Mistr neznámého boje

Only the Strong

Akční / Drama

USA, 1993, 99 min

Sám se tomu divím, ale tenhle film Marka Dacascosa nejen že není úplně hloupý, ale navíc je i fajn natočený. Jsem v pokušení dát čtyři!(14.10.2004)

Rozpočet $6miliónovTržby USA $3,283,371Tržby Celosvetovo $-(10.1.2010)

Megabomba. Koukali sme na to kdysi na základce, ale nestihli jsme to dočumět :) Tak jsem si to před pár dnama koupil v trafice za pade a furt dobrý. Capoeiry je ve filmech málo, takže je zábava koukat na Marka Dacascose, když mlátí lidi zase trochu jinak. A navíc je tam fakt dobrá ta hudba.(10.3.2010)

Soundtrack Harvey W. Mason: 1. Paranue - Serapis Bey [3:10] ,2. Miami Boyz - Miami Boyz [3:51] ,3. Zoom-Zoom-Zoom - Serapis Bey [2:53] ,4. Comin' Together - Scott G./Iki Levy [1:37] ,5. Babalu Bad Boy - Mellow Man Ace [3:43] ,6. Swang Da Funk - New Version Of Soul [4:17] ,7. Donovan's Mix - Stuart Shapiro [2:55] ,8. Olele, O'lala - Sehapis Bey [3:09] ,9. Enter The Dojo - Scott G./Iki Levy [3:22] ,10. Only The Strong - Marcel Branch/Patrick [4:10] ,11. Only The Strong [3:04],(18.5.2011)

Zaprvé: nejsem učitel (zatím), zadruhé: mám opravdu mizernou náladu (učím se právě na zkoušku ze zoologie) a zatřetí: budu si říkat, co budu chtít, takže ačkoliv dost lidí řadí tento snímek do šedi průměrnosti, já (jakožto aktivní capoeirista) ho vyzdvihuji. Ne až tak kvůli ději či napumpovaným bicepsům Marka Dacascose, spíše kvůli netradičnímu, efektivnímu a efektnímu stylu pouliční capoeiry, která je zde hojně praktikovaná a kterou v takové míře v žádném jiném filmu neuvidíte. Příběh nijak neoplývá originalitou, ale komu by to vadilo, když se v rytmech berimbau doplněných o Brahmsovy předtočené vzorky, reverby a dealeye parta kluků oddává netradičním technikám brazilské capoeiry. Dacascos opravdu umí, což dokazuje ve spoustě akčních scén, kterým na atraktivnosti přidávají akrobatické finty. Úvodní a závěrečná část filmu patří především capoeiristům skupiny Capoeira Batuque Cesaru a Claudiu Carneirovým a mistru Joselitu Amen Santovi, zejména závěrečné vystoupení způsobuje syndrom dočasně vykulených očí. Skvělý soundtrack, dynamické provedení a dvojitý horizontální vrut, co víc dodat?? Kultovní snímek capoeiry.(22.5.2006)

I po letech neuvěřitelně příjemná akční bojová oddechovka. Pohodový příběh se ze začátku brzy mění ve vyhrocený vztah vysloužilého příslušníka zelených baretů, který ovládá capoeru, s gangy ve městě kam se vrací. Výuka žáků je fajn, poslední třetina je ale náramná řežba, která se mi velice líbila. Prostřihy soubojů, kopů a úderů sice jsou a je jich spousta, polovinu dynamiky a techniky soubojů sice právě dělá střih ... ale čert to vem, dojem to zase tak moc nekazí, někdy i zlepšuje. Vymlácení garáže je perfektní, následné souboje v nočních uličkách ještě lepší. Nářez s hlavním bossem na konci filmu docela taky. Film má ale zejména hlavní kvalitu v počáteční a závěrečné exhibici opravdových mistrů capoery, což je pastva pro oči. Jeden z nich přímo trénoval Decascose, který trénuje bojová umění od 4 let a je mistrem mnoha východoasijských stylů. Tato průprava mu pro trénink capoery viditelně pomohla. I tak se ale původním mistrům nemůže v lehkosti a plynulosti rovnat. Ale i tak, Decascos je super, je to jeden z mých nejoblíbenějších akčních "bijců".(6.8.2008)

