Případ Nile Hilton (festivalový název)

• Švédsko

Švédsko / Německo / Dánsko / Francie, 2017, 106 min

Tarik Saleh

Tarik Saleh

Pierre Aïm

Detektiv vyšetřuje vraždu ženy, ale vzhledem k tomu, že v případu figuruje člověk z vyšších míst, je tu doporučení se v případu příliš nerýpat, což pochopitelně vede k pravému opaku. Zápletka je tedy poněkud ohraná, ale produkce vsadila na specifické prostředí revolučního Egypta a to docela vyšlo. Všudypřítomná korupce, špína a ledabylé postupování policie, to všechno působilo hodně sugestivním dojmem. Podpořil to i výborný Fares Fares v hlavní roli. Kámenem úrazu je, že stejně jako asijská kinematografie má i ta arabská svá specifika, která mohou ne každému úplně sednout. U mě to bylo tak napůl a občas jsem měl problém i s pomalejším tempem vyprávění. Ale jinak to bylo celkem příjemné žánrové osvěžení, které se dá s lehce přivřenýma očima doporučit. 65%(24.2.2018)

Začarované kruhy nejsou jen v obilí a českém fotbalovém prostředí, i v Egyptě jsou plny kapříků a zatuchliny. První film co jsem na letošním filmovém festivalu viděl a návštěvy jsem nelitoval. Mírně depresivní výprava do nitra egyptského bahna byla dobře natočená, slušně zahraná a hlavně dobře zkoncila...(1.7.2017)

Jedna z nejlepších kriminálek roku 2017. Hutná bezvýchodná atmosféra, exotické prostředí Egypta, charismatický Fares v roli vyhořelého špinavého poldy se stopovým množstvím svědomí, zdařilá sonda do nejvyššího lvl korupce státní správy, dobře napsané postavy, v některých detailech nezapomenutelné - pro mně osobně třeba pokrytecké usměvy na nadřízené, sklopený pohled před autoritou, pilulka zapomnění "kladivo do hlavy", scéna seznámení se zpěvačkou v hotelu a konečně závěrečná scéna mizejícího padoucha s penězi v revolučním davu, který skanduje slovo "svoboda", což připomnělo příliš sametovou revoluci roku 89. v ČR. Zaujala též hudba - zvuky od neznámé skladatelky Krister Linder. Celkově 90% a zcela jistě v krimi žánru za rok 2017 v TOP 5.(25.2.2018)

Fares opět nezklamal, je to skutečně charismatický chlap, sledovat ho je jedna radost. Film má obrovský potenciál, ale škodí mu absence dominantního prvku, něčeho, co by dokázalo onu plynulou noir atmosféru nakopnout a zdramatizovat. Plynulost a jakási konzistence dění je ke škodě. Je to velmi solidní, je to skutečně koukatelné, ale film ve vás nezanechá žádný silný moment- a že by se jich dalo najít dost. Dramaturgie zaspala a tam, kde mohla vykřesat a povýšit scény na vyšší level, tam je zanechala "bez povšimnutí" a celý příběh jen tak propluje. Což je velmi zvláštní, protože má skutečně z čeho brát. Příčí se mi dát 3*, příčí.(18.3.2018)

Egyptský ( respektive evropský ) noir detektivka, u které asi většinu odradí pomalé tempo vyprávění, ale mně hodně líbila, protože. 1) exotika - Egypt v době pouličních demonstrací ( nevybavím si jiný film, který by byl točený jakoby mimo západní nebo asijský svět s "domorodci" v hlavní roli) 2) mezi řádky si divák asi umí představit strukturu arabských společností - úplatky jako naprosto bežná, všemi přijímaná skutečnost, policie, která koná jen když se jí chce, mocní tak mocní, že jim může projít i vražda, sexuální frustrace v muslimském světě atd. Dám pět hvězd, protože v záplavě všemožných kriminálek dle amerického střihu je tohle opravdu něco vyjímečného. Případ inspirovaný skutečnou vraždou libanonské zpěvačky Suzanne Tamim https://www.youtube.com/watch?v=XjOSyiLuBKg .(18.2.2018)

• - Hisham Talaat Mustafa, jehož majetek měl v roce 2007 hodnotu 800 miliónů amerických dolarů, si vraždu zpěvačky Suzanne Tamim objednal v roce 2008. V květnu 2009 za to byl odsouzen k 15 letům vězení. Trest nastoupil v roce 2010, v červnu 2017 byl z vězení propuštěn na základě prezidentské milosti. (klukluka)

• - Tarik Saleh se nechal inspirovat reálným případem vraždy libanonské popové zpěvačky Suzanne Tamimové, dlouho propírané egyptskými médii. K ní došlo před necelými deseti lety v luxusním dubajském hotelu a na svědomí ji měl egyptský politický činitel. (Zdroj: Letní filmová škola)

• - Natáčení snímku mělo původně probíhat v místě, kde je situován děj, tedy egyptské Káhiře. Několik dní před první klapkou se však režisér Tarik Saleh dozvěděl, že musí z bezpečnostních důvodů opustit Egypt. Štáb souhlasil s přesunem do marocké Casablancy, což způsobilo posun začátku natáčení. Evropská část štábu kvůli tomu musela oželet Vánoce s rodinou. Se změnou dle tvrzení režiséra souhlasila zvoláním „OK, fuck Christmas!“. [Zdroj: Letní filmová škola] (plo koon)