Reklama

Reklama

David Attenborough: Rajští ptáci

(TV film)
  • Velká Británie Attenborough's Paradise Birds (více)
Dokumentární
Velká Británie, 2015, 50 min

Obsahy(1)

Rajky, žijící takřka výhradně na Nové Guinei v Tichém oceánu, patří k nejkrásnějším ptákům světa. Do 19. století je nikdo, kromě domorodců, živé neviděl. Prvním Evropanem, který je spatřil, byl v roce 1854 britský přírodovědec Alfred Russell Wallace... David Attenborough představuje vlastní teorii k mystériu a odhalení, posedlosti a vědeckým zjištěním, které obklopují nepolapitelné rajské ptáky. Osobně strávil celý život jejich natáčením a často se mu podařilo zachytit je při některé činnosti vůbec poprvé. Zároveň se věnoval výzkumu rajských ptáků v přirozeném prostředí jejich domova v nitru těžko přístupného pralesa i pozůstatků jejich exemplářů ve sbírkách evropských muzeí. Sir Attenborough přibližuje vášeň a nadšení vyvolané rajskými ptáky v mnoha lidských srdcích, od sběratelů přes malíře až po přírodovědce a dokumentaristy. Odhaluje skutečnou, vědecky prověřenou podstatu života těchto exotických opeřenců. Dokazuje, že nejde o žádné náboženské ikony, jejich evoluci naopak popohnal dopředu sex. A nakonec díky nečekanému zvratu událostí vyrazí do katarské pouště, kde v nejmoderněji vybaveném zařízení žije největší skupina těchto ptáků na světě – jako součást soukromé sbírky katarského šejka. (TV Prima)

(více)

Recenze (2)

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Pohled do života rajek, opět tak, jak to umí jen David Attenborough. Zábavně, zajímavě, s epickými záběry, skvělou kamerou a maximem informací. Na ty úplně nejlepší dokumenty to sice samozřejmě nemá, ale i tak je to obrovský nadprůměr a nepochybná kvalita. 85%. ()

Naushika. 

všechny recenze uživatele

Sir Attenborough jako vždy úžasný, ale tentokrát mě trochu zklamal poměr "mluvících hlav" a actual záběrů z přírody. Historický kontext a vývoj zvěstí o tajuplných rajkách, o kterých se v Evropě toho času věřilo, že nemají nohy a křídla a jen se étericky vznáší na nebesích, je samozřejmě nesmírně zajímavý a klidně bych se podívala na dokument, který by se věnoval jen a jen tomu, ale od tohoto projektu a filmu jsem prostě čekala trochu míň vysušených rajek v přírodovědeckém kabinetu a trochu víc živých rajek v pralese. I tak je to ale super film o nádherných a morfologicky a etologicky absolutně ujetých zvířatech, který vřele doporučuji. ()

Reklama

Galerie (14)

Reklama

Reklama