Vychádzajúca akčná hviezda Mark Dacascos, ktorému sa ale nikdy nepodarilo skutočne preraziť spojil v týchto začiatkoch svojej kariéry sily so Sheldonom Lettichom, ktorý už s akčným žánrom mal svoje skúsenosti a to hlavne s podobne ladeným Van Dammom a tak očakávane vznikol nadpriemerný a pritom vôbec nie zameniteľný akčný film. Talentovaný Dacascos sa rozhodol západnému divákovi lepšie predstaviť exotickú capoeiru, ktorá síce nepatrí medzi moje vyhľadávané bojové umenia, na to mi príde málo drsná a nie moc efektívna v skutočnom boji, ale na tú ladnosť a pohyblivosť sa aj tak pozerá veľmi dobre. Len by to asi skôr chcelo tradičný akčný scenár, v ktorom ide hlavný hrdina po celý čas tvrdo po nejakej organizácii, jednoducho ako vo väčšine akčných filmov tej doby, toto je predsa len až moc výchovné a na môj vkus mierumilovné, ale aj toto má niečo do seba. Hlavne celá prvá polovica sa nesie v úplne pohodovej atmosfére, kedy sa inštruktor Mark Dacascos snaží beznádejných stredoškolákov priviesť na správnu cestu, ale aj na toto sa pozerá viac než dobre, táto tématika ma tiež vždy bavila, no v tej druhej pribudnú nové problémy, konečne už začne ísť aj trochu o ten život a tak sa musí Dacascos vysporiadať s drogovým gangom, čo je hneď trochu atraktívnejšie. Obsadenie ale mohlo byť aj o trochu lepšie, ako som spomínal Mark Dacascos je tu výborný po všetkých stránkach, bavil ma aj jeho priateľ Geoffrey Lewis a ani hlavný záporák nie je zlý, pôsobí správne démonicky a v akcii má tiež čo predviesť. Ale ten zvyšok už nie je zlý, ale ani ma moc nezaujímal, priateľka hlavného hrdinu je nudná, medzi študentami som si tiež nenašiel nejaký zaujímavý charakter a hlavný záporák tiež mohol mať nejakých výraznejších poskokov. Dosť spokojný som ale po stránke akcie, toto je jednoducho čistá prezentácia capoeiry v rôznych spôsoboch, žiadne prestrelky, naháňačky a ani explózie sa tu nenájdu. Väčšina súbojov je len v športovom duchu, takže v nich nikto nechce nikomu ublížiť, ale aj tak sú veľmi dobre natočené a na tú lahodnosť pohybov je radosť pozerať, no viac mi sadli práve tie trochu drsnejšie súboje z druhej polovice, ktoré už sú aj napínavejšie a nápaditejšie, len škoda, že hlavný hrdina aj tak nikoho nezabije. Najviac sa mi páči celá akcia v autodielni, ale na všetky súboje sa dobre pozerá. Režijne tu v rámci žánru nemám problém, ale to ma ani neprekvapuje, Sheldon Lettich to ovláda. A k tomu ešte tá domorodá hudba. Takže kvôli výchovnej zápletke pre mňa Majster neznámeho boja nie je až taká žánrová klasika, ako z mnohých iných akčných filmov tej doby, ale aj pre takéto filmy mám slabosť a Mark Dacascos je môj obľúbenec, takže si ho občas pozriem. 75%(19.2.2012)

Nádherný filmík, ktorý schová do kapsy skoro všetky "vandamovky a seagalovky". Nielen že bezchybne funguje ako žánrová mlátička, ale je dodnes najlepším filmom, ktorý prezentuje capoeiru. Predsudky nabok, toto je klenot béčkových "kick ass" filmov. Aká škoda že famózny Mark Dacascos nemá vo svojej filmografii viac takýchto filmov (Bratstvo vlkov buď ďalším skvelým prikladom). Dacascos je jeden z najvačšich talentov v bojových umeniach na filmovom plátne, ktorý nikdy tak celkom nebol objavený. A ešte je to aj desný sympaťák :). (10/10)(12.8.2007)

Fajne natočené a ta capoiera je tak trochu prijemna zmena.(28.4.2005)

Brazilská Capoeira vypadá skvěle. Mark Dacascos připomíná trošku Van Damma a to hlavně skladbou těla. Tančí mu to na jedničku. Potěší v jednom souboji kdy uvalí facku dvojníkovi Buda Spencera, zmlátí v garáži nějakého bláznivého zámečníka v kukle, který se ohání švajcem, a ke všemu nám tady hraje hudba alá Sepultura z doby kdy nahráli album Roots. Choreografie soubojů je daleko zajímavější než ve VanDammovkách. Celé je to ale tak trošku naivně dětské. 60%(7.10.2009)

Pamatuji si, jak mi ten film natočili rodice na video, protože asi před deseti lety jsem totálně žral všechny bojový filmy. Měl jsem z toho druhý vánoce a to bylo poprvé, co jsem se dostal ke kapoeře. Potom jsem to zkoušel na naše děcka ve škole, ale celkem neúspěšně :-)))(11.12.2008)

Vcelku klasický akční film o vychovávání mladých sígrů pomocí bojového umění + nějaký ten souboj s padouchy, scénář zkrátka není nic světoborného. Herecké výkony slabší, režie neinvenční, hudba převážně v latinskoamerických rytmech... Hvězdičku nad průměr dávám za efektní capoeiru, na kterou se jednoduše dobře dívá:-). 51%(25.8.2009)

• Paldini

Film kvete všemi možnými klišé filmů o napravených nenapravitelných středoškolácích novým učitelem a filmů o bojových sportech. Pro neználka jako jsem já, je capoeira zajímavá tak na jedno podívání, protože mi připadá trošku moc stereotypní a bez nápadů. Možná to tak nebude a bude to spíše chyba choreografa bojových scén. Jinak scénář je naprostá pitomost (absolutně jsem nepochopil motivaci hlavního záporáka), o nehereckých výkonech se nemá cenu vůbec bavit a nejhorší na tom je, že studentíci koukají na nového učitele capoeiry jak na zjevení z jiné planety, ale přitom je, jen tak náhodou, celá čtvrť prolezlá capoeiristy více než kanály pod VŠB v Ostravě potkany.(16.1.2007)

• stilgar1

Atmosféra mého dětství byla přímo nabitá béčkovými filmy točícími se kolem různých bojových sportů, takže tento film o brazilské podivnosti zvané Capoera mé pozornosti uniknout nemohl. I v rámci svého žánru však Mistr neznámého boje zaostává a dokáže zaujmout leda tím nepříliš známým bojovým uměním...(25.2.2009)

Tak i po patnácti letech se dá na to dívat:-) a vím jistě, že v té době bych neváhal s plným hodnocením. Ještě nyní mám v živé paměti vzpomínky na učitele capoiery a "výchovu" studentů. Dnes, po tolika letech jsem si je znovu připomněl a až na menší naivitu a trochu opatrné souboje, se jedná o příjemnou podívanou. 70%(1.11.2008)

Natočené v štýle klasických béčkových akčňákov a naservírované s dákou tou morálnou hodnotou - posolstvom. Zoberieme si "bandu" nepolepšiteľných študákov a hopsa ideme ich naučiť, ako dosiahnuť zmenu myslenia pomocou capoeiry. Filmov na podobnú nôtu (zmena výchovy) je veľa, teda ani po tejto stránke nič nové... no aspoň vďaka za ducha capoeiry, ktorý troška tento (pre mňa dosť slabý) film oživil. Mám chuť ísť nižšie (akcia je skôr pre srandu a tie súboje no comment), ale tak ...♪ zum, zum, zum, Capoeira mata um ♪...to aspoň zdvihla na tých 50%.(16.9.2015)

Kedysi legendárny Lettich natočil jeden z najvýnimočnejších martial arts filmov. Hlavnú zásluhu ma však na tom samotná capoeira a skvelý Dacascos (a jeho protivník). Moje nadšenie trochu tlmil výchovný podtón filmu, ale toto treba vidieť...(11.3.2006)

Minimum akce, ale příběh mě upoutal a bylo to super. Hlavní hrdina Dacascos sympaták a ostatní taky dobrý. Kdo má rád capoieru, tak by se mu to mělo líbit.(2.5.2015)

• Chrustyn

Mark Dacascos (ve svém prvním velkém filmu) ve vrcholné formě, v béčkovém a silně zastaralém akčňáku, který měl dát divákům odpočinek od přejedených Van Dammů a jemu podobným.(28.9.2014)

• Pejpr

Chlápek, co divně skáče a přitom kroutí zadkem. Tímlhe odrovnal všechny protivníky...Kroutit tam tím zadkem Jessica Alba, tak hodnotím určitě lepšejš...(28.1.2008)

Nikoliv Mark Dacascos, ale brazilská CAPOEIRA hraje hlavní roli v tomhle sympatickém béčku, které potěší oko divákovo především výbornou choreografií akčních scén. K tomu sem tam vtipná hláška, slušný záporák a taky Geoffrey Lewis v roli "nadšeného" učitele občanské nauky. A když si nebudete lámat hlavu s šíleně předvídatelným a jednoduchým příběhem, určitě si tuhle pohádku plnou chytlavých rytmů a ladných pohybů užijete. Pro fanoušky capoeiry naprosto zásadní, dost možná kultovní záležitost.(17.4.2007)

tak tenhle filmek mám hodně moc rád,jako malej sem to zbožnoval.teď nedávno sem našel ve skříní starou vhs,hned sem to šoup do videa(musel sem otřít velkou vrstvu prachu)a byl sem spokojenej,až dojatej.pananavuéééééééééé(30.8.2008)

Dávno je tomu, kdy jsem sledoval akční filmy, ale na tenhle si pamatuji. Nebyl vůbec špatný a myslím, že bych se na něj klidně podíval i nyní. Zdejší hodnocení tomu odpovídá.(28.4.2013)

Docela se divím, že jsem na tento snímek nenarazil ve svých mladších letech, kdy jsem ve videopůjčovnách kroužil v sektoru akčních filmů. Naštěstí se ke mě tento snímek dostal nyní a já musím napsat, že jsem se bavil náramně. S tímto Brazilským bojovým uměním jsem se ve filmu snad ještě nesetkal, nebo možná ano, ale už si na to nevzpomínám, takže jsem se kochal skvělou choreografiií soubojů. Plusem je sympatické obsazení a nadupaný soundtrack. Co se týče příběhu, tak je to old-school jako prase, ale to mi vůbec nevadí a je možná škoda, že se dnes už tyto bojovky točí v menším množství, než předtím.(8.6.2015)

Výborný Martial Art filmek, kde se jede jeden styl. Příběh je jednoduchý a ničím nepřekvapí. Akční scény jsou zde pěkné a hlavně choreografie stojí za to. Film má i spoustu parádních hlášek a patří pro mě k nejoblíbenějším filmům vůbec. Kdo má rád Capoeiru, neměl by si nechat tento film ujít. 100% :)(16.1.2016)

Nevím zda je to béčko nebo céčko, ale to bych mohl tvrdit i u mnou oblíbených filmů jako Americký Ninja, Karate tygr apod. Každopádně to zapadá do právě této škatulky. Prostě zde zvítězí dobro nad zlem a cesta k tomu je místy složitá jindy naivně přímočará. Každopádně souboje jsou určitě fajn a dokoukat se to dá. A ten ústřední song je šíleně chytlavej. 63 procent.(25.8.2016)

Je to taký nesúrodý mix filmu v ktorom sa učiteľ snaží napraviť problémovú mládež a bitkárskeho béčka. Jeden štýl nesedí s druhým. Vážne scény sú vďaka béčkovému pojatiu skôr k smiechu. Bývalý zelený baret napraví mládež vďaka capoeire a na konci asi tiež vďaka nej všetci nejakým zázrakom aj odmaturujú. Hm, no proste hahaha. Záporák tiež klasicky démonicky prehráva. No a na bitky si kvôli tej serióznej dejovej omáčke musíme nejaký čas počkať. Ale keď už na ne dôjde, tak stoja za to. Sú dynamické, pôsobia kontaktne a keďže sa v nich naplno využíva capoeira, tak po choreografickej stránke pôsobia neopozerane. Najviac ma bavila klasicky Seagalovská scéna v ktorej Dacascos vymláti celú miestnosť plnú zloduchov. Čo sa týka bitiek, tak je to rozhodne top Lettichov film. Fakt je škoda, že sa z Dacascosa nestala hviezda aspoň na Van Dammovej úrovni. Biť sa vedel fenomenálne, dokázal predviesť rôzne štýly, charizma mu nechýbala a aj hranie mu celkom išlo. Snáď ho tretí Wick zase trochu nakopne. Na tajtrlíkovanie s Něvskim je ho škoda. Only the Strong je jeden z tých Dacascosových filmov, ktoré sa oplatia vidieť, napriek spomenutej nevyváženosti. Myslím, že o capoeire dodnes lepší film nevznikol. P.S: Celý čas som tam podvedome hľadal Lateefa Crowdera, ale v tej dobe bol ešte mladé ucho. :) 6/10.(28.5.2019)

Tak tohle jsem pojmul opravdu ze široka, ale ani 5D na to nestačilo :-)(28.2.2015)

Podobne filmy nemam rad, ale toto se pres vsechna ta tisickrat videna klise docela povedlo - na podveceni podivani, kdy davaji v TV nejake stupidni finale ve fotbale vice nez potentni ;]] A ten bojovy styl je docela zajimavy, prestoze predvadene bojuvky toho kombinuji vic, nez se da vymlatit z jihomaricke capoeiry...(10.7.2006)

I po několikaletém opětovném zhlédnutí znovu zafungoval, možná ještě líp.(10.6.2008)

sheldon lettich bol na zaciatku 90. rokov "on fire". jeho rezisersku karieru mu pomohol odstartovat van damme s jeho lion heartom a double teamom a sam lettich sa snazil nakopnut akcnu karieru marka decascosa (ktory uz mal za sebou americkeho samuraja) inak byvaleho gymnastu ale i ucenca roznych bojovych stylov (muay thai, wu shu) a na capoeirae postavili celeho "mistra neznameho boja" (zaujimalo by ma ako prisli na tento napad ze ide o neznamy boj, lebo vo filme kazdy vie ako sa capoeira vola). pribeh je mix klasickych arenoviek a skolskej dramy, kde prva polovica slusne odsypa (zblizovanie sa so studentmi, lamanie ladov a tak) ale druha zacina trocha drhnut (hlavne podpalenie skoly je dost nelogicke) a zachrani ju az zaverecny suboj...(14.8.2013)

Příběh o velmi dlouhém autobusu a velmi širokých hamrech a cadilacích.(28.2.2015)

Nějak zvlášť jsem tyhle bojové akčňáky nemusel, ale tohle má v sobě něco víc. Nejsem rozhodně odborník na capoeiru, ale scény jsou moc pěkně natočené a příběh i když je totálně prosťoučký, nepůsobí křečovitě. Navíc učitel v podání Geoffreyho Lewise je výborná postava.(18.3.2008)

Zo začiatku ma to moc trochu nebavilo, ale potom ma to začalo nejako baviť, až to bol nakoniec výborný kapuerský akčňák. I Mark D. tu predviedol dosť dobré kúsky.(9.10.2012)

• daEmoNickY

Mistr Neznámého Boje? To jo no, Kapoera to nebyla.(17.3.2010)

Na celém filmu mi přišli nejlepší ty exhibice na začátku a hlavně na konci. Děj je ucházející (na béčko) a je to i velmi pěkně natočeno, sice kotel klišé, ale co od toho chcete, když se koukáte na takovej film.(6.7.2008)

50%.(29.9.2009)

Coach Carter v kombinaci s Karate Kid a Mistr neznámého boje je na světě. Takových filmů jako je tento bylo natočeno bezpočet. Hafo borců s pěknými postavami snažící se o poučný děj.(4.4.2011)

