Na konci světa

Francis Lee

Chris Wyatt

Kostýmy:

Sian Jenkins

V některých momentech silné melodrama, které se ze žánrové škatulky sice vymaňuje minimálně, ale rozhodně nenudí. Pozitivní atmosféra, schopní (a obětaví) herci a především suverénní režie pak tuhle gay romanci posouvají do výrazného nadprůměru.(16.8.2017)

Krásný film, jemuž herecky vévodí Josh O'Connor, jehož ugly/beauty face vyzní ještě více opravdověji ve spojení s jeho charakterem. Johnny Saxby chodí po večerech chlastat, dopřává si jednorázovky s neznámými muži, a přes den tvrdě pracuje na farmě. Neschopen citu a prostého lidského doteku tak prožívá každý den. Jeho rutina je narušena příjezdem rumunského fešáka jménem Gheorghe, který má na farmě zastat pomocnou ruku. Alec Secareanu je po SebaStanovi dalším rumunským zázrakem. Přináší zde mlčenlivý typ s dobrým srdcem, který dokáže říct mnohé pouze pohledy, či gesty (černé obočí, vlasy, oči, a ten svetr!:). Ale když na to přijde, dokáže i z ničeho nic ukázat svou sílu. Ve filmu toho dohromady namluví snad ještě méně, než Ryan Gosling v Drive. Říkala jsem si, kdo by se do něho nezabouchnul? Vůbec se Johnnymu nedivím, že po něm tak brzo vyjel:) Naučí Johnnyho opravdovým citům a ukáže mu krásu doteku. Inspirace Zkrocenou horou je zde především zhruba v první hodině více než očividná. V jednotlivých scénách i ve vývoji příběhu. První sexuální kontakt je čistě živočišnou záležitostí a dochází k němu někde nad ránem v bahně. Scéna, k níž pak dochází v chajdě je nádherná, prosycena sexualitou, něžností a prvotním poznáním, dosud nepoznaných pocitů. Johnny poprvé poznává, jaké to je být v intimní blízkosti jiného člověka, aniž by záměrem bylo pouze ukojení zvířecích pudů. Začíná cítit, vnímat, toužit, milovat. Srdce buší tam, kde bylo předtím prázdno. Při této scéně mě polévalo horko. I při pouhém pomyšlení na ni. Uvědomila jsem si, že jsem na tom podobně jako Johnny. Jaké to je být vedle člověka, k němuž něco cítím a který mě naučil, co dokáže lidský dotyk? Já to totiž asi také neumím... Až na to, že já neprožívám ani ty jednorázovky. Já radši neprožívám nic. Chráním se tak před tím, co může být krásné, ale stejně dokáže bolet. Protože lidi nakonec odejdou a nechají nás jen tak. Zlomené, ztracené. Jsme sami. Zase. Pořád. Nádherná příroda a lokace. Dočetla jsem se, že sám Francis Lee je gay a natáčelo se na farmě, kde bydlí. Herci zde počas natáčení i pobývali a pracovali se zvířaty, tak jak vidíme ve filmu. Rodina Aleca Secareanu též pochází z farmy. V God's Own Country se střídají citlivě a mlčenlivě natočené záběry (ošetření pořezané ruky, oblečení ponechaného Gheorghova svetru) s těmi drsnými a realistickými (porod jehňátek, práce s ovcemi, umývání nemocného otce). Ve snímku je zhruba jen okolo 300 dialogů. Slova v tomto příběhu vlastně ani nejsou potřeba. You just have to look and feel.(28.1.2018)

Konečně už taky začínají vznikat queer filmy, které nejsou jenom o coming outu a dramatech, která z něj vyplývají nebo o promiskuitě, HIV či drogové závislosti. Univerzální love story z vřesovišť, která některými scénami řekne tolik, i přes to, že v nich nepadne ani jedno slovo.(26.1.2018)

Filmařsky velmi vyzrálý debut bývalého herce Francise Lee. Velmi drsná, machistická a místy až naturalistická gay romance. Primární je zde především vývoj hlavní postavy, ke které si divák většinu filmu hledá cestu. Charakter vztahu ústřední dvojice je zároveň podpořen nehostinným prostředím anglických plání. Na rozdíl od Zkrocené hory, ke které bývá film od loňského Sundance hojně přirovnáván, nemá tragické hrdiny. Na konci poskytuje hrdinům naději do budoucna. Skvělé jsou postavy otce a babičky, hrané Gemmou Jones a Ianem Hartem, přinášející téma mezigeneračního napětí. Na první pohled drsný, uvnitř však citlivý a autentický pohled na gay vztahy mimo prostřední velkých měst. Film nabourává vžité stereotypy o gayích a zároveň posouvá celou tématiku o level výš, jak dokládá konec snímku.(31.10.2017)

