Legendy kriminalistiky (TV seriál)

Dokumentární / Krimi

Česko, 2017–2019, 10 h 35 min (Minutáž: 29–31 min)

Mirek Vaňura (mod.)

Kvalitní dokument, který ukazuje: 1. jak velmi je pro ochranu společnosti potřebný trest smrti, 2. jak byla 90. léta divoká, 3. jak byla policie často neschopná při vyšetřování a soudy neschopné udělit adekvátní trest, 4. co způsobily Havlovy amnestie, 5. co zbude z lidského těla po roce v zemi, v jímce nebo v louhu. Rozhodně není pro slabé povahy a žaludky, přestože je většina obětí a jejich zranění rozkostičkována. Vytkl bych pouze, že některé případy nejsou příliš přehledně vyloženy (skáče se na časové ose střídavě dopředu a dozadu), takže jsem se v uváděných jménech a místech chvílemi ztrácel.(2.11.2017)

Mrazivý dokument, ktorý podáva svedectvo o tých najšokujúcejších zločinoch, čo sa odohrali v Českej republike. Naturálna televízna rekonštrukcia strašlivých udalostí. Prevažne sa jedná o surové vraždy. Šialené, bezcitné skutky, ktoré dokážu spáchať len tie najväčšie ľudské beštie. Svojou temnou témou a znepokojujúcou autentickosťou je to veľmi pôsobivé dokumentárne dielo. Silnou inšpiráciou pre tento krimi cyklus boli "Najväčšie kriminálne prípady Slovenska". ****(9.1.2018)

Pro mně jako pro milovníka psychologie sériových vrahů je tohle něco neskutečného. Precizní cyklus, skvostná rekonstrukce a navíc případy porevoluční, tedy relativně čerstvé a tedy s aktéry, kteří mohou podat zajímavá svědectví. A to všechno tady je. Za mně naprostá spokojenost. Asi nejzajímavější pořad posledních let. 85%.(7.9.2019)

Prvé dve epizódy, sa venujú prípadu vraždiaceho páru Stodolových. Vzhľadom k množstvu využitých reálnych záberov z vyšetrovania, je spracovanie tohto dokumentu na veľmi vysokej úrovni, pútavé, pričom divák doslova neodtrhne zrak z obrazovky. Veľmi mi to pripomína Slovenský dokumentárny seriál: "Najväčšie kriminálne prípady Slovenska", s tým rozdielom, že hlas Maštalíra, na rozdiel od Vaňurovho, pôsobí omnoho intenzívnejšie, doslova ako magnet na uši i zmysli vnímania. Ale inak výborné, za mňa palec hore, pričom 5 hviezd je hádam aj málo.(5.1.2018)

Přesně tenhle typ pořadu mi u nás chyběl. Vaňura zúročil svoje zkušenosti a za tenhle dokument o nejznámějších porevolučních případech mu právem náleží jednička s hvězdičkou. Kde jinde si můžete poslechnout rozhovory s vyšetřovateli, kde jinde uvidíte dost obsáhlý záběry z rekonstrukcí, všechno pěkně pohromadě. Hodně dobrá podívaná, ze které mrazí.(28.3.2017)

• - Při nahraných záběrech/dramatizaci z nemocničního prostředí by vrah měl vstřikovat heparin do infuze nebo přímo do žíly, ovšem v záběrech ho aplikuje do nádoby s vodou, která se používá ke zvlhčení prodávaného kyslíku. Pokud by to tak vrah ve skutečnosti dělal, pacient by heparin inhaloval. (Veronixxx)