V roku 1987 bol v Južnej Kórei počas výsluchu na policajnej stanici zavraždený mladý študent, ktorý bol podozrivý z propagandy komunizmu. Toto je príbeh o udržaní moci v tejto krajine... (*CARNIFEX*)

Lacike

Po filmoch May 18 alebo A Taxi driver tu máme ďalší film o zlomových udalostiach Juhokórejskej republiky, ktoré formovali jej demokratické zriadenie. Tentokrát o situácii v roku 1987, ktorá nastala potom, čo protikomunistická rozviedka umučila jedného nevinného študenta. Udalosti, ktoré sa spustili by sa dali prirovnať k nášmu novembru v 1989tom roku. Hlavným problémom filmu je to, že je o udalostiach, ktoré sú nášmu bežnému divákovi úplne cudzie a aj keď sa film do určitej miery snaží diváka zoznámiť s pozadím celej situácie, tak to naplno aj tak nemá šancu pochopiť. Všetky tie nekonečné titulky, ktoré nám predstavia bambilión postáv, začnú byť po chvíli únavné a aj tak vám to bordel v hlave so všetkých tých nových informácii neutriedi. Tento film je rozhodne určený Kórejskému publiku. Náš divák rozhodne neocení napríklad štylizovanie jednej postavy v určitom momente do v Kórey známej fotky a skôr sa bude nechápavo čudovať prečo u tej postavy celý film kládli tak veľký dôraz na jeho topánky. Takýchto divných momentov je film plný. Napriek tomu dávam solídne 4 hviezdičky. Téma boja za demokraciu je hodná ocenenia. Film ma rýchly spád, takže aj keď občas nebudete chápať čo sa vlastne deje, tak to bude stále napínavé. Herecké obsadenie je špičkové. Aj v menších úlohách sa nájdu hviezdni a osvedčení herci, ktorí aj na menšej ploche predvedú adekvátny výkon. Najviac ma dostal Yoon-seok Kim ako totálne svinský veliteľ protikomunistickej rozviedky, ktorému celý film budete priať, aby okúsil svoje vlastne metódy mučenia. A z tých kladných som zase držal najviac palce Hae-jin Yoovi, ktorý hral bachára v base a spolupracoval s odporcami prísneho militantného režimu. Takže ak máte chuť zistiť niečo nové o nedávnej Kórejskej histórii, tak sa tento film oplatí vidieť. Po jeho konci najskôr skončíte na wikipédii, aby ste lepšie pochopili, čo ste vlastne práve videli. 7/10. ()

EvilPhoEniX

Slušný film, který je solidně natočený, dobře zahraný, atmosférický a věřím, že i historický věrný, ale nedokázal mě strhnout, tak jak jsem doufal. Mladý student zemře při výslechu policií, které obsahovalo i mučení a všichni se to snaží ututlat, ale pravda výjde na povrch a studentí v ulicích se začínají bouřit a žádají spravedlnost. Není to úplně žánr, který bych vyhledával, ale Korejci i pro mne nepříliš lákavý námět dokážou natočit atraktivně. 6,5/10. ()

*CARNIFEX*

Za “odkaz” spoločnosti, ktorý tento snímok zanecháva, tak zato tá “piata”. Pre získanie, respektíve udržanie moci v krajine, sa určití ľudia nezastavia pred ničím .. ()

Snorlax

Velkým pozitivem filmu je pro neasijské publikum zajímavý exkurz do historie Jižní Koree. Snímek se však soustředí na zbytečně mnoho postav, jeho hlavní linie se tím rozmělňuje a film ztrácí na dynamičnosti. Po citlivém prostříhání by film určitě pookřál. ()

silentname

O Juhokórejskej histórii toho moc neviem a tak som rád, že sa človek môže dozvedieť niečo aj cez filmové médium. Konkrétne vo filme "1987: When The Day Comes" sa sústredíme na náročné obdobie v Južnej Kórei, kedy vládol v krajine silný militantný režim a ľudia sa rozhodli konečne postaviť proti tomu a bojovať za demokratické podmienky. Vlastne celý ten systém bol ako keby sa báli Kórejci infiltrácie zo severu, aby ich mohli zlikvidovať, tak sme mali protikomunistickú skupinu bojovníkov a politikov, ktorí pre svoje vlastné záujmy si robili absolútne čo chceli. Ale ako sa hovorí, čo oči nevidia, to srdce nebolí. No všetko sa vysoko skomplikuje smrťou mladého študenta, ktorý bol počas výsluchu umučený na smrť. Ale aby neboli problémy, tak sa to samozrejme pokúsili ututlať a nejako zamiesť pod koberec. Telo na kremáciu, upraviť príčinu smrti, tváriť sa, že dostal infarkt po tom, ako vyšetrovateľ buchol rukou po stole a podobne. A najlepšie je, že niekedy sa aj v takomto komplikovanom svete nájdu ľudia, ktorí chcú veci robiť podľa práva a podľa zákonov. A vďaka jednému mladému prokurátorovi, ktorý sa odmieta podriadiť režimu a vydať telo na kremáciu bez toho, aby bola uskutočnená pitva a aby mohla rodina vidieť telo sa veci pomaly začnú dávať do pohybu. Takže na zmenu niekedy stačí len pár čestných ľudí, ktorí sa nedajú zastrašiť a budú bojovať až absolútne do konca. Podľa mňa ide o veľmi dobre spracovaný film, ktorý ma dostal do obdobia, o ktorom som nič nevedel. Okrem toho sa nebojí byť aj násilnejší a drsnejší. Nešetrí sa tu kopancami, bitkami a všetko to pôsobí veľmi skutočne a vierohodne. Prem ňa veľmi silný film s vynikajúcimi momentkami a opäť mi len potvrdzuje, že Južná Kórea nám ponúka vynikajúce filmy. Odporúčam pozrieť. Hodnotenie: A ()

ScarPoul

Film, ktorý pojednáva o veciach, ktoré musia byť aj nám veľmi blízke. Oproti príbehom z Československa je ale film kompaktnejší, komplexnejší a charakterovo vyzretejší. Stavia na silných ľudských charakteroch a skutočná obeť je až vedľajšia/vedľajšia postava. Funkčné vo všetkých líniách. Postavy uveriteľné a príbeh je dynamický a bez hluchých miest. Scenárista asi veľmi chcel vypovedať o nádeji a sile a konfrontovať ju zo zverstvami, ktoré znova opakujem, nám musia byť povedomé. Koniec značne uspokojivý a bez pátosu. Joon-hwan Jang veľmi umne balansuje na pozadí historického žánru s politickým presahom a vytvára kolektívneho hrdinu, ktorému držíme palce do rovnakej mieri ako sledujeme jeho boj s kolektívnym zlom. Žánrovo priamejšie ale hodnotovo vyzretejšie a poučnejšie. Yoon-seok Kim vo svojej úlohe hlavného kápa jednotky proti komunistickej činnosti výrazne démonický. ()

Jigy

Velmi emotivní snímek jedné společenské éry a revoluce. Věřím, že z pohledu Korejské historie velmi silné téma a musím uznat, že i v odkazu našich dějin jsem cítil pochopení a odkaz boje za demokracii. Velmi povedené filmařské i herecké dílo. Velmi pěkný a silný film. ()

Ceres

Velice dobře natočený snímek na pozadí historický událostí z velice těžké doby, kdy Korea i po Korejské válce žila prakticky stále v dikatuře, to se ale mělo změnit. Velice emotivní film nabitý skvělými herci, scénami a táhne od začátku až do konce, kdy zvláště tu důležitou finesu udělá ten závěr. Spousta mladých lidí se již narodila do jiné doby a alespoň taková to forma připomenutí, co vše, co považujeme za samozřejmé, stálo spoustu úsilí a životů jiných. Za mě filmově perfektní. "..You think you can change the world? Your ideals and dreams....Don´t you think about your family? ... No such day will come. Stop dreaming and wake up. - I wish I could, but I can´t. Because it hurts so much. " ()

kklepkaa

Velice zajímavý vhled na korejskou historii, která není českému divákovi až tak vzdálená. Některé momenty, a nebylo jich málo, byly hodně silné. Skvěle zpracované, úžasné herecký výkony. ()