Češi na pólech

(TV film)
Česko, 2007, 57 min

Režie:

Jan Soukup

Naši badatelé se podílejí na objevování a poznávání polárních krajů téměř čtyři století. Archivy i výpovědi vědců působících v Arktidě i Antarktidě zpracoval ve svém dokumentárním filmu J. Soukup... Česká republika se roku 2007 zařadila mezi účastnické státy Mezinárodního polárního roku 2007–2008. Již na konci roku 2006 odcestoval do Antarktidy tým profesora Pavla Proška z Masarykovy univerzity, aby na ostrově Jamese Rosse zahájil výzkumnou činnost první české vědecké stanice v Antarktidě. V létě 2007 se vypravila na Špicberky glaciospeleologická expedice Josefa Řeháka. Dokumentární snímek vzniklý při této příležitosti nezachycuje pouze tyto dva významné a úspěšné vědecké podniky, ale mapuje celkovou účast našich badatelů na objevování a poznávání polárních krajů. Ta má překvapivě dlouhou tradici, kterou nepřerušilo ani omezení mezinárodních vědeckých styků po únoru 1948. (Česká televize)

subic

Podle počtu hodnocení usuzuji, že ČT dokument odvysílala po svém vzniku a pak až teď po 10i letech. Krom spousty záběrů na krajinu Špicberk prozradí ti, co tam pracují, jaké to tam je, jaká jsou setkání s ledními medvědy apod. A taky jsem nevěděl, že už 21 let (v roce 2007) pracují Češi na Špicberkách. Vědeckou stanici na Antarktidě má jen hrstka vyvolených zemí a z kolika jiných dokumentů se to dozvíme? ()