C.B. Strike (TV seriál)

Cormoran Strike

The Strike Series

C.B. Strike

Krimi / Drama

Velká Británie / USA, 2017–2020, 10 h 52 min (Minutáž: 58–60 min)

Harry Potter je zlo a Rowlingová husa pletoucí se do věcí, o kterých nemá absolutně žádnou páru. Na Strike jsem se díval jen proto, abych to mohl strašně zkritizovat a utvrdit se ve svém světonázoru. A vůbec mi to nevyšlo. Nejvic mi tahle série připomínala skvělou knížku, kterou si šetříte a děsíte se toho, že by jste jí mohli dočíst. A přitom je to divné, protože jednotlivé příběhy nejsou kdovíjaké a rozhodně nehýří originalitou, ačkoliv to neznamená, že by byly špatné. Nicméně síla tkví v postavách, které jsou dokonalé. Jasně, umolousaného detektiva s minulostí a s nadšenou asistentkou/asistentem už jsme tu měli xkrát, ale Strike není tím typickým bručounem, který musí projít nějakou katarzí, aby přijal pomoc a Robin není jen tak obyčejným side-kickem. Navíc ta chemi mezi nimi je úžasná a dlouho jsem neviděl, aby to hercům takhle krásně ladilo. Holliday Grainger a Tom Burke byli úžasní. Takže Rowlingová, nenávidim tě a koukej napsat další Strikeovy příběhy, ať nad nima můžu u bedny slintat. 90%(27.3.2018)

Nepochyboval jsem o tom, že zpracování románů z pera J.K. Rowling provede BBC ve velké kvalitě. A velice mě potěšilo, že to přesně se stalo. Na jednu stranu je škoda, že každá kniha vyjde jen na pár dílů, na stranu druhou je to možná lepší pro kvalitu. The Cuckoo's Calling Obsazení hlavní dvojice je skvělé, a to herce vůbec neznám. Možná i proto mi do rolí sedí, i když jsem si Robin podle knížky představoval jako větší puťku. Ale kdo jsem, abych nadával na to, že je sexy. Navíc to hlavní dvojce společně pěkně šlape a jiskří jako v knížce . Atmosféra celého příběhu je super a zasazení do Londýna mě vždycky baví. Hlubší ponoření do vyšetřování vraždy modelky rozhodně nebylo na škodu. Pár dobrých zvratů a fakt, že jsem zapomněl vraha pomohl. V podstatě nemám co kritizovat a ani moc nechci, ale jednu chybu přeci jen vyčtu – týká se amputované nohy. Zatímco při první scéně vypadá v neoprenu úplně v pohodě, tak ve druhé obnažené scéně vypadá hodně podivně. The Silkworm Po seznámení přišla na řadu druhá knížka a trošku větší prostor pro Robin. Tentokrát se vyšetřuje záhadné zmizení spisovatele, který těsně předtím napsal velice urážlivou parodii na svém okolí včetně známých kolegů. Opět skvělá atmosféra Londýna, perfektní chemie mezi ústřední dvojicí a zamotaný případ. Škoda je, že prostor pouhých dvou epizod nutí ke zjednodušení knižního příběhu a některé věci pak působí hodně zkratkovitě a na některé zajímavé věci se nedostává. I tak se ale těším na další pokračování a JK by měla přidat, nemůžu se dočkat čtvrté knížky.(21.9.2017)

Shlédnul jsem všechny tři zfilmované knihy a řekl si, že tak nějak by to vlastně mohlo i být. Knihy mě bavily, ale vysloveně neohromily. Stejně tak i tento mini-seriál. Má lepší, ale i horší momenty. Převládají ale zajetá pravidla kriminálek, kterým je parťáctví, pěkné noir prvky, ale i případy, které mají originální nápad. Jen škoda, že v knize je vztah Robin s Cormoranem trošku vyšperkovanější. To bych ale po takovém seriálu chtěl opravdu moc.  (20.8.2018)

• rikitiki

Jak řídkou kašičku nám to uvařila myšička Rowlingová! Koření použila vyčpělé a do série nasázela jedno klišé za druhým. Líně a bez invence předhazuje nenápadité a stokrát omleté motivy, včetně hlavní postavy – drsného detektiva s rozjitřenou duší a chlastem v krvi. Coby protiklad dohodila něžnou dívčinku ze slušné rodiny obdařenou kromě líbeznosti i inteligencí. ______ Zhruba polovinu času se neřeší vraždy, ale vztahy a to především hlavní dvojice detektivů – vlítnou na to spolu, nevlítnou…? Případy, které tato dvojice vyšetřuje, jsou plné logických děr, haldy postav a jmen, ve kterých se dá jen obtížně orientovat, a stereotypů (včetně maskování – ach, jo, to už je zoufalství, ostatně šestákových atributů je v sérii povícero). _____ Jedině díl z prostředí nakladatelství měl trochu nápadu, ale spíš jedovatého, protože si v něm autorka evidentně vyrovnávala účty s vydavatelským světem. A taky mohla použít svou zkušenost, což bylo přece jen lepší, než když se pokoušela zobrazit, jak to asi vypadá v Afghánistánu. Ve skutečnosti jsem to dokoukala především kvůli rabiátskému charismatu Toma Burkeho, jehož jednonohá postava někdy filmem prochází svižně jako baleťák a jindy zase kulhá, jak artritidou stižený děda. SHRNUTÍ: Rowlingová vymyslela funkční a zajímavý svět v Harry Potterovi, ale výborná spisovatelka se stylistickými dovednostmi nebyla nikdy. Když opustí Bradavice, tak se to ukáže v plném světle.(29.1.2019)

knížky jsem nečetl,ale po shlédnutí všech tří případů mám celkem chuť si je pořídit...televizní Strike nabízí víc než solidní detektivky,které staví na své civilnosti a přirozenosti.Největším plusem je pak titulní dvojice.Robin je sympaťanda a Holliday Grainger je prostě kost.Tom Burke,který byl pro mě neznámým hercem si pak svého Cormorana nevídaně užívá ve všech polohách...80%(27.8.2018)

• - Autorkou předlohy je J. K. Rowling, která ji ale napsala pod pseudonymem Robert Galbraith. (hansel97)

• - Zatímco v seriálu má Cormoran Strike (Tom Burke) amputovanou levou nohou, v knižní předloze se jedná o pravou. (hansel97)

• - Spoiler: V seriálu je Rochelle Onifade (Tezlym Senior-Sakutu) nalezená mrtvá ve vaně, v knižní předloze ale její tělo bylo nalezeno v Temži. (hansel97)