Jde sice o béčkový film, ale určitě ZAUJME... Vůbec nepochybuji o tom, že po shlédnutí tohoto filmu, se spousta lidí nechá zlákat bojovým uměním capoiera... Nebudu rozebírat film po kouskách, jde zde především o celkový dojem - a ten je bezvadný... Doporučuji!(5.9.2009)

Sympaticky film o tom, ako sa mladik /Dacascos/ rozhodol cvicit miestnych chlapcov, ktori nemaju dohromady nic na praci. Studium capoeiry /bojove umenie vzniknute v Brazilii od ciernych otrokov/ je zaujimave, k tomy Dacascos sice nevie hrat, ale vsetko zachranuju suboje. A tie su natocene tak, ze kvalitne. 76 %(16.3.2014)

"Přišli jsme si pro učitele." ...Markův otec trénoval bojové sporty, jeho nevlastní matka se bojovému umění věnovala profesionálně, takže Mark Dacascos to má odmalička v krvi a tyhle role mu sedí na tělo. Tady s těma krátkýma vlasama mi připomínal Brandona Lee, což jsem si znovu potvrdila i později, kdy byl Mark obsazený do seriálové Vrány. Další má oblíbená VHS-ková nostalgie u které jsem se dnes skvěle bavila.(20.9.2014)

Výborná vec. Je to strašne béčkové a jedná v podstate o rozprávku. Ale Dacascos je sympaťák a capoeira je skutočne oku lahodiace umenie. Viem v praxi je to len málo použiteľné. Rovnako bolo vidieť, že údery boli zasadené s poriadne veľkej vzdialenosti a niekedy len tipický zvuk naznačoval, že došlo k zásahu. Nič z toho ma netrápy. Proste sa na to dobre pozeralo. A hlavný záporák je arci-ksicht martial art padoucha. Nechápem na čo tak ťažko stroskotala kariéra Marka, že sa prepadol o level nižšie ako Daniels, Shahlavi, Norton, Park a ďalší. Skutočne na to mal. Ovládal nielen kung fu, ale aj capoeiru, čo bola rarita. Mal look sympaťáka a ako tak vedel aj hrať. Čo už. Byť MA hviezda je veľmi ťažké. A treba na to aj šťastie. Mark ho nemal.(27.4.2012)

Ať si říká, kdo chce co chce tenhle snímek reprazentuje výborně bojové umění "Capuera". Tohle umění se mi celkem líbí, je pěkné na pohled a jak vidíme ve snímku také i velmi účiné.(28.8.2009)

Má to v sobě určitou dobovost, ale spíš v rámci mizanscény a muziky, než po vizuální stránce. Je v tom přítomná výrazná mládežnická naivita a schematismus v rámci motiviky přechodu problémových studentů na dobrou stranu a finálního vítězství jedince na zlým systémem. Ale je to solidně napsané, postavy a příběh nejsou odfláknuté, charaktery jsou slušně odstíněné a i přes použité klišé to má nějakou narativní klenbu. A hlavně je to dobře natočené - a nejen bojové scény (závěrečný souboj na pláži je docela lahodný). Akce z filmu netrčí, je dobře zapojená do celkovýho rámce....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/08/dvakrat-sheldon-lettich-dvojity-zasah.html(12.1.2012)

• Sfinkter

Lettich dva roky po dokonalém Dvojitém zásahu udělal několik kroků nazpět a předkládá naivní nudu, která nemá s realitou nic společného. Na capoieru se dobře dívá a je fajn, že některý z akčních snímků ji prezentuje, ale film jako takový je velmi podprůměrný.(13.8.2016)

• Courtemanche

No tak toho je třeba mistrem, ale jinak hlavně! jen nepříliš dobrá napodobenina Van Dammeho.(27.6.2014)

Tu som spoznal význam slova Capoera !(12.9.2007)

Jeden z dalších chadrššš filmů, který vyčnívá nad ostatními svým zaměřením a tím je capoeira. Scénář je tuze šablonovitý. Mohli jste podobný film vidět kupříkladu s tancem. Film vyzdvihuje capoeira & příjemná hudba. Bez bázně a hany mohu přiznati, že jsem se na film řádně připravil nemálo pivy a o to více jsem si užíval tuto akční jízdu.(26.9.2013)

Můžete si říkat co chcete, ale todle je rozhodně jeden z těch nejlepších starších akčňáků, co byl v minulém století vytvořen. Kam se hrabou Lundgrenové, Saegalové, Van Dammové apod. V tomhle je Dacascos všechny posadil z vysoka na prdel (ačkoliv je to asi jediný jeho dobrý film :D). Ta lehkost, přímočarost a smyslnost celého filmu, to je jak samotná capoiera, při jejíž bojových scénách jen s otevřenou pusou hledíte a říkáte si, zda-li je tohle opravdu možné. Ono přeci jen více než bojové umění, tak je to tanec a v tom je to tak zvláštní a specifické. Ze závěrečné bojové scény jsem měl nejednou husí kůži, protože ten pocit, že někdo se za vás postaví a snaží motivovat, to je něco, co člověk jen tak nevidí a na mě to zapůsobilo opravdu velice. Jen škoda, že akční filmy tohoto typu by dnes už jen těžko uspěly a vlastně by aji jen těžko vznikaly.(9.7.2014)

