poster

78/52 (festivalový název)

 • USA

  78/52

 • USA

  78/52: Hitchcock's Shower Scene

 • Velká Británie

  78/52

Dokumentární

USA, 2017, 91 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Filmmaniak
  *****

  Nevěřil jsem, že by bylo možné natočit celovečerní dokument točící se kolem jedné jediné scény z jiného filmu, byť by to byla jedna z nejzásadnějších scén světové kinematografie. A ejhle - ono to jde, a dokonce i velmi svižně, zábavně a věcně. Vynikající podrobný rozbor, diváky prakticky zahlcující informacemi, a pro cinefily navíc plnící roli obsahem naditého materiálu vhodného pro studování Hitchcockovy geniality a sofistikovanosti, nad níž nelze nežasnout. Pokud by režisér Philippe vážně chtěl natočit více dokumentů podobného typu, tak bych byl jedině rád, sem s nimi!(11.7.2017)

 • tnp101
  ***

  Nekonečné rozbory a pohledy do zákulisí filmů ve mně vzbouzejí zájem, obzvlášť u těch, které nastolily novou vlnu tvorby, což Hitchcock se Psychem bezesporu dokázal. Pěkně lze tento fakt podpořit myšlenkou, která zazněla v tomto dokumentu: "Každý člověk od útlého věku zná scénu ve sprše, přitom vůbec nemusí vědět, odkud pochází." Právě možná i díky tomu někoho napadlo natočit celovečerní dokument stavějící na této scéně. Výsledek je zhruba takový, jaký jsem očekával. Že jsem plno faktů již před zhlédnutím znal, samozřejmě dokumentu za vinnu nedávám, zajímavých informací je zde na 90 minutový film o minutové scéně i tak přehršel, ale nejednou jsem měl pocit, že se film zbytečně táhl, a to především vinnou některých hostujících tvůrců/herců, kteří (a teď jim opravdu nechci křivdit) toho vlastně nemají moc co říct. On je vůbec problém, že jde téměř o 60 let starý film a fakta z natáčení jsou zde často tlumočená lidmi, co nebyli v době premiéry ani na světě. Chápu, že se s tím už z principu nedá nic dělat, ale zkrátka je pro mě jako diváka atraktivnější, když o filmovém procesu mluví lidé, kteří u toho byli. 70%(26.11.2018)

 • zelvicka.
  *****

  Za mě nejlepší film 52. KVIFF, divácká cena nedivácká cena. Možná je to tím, že jsem ani nepočítal s tím, že by to mohlo být doopravdy zábavné, což bylo a moc. A jako 91 minutový dokumentární film o 3 minutové scéně, který není nuda, ba naopak, celou dobu se něco děje a člověk se neustále dozvídá něco nového? A to jsem ještě ke všemu Psycho ani neviděl! Bomba super, jdu si dát sprchu, jak jsem z toho ještě pořád nadšenej.(6.7.2017)

 • POMO
  ****

  Geekovsky detailný rozbor jednej z nejslávnějších filmových scén ever. Scény trvajúcej 78 sekúnd a zloženej z 52 záberov. Jej rozbor z hladiska filmársky technického, historicky spoločenského aj kinematograficky revolučného. S komentármi desiatok filmových osobností a úryvkami z desiatok iných filmov. Že dlhá stopáž? Naopak, tempo filmu takmer vyžaduje opakované zhliadnutie, aby ste všetky tie informácie v niekoľkých tematických okruhoch pobrali. Dokument, na ktorý odkážem každého, kto sa ma spýta, prečo je Psycho mojím najobľúbenejším filmom (pýta sa ma na to každý). Alexandre O. Philippe vraj pripravuje ďalšie dokumenty, napr. o Ridleyho Votrelcovi (výlez z brucha?). Taká séria sa preňho môže stať životným dielom, a pre kinematografiu obdobou najdôležitejšej cinefilnej literatúry (napr. "Hitchcock/Truffaut").(5.7.2017)

 • Marceloo
  ***

  Dokument, v ktorom osobnosti z filmového priemyslu hovoria o Hitchcockovej najznámejšej scéne z filmu Psycho a jej následnom vplyve na kinematografiu. - Zaujímavý dokument, ale je škoda, že sa zameriava len na jedinú scénu, pretože tak komplexný a významný horor, akým je Psycho, by si zaslúžil hlbší rozbor a vôbec by mi nevadilo pozerať sa na to aj niekolko hodín, pretože tento pán je vo svojom pohlade na filmový ale aj reálny svet nesmierne výnimočný. Tiež sa tu ukazuje, že tvorcovia, ktorí tvoria šialené horory, sú v skutočnosti velmi inteligentní ludia s velkým prehladom, čo som ale ja osobne vedel už dávno. Tiež by mi nevadilo, keby tu bolo ludí od hororu ešte viac, ale keďže nebol tento dokument určený len fanúšikom tohto žánru, budem sa musieť poobzerať niekde inde.(5.2.2018)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace