Reklama

Reklama

C.B. Strike

(seriál)
  • Velká Británie Strike (více)
TV spot
Krimi / Drama
Velká Británie / USA, (2017–2020), 10 h 52 min (Minutáž: 58–60 min)

Série(4) / Epizody(11)

Obsahy(1)

Strhující dramatický seriál C.B. Strike je inspirovaný úspěšnými kriminálními romány od autorky Harryho Pottera J.K. Rowlingové, vydané pod pseudonymem Robert Galbraith. Příběh se soustředí na Cormorana Strikea (Tom Burke), který na vojenské misi v Afghánistánu přišel o kus pravé nohy a vrátil se z války domů, aby si založil soukromou detektivní firmu provozovanou v maličké kanceláři v londýnské Denmark Street. Přestože si z Afghánistánu odnesl těžké zranění i jizvy na duši, jeho mimořádné schopnosti i zkušenosti vyšetřovatele vojenské policie se ukáží jako klíčové pro vyřešení tří složitých případů, na něž je policie krátká. V pátrání po stopách mu pomáhá Robin Ellacottová (Holliday Graingerová), která pro Strikea začne pracovat jako dočasná asistentka a záhy je pohlcena jeho vyšetřováním, stejně jako detaily z detektivovy zářné, ale ponuré minulosti. (Cinemax)

(více)

Videa (2)

TV spot

Recenze (38)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Jako detektivka nefunguje ani jeden z dvojice dosavadních případů; motivace, pachatelé i indicie, které Strike k jejich usvědčení použije, už ani nemohou být jasnější, i kdyby byly nakrásně od úplného počátku zvýrazněny blikající růžovou svatozáří. Předlohy jsem nečetl čili netuším, zda je to problém již Rowlingové či až scenáristů seriálu, kteří přepis žánrových linií nezvládli. Co naopak je ryze "rowlingovské" to jsou postavy ((kupříkladu ta hlavní je v zásadě přepsaný Lupin). A autoři adaptace jsou si toho dobře vědomi a tak to nestaví až tak na samotných případech, které tu spíše plní roli "aby ústřední dvojice měla co dělat", ale právě na "potterovsko-grangerovské" dynamice dua Cormoran/Robin. V této osobní linii to díky postavám i obsazení funguje o poznání lépe; speciálně Burke si démony sužovaného pajdavého bručivého medvěda se srdcem na správném místě užívá takovým způsobem, že by byla radost se na to dívat, i kdyby to v detektivní linii napadalo na jednu nohu ještě více než nyní. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Jak řídkou kašičku nám to uvařila myšička Rowlingová! Koření použila vyčpělé a do série nasázela jedno klišé za druhým. Líně a bez invence předhazuje nenápadité a stokrát omleté motivy, včetně hlavní postavy – drsného detektiva s rozjitřenou duší a chlastem v krvi. Coby protiklad dohodila něžnou dívčinku ze slušné rodiny obdařenou kromě líbeznosti i inteligencí. ______ Zhruba polovinu času se neřeší vraždy, ale vztahy a to především hlavní dvojice detektivů – vlítnou na to spolu, nevlítnou…? Případy, které tato dvojice vyšetřuje, jsou plné logických děr, haldy postav a jmen, ve kterých se dá jen obtížně orientovat, a stereotypů (včetně maskování – ach, jo, to už je zoufalství, ostatně šestákových atributů je v sérii povícero). _____ Jedině díl z prostředí nakladatelství měl trochu nápadu, ale spíš jedovatého, protože si v něm autorka evidentně vyrovnávala účty s vydavatelským světem. A taky mohla použít svou zkušenost, což bylo přece jen lepší, než když se pokoušela zobrazit, jak to asi vypadá v Afghánistánu. Ve skutečnosti jsem to dokoukala především kvůli rabiátskému charismatu Toma Burkeho, jehož jednonohá postava někdy filmem prochází svižně jako baleťák a jindy zase kulhá, jak artritidou stižený děda. SHRNUTÍ: Rowlingová vymyslela funkční a zajímavý svět v Harry Potterovi, ale výborná spisovatelka se stylistickými dovednostmi nebyla nikdy. Když opustí Bradavice, tak se to ukáže v plném světle. ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Nech si hovorí kto čo chce, Rowlingová týmto potvrdila, že je skvelá spisovateľka. Samozrejme, nemožno tvrdiť, že by ten príbeh okolo Strikea bol nejaký lumen, no dokázal zaujať a pútať pozornosť. A o to ide, nie? Navyše to bolo slušne filmovo spracované a obraz pekne dotváral zvuk. Tiež by sa tu našlo i niekoľko silných momentov. A čo je hlavné, tá chémia medzi ústrednou dvojicou bola neuveriteľná, to je vôbec to najlepšie na tomto seriály. Slušný nadpriemer.80/100 ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Harry Potter je zlo a Rowlingová husa pletoucí se do věcí, o kterých nemá absolutně žádnou páru. Na Strike jsem se díval jen proto, abych to mohl strašně zkritizovat a utvrdit se ve svém světonázoru. A vůbec mi to nevyšlo. Nejvic mi tahle série připomínala skvělou knížku, kterou si šetříte a děsíte se toho, že by jste jí mohli dočíst. A přitom je to divné, protože jednotlivé příběhy nejsou kdovíjaké a rozhodně nehýří originalitou, ačkoliv to neznamená, že by byly špatné. Nicméně síla tkví v postavách, které jsou dokonalé. Jasně, umolousaného detektiva s minulostí a s nadšenou asistentkou/asistentem už jsme tu měli xkrát, ale Strike není tím typickým bručounem, který musí projít nějakou katarzí, aby přijal pomoc a Robin není jen tak obyčejným side-kickem. Navíc ta chemi mezi nimi je úžasná a dlouho jsem neviděl, aby to hercům takhle krásně ladilo. Holliday Grainger a Tom Burke byli úžasní. Takže Rowlingová, nenávidim tě a koukej napsat další Strikeovy příběhy, ať nad nima můžu u bedny slintat. 90% ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Shlédnul jsem všechny tři zfilmované knihy a řekl si, že tak nějak by to vlastně mohlo i být. Knihy mě bavily, ale vysloveně neohromily. Stejně tak i tento mini-seriál. Má lepší, ale i horší momenty. Převládají ale zajetá pravidla kriminálek, kterým je parťáctví, pěkné noir prvky, ale i případy, které mají originální nápad. Jen škoda, že v knize je vztah Robin s Cormoranem trošku vyšperkovanější. To bych ale po takovém seriálu chtěl opravdu moc. ()

Galerie (163)

Zajímavosti (3)

  • Zatímco v seriálu má Cormoran Strike (Tom Burke) amputovanou levou nohou, v knižní předloze se jedná o pravou. (hansel97)
  • Autorkou předlohy je J. K. Rowling, která ji ale napsala pod pseudonymem Robert Galbraith. (hansel97)

Reklama

Reklama