Největší televizní dobrodružství začíná! Osmnáct odvážných Čechů bojuje na opuštěném ostrově o dva a půl milionu korun a titul prvního českého Robinsona. V cestě jim stojí hlad, vyčerpání, vzájemná rivalita i krutá příroda. Moderuje Ondřej Novotný. (TV Nova)

hirnlego

Koukám na to hlavně kvůli tomu, že tam někoho znám, ale teda zatim první díl (pracovní název "Trafikantka má bordel v trafice") solidní nuda a moderátor nesolidní prkno. ()

LIVINGDEAD odpad!

Moderátor ten text asi čte, protože jeho monotonní hlas by uspal každého. Co se týče soutěžících, nedá se na to dívat. Nenašel jsem z těch lidí člověka, se kterým bych alespoň trošku sympatizoval. Prostě jako vždy, Češi všechno zkurví! ()

Zeck

Zatímco Nova šla s kůži na trh a vyprodukovala něco náročnějšího a ambicioznějšího než papundeklový seriál pro důchodce, to vše navíc ve vodách, ve kterých o deset let dříve katastrofálně ztroskotala TV Prima, její největší komerční konkurent udělal podpásovku, která se v (ne)konkurenčním českém prostředí jen tak nevidí. Prima totiž naprosto cynicky nasadila proti Robinsonovu Ostrovu šest let starý South Paficic v české televizní premiéře (šest let stará řada !!!) po zhruba tříleté prodlevě, při které naprosto rezignovala na nákup nových řad. To vše kvůli tomu, aby na Novu vztyčila pomyslný prostředníček a ukázala nenáročnému komerčnímu divákovi, že nová česká mutace Survivora vážně nestojí za pozornost. Na tomto příkladu přístupu obou televizí (převážně pak Primy) je krásně vidět, proč je tuzemská televizní tvorba v hajzlu a spokojený divák úplně to poslední, o co se televize zajímají. Nova většině tuzemským fans Survivora představila jejich životní "lásku" na přelomu století (přesněji v létě 2001), tak kdo jiný by měl uspořádat českou verzi než právě ona? Soutěže jsou v podstatě úplně stejné jako ty, které se objevovaly v začátcích originálního Survivora (za to palec nahoru), žádný kámen, nůžky, papír jako v Trosečníkovi (starší recenze ZDE), ale celkem rafinované stavby a konstrukce, které sice nejsou tak pestrobarevně natřené, vyzdobené a vyleštěné jak je známe, ale funkcí přesto plně dostatečné a zábavné. Faktor přežívání je pak podojen maximálně, mnohdy až zbytečně moc, protože pořad chce zaujmout především pro Čechy netradičním prostředím a přežíváním v něm, což v obýváku Big Brothera jednoduše neuvidí. Mírně ho ovšem sráží fakt, že soutěžící dostali první den spacáky a chrápou si v klídku na pláži bez potřeby postavit funkční přístřešek, což je něco, co si nevymůžete ani v té nejtěžší soutěži o odměnu v americkém originále. Za hraní na kartu "přežít" ovšem rovněž palec nahoru, protože pokud si vzpomenete na první americké řady, nabízely úplně to samé, ač nám to dnes už nepřijde natolik zajímavé a CBS rovněž ne, ale pouze díky vývoji pořadu v průběhu let a přeorientování se diváků z původní survival reality-show na osobnosti a taktiky jednotlivých hráčů. Soutěžící jsou rovněž příjemné překvapení, ve většině případů znají původní soutěž (u castu Trosečníka vzácnost) a je tam ten zdravý mix v podobě znalců hry, kteří se chtějí mermomocí ukázat (např. Marek, Míla nebo Martin) a lidí, co dost možná nemají našprtané taktiky amerických hráčských pojmů, ale chuť hrát jim upřít nelze (víceméně zbytek hráčů, až na různé playmate a modelky). Tyto celkem překvapivé klady pořadu ovšem dost sráží vážně mizerný střih, celkem bídná kamera a především až zbytečně moc dílů, které nemají co nabídnout. To je škoda, protože pokud by se materiál z těch dvou dílů narval do klasického jednoho, byly by obsahově zhruba stejné jako originál, takhle je to rozmělněné a chvílemi zaseknuté na malichernostech. Patrně daň za samotný vznik pořadu, protože když už Nova natočila na české poměry tak logisticky náročný projekt, chtěla z toho evidentně vytřískat co nejvíc dílů a tedy peněz za reklamu (což neobhajuji, jen konstatuji). Moderátor možná trochu toporně působí a chvílemi toporný i je, ale opět porovnejte jak vypadal Probst verze 2000 v Borneu, úplně stejně. Ano, pořad má spoustu chyb a chvílemi do očí bijící diletantství v postprodukci, režisér možná díky málo materiálu nedokáže pořádně prodat všechny "intriky" a aliance, takže pak kmenová rada působí trochu úsměvně, když se hráči tváří, že vykonali něco hodně zásadního a divák to mnohdy díky střihu a absenci vysvětlujících scén ani nepostřehne, ale to vše jsou holt porodní bolesti. Pokud by pořad pokračoval dalších 10 let (sázím, že nebude ani druhé pokračování), pak by Nova měla potenciál vytvořit skromnou, ale skutečně důstojnou českou verzi pořadu, na rozdíl od Primy, která se před deseti lety ani neobtěžovala zjišťovat jaká pravidla jejich soutěž vlastně má mít. Vše je totiž o vývoji a pokud si dnes pustíte řady od Bornea až někam k Thajsku, zjistíte, že sledujete vlastně úplně to samé, akorát profesionálněji natočené, sestříhané a stokrát dražší. A to je fakt něco, s čím jsem nepočítal, jelikož jsem pořadem jako arogantní skalní fanda původního formátu pohrdal ještě dřív, než jsem vůbec uviděl první epizodu. V jedné věci ovšem Robinson Survivor na celé čáře překonává. Místo rozmazaných cenzurních čtverečků vidíte, že ženy mají zcela překvapivě i zadek. 65 % EDIT: Po sloučení se z pořadu stala neskutečná sračka, která se snad ani nedá komentovat. Naprosto nesledovatelná parodie na sebe sama, která až neuvěřitelně nesedí na povedenou první polovinu pořadu. () (méně) (více)

Djoker

Nemá cenu se moc rozepisovat. 7 dní před koncem zbývá ve hře 9 lidí. Já vím, já vím! Ani ta věta nedává smysl. Při sledování si člověk uvědomí, že Probst je možná hovado, ale v originálu nedovolí, aby se nic nedělo. Nebýt zábavného elementu v podobě Petry, jde o nekoukatelnou mutaci. ()

castor

Když víme, že okolo soutěžících je početný štáb a v případě nebezpečí jim žádná újma na zdraví nehrozí, očekáváme alespoň pestrou a zajímavou směsici jedinců s rozdílnými názory a sociálním zázemím, někde vzadu chceme cítit mrazení při překonávání úkolů a napětí při vyřazování těch „nejslabších“. To tady ve vší té strojenosti docela chybí. Tím, že někdo do kamery plácne, že toho může, ale toho už méně, nějakou přidanou hodnotu rovněž nevytvořím. Nemá nicméně smysl porovnávat se zahraničními verzemi, každopádně adrenalin se dá „vyrobit“ i s českými soutěžícími. I tak baví, láká mě podívat se příště, protože si brzy půjdeme po krku. Protože (nechápu machry, kteří honí machry) jsme něco takového povrchnějšího mohli a měli očekávat, ač beru, že třeba uspávač hadů v roli moderátora je přehmat, na který měl někdo dohlédnout. Ale uvidíme. ()

Rogue odpad!

Kopirovani nesvaru Markyzi s prostrihama behem soutezi a plastenkama, ale vypada to vyrazne lip (hudba, kamera). Postprodukcni recitator z pohadky je strasnej a tolik jednodilnejch plavek jsem asi v zadny sezone nevidela. Prekvapive dobry challenge a super casting, kde vetsina prisla hrat, to drzej na urovni. V pulce to holandsky koncept zkurvi a ze slusneho pokusu se stava obycejny shit. ()

Dan9K

Strašně rozporuplné. Do sloučení se jednalo o překvapivě skvělou záležitost. Systém jedné kmenovky za dva díly byl sice roztahanější, ale byl vlastně přesně tím, co mi chybělo na Survivoru. Survivor je strašně hrrr, jde se od soutěže k soutěži a z kmene se ukáže naprosté minimum. Takže jsem naopak ocenil, že tady si k hráčům divák vybuduje daleko lepší pouto, daleko více ocení to, že opravdu hladoví, tím pádem i daleko více docení to, že například vyhrají nějakou odměnu v podobě jídla. V Survivoru vyhrají jídlo a říkám si no a, tady mi ten význam byl hned zřejmější. Jenže úderem sloučení nastala radikální změna. Zásahy do soutěže od produkce a změna systému na jednu kmenovku za čtyři díly. Jak jsem ocenil ten předchozí systém, tak tento už byl přes čáru a začlo být jasné, že televizi jde už pouze o výrobu co největšího počtu dílů a už nejde o kvalitu. Nevadí, že se 3/4 času díváme pořád na to, jak žerou rýži nebo dokonce jak žerou rýži na ostrově vyloučení, kde se nic neděje. Ale budiž, i to šlo nakonec překousnout. Daleko větší problém byly ty zásahy od produkce. Hned na úvod sloučení je tu soutěž, která eliminuje tři lidi, aniž by je někdo vyhodil na kmenovce. To je naprosto ostudné a proti smyslu hry jako takové. Pak je tu hráč, který je 4 dny mimo v nemocnici a vrátí se po dvou uplynuvších kmenových radách jakoby se nechumelilo. Opět proti smyslu hry jako takové. Pak je tu hráč, který úplně vypadne ze soutěže, je členem poroty a vrátí se zcela nesmyslně opět do hlavní hry jen proto, aby o pár dílů poté porušil nesmyslné pravidlo a byl ze hry znovu odvolán. Pak je tu ostrov vyloučení, který je opět zcela nesmyslně hráčům zatajován co nejdelší dobu a přitom nevíme proč. Pak je tu porota, která ze záhadného důvodu (vlastně z důvodu toho, protože byl nesmyslně zatajován ostrov vyloučení) vůbec není účastna kmenových rad, a tak vlastně není zcela kompetentní v rozhodování toho, kdo vyhraje. Pak je tu enormní množství všelijakých extra hlasů a super výhod, takže některé kmenové rady byly absurdně přehlcené a bylo to zkrátka moc. Pak je tu závěr v podobě dalších eliminačních soutěží, které jsou daní za to, že Nova koupila nejlevnější holandskou variantu show. Je toho zkrátka hodně, co Nova posrala a už se nedá ani na všechno vzpomenout. Velké otazníky například budil i střih. Vidíme na ostrově spoustu hovadin, ale například důvod vyloučení spousty lidí (obcházení všech s taktikou) pak nakonec vůbec nevidíme. Velmi pochybný byl střih i na zavěrečné kmenovce. Něco, co je nejatraktivnějším bodem celého průběhu hry Nova sestříhala naprosto otřesným a nedůstojným způsobem a paradoxně v tak důležité věci příšerně spěchala, ačkoliv celá sezóna měla tempo vyloženě šnečí. Co se ale nakonec podařilo skvěle? Za prvé casting. Opravdu spousta lidí, v podstatě většina, je nějakým způsobem zajímavá, bavilo mě je sledovat a dobré půlce jsem i fandil. Plusem byl pro mě i samotný průběh, byl jsem spokojen, kdo ve hře i nadále zůstává a kdo ne. Jsem velmi spokojen i s vítězem, kterému jsem fandil od prvního dílu jako číslu 1. Podařilo se i vybrat dobrého moderátora, a ačkoliv byl v prvním díle opravdu otřesný a pomáhalo se voiceoverama, tak velmi rychle se chytil a od sloučení to bylo už z jeho strany výborné. Povedl se hudební doprovod, ačkoliv mám podezření, že asi nebude původní, ale jen převzatý, těžko říct. Jednotlivé soutěže měly hlavu a patu a byly zajímavé. Jako celek je to skutečně těžce hodnotitelné. V některých věcech mě tenhle pořad přesvědčil více než US Survivor, a paradoxně mi na amerického Survivora dal další stín pochybností vzhledem k tomu, kolik toho vlastně nevidíme. Na stranu druhou zde Nova nakupila tolik chyb, že to zachraňoval hlavně vynikající casting. Oproti trapnému pokusu na Primě, se to nedá vůbec srovnat. Ale k ideálu je ještě dlouhá cesta, ale není nijak náročná, prostě Novo, nevymýšlej blbosti a uber trochu plyn u svých hloupých nápadů a potřeby vměšovat se. () (méně) (více)

tahit

Váhal jsem, jestli vůbec mám na to koukat. Nakonec i přes moji averzi jsem to přehodnotil. K čemuž ovšem nutno sluší dodat, že mě do tohohle zasvětila milá sousedka Alenka. Sběratelka všech možných adrenalinových zážitků, která zrovna měla ruku i nohu v sádře. Po nezdařeném pokusu slézt vrchol, někde v turecké Geyikbayiri. Jak už jsem uvedl, moc se mi do toho nechtělo. A tak mi nezbývá než konstatovat, že jsem popustil uzdu fantazii a postupně přišel tomu krapet na chuť. Možná i proto, že jsem ve výběru postav objevil i pár sympatických lidí, se kterými jsem se dokázal ztotožnit. Bylo to jako chodit na návštěvu k lidem, které mám v oblibě. No, já to shrnu do pár vět, co se mi líbilo. Nemyslím, že by tohle reality show bylo něco mimořádného. Ačkoli se asi rozcházím s míněním většiny, rozhodně není nic špatného dělat zábavu pro zábavu, je-li vskutku nějakým způsobem zábavná. ()

cheyene

Po dvou zhlédnutých sezónách česko-slovenského Survivora jsem se pustil i do Robinsona. Věděl jsem tedy již dopředu, kdo tuto sérii vyhraje, ale přesto jsem měl své favority, kterým bych to přál stejně, ne-li více. Ve srovnání se Survivorem tureckého formátu mi Robinson vyhovoval délkou epizod, avšak duely ze Survivora mi přijdou jako dobrý tah - potřeba více taktizovat, pro diváka snad i atraktivnější. Délka dílů je možná přemrštěná, ale zas ukáže více ze života na ostrově. Jsem zvědavý na Robinsona 2 a Survivora 3 (bude-li). Sympatičtí účastnici: David, Marek, Bazi, Tereza policistka, Tereza, Jakub, Radovan a všemi neoblíbená Petra. Nevadil mi ani Bidlo či Iveta a Martin. Moderátor - je znát, že v Survivoru je už Novotný více ostřílený, zde občas působí gumově, ale s narůstajícím počtem epizod se mi zdál lepší a lepší. ()

juta

Snaha o napodobení amerického Survivoru, ale tohle byla spíš taková parodie na to. Docela zábavné bylo, jak se snažili úplně kopírovat všechno co tam je a pak se to do*urvilo nesmyslnýma trestama jako uzavírání do klece, no wtf?! Nebo že jeden člověk měl několik hlasů na radě, či fungování ostrova vyloučení... Ale co vidím jako největší zlo bylo samozřejmě to, že Nova z toho chtěla vytřískat co nejvíc, takže to museli natáhnout na neuvěřitelných 32. dílů!!! Tím pádem je jasné, že zde bylo neskonale mnoho hluchých míst, kde byly záběry jen na to, jak se soutěžící válí na pláži a nic nedělají. To samé dokola a dokola. Pomalu jedné rady se člověk dočkal až v každém třetím dílu a v tom byl ten hlavní kámen úrazu, že mě to přestalo po pár dílech velmi nudit. V Survivoru stačilo pouhých 14 dílů a je z toho skvělá show, kdežto tohle byla jedna velká nuda. Kdyby to probíhalo takovým tempem jako v posledních dvou dílech, byl bych rád a myslím si, že by mě to bavilo po celou dobu, ale tohle šnečí tempo bylo fakt ubíjející. Nakonec aspoň ten vítěz si to celé zasloužil a jako jedinému z mála jsem mu to přál, takže aspoň tohle byla taková malá odměna, že jsem to dokázal dodívat do konce. A jestli se Nova nevzpamatuje, tak příští Robinson dopadne stejně tragicky! ()

Vančura

Původní formát neznám (a neviděl jsem ani žádné jeho odvozeniny), takže nemám žádné srovnání a hodnotím čistě tak, jak to na mě působí. Soutěžící mi nepřijdou příliš zajímaví, moderátor je podle mě dost slabý, a celkově mi tam nejzajímavější přijdou ty úchvatné lokace ostrova, kam bych se hned chtěl též podívat. Viděl jsem zatím několik epizod a pořád se mi u toho vybavují vzpomínky na časy, kdy všichni koukali na reality show VYVOLENÍ a BIG BROTHER, což jsou formáty, které dávno patří minulosti, a tenhle tam podle mě míří neochvějně taky. Existence podobných pořadů je živnou půdou pro rostoucí počet lidí, kteří se zbavují televize - žít bez znalosti téhle kraviny lze zcela bez problémů. ()

kingik odpad!

