Genetický kód

• Velká Británie The Gene Code
Velká Británie, 2011, 2x49 min

Adam Rutherford

Planeta Země je plná různorodého života od desetitunového stromu po jednobuněčnou bakterii. Tajemství různorodosti druhů je ukryto v genech a jejich informacích, které zásadním způsobem ovlivnily vývoj člověka... Doktor Adam Rutherford zve diváky na jízdu horskou dráhou, během které vysvětluje důsledky jednoho z největších vědeckých objevů všech dob: rozluštění kompletního lidského genomu. Před více než deseti lety, v roce 2001, vědci oznámili, že se lidstvu podařilo přečíst veškeré genetické informace uložené v lidské DNA. Byl to stěžejní moment dějin vědy. Nyní doktor Rutherford odhaluje, že každý člověk má ve své DNA uložený kompletní příběh života na Zemi. Prozrazuje, jak jsme všichni přímo spojení s úplnými počátky života a prvními obratlovci. A prověřuje určité náznaky toho, že po většinu své existence byl člověk ohroženým druhem. Zároveň se dozvíme, jak rozluštění celého lidského genomu vedlo k pochopení podstaty toho, jak se díky DNA lišíme jeden od druhého – proč je každý člověk naprostý unikát, jak to ovlivňuje, kým jsme i jaké máme vlastnosti. Genetický kód ukazuje, jak jsme si díky největšímu vědeckému projektu všech dob uvědomili, že člověk je nejen složitý, ale i úžasný. (TV Prima)