Doba nevěrná (festivalový název)

Drama / Romantický

Irsko, 2017, 103 min

Mark O'Rowe

Mark O'Rowe

Ruth Coady, Alan Moloney

Eoin McGuirk

Přiznám se, že jsem od The Delinquent Season nic moc nečekala. Filmy s tímto námětem opravdu nemusím, Andrew Scott mě ale v traileru tak nadchnul, že jsem se na film přece jenom vcelku těšila. Samotná zápletka byla spíš nudná, trailer bohužel prozradil úplně všechno, takže pak už jen divák čeká, jak to vlastně všechno dopadne. Catherine Walker sice svou roli zvládla úžasně, její postava mě ale naprosto iritovala. Její chování mě vytáčelo natolik, že jsem občas měla chuť veškeré scény přeskočit. Ani postava Cilliana Murphyho mi nijak nesedla, ve finále jsem si opravdu "užila" jen scény s Andrewem, kterých ale bohužel nebylo tolik, kolik jsem očekávala. Za jeho vedlejší linku jsem snad možná i byla ochotná přidat jednu hvězdičku, to by ale film tvůrci nesměli ukončit typickým klišoidním závěrem, který mě vytočil snad ještě víc, než kdyby dopadl jako sladká Disneyovská pohádka. Obyčejný průměr, nic nepřekvapí, navíc mi vadil střih a fakt, že si musí divák půlku příběhu domyslet, protože některé mezery v ději jsou opravdu propastné.(2.7.2018)

Pri sledovaní tohto filmu som si pár krát povedal, že "toľká nevera a náhle zmeny vo vzťahoch sa dejú len vo filmoch", no keď sa nad tým tak zamyslím, tak to nemá zas až tak ďaleko od reality. Aj keď nie všetci sú takíto prelietaví ako takmer všetci v tomto filme. A práve tí verní väčšinou dopadnú najhoršie (vlastná skúsenosť). Čo sa týka filmu, nebolo to nič výnimočné, ani jedinečné. Pozerať sa na to dalo, malo to spád aj kopu zvratov (najmä v závere), ale inak to bola viacmenej bežná promiskuitná vzťahová dráma o sebeckých egách. Hoci, musím uznať, že