poster

Případ Nile Hilton (festivalový název)

 • Švédsko

  The Nile Hilton Incident

 • Německo

  Die Nile Hilton Affäre

 • Dánsko

  Cairo Confidential

 • Francie

  Le Caire confidentiel

 • Slovensko

  Incident v hoteli Nile Hilton

  (festivalový název)
 • Velká Británie

  The Nile Hilton Incident

Thriller / Krimi

Švédsko / Německo / Dánsko / Francie, 2017, 106 min

Režie:

Tarik Saleh

Scénář:

Tarik Saleh

Kamera:

Pierre Aïm
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Brylin
  ****

  Arabský noir? Už je to tak! A navíc vůbec ne špatný. Na pozadí vařícího se bahna egyptské společnosti roku 2011, ve kterém se bortí chatrné mosty přes prospast mezi 1% mocných a 99% naštvaných, sledujeme vyšetřování vraždy, jejíž okolnosti vedou mezi nedotknutelné. Kupodivu i ve zkorumpovaném detektivovi Noredinovi se snad pod tlakem kolektivního nevědomí cosi zlomí a slepě chce dotáhnout ožehavý případ bez ohledu na následky. Hlavní devízou filmu je skvělé vykreslení výbušné atmosféry doby, přímo cítíte, že frustrace bezmocných dosáhla vrcholu. Snímek vycházející ze skutečné události z roku 2008 (vražda Suzanne Tamim) působí velmi autenticky i přesto, že egyptská policie těsně před natáčením zrušila povolení a točilo se nakonec v Casablance. Vyzdvihl bych i velmi dobré herecké výkony, z nichž ční ještě o úroveň výš představitel hlavní role Fares Fares. Velmi silné čtyři hvězdičky. P.S. Snad nikdy jsem neviděl ve filmu tolik vykouřených cigaret, a to platí i pro hollywoodské filmy zlaté éry :-)(1.7.2017)

 • Romeroo
  ****

  Začarované kruhy nejsou jen v obilí a českém fotbalovém prostředí, i v Egyptě jsou plny kapříků a zatuchliny. První film co jsem na letošním filmovém festivalu viděl a návštěvy jsem nelitoval. Mírně depresivní výprava do nitra egyptského bahna byla dobře natočená, slušně zahraná a hlavně dobře zkoncila...(1.7.2017)

 • plo koon
  *****

  Výborný film noir ctící pravidla žánru, jehož největším ozvláštněním je prostředí egyptské Káhiry těsně před revolucí arabského jara. Hlavní hrdina, jehož mistrně vystihl jinak komediální herec Fares Fares, je dokonale ambivalentní postavou, která si ráda přivydělá úplatkem, ale zároveň nedokáže zastavit urputnou snahu dobrat se spravedlnosti. I po stylové stránce jde o vytříbený snímek vtahující do neutěšeného rozkladu egyptské společnosti.(7.8.2017)

 • Topco
  ****

  Ušlo mi to na domácom Art Film Feste, následne som to prespal vo Varoch. A až teraz konečne videl! Moderný, globalizovaný dôkaz, že NOIR je nadčasový fenomén a proste spoločenský MOOD...ktorý dokáže výborne fungovať aj v takom exotickom Egypte na pozadí búrlivej Arabskej jari... Btw, povesť nikotínového filmu platí na 110%! Narátal som cez 40 cigariet, čo je rozhodne viac ako 33, ktoré v klasike Preč od minulosti (1947) narátal Eddie Muller :)(1.8.2018)

 • Torpid
  ****

  Jedna z nejlepších kriminálek roku 2017. Hutná bezvýchodná atmosféra, exotické prostředí Egypta, charismatický Fares v roli vyhořelého špinavého poldy se stopovým množstvím svědomí, zdařilá sonda do nejvyššího lvl korupce státní správy, dobře napsané postavy, v některých detailech nezapomenutelné - pro mně osobně třeba pokrytecké usměvy na nadřízené, sklopený pohled před autoritou, pilulka zapomnění "kladivo do hlavy", scéna seznámení se zpěvačkou v hotelu a konečně závěrečná scéna mizejícího padoucha s penězi v revolučním davu, který skanduje slovo "svoboda", což připomnělo příliš sametovou revoluci roku 89. v ČR. Zaujala též hudba - zvuky od neznámé skladatelky Krister Linder. Celkově 90% a zcela jistě v krimi žánru za rok 2017 v TOP 5.(25.2.2018)

 • - Režisér Tarik Saleh 4. srpna 2017 v Uherském Hradišti na LFŠ prohlásil, že poměry v egyptské policii jsou ve skutečnosti ještě „mnohem horší“, než jak je vylíčil ve filmu. (klukluka)

 • - Tarik Saleh se nechal inspirovat reálným případem vraždy libanonské popové zpěvačky Suzanne Tamimové, dlouho propírané egyptskými médii. K ní došlo před necelými deseti lety v luxusním dubajském hotelu a na svědomí ji měl egyptský politický činitel. (Zdroj: Letní filmová škola)

 • - Natáčení snímku mělo původně probíhat v místě, kde je situován děj, tedy egyptské Káhiře. Několik dní před první klapkou se však režisér Tarik Saleh dozvěděl, že musí z bezpečnostních důvodů opustit Egypt. Štáb souhlasil s přesunem do marocké Casablancy, což způsobilo posun začátku natáčení. Evropská část štábu kvůli tomu musela oželet Vánoce s rodinou. Se změnou dle tvrzení režiséra souhlasila zvoláním „OK, fuck Christmas!“. [Zdroj: Letní filmová škola] (plo koon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace