...a spravedlnost pro všechny

• slovenský

...a spravodlivosť pre všetkých

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1979, 119 min

Přesně takový typ filmů mám rád. Staví proti sobě zákony a lidi, kteří se jimi musí řídit. Vhání je do nepředstavitelných, ale přesto velice reálných situací, kdy až nechcete věřit, že by se něco takového mohlo stát. Al Pacino úžasně sehrál roli snad jediného spravedlivého advokáta, který je nucen být součástí celé té mašinérie. Závěrečná řeč je pak v jeho podání nesmazatelným zážitkem a jednoznačným vrcholem filmu.(6.6.2008)

Čekal jsem vážné drama, se skvělým Al Pacinem. Dostalo se mi něco mezi dramatem a "komedií". Chvíli jsem nechápal proč to tak je, proč tam jsou scény typu "výlet vrtulníkem", ale pak, jakmile dojde na konec a Al Pacinovu scénu u soudu, začnete chápat, proč film je natočen v takovémhle duchu. Dojde vám, že tohle není něco mezi dramatem a komedií, ale absurdní drama - bohužel pravdivé, protože všechny postavy se tady s absurditou (života, systému, práva) musí nějak vyrovnat a žít dál. Přesně jak nám to ukazují úplně poslední vteřiny tohoto snímku. Nic víc k tomuto snímku nelze říct, snad jen, že tohle je jeden z nejlepších výkonů Al Pacina. 80 %.(4.8.2012)

„Slibuji věrnost vlajce Spojených států a republice, kterou symbolizuje, národu vedenému Bohem a nedělitelné svobodě a spravedlnosti pro všechny.“ Příběh o báječném soudním systému se nemůže odehrávat jinde než mezi soudci, právníky, obviněnými a v soudní síni. Přátelé, nepřátelé, nespravedlivě odsouzení a svět, kde dělat právníka je ta nejfajnovější věc. Litera zákona, hájit práva jedince. Vyhrát bez ohledu na pravdu. Jde jen o vítězství. Co je to spravedlnost? Jaké má záměry? Nemám rád starý filmy. A ani tenhle to nezmění. Z mého pohledu již dnes nepřináší nic objevného. Kromě velmi zajímavé řeči A.Pacina na závěr případu Fleming. Takže je moje volba jasná! PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ **(3.10.2009)

Satirický film, tvrdě napadající americký soudní systém, neberoucí se servítky vůbec před ničím. Hlavní postava, mladý, o všeobecném právu na spravedlnost nepochybující, právník, má být krutě ironickým protějškem těch desítek geniálních, přesvědčivých, neporazitelných mistrů soudních dvorů, kterými se to v právnických filmech jen hemží. Film musí pochopitelně končit velkou řečnickou bitvou, tady spíše sebevraždou, avšak na ní není k obdivování pouze herecká virtuozita Al Pacina, nýbrž i sarkastické zparodování klišovitých a patetických výstupů, jakých se mnozí filmoví hrdinové právnických filmů dopouštějí neustále. Film se točil v Baltimore, a proto tu bylo využito mnoho newyorských divadelních herců, dokonce i guru Lee Strasberg, který učil snad všechny slavné herce své generace od Marlona Branda po Marilyn Monroe.(6.1.2005)

Hodně zajímavý pohled na prohnilivý soudní systém v němž se najde jeden právník, kterému jde o něco jiného než o peníze a prospěchářství, jde mu o spravedlnost pro všechny. Al Pacino bravůrně ztvárnil idealistického právníka Arthur Kirkland a předvedl svůj další životní výkon (nominace na Oscara budiž tomu důkazem). Ale ani ostatní herci se nenechali zahanbit a podávají též slušné výkony. Závěrečný proslov Pacina ze soudního líčení je něco nazapomenutelného......(6.1.2008)

• - Název filmu je odvozen od posledních čtyř slov Slibu věrnosti (Pledge of Allegiance), který se denně cituje v Kongresu, na školách a na řadě veřejných shromáždění. Jeho celé znění je: "Přísahám věrnost vlajce Spojených států amerických, republice a tomu, co symbolizuje; jeden národ před Bohem, nerozdělitelný, se svobodou a spravedlností pro všechny." (StarsFan)

• - Film je dnes proslavený hlavně závěrečnou explosivní scénou, kde Arthur Kirkland (Al Pacino) řve: "You're out of order!" Tato scéna se natočila i přes svou délku okolo 8 minut na první pokus a ještě dlouho byla uváděna jako hlavní důvod, proč si za film Al Pacino odnesl oscarovou nominaci. (SeanBean)

• - V jednej zo scén môžeme vidieť, ako Francis Rayford (Jack Warden) sedí na rímse budovy zákona. Počas jej natáčania mal pre prípad, keby sa pošmykol, na sebe bezpečnostný pás. (Spilvo)