"To nestačí spláchnout, to chce vyhodit do povětří." -Luis Stevens-(17.11.2014)

• Pecival

Odrhovačka o neposlušných smradech, které na lepší víru obrátí Brazilská capoera. A navíc bez špetky nadhledu a ještě k tomu s poselstvím. Ani sex tam není. A dokonce tam nejsou ani pořádné bitky. Kromě snad té závěrečné celá "akce" vypadá jako tančení a juchání za rytmu bubnů. Mark Dacascos se svým dětsky idealistkým šklebem se na roli Mirka Dušína poměrně hodí a fyzicky je asi také dobře připraven, ale v tomto filmu neměl moc co ukázat.(27.8.2010)

Není to kdoví co, ale je to příjemná oddychovka se sympatickým, i když trochu toporným, Dacascosem.(22.9.2018)

Filmov o capoeire je veľmi malo. Preto si zasluži pozornosť.(5.12.2008)

Tenhle film si ve svém žánru čtyři hvězdičky rozhodně zaslouží, jednak je tu celkem rozumný scénář a režisér, ale hlavně tu je sympatickej Dacascos a capoiera, souboje jsou efektní a dobře se na to kouká.(3.2.2009)

Capoiera bojové umění ve filmech moc není což je škoda pač patří mezi mé oblíbené styli a tenhle ho tu má dost na rozdávání a ne jen to umění,ale i béčkový herec Mark Dacascos tu odvádí dobrou praci. Možná 5* je moc,ale tento film si mě získal z více stran.(26.9.2011)

Příjemný příběh bez vyšších ambic, byť trošku naivistický. Mistr "neznámého boje" popularisuje dnes už ne tak docela neznámé bojové umění - původně brazilskou Capoeiru.(3.10.2009)

• Pořez

Capoiera je tuze hezké, nejen taneční ;-) představení. Za to si film hvězdičku plus jistě zaslouží. Naopak ten zbytek za moc nestojí. Jednoduchý příběh o napravených holomcích, který každý už minimálně jednou viděl a kterým se v americké kinematografii velice daří.(24.10.2009)

Usměvavý film jak od Mattela, naprosto jasně průhledný záporňáci a finále který bi "nikdo" nečekal. Vykrádačka kickboxera, ačkoliv má méně kvality a víc ptocent. To jest hodnocení na csfd. Mimochodem Markovi Dacascosovi v průběho finální "bitvy" nemuseli alespoň po každém pádu oplachovat záda. Kdykoliv vstal, byl čistej. A jeho rány zasazené 30 km od obličeje ? Říkejte si, co chcete, ale kickboxer byl a je lepší.. 3* ze soucitu, protože capoeira je nedoceněnej tanec. A vzhledem k počtu scén ve kterých se Mark Dacascos usmívá jak ze žurnálu, doporučuji film sestříhat na délku dvou minut a použít jako reklamu pro křupky - analstick.(20.3.2015)

Jeden ze starších kousků co mi jaksi unikal, ano je to béčko, ale béčko třídy A, u mne za 4 bez debat :-)(19.11.2015)

• Hapretor

Trapárnička.(10.12.2015)

Nejlepší film o capoeiře, co byl kdy natočen. Solidní příběh, skvělá muzika a bravůrní brazilské bojové umění. Co víc si fanoušek akčního filmu může přát?(6.7.2006)

• Stefan_M

Ja zasnem. Je to totalna kravina.(25.6.2008)

Průměrný film s bojovým uměním, který z úplné šedi vytahuje pouze fakt, že jako bojové umění je zde ukazována capoiera, kterou jsme ve filmech zatím mockrát neviděli. Ovšem také je zde vidět, že capoiera je skutečně spíše tanec, než umění určené pro boj. I na kameru je problematické ukázat techniky tak, aby byly funkční, a každou chvíli si říkáte, proč ho ten protivník prostě nepraští, než on si tam dodělá svou piruetku zakončenou jakýms takýms kopem. Na druhou stranu nutno capoieře nechat, že z hlediska pružnosti těla a fyzické kondice je to skvělá průprava a v každém případě je na pohled velmi zajímavá, což filmu výrazně pomáhá.(12.8.2011)

Ve své době zjevení neokoukané capoeiry ( která je teda až na konci pravá ) - dějová linka je trochu podobná Nebezpečným myšlenkám s Michelle Pfeiferovou, ale ta nerozbila hubu tolika gaunerům. Akční pecka.(1.9.2014)

Odpočinková bouchárna, které zřejmě měla udělat konkurenci švédovii či belgičanovi, poněvadž od klasickéhé šablony kopárny devadesátých let se liší jen pojetím capoiery a sympaťákem Dacascosem, který umí - 55 %(6.10.2015)

Klišovitý, ale zábavný snímek.(30.1.2006)

Klasický akčák 90 tých rokov se vším šudy, ale capoeira vyzerá vynikajúco.(4.4.2013)

Jeden z mala filmu o capoiere, ne-li jediny. Takove Becko ve videopujcovnach, ale ujde.(4.2.2004)

O bojových uměních jsem toho slyšela dost,ale tadydlenc jsem se poprvé setkala z výrazem "capoeira".Pro běžného koukatele to není zase až takový trhák,ale asi pro znalce tohoto bojového umění je to o něčem jiném.Skoukala jsem jej se zájmem o cosi nové a jsem obohacena o nové slovo a nový poznatek v bojovém umění.(28.10.2009)

Sice dějově je to relativně hloupost, ale díky tomu bojovému umění to hodnotím celkem na 4/5.(4.4.2011)

zcela jasných pět hvězd,velmi pozitivní film,s velmi dobrým scénařem a neznamými ale velmi dobře hrajícími herci.-) Mark Dacascos muj oblíbenec je ve sve roly přirozený že je to až nakažlivý a jeho hereckému projevu se nedá vubec nic vytknout,choreografie je boží stejně jako muzika atmosfera nejlepsích amerických končících 80 let,tehda byla amerika ráj a každy žil svuj sen .-) je velká škoda že se mark dacascos tak zahrabal až na nějakých 5 dalších dobrých filmů,má serii asik 20 sraček .-) u herce jeho formatu a charizmatu to je těžko pochopitelné .-(..film je okouzlujicí a srdcová záležitost .-)(29.10.2013)

Nemá cenu se nějak rozepisovat o ději i když finále dopadne opravdu jinak než bývá zvykem, Určitě jde o jeden z mála filmů o bojovém umění, který se snaží mít i nějaké poselství a v podstatě jde proti násilí ! Že to zní trapně školometsky? Možná. Ale je to tak. Capoiera (tanec brazilských otroků) působí neokoukaně a ve spojení s domorodou hudbou vypadá opravdu skvěle.(6.6.2007)

Hezká ukázka bojového umění a problémů s pouličním gangem. Já bych si dokázal část na ulici odpustit a zaměřil bych film jen na přeměnu mladistvých. Ryze akční část filmu u mě moc nezabodovala. Nejlepší je pak začátek a konec, kde se předvedou Brazilci.(25.8.2009)

Filmek na který jsem čučel, když jsem chodival na základku mě tenkrát totálně dostal. Nedávno jsem jej viděl zase a pořád je to skvělá zábava. Nostalgie.(12.3.2010)

• void

Snímek se zřejmě snaží odpovědět na nově vzniklou otázku devadesátých let – Co s mládeží? Je to období, kdy je mládež zmatená tím, co jí společnost nabízí. Pointa je zajímavá, provedení pokulhává - poněkud těžká myšlenka na tento druh filmu. Možná právě proto mi přišly některé "tragické" momenty spíš jako fraška. Mark Dacascos hraje co mu jeho síly stačí, i když projevy jakéhosi jeho hereckého nadání se mají ukázat až později (nejvíce v mé paměti svítí Bratrství vlků). Dějově standardní podívaná počátku 90.let, duše se někde zapomněla v capoeira omámení. Bojové scény jsou na dané období nové, děj se jeví jakoby podle šablony. Zatímco zájemce o danou problematiku může naladit, hledače nového pobavení může klasická zápletka poněkud nudit. Nicméně, rozumím, jak se může stát někoho srdcovkou.(26.7.2010)

Dalsi film meho mladi. V tej dobe som chcel z karate prestupit na capoeiru, lenze este vtedy nebola popularna u nas na Slovensku.(16.12.2009)

Tak k tomuhle se hodí přesně jedno slovo a to kurva.Jo kurva dobrej film.Přesně vyšitej pro mně.Byl jsem moc a moc překvapen a moc a moc rád,že jsem na tento film narazil.Já miluju jakkékoliv bojové umění a to i ve filmu.I když jsem už viděl lepší souboje a filmy,tak tento(sice nevím proč),ale převyšuje nad všemi z bojového umění.Capoeira je skvělá.Hudba byla skvělá.A především Mark Dacascos byl skvělý.(20.4.2013)

• Nathaniell

Capoeira je super. Huga čaka, huga, huga, pěkně do rytmu a ty jejich kopy mají i solidní sílu a neskutečnou rotaci... No a pak se ukáže debil, kterej to spojí s amerikánskýma sračkama, blbým příběhem, idiotským obsazením a natočí tohle. 2* za souboje. A to HODNĚ nadsazuju...(27.7.2019)

Sice ten film neni nijak uzasny ale jako jeden zmala se zabyva Capoeirou. Klise pribeh o zavirani skoly kterou nakonec zachrani jeden clovek. Vyborne pro odreagovani. Predvedena Capoeira je skvela. Navic doplneno o slusny soundtrack(30.1.2006)

