Na konci světa

Francis Lee

Chris Wyatt

Kostýmy:

Sian Jenkins

V některých momentech silné melodrama, které se ze žánrové škatulky sice vymaňuje minimálně, ale rozhodně nenudí. Pozitivní atmosféra, schopní (a obětaví) herci a především suverénní režie pak tuhle gay romanci posouvají do výrazného nadprůměru.(16.8.2017)

Filmařsky velmi vyzrálý debut bývalého herce Francise Lee. Velmi drsná, machistická a místy až naturalistická gay romance. Primární je zde především vývoj hlavní postavy, ke které si divák většinu filmu hledá cestu. Charakter vztahu ústřední dvojice je zároveň podpořen nehostinným prostředím anglických plání. Na rozdíl od Zkrocené hory, ke které bývá film od loňského Sundance hojně přirovnáván, nemá tragické hrdiny. Na konci poskytuje hrdinům naději do budoucna. Skvělé jsou postavy otce a babičky, hrané Gemmou Jones a Ianem Hartem, přinášející téma mezigeneračního napětí. Na první pohled drsný, uvnitř však citlivý a autentický pohled na gay vztahy mimo prostřední velkých měst. Film nabourává vžité stereotypy o gayích a zároveň posouvá celou tématiku o level výš, jak dokládá konec snímku.(31.10.2017)

Pravděpodobně jeden z nejlepších filmů letošní LFŠ. Syrové drama s neschematickým scénářem a famózním herectvím ústřední dvojice, především Josh O'Connor předvádí fantastický výkon._________Druhá projekce, tentokrát na Mezipatrech, mi potvrdila skutečnost, že Na konci světa je FILM ROKU 2017.(8.8.2017)

Konečne záver podľa mojich predstáv, i keď si viem predstaviť aj jeho lepšie spracovanie. Film určite splnil moje očakávania, ale osobne ma viac oslovilo Call me by your name síce časopriestorovo vytrhnutým z reality a takmer rozprávkovo pôsobiacim dejom avšak so záverom až príliž reálnym. Tu bol naopak dej po celú dobu veľmi reálny avšak záver dosť rozprávkovo pôsobiaci...(21.1.2018)

Neoriginálne v téme, osobité v prístupe. Odvážne v erotike, zaujímavé vo vývoji intimity. Ukončil by som to pohľadom z autobusu, posledných 10 minút som Gheorghe-mu ani trocha neuveril. Vzhľadom na jeho integritu počas príbehu mi záver nesadol. Škoda - herecky ale skvelé, do jedného.(7.7.2017)

Takhle nějak měla vypadat Zkrocená hora - bez vší té uměle působící vypjatosti a zdánlivé lyričnosti. Na konci světa působí syrově, realisticky a přesto jde o skvěle natočenou a zahranou (dokonale uvěřitelnou) romanci. Jen místo obvyklého vztahu muž - žena jde o dva chlapy. Snad jen konec nemusel být tak sladkobolný. Ale můj zážitek to významně nesráží.(5.8.2017)

Téměř ve všech recenzích, propagačních materiálech, i ve zdejších (dosavadních) komentářích je God´s Own Country popisováno jako "britská Zkrocená hora". A i když podobná přirovnání většinou trochu kulhají, zde to celkem dost sedí. Britská (resp. evropská) artová špinavost vs. americká kýčovitá pohádka. Asi cítíte, že se mi Na konci světa líbilo víc. Téma je sice již několikrát viděné, přesto jde o nenápadně krásný film - v průběhu sledování mi přišel průměrný, po skončení jsem na něj nemohl pár dní přestat myslet a jakmile půjde do distribuce, plánuju si ho dát znovu... Můžeme se ptát, co je na něm tak zajímavého - frustrované hovado se zamiluje do kluka, což ho od základů změní. No a co? Mám ale osobní zážitek z projekce na Letní filmové škole, kdy jsem při vycházení z kina náhodou zaslechl jistou starší paní říkat: ,,Já nemám na gaye ujasněný názor, připadalo mi to vždycky jako taková frajeřinka, snaha být zajímavý... Ale tenhle film mě tak nějak přesvědčil, že láska mezi dvěma muži může být stejně silná jako mezi mužem a ženou..." Kdyby pár diváků přesvědčil podobným způsobem, pak nevznikl zbytečně. PS: Josh O´Connor je podle mě talent, co se vyplatí sledovat!(9.9.2017)

52. KVIFF - Hodně jsem přemýšlela jestli tomu dát 3* nebo 4* hvězdičky, nakonec jsem se rozhodlo, pro to menší, bylo tam hodně zdlouhavých a hluchých scén, takže jsem se malinko nudila, ale jinak je to vážně skvěle natočené. Líbila se mi ta "tichá romantika" mezi hlavními představiteli a ta odvážnost, proto tak zbožňuji festivalové snímky.(5.7.2017)

• netahlo

Fujtajksl(4.11.2017)

Film pěknej- a navíc zajímavej- nikde jinde jsem zatím neviděl tak dokonale vykreslenou dřinu při práci v zemědělství- v tomhle směru mi to coby člověku z města otevřelo oči- život na venkově a povolání farmáře jsem si až doposud nemálo idealizoval. Na konci světa je ale zejména o vášnivém vztahu dvou homosexuálů, který přeroste v cit. Přál jsem to klukům na celuloidu, přeju to klukům i holkám v reálu, ale další queer filmy už ideálně beze mě. Viděl jsem jich určitě vîc, než by bylo potřeba.(4.8.2017)

Odvážné téma perfektně zpracované! Temná a studená krajina severního Yorkshiru se zelenými pastvinami a nízkými zídkami je pro mě srdcovkou, ve které mi byla servírovaná netradiční romance. Přerod netečného hulvátského synka-ožraly v člověka pomalu poznávajícího lásku bližních (a pro bližní), mě nezanechal netečným. Některé erotické scény jsou docela explicitní, ale proč ne. Proč by měl člověk odvracet tvář, když se na plátně svléká chlap místo ženské? Prostě romance jako romance, ne?(11.7.2017)

• vyhnalek

Hodně dlouho se mi nestalo, že by mi milostné scény přišly ve filmu tak nechutné a rozhodně to nebylo tím, že se šlo o sex mezi dvěma muži. Hlavní hrdina je tak nesympatický, že jsem mu přál špatný konec, i když jsem jinak lidumil. Film bohužel skončí happy-endem, čímž se u mne dostal pod 50 %.(5.11.2017)

• Methew

Ďalší spôsob ako šíriť emocionálnu poruchu osobnosti. Odpad a hnus, fuj. Homosexualita je choroba, síce nie duševná, ale emocionálna. Tak sa stretli dve pošahané bukvice, ktoré to hrajú na city, no zo spirituálneho hľadiska je toto najnižšia citová rovina, títo ľudia sú emocionálnym odpadom spoločnosti. Takto nechať ničiť zvrátené povahy filmový priemysel a spoločnosť. Najvyššia forma sebaklamu je, keď ľudia hľadajú namiesto poučenia falošné idoly, lebo si naivne myslia, že ich poučia! A tak sa sami stávajú odstrašujúcim príkladom, z akých ľudí si netreba brať príklad. Strkať ho do čriev, ale zakrývať to takouto sladkou homošovinou, no grrrrrrc.(7.11.2017)

• rejpal

Přidat tam několik scém s lubrikačním gelem a mohlo z toho být obstojné oduševnělé péčko do gay klubů.(16.1.2018)