Daniel Defoe by žasl, v jakém kontextu je dnes užívána jeho románová postava. Když tenkrát pracně inkoustem psal řádky své opěvované bichle, netušil, že o pár století později se budou ženy holit na intimních partiích a z mužů budou metrosexuální buzny. A všichni se jednou sejdou na jakémsi "neobydleném" ostrově, ne nepodobném ze slavného románu, na němž dobrovolně podstoupí obřízku, anální sex a dříve zakázané hrátky s dildem. A do toho jim bude (se)kundovat moderátor Robertek. Prostě se budou mít jako v ráji. Proč "jako" v ráji?! To je ráj! Partička je to vskutku oplzlá. Hned první vjem je vskutku tristní. Když vidíte, jak se pochybné a slizké existence na malebném ostrově snaží svědomitě plnit každý zadaný úkol, máte možnost se s nimi vyblbnout. Vítány jsou profese intelektuálně založený obráběč kovů, pomocný skladník s hobby knihomola v pauzách na oběd, ambiciozní popelář, ctižádostivý metař, soutěživý zkrachovalý podnikatel bez dluhů, hravá a neráčkující striptérka se smyslem pro fair play. Ti všichni vytvoří perfektní nezdolnou a soudržnou partu, která bude poctivě bojovat o sledovanost. Neříkejte mně, že vás neskutečně nápadité a geniálně sestříhané upoutávky na tuhle debility show nezviklaly k tomu stát se jejich Pátkem a nejméně jednou týdně sledovat jejich obrovské úsilí nezdechnout na liduprázdném ostrově. Za lístek do exotického ráje nedáte ani korunu, platí to Nova. Vy jen zaplatíte odumřelými mozkovými buňkami, kterých bude podstatně víc, než písmen v tlusté knížce pana spisovatele Defoa. 0/10 ()

heyda

PŘÍJEMNÉ PŘEKVAPENÍ = soutěže, casting, kamera, dostatečný prostor pro každodenní život v táborech kmenů...........ZKLAMÁNÍ = hrozný moderátor (to i Vašut byl lepší), nudná režie a málo úderná hudba. Celkově čistý průměr, který neurazí ani nenadchne, ale je zde prostor pro zlepšování, takže třeba se dočkáme i další řady, nebo ne? :) 55% ()

Necrotongue

Proti originálu, který mám rád, měla česká verze dva zásadní problémy: Ondřej Novotný není Jeff Probst a jeho strnulý projev soutěži opravdu neprospíval, druhým problémem byl casting, zatímco někteří lidé odpovídali běžně používaným typům v tomto druhu soutěží, Češi opět neodolali a vybrali lidi, díky kterým vznikl hybrid Survivora a Vyvolených. Škoda. ()

PanCitron

Druhý český pokus o "soutěž s přežíváním na opuštěném ostrově", dopadla vcelku slušněji než prve. Minimálně hra před sloučením byla docela zajímavá. Problém začal až po spojení kmenů do jednoho, kdy se produkce rozhodla, že to, co normálně zabírali dva díly, roztáhla do čtyř. Série se místy stala dost nestravitelnou nudou, kterou zachraňovalo jen to, nakolik jste si oblíbili dané hráče. Do toho přišla i hromada docela podivných produkčních zvratů snad bych se nebál říct podpásovek, které podle mého docela zkazili dojem z druhé poloviny. O to víc jsem nakonec rád za celkového vítěze. Přesto uznávám, že ačkoliv bylo v celé sérii plno chyb, občas dost divně sestříhaných momentů (silně spoileroidní ukázky na další díl) a pár produkčně zvláštních rozhodnutí, jako celek to rozhodně nebyla až tak špatná reality show. Je sice plno věcí, co bych příště vidět nemusel (Ostrov vyloučení), ale rozhodně nejsem proti, aby se tenhle typ show v našich podmínkách udržel déle jak jednu řadu. ()

FFilipCZ

A máme tu další kopírku amerického/australského pořadu, tentokráte Survivora. Byl jsem zvědavý, jak se toho český štáb zhostí, samozřejmě kvalitativně to na svého "otce" v žádném případě nemá. Čeští Robinsoni josu celkem nesympatičtí a korunku tomu nasazuje naprosto necharismatický a neznámý moderátor. Jako když opravdu nebudu mít do čeho píchnout, tak asi nějaký díl zkouknu, nicméně pro fandy této série to musí být opravdu utrpení. ()