Pravděpodobně jeden z nejlepších filmů letošní LFŠ. Syrové drama s neschematickým scénářem a famózním herectvím ústřední dvojice, především Josh O'Connor předvádí fantastický výkon._________Druhá projekce, tentokrát na Mezipatrech, mi potvrdila skutečnost, že Na konci světa je FILM ROKU 2017.(8.8.2017)

Konečne záver podľa mojich predstáv, i keď si viem predstaviť aj jeho lepšie spracovanie. Film určite splnil moje očakávania, ale osobne ma viac oslovilo Call me by your name síce časopriestorovo vytrhnutým z reality a takmer rozprávkovo pôsobiacim dejom avšak so záverom až príliž reálnym. Tu bol naopak dej po celú dobu veľmi reálny avšak záver dosť rozprávkovo pôsobiaci...(21.1.2018)

Neoriginálne v téme, osobité v prístupe. Odvážne v erotike, zaujímavé vo vývoji intimity. Ukončil by som to pohľadom z autobusu, posledných 10 minút som Gheorghe-mu ani trocha neuveril. Vzhľadom na jeho integritu počas príbehu mi záver nesadol. Škoda - herecky ale skvelé, do jedného.(7.7.2017)

V některých ohledech jsem měl téměř pocit, že nejde ani tak o film podobný Zkrocené hoře, ale o její parodii (viz například Johnnyho dojmutí se nad visícími montérkami). Obecně vzato mi ale nejvíc vadilo jak je to celé prvoplánové a doslovné a jak to ničím nevybočuje z očekávané dějové linky. Snad jedině vývoj samotné hlavní postavy snese v mých očích nějaká větší kritéria. Změna ze zakomplexovaného kreténa na normálního, sebe i ostatní respektujícího kluka je fajn. Celkově však mnou film prošuměl, aniž by mi ta hodina a půl zablácených mužských zadků dala něco víc. 5/10(14.2.2018)

Takhle nějak měla vypadat Zkrocená hora - bez vší té uměle působící vypjatosti a zdánlivé lyričnosti. Na konci světa působí syrově, realisticky a přesto jde o skvěle natočenou a zahranou (dokonale uvěřitelnou) romanci. Jen místo obvyklého vztahu muž - žena jde o dva chlapy. Snad jen konec nemusel být tak sladkobolný. Ale můj zážitek to významně nesráží.(5.8.2017)

Tak neuveritelny protipol k Call me by your name, který řekne tolik beze slov. Hodně dobrý.(4.2.2018)

Klub náročného diváka. V rámci sebezdokonalování a rozšiřování filmových obzorů jsem se rozhodl založit novou rubriku, kde budu občas sledovat filmy, které neodpovídají mainstreamu, a na které bych se za normálních okolností asi vůbec nedíval. Jako prvního zástupce jsem si vybral vítěze LFŠ 2017, který nedávno vstoupil do široké kinodistribuce (na začátek to nemůžu přece s tou náročností přehánět :-) ), a který okouzlil diváky festivalů po celé Evropě. Je to taková dirty verze Zkrocené hory v britském podání, které je trochu jiné než sledování duhových radostí dvou chlapců, co to mají nastavené trochu jinak. Jde o pěkně drsné, naturalistické a syrově špinavé drama z prostředí "in the middle of nowhere", v místě, kde by nechtěl žít nikdo a kde se kromě starání se o dobytek nedá dělat nic jiného než jen chlastat, a občas někoho přefiknout na hajzlíku. A do toho přijede fešný Rumun, co vám ukáže, že to může jít i jinak. OK, i když je tam docela dost možná až explicitních scén, které by mohly chtít šokovat, není to o tom, a na druhou stranu to není ani slzopudný romanťák. Má to docela dost záporů - film je ve výsledku zbytečně roztahaný, nic moc se tam neděje, závěrečná scéna je ale podivně sladká a s happyendem, což tak trochu odstřelilo vyznění snímku, a podání předcházejících minut, které jsou fakt špinavé a obsahují řadu explicitních scén (sundavání kožešiny mrtvému jehněti, rození jehňat, sexuální scény apod.) Herecké výkony i postavy jsou ale velmi sympatické - především pak Josh O'Connor si se svojí postavou velice vyhrál. Jinak 65% a jsem zvědavý, co si dám příště.(6.2.2018)

Téměř ve všech recenzích, propagačních materiálech, i ve zdejších (dosavadních) komentářích je God´s Own Country popisováno jako "britská Zkrocená hora". A i když podobná přirovnání většinou trochu kulhají, zde to celkem dost sedí. Britská (resp. evropská) artová špinavost vs. americká kýčovitá pohádka. Asi cítíte, že se mi Na konci světa líbilo víc. Téma je sice již několikrát viděné, přesto jde o nenápadně krásný film - v průběhu sledování mi přišel průměrný, po skončení jsem na něj nemohl pár dní přestat myslet a jakmile půjde do distribuce, plánuju si ho dát znovu... Můžeme se ptát, co je na něm tak zajímavého - frustrované hovado se zamiluje do kluka, což ho od základů změní. No a co? Mám ale osobní zážitek z projekce na Letní filmové škole, kdy jsem při vycházení z kina náhodou zaslechl jistou starší paní říkat: ,,Já nemám na gaye ujasněný názor, připadalo mi to vždycky jako taková frajeřinka, snaha být zajímavý... Ale tenhle film mě tak nějak přesvědčil, že láska mezi dvěma muži může být stejně silná jako mezi mužem a ženou..." Kdyby pár diváků přesvědčil podobným způsobem, pak nevznikl zbytečně. PS: Josh O´Connor je podle mě talent, co se vyplatí sledovat!(9.9.2017)

Ooh la la, tak na tohle mě bavilo koukat! (Jak banální tvrzení a jak málokdy ho lze říct!) Nádherně nasnímaný, plus neuvěřitelný herectví. Josh O'Connor je pro mě objev.(16.7.2018)

Skvěle natočený film z drsného prostředí. Kladem budiž herecké obsazení, prostředí a naturalismus, který z tohoto filmu je cítit tak, až je člověku zima (ne jen proto, že je chladno i ve filmu). Snížit hodnocení musím kvůli kameře, která se veze na módní vlně makra, čímž jsou některé záběry nekoukatelné, tudíž zbytečné.(27.1.2018)

Citlivý a přitom silně realistický film o životě na venkově. Jsou zde scény, které hned tak někde neuvidíte, ta práce se zvířaty je natočena skutečně dobře. A podobně dobře jsou natočeny i erotické scény, kterých je zde relativně dost. Láska mezi mladými muži je zde pojata hodně intenzivně a velmi uvěřitelně.(27.2.2018)

• Martin741

A doprdele, tu je zas kamingout-ov jak tak pozeram. Pana Hnedeho som dlhodobo povazoval za kvalitneho uzivatela, ale myslim, ze jaxi zacal uznavat zbuznelu homoromantiku. Tej tu bolo do aleluja, ale ja jej neholdujem. Buzny a tie ich seksualne zazitky mi boli odporne- to bude tym, ze som proste odporny skurveny chlap a homofobny xenofob. A je to so mnou este horsie, lebo uznavam len ten fuj, fuj, skurveny odporny hetero sex a to mimoriadne na picu a neprirodzene hetero manzelstvo. Co uz, aj taki ako ja ziju na na tejto planete. Uchylaren : 5 %(6.2.2018)

• Mr.Ripley

Low badget Brokeback Mountain, dalo by se říct. Přesně takhle by dopadla slavná látka, kdyby se jí nechopil Hollywood a nedodal jí své pozlátko a větší míru epičnosti. God's Own Country sice nabízí surové zachycení života na venkově a (pro filmy tohoto ražení) netypický (čti realistický) začátek jedné romance. Spolu s tím se Frances Lee nedokázal vyvarovat ohraným klišé daného žánru, s nimiž si letošní souputník Call Me By Your Name vyhrál lépe. Skvělá kamera, surovost, špinavost a snaha o realističnost mohou být sebevětšími klady, které hravě přebíjí nevýrazný stokrát vylouhovaný čaj, jež (překvapivě) americká, filmová mašinérie zvládla zadaptovat mnohem lépe. Žánrově zpřízněný Call Me By Your Name zůstává nepřekonán.(30.1.2018)

Faktem je, že mně v tomhle milostném příběhu leccos nešlo dvakrát pod vousy, ale říkám si, kašlat na to. Film má totiž tak velkou kumulativní sílu, že z téhle venkovské a syrové lásky na konci světa nakonec převládly docela empatické pocity. A ta závěrečná skladba prohazuje zavřeným oknem.(3.2.2018)

v85% ... I don't want to be a fuck-up anymore. I want to be with you. Ďalšia surová, emocionálna, sebaobjavovacia jazda. Skrotená hora na planinách v Yorkshire. Neprvoplánové a dojemné. Nevyrovnaný mladík konečne nájde niečo, čo mu dodá zmysel života.(4.2.2018)

52. KVIFF - Hodně jsem přemýšlela jestli tomu dát 3* nebo 4* hvězdičky, nakonec jsem se rozhodlo, pro to menší, bylo tam hodně zdlouhavých a hluchých scén, takže jsem se malinko nudila, ale jinak je to vážně skvěle natočené. Líbila se mi ta "tichá romantika" mezi hlavními představiteli a ta odvážnost, proto tak zbožňuji festivalové snímky.(5.7.2017)

<< předchozí 1 2 3