...a spravedlnost pro všechny

• slovenský

...a spravodlivosť pre všetkých

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1979, 119 min

Ano, uznávám, že myšlenka je perfektní a názorné ukázání přísloví ,,s poctivostí dojdeš akorát tak do pr...'' je vskutku věrohodné ale nemějte mi to za zlé, ale jestliže se jedná o film ze soudního prostředí, tak si nemyslím, že chci tak moc, když očekávám napínavá soudní líčení a hlavně právnickou atmosféru, tady se mi nedostalo ani jedno a nejsem nijak zvlášť vzdělaný, ale nevím nic o tom že by soudci nosili u sebe zbraň při líčení, a ještě k tomu jí používali jako výstrahu při šarvátce právníků v soudní síni. PS: Tu třetí hvězdičku dávám za Ala a doporučuji originál s titulkama, dabing je otřesný.(2.7.2010)

Skoro to vypadá, jako kdyby si Amíci právnickými filmy dokazovali, jak skvělí jsou herci. Dříve jsem právnické filmy vnímal jako něco, co mě nikdy nelákalo a nepředpokládal jsem, že by mě to někdy mělo začít lákat. Jenže postupem času jsem se dostal k dobrým filmům, ke skvělým hereckým výkonům a najednou od těchto filmů neočekávám ani nic jiného. No a když se podíváte na herecké obsazení v tomto filmu, tak pochopíte, že hlavní roli zde má Al Pacino. A ten sám o sobě většinou špatný výkon nepodává. Celý film se nicméně tváří na solidní tři hvězdy s pár příjemnými scénami, jakmile ale nastoupí závěrečný proslov, vysolíte jasnou čtyřku.(8.7.2014)

Čekal jsem takový typický průměrný film ve stylu 70. let, ale byl jsem mile překvapen. Al Pacino doslova koncertuje (ostatně jako takřka pokaždé), ale i ostatní herci podávají skvělé výkony. Nezapomenutelný je soudce se sklony k sebevraždě, i díky "bezpečnému" letu vrtulníkem. Zkrátka se jedná o výborný film.(17.7.2002)

Al Pacino dokazuje proč byl v prvních 20 letech své herecké kariéry tolik ceněným hercem. Právem byl za předvedený výkon v tomhle filmu nominován na Oscara. Mám moc rád podobné filmy, které člověka nutí k vytvoření svého vlastního názoru. Nesmyslnost v soudních síních snad ani nešla podat lépe. K mému maximálnímu hodnocení chybělo jen opravdu málo.(13.3.2012)

• Maq

Rozporuplné pocity mám z tohoto filmu. Na jednu stranu, scénář je nezvykle fundovaný a bezchybně vypointovaný. Opravdu dobré drama. Na druhou stranu, nemohu věc nehodnotit jako profesionál, a tady je to složitější. --- Laická veřejnost má často dojem, že v obhajobě zločinců je pro advokáta zakopaný nějaký etický rozpor. To je ohromný omyl. Trestní stíhání v sobě inherentně nese konfrontaci - jedna strana chce chytit a zavřít, druhá chce vyklouznout. Přičemž ta první má za sebou všechno, co moderní stát může poskytnout. Organizovanou mašinérii, která dokáže semlít doslova kohokoli. Určité meze téhle ohromující síle může nastavit jedině obhajoba, svobodná a neomezená ve svých prostředcích. Jistěže, někdy se podaří uniknout velkým lumpům, a jsme z toho znechucení. Ale pokud by veřejná moc nebyla nucena čelit takovému nebezpečí, rychle by zdegenerovala v nástroj útlaku. --- U nás je to hodně živý problém. Dekády nesvobody - tedy celkem pohodlné policejní práce - a následně rychle se měnící společenská situace způsobily, že při stíhání "moderních zločinců" se policie a státní zastupitelství často projevují až groteskně nekompetentní. Chcete to řešit tím, že jim to ulehčíte? Mnozí naši politikové s takovým programem získávají hlasy. Jenže promiňte, přesně tohle přece byla Hitlerova a Stalinova metoda! Jediný způsob jak chránit naši svobodu je dovolit advokátům, aby svobodně a bez skrupulí hájili lotry; jedině tak se práce trestních orgánů zkvalitní a tyto se stanou naší efektivní ochranou, nikoli utlačovatelem. --- Kromě toho, řekněme si to přímo, policisté a státní zástupci ani ve svobodných společnostech nejsou vzorem slušnosti a lidskosti. A nemusíme ani otvírat problém korupce. Jsou to lidé, kteří dnes a denně pracují s lumpy a vším svinstvem co na světě je. A že je ho požehnaně! Člověk by musel být svatým, aby se mu nesnížila citlivost k různým zvláštnostem a podružnostem. Chytá darebáky a chce je mít za katrem, ať to pěkně odsýpá. Lidskost a citlivý přístup do procesu může vnést jedině obhájce, a jakékoli, opravdu jakékoli omezení jeho působení je vítězstvím hrubosti a ignorance. --- Arthur Kirkland je tedy ztělesněním špatného obhájce, tak špatného, že jeho působení je nebezpečím pro svobodu a spravedlnost. Zakázat mu praxi je jediné možné řešení. Howgh. --- Dohromady je film skvělým dramatem, které ovšem nebezpečně mate veřejnost. Rozhodl jsem se obojí sečíst a tedy udělit průměrné dvě hvězdičky filmu, který v žádném ohledu průměrný není.(1.9.2015)

• - V jednej zo scén môžeme vidieť, ako Francis Rayford (Jack Warden) sedí na rímse budovy zákona. Počas jej natáčania mal pre prípad, keby sa pošmykol, na sebe bezpečnostný pás. (Spilvo)

• - Název filmu je odvozen od posledních čtyř slov Slibu věrnosti (Pledge of Allegiance), který se denně cituje v Kongresu, na školách a na řadě veřejných shromáždění. Jeho celé znění je: "Přísahám věrnost vlajce Spojených států amerických, republice a tomu, co symbolizuje; jeden národ před Bohem, nerozdělitelný, se svobodou a spravedlností pro všechny." (StarsFan)

• - Ve scéně v 46. minutě, kdy právník Arthur (Al Pacino) letí v helikoptéře se soucem (Jack Warden), má na sobě Arthur na začátku scény semišové sako se čtyřmi knoflíky na rukávu, ale později během letu má manšestrové sako stejné barvy se třemi knoflíky na rukávu. (Kirman)