I Don't Feel at Home in This World Anymore

Krimi / Thriller / Komedie / Drama

USA, 2017, 93 min

Vůbec jsem nepočítal s tím, že by mi film dokázal vyčarovat doboru náladu, ale stalo se. On to totiž není ani tak thriller či krimi, jako spíš černá komedie a tak také výborně funguje. A základ je přitom tak jednoduchý. Naivní Ruth a její přitroublý soused se snaží domoci spravedlnosti tam, kde policie selhává. Že se přitom dostávají do bizarních situací, na které nejsou připraveni, je celkem nabíledni, ale Blair to podává tak, že všechny ty šílenosti, co se oboum hlavním protagonistům dějí, jsou vlastně přirozené a to mě bavilo. Všechno vrcholí v závěru drsnou cca dvacetiminutovkou, u které jsem slzel smíchy. Herecky bez výhrad a Melanie Lynskey je tady kouzelná, stejně jako baví Elijah Wood, který si sice pořád nese hobití stigma, ale už to není tak hrozné. 75%(18.3.2017)

Nezávisle působící film, jehož žánrová neustálenost dělá s dějem nepředvídatelné "černohumorné" kejkle. Až má divák pocit, že jméno režiséra Macon Blair je jen umělecký pseudonym, za nímž se skrývá někdo z Coenovic dua. Život frustrované zdravotní sestry Ruth nabere bizarní obrátky poté, co je její dům vykraden. Policejní opatření mají jen formální ráz, tudíž nezbývá nic jiného, než aby se Ruth pustila do pátrání po zlodějovi na vlastní pěst. Nečekaného spojence nachází ve svém nevyzpytatelném sousedovi Frodovi Pytlíkovi, připomínajícím anarchistu. Filmu chybí nějakou dobu náboj, i od Elijaha Wooda jsem tak nějak čekal větší vyšinutost, jevil se jako pořádný magor, ovšem film se po několika žánrových skocích najde v závěrečné třetině, která je zdatným vyvrcholením předešlých, jen průměrných událostí. Ano, přece jen valná většina filmu je odvedena průměrně, převažuje neotřelost i originalita, určitě jsem ale dějem nebyl výrazně stržen. Debutující režisér vsadil na málo známou Melanii Lynskey, která ke své roli přistoupila přirozeně. Herecké výkony všech účastníků lehce krvavého zájezdu jsou nadmíru kvalitní, vypíchl bych primitivní zlodějku hvězdné krásky Jane Levy a nepřehlédnutelně afektovanou Christine Woods, má budoucí herecká hvězda. Režii chyběl větší spád událostí i smysl pro dramatické vypětí, ovšem je to v podstatě tv film, takže nejdůležitější je, že to drží pohromadě a má to progresivní tvůrčí přístup. 7/10(27.1.2018)

Zvláštně sympatický filmový chameleon. Co začíná jako kombinace Volného pádu a Bůh žehnej Americe, vše ve stylo bratří Coenových vyústí v detektivku, silně černokomediální přestřelku a v závěru dokonce slasher! Hlavní hrdinka je taky takový chameleon - doteď pořádně nevím, jestli jsem s ní měl soucítit nebo se jí smát, jak si vše nechá líbit. Jestli to však byl režisérův záměr, pak tleskám. Všechno ostatní je pak klasická komedie ve stylu bratří Coenů se spoustou náhod, zbraní, líbivého soundtracku, lidech jdoucích po penězích cestou zločinu a mrtvol.(26.1.2018)

Tak to je přesně ten typ filmu, od kterýho moc nečekáte a on z vás postupně vyrazí dech :-D Vše začíná vcelku standardní vloupačkou do bytu jedné "obyčejné" ženy. Jenže tahle žena se nechce smířit s ledabylým přístupem policie a bere boj za svou svobodu a bezpečnost do vlastních rukou. Vlastně jde o skutečný obrázek toho, jak dnes přistupují ti, co nás mají chránit a bránit k zločinům, které se díky naší zkažené společnosti, staly už tak nějak běžnou součástí systému :-/ Hodně mě překvapil E. Wood a samozřejmě hlavní protagonistka M. Lynskey :-) Doporučuju všem, kteří mají rádi surové a lidské příběhy, postavené na reálném základě, s reálným chováním postav a s neplánovaným závěrem :-)(7.3.2017)

Další z řady nezávislých filmů s podivnými postavami v hlavní roli. V tomto případě se ale naštěstí nejedná o otrocké následování příběhové formule daného žánru a tvůrci si pro nás přichystali akčnější a brutálnější variaci, ve které hrdinové vezmou věci do svých rukou a která dokáže pobavit i napnout a funguje nejen jako charakterová studie, ale také jako povedené dobrodružství, kterého se rádi zúčastníte.(13.3.2018)

• - Film mal svetovú premiéru na filmovom festivale Sundance 19. januára 2017. Celosvetovo bol predstavený na Netflixe 24. februára 2017. (chesterko)

• - Natáčalo sa od apríla 2016 v Portlande, štát Oregon. (chesterko)