...a spravedlnost pro všechny

• slovenský

...a spravodlivosť pre všetkých

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1979, 119 min

Nevěřím, že na světě existuje spravedlnost, právo a pravda, za kterou tady tak krásně bojoval Al Pacino. Dnes a denně vidím, jak mocný stojej nad zákon a i kdyby ne, tak nevěřím v právníky jako tady byl Al PAcino, protože právník by za prachy byl ochoten celýmu světu do očí tvrdit, že Hitler je nevinnej. Z toho vyplývá, že tenhle považuju za silný, za emotivní, za humanistický v tom nezprofanovaném slova smyslu a díky neskutečně přesvědčivýmu výkona pana Pacina je v podstatě nezapomenutelný jenže je to jen pohádka, protože odporný slizáci jako taky Fleming jsou v reálném životě nedotknutelný.(27.7.2014)

Al Pacino dokazuje proč byl v prvních 20 letech své herecké kariéry tolik ceněným hercem. Právem byl za předvedený výkon v tomhle filmu nominován na Oscara. Mám moc rád podobné filmy, které člověka nutí k vytvoření svého vlastního názoru. Nesmyslnost v soudních síních snad ani nešla podat lépe. K mému maximálnímu hodnocení chybělo jen opravdu málo.(13.3.2012)

Al Pacino předvádí další ze svých bravurních výkonů, jeho one man show se nezastaví před ničím a ve vší „kráse“ předkládá odvrácenou tvář justice. Holt, každá právnická role musí mít své sólo. Coby idealistický právník je postaven před náročné rozhodnutí – chránit stárnoucí soudní prase za brutální znásilnění nebo dát přednost vlastní cti?(19.11.2009)

K tomuto filmu není co dodat. Je dokonalý. Idealistický Al Pacino i prohnilý John Forsythe jsou naprosto uvěřitelní, stejně jako jejich kolegové i klienti. Film není jen o případu obviněného soudce, ale o několika souběžně probíhajících soudních sporech, jejich výsledcích a následcích na jednotlivé zúčastněné. Mě přišel explozivní a nezapomenutelný celý film, nejen jeho konec. Jen doufám, že u nás není situace tak tragická ...(28.7.2011)

Cekal jsem nejaky nudny soudni drama a byl jsem prijemne prekvapenej. Film je totiz o nejakym soudnim preliceni az na druhym miste, hlavne to je film o zivote jednoho mladyho, idealistickyho a zasadovyho pravnika. Ten proste bere pripady, resi je s klientama, ve volnym case podnika akce s pritelkyni nebo kamosem sebevrazednym soudcem, obcas se dostane k soudu, kdyz se mu neco nelibi, tak se ozve a ma z toho kolikrat problemy. Film proste neni o jednom velkym pripadu, ale o beznym zivote pravnika. A je obcas vaznej, nekdy se proste pripad nepodari tak, jak by si predstavoval a misty naopak docela zabavnej. K tomu velkymu pripadu, soudu se soudcem obvinenym ze znasilneni, film sice nekdy od pulky pomalu smeruje, ale k samotnymu preliceni dojde az v uplnym zaveru filmu, kdy dojde jen na uvodni rec, kde to Pacino kurevsky rozjede, on hraje celou dobu paradne, ale vrcholnej vykon si nechal az na zaver filmu. Akorat me ten konec trosku zarazil, je takovej neukoncenej, ze clovek nevi, co bylo dal. Slabsich 5*.(12.7.2009)

• - Název filmu je odvozen od posledních čtyř slov Slibu věrnosti (Pledge of Allegiance), který se denně cituje v Kongresu, na školách a na řadě veřejných shromáždění. Jeho celé znění je: "Přísahám věrnost vlajce Spojených států amerických, republice a tomu, co symbolizuje; jeden národ před Bohem, nerozdělitelný, se svobodou a spravedlností pro všechny." (StarsFan)

• - Film je dnes proslavený hlavně závěrečnou explosivní scénou, kde Arthur Kirkland (Al Pacino) řve: "You're out of order!" Tato scéna se natočila i přes svou délku okolo 8 minut na první pokus a ještě dlouho byla uváděna jako hlavní důvod, proč si za film Al Pacino odnesl oscarovou nominaci. (SeanBean)

• - Scéna, keď sú Francis Rayford (Jack Warden) a Arthur Kirkland (Al Pacino) na káve, zabrala 26 záberov. Údajne zjedol Warden toľko sendvičov, že mu prišlo zle. (Spilvo)