Louis (Marc Dacascos) se vrací zpět na svou rodnou Floridu, kde navštíví svého učitele na své bývalé škole. Ten mu zde nabízí práci. Vyučovat bojový sport Capoeira, pro dvanáct nejhorší studentů školy. Jeden z nich pracuje pro svého bratrance, který je šéf pouličního gangu. Tomu se Louis příliš nelíbí a tak nadejde čas, aby se oba utkali... Možná nejlepší role Marca Dacascose, ale ten děj mi připadal dost kýčovitý. Že by si zrovna ti nejhorší studenti, oblíbili nějaké bojové umění, když si ve skutečnosti dokáží udělat respekt jinak? I když tihle moc drsně nevypadají. Ale bojové scény jsou dobré. No max 50%(4.10.2009)

Lepší než Krvavý sport to není ale i tak je to dobrý film dávám mu 60%.(13.4.2010)

• Formanka

Ale jako parodie to neni špatný.(12.7.2010)

nemůžu jinak než za *****, protože film mě přivedl k capoeiře a tím tak trochu změnil život...úžasná hudba...při prvním shlédnutí zážitek a extáze :-) zoom, zoom, zoom, capoeira mata um...(14.7.2013)

Svým způsobem se to dá přirovnat k Nebezpečným myšlenkám. Bohužel, i když to má jiný (ale celkem celkem sympatický) náboj, nedosahuje to takových filmových kvalit. 50%(19.3.2014)

Filmík o nie veľmi známom bojovom umení capoiera. Prvá polka je o zznamovaní sa s postavami, študentami, učení. V druhej sa objaví záporák a záverečná polhodinka je narvaná akciou, takže ja som spokojný na plnej čiare.(24.12.2015)

Asi jediný film o bojovém umění capoeira. Ono to má jednoduché vysvětlení, je to spíše efektní než efektivní a souboje jsou méně drsné než jinde. Také se člověk nezbaví dojmu, že proti "asijským" bojovým uměním by hrdina neměl šanci. Ale snímek se tomu elegantně vyhne. Fajn příběh a slušně zvládnuté akční scény, dobře padnoucí hudba i drsná atmosféra. Chtěl jsem tenhle film vidět už asi před deseti lety, teď mě mrzí, že jsem to tak dlouho odkládal.(20.3.2016)

Když mi bylo asi tak dvacet, tak jsem na tomhle filmu fuckt ujížděl a... ...za ty roky se moc nezměnilo, ujíždím na něm pořád, i když ne zas tolik jako dřív. Nemá žádné hluboké poselství, je to jen mlátička, a ač slabý a jednoduchý, přece jen to má příběh, i když obsahuje typické americké klišé prodeje drog mládeží mládeži. Evrgrín mého mládí. Možná je to pošetilé, ale vždycky jsem si přál vypadat jako a umět to co umí Mark Dacascos. Choreografie celkem dobrá, podílel se na ní legendární Frank Dux, podle kterého byl natočen známý film "Krvavý sport".(11.9.2018)

Treba podotknúť, že tento film je jediný s tématom capoeiry. Pre mnohých ľudí je akýmsi filmovým symbolom brazílskeho bojového umenia resp. tanca (včetne mňa). Pre nezainteresovaných može posobiť naivne a lacno, ale na druhej strane ako tu píše Lateef je to jednoznačne kultový kúsok a stojí za to si ho pozrieť.(17.5.2009)

Řekl bych hodně netradiční,ale jinak celkem koukatelné. Dávám 4 za sportovní výkon:-)(23.7.2010)

Můj přítel tento film viděl asi sedmdesátkrát, podle něj se capoeiru naučil. mě se taky moc líbil, nikdo jiný než Dacascos by tam lépe nezazářil. Plný počet bodů(12.11.2010)

Není to kdovíjak kvalitní film s hereckými výkony a hodnotným dějem, ale mohu tvrdit, že je to můj nejoblíbenější kung-fu/karate film z období přelomu 80tých a 90tých let, kdy zem potřísnili krví, Chuck Norris, JC Van Damme atp... Film svým dějem vybočuje ze zaběhlé tradice tohoto žánru. Spíše se věnuje zachycením samotného tanečního pohybu při bojovém umění Capoiery. „Panana wéééé, panana wééé, panana!“(26.2.2013)

Super film na tu dobu!!!!!!! Proto hodnotím tak vysoko očíma 13leteho kluka jenz do té doby znal jen karate filmy.A musím říct že od spousty podobných filmu na tohle se dá kouknout i dnes .(16.12.2014)

Spomienky z detstva. Capoiera ma zaujímala vtedy a páči sa mi aj teraz(15.3.2015)

Parana wuéééj, parana wuej pana.(19.1.2016)

Mark Dacascos a jeho Capoeira. Krásná hudba, která mi do dnes v hlavě zní. Rok 1993 byl i rok, kdy jsem se tomuto umění věnoval a film má pro mě tedy vyšší citovou hodnotu. Jednoduchý snímek u kterého nemusíte přemýšlet a i po mnoha letech stále má své kouzlo.(12.10.2018)

• emh

Capoeira je něco jako mix break dance a třeba zumby. Je to energeticky velmi náročný koníček a soupeři únavou z předepsaných cviků odpadají dříve než dojde k prvnímu fyzickému kontaktu. Ve filmu tedy sledujeme klátící se výrostky, kterak se vzájemně přesvědčují, že takhle bojovat vážně nemá smysl.(25.7.2019)