...a spravedlnost pro všechny

• slovenský

...a spravodlivosť pre všetkých

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1979, 119 min

Amerických filmov z právnického prostredia je toľko, že hlavným cieľom je nájsť nejaké odlišnosti, niečo, čím je výnimočný. A spravodlivosť pre všetkých takým filmom je. Má skvelého až neuveriteľne presvedčivého Al Pacina v hlavnej úlohe. Má množstvo epizód, ktoré vytvárajú členitú architektúru celého filmu a spája ich nástojčivé hľadanie odpovede na otázku, aké miesto má etika a pravda pri výkone právnického povolania. Plné hodnotenie som napriek všetkým kvalitám nedal iba pre pocit, že menej epizód a lepšie prekreslenie ponechaných by filmu iba prospelo.(29.4.2014)

Přesně takový typ filmů mám rád. Staví proti sobě zákony a lidi, kteří se jimi musí řídit. Vhání je do nepředstavitelných, ale přesto velice reálných situací, kdy až nechcete věřit, že by se něco takového mohlo stát. Al Pacino úžasně sehrál roli snad jediného spravedlivého advokáta, který je nucen být součástí celé té mašinérie. Závěrečná řeč je pak v jeho podání nesmazatelným zážitkem a jednoznačným vrcholem filmu.(6.6.2008)

Už jsem viděl i lepší filmy ze soudního prostředí. Zde ta roztříštěnost celého filmu na několik právnických případů je na škodu, protože ve výsledku nezanechá žádný dojem a nic moc si už ani po dvou dnech nepamatuji. Zajímavé zůstává sledovat psychologický vývoj hlavního hrdiny, který vyvrcholí závěrečnou řečí. Dobrý, ale ne výjimečný. 60%(6.8.2011)

vynikající soudní drama opírající se o výborný scénář s opravdu přesvědčivými hereckými výkony jímž naprosto jasně vévodí Al Pacino, v roli mladého idealistického právníka Arthura Kirklanda. Výborný výkon zde podává i Jack Wardem v roli soudce s " mírnými sklony k sebevraždě " :o) Jeho svačiny na okenní římse a " pohodové výlety vrtulníkem ", mě opravdu pobavily :o) Dal bych 4*, ale za výkon Al Pacina a jeho závěrečnou řeč, která musí každému utkvět v paměti dávám * navíc!(18.5.2009)

Soudní dramata mám rád a popravdě před zhlédnutím tohoto filmu bych si moc nedovedl představit mladého Al Pacina v roli právníka, byť ho považuji za skvělého herce. A spravedlnost pro všechny stojí na jeho hereckém umění, ale také výborném příběhu, který sice nepředstavuje naprostý vrchol subžánru, ale rozhodně nenudí a potěší ukázka toho, jak může osud klientů ovlivnit právníkovo chování a psychiku. Zároveň je tu nastaveno zrcadlo počínání soudců a jejich charakteru. Závěrečný proslov, resp. úvodní řeč k procesu, Arthura Kirklanda byl vynikající a tvoří dokonalou tečku za uplynulým snímkem.(6.7.2014)

• - V jednej zo scén môžeme vidieť, ako Francis Rayford (Jack Warden) sedí na rímse budovy zákona. Počas jej natáčania mal pre prípad, keby sa pošmykol, na sebe bezpečnostný pás. (Spilvo)

• - Druhý film, za ktorý bol Al Pacino (Arthur Kirkland) nominovaný na Oscara za najlepší mužský výkon, kde hral po boku svojho učiteľa herectva Lee Strasberg. Prvýkrát to bolo vo filme Krstný otec 2 (1974). (Spilvo)

• - Scény súdnych sieni a vnútra súdu boli natočené v interiéri Baltimorskej Circuit Court budovy na Calvert Street a exteriéry sa natáčali v budove War Memorial Building na Gay Street. (Spilvo)