Případ Nile Hilton (festivalový název)

• Švédsko

Švédsko / Německo / Dánsko / Francie, 2017, 106 min

Tarik Saleh

Tarik Saleh

Pierre Aïm

Možná kdyby film nepůsobil tak chladně, nevýrazně a utahaně, nějak bych se do toho dostal. Je to audiovizuální odyssea a třetí hvězdici dávám za Faresa (i když je znát, že plnovous mu sekne víc), a za odvahu Tarika Saleha přijít s takovým "provokativním" tématem, které je stále aktuální a rozumim co se filmem snaží říct. Celé podání je však minimalistické a chybí určitý ikonický prvek, kterej by děj trošku nakopl. Akce je jen naznačená v podobě střelby a ani pocit survivalu se vůbec nedostavil. Každopádně pokud dojde na výstřel z bouchaček, ozvučení je fakt bestiální. Řemeslně je ten film opravdu špičkovej, fantastická technická práce, místy to působí celkem depresivně, zároveň mě však tahle minimalistická pouť nemohla strhnout, chybí tomu nekompromisní tah na branku a je to prostě roztahaný, čekal jsem něco trošku jiného. Je zde i plno exteriérů a interiérů a některé pěkné záběry na město. Kvůli tomu však na detektivní thrillery nekoukám. A Fares zde hulí jak fabrika.(4.3.2018)

Jedna z nejlepších kriminálek roku 2017. Hutná bezvýchodná atmosféra, exotické prostředí Egypta, charismatický Fares v roli vyhořelého špinavého poldy se stopovým množstvím svědomí, zdařilá sonda do nejvyššího lvl korupce státní správy, dobře napsané postavy, v některých detailech nezapomenutelné - pro mně osobně třeba pokrytecké usměvy na nadřízené, sklopený pohled před autoritou, pilulka zapomnění "kladivo do hlavy", scéna seznámení se zpěvačkou v hotelu a konečně závěrečná scéna mizejícího padoucha s penězi v revolučním davu, který skanduje slovo "svoboda", což připomnělo příliš sametovou revoluci roku 89. v ČR. Zaujala též hudba - zvuky od neznámé skladatelky Krister Linder. Celkově 90% a zcela jistě v krimi žánru za rok 2017 v TOP 5.(25.2.2018)

Miluji, když mi film ukáže bez příkras nějaké prostředí, město, profesi.. Příběh odehrávající v období "Arabského jara" má až magickou atmosféru. Detektiv Naredin je sám zkorumpovaný a na své místo dosazený díky strýcovi. Ovšem člověk tak nějak chápe, že takhle to v Káhiře prostě chodí a není jiná možnost. Policie je zamořená korupcí a případy jsou politicky ovlivňované. Jednoduchý případ vraždy se tak mění v boj s větrnými mlýny.(20.11.2018)

Fares opět nezklamal, je to skutečně charismatický chlap, sledovat ho je jedna radost. Film má obrovský potenciál, ale škodí mu absence dominantního prvku, něčeho, co by dokázalo onu plynulou noir atmosféru nakopnout a zdramatizovat. Plynulost a jakási konzistence dění je ke škodě. Je to velmi solidní, je to skutečně koukatelné, ale film ve vás nezanechá žádný silný moment- a že by se jich dalo najít dost. Dramaturgie zaspala a tam, kde mohla vykřesat a povýšit scény na vyšší level, tam je zanechala "bez povšimnutí" a celý příběh jen tak propluje. Což je velmi zvláštní, protože má skutečně z čeho brát. Příčí se mi dát 3*, příčí.(18.3.2018)

Faresa pomerne dosť žeriem už od Oddelenia Q a v thrilleri Nile Hilton bol azda ešte o kus výraznejší. Skvelá atmosféra ťažiaca z odlišnej, nám veľmi vzdialenej kultúry, no taktiež z korupcie, ktorá bohužiaľ hýbe aj krajinami východnej Európy, Slovensko nevynímajúc. Na filme ma mimo iného mimoriadne zaujalo, že sa narozdiel od väčšiny kriminálneho žánru na prvom mieste nezaoberal samotným vyšetrovaním, ale práve spomínaným systémom nenažraného úplatkárstva, kde má dokonca aj ľudský život svoju cenu. A nie príliš veľkú.(8.7.2018)

• - Režisér Tarik Saleh 4. srpna 2017 v Uherském Hradišti na LFŠ prohlásil, že poměry v egyptské policii jsou ve skutečnosti ještě „mnohem horší“, než jak je vylíčil ve filmu. (klukluka)

• - Podrobnosti o egyptské policii získával režisér a scénárista Tarik Saleh na facebooku. Nechal se přidat do uzavřených skupin, kde spolu komunikovali egyptští policisté. Obraz nenáviděné zkorumpované instituce si doplnil o romantické příběhy jednotlivých policistů, kteří zde sdíleli tklivé písně nebo fotky z dovolených s partnerkami. [Zdroj: Letní filmová škola] (plo koon)

• - Tarik Saleh se nechal inspirovat reálným případem vraždy libanonské popové zpěvačky Suzanne Tamimové, dlouho propírané egyptskými médii. K ní došlo před necelými deseti lety v luxusním dubajském hotelu a na svědomí ji měl egyptský politický činitel. (Zdroj: Letní filmová škola)