde, viac menej očakávali a nakoniec ani nevyznieva vzhľadom na okolnosti príliš logicky, aspoň pre mňa.(26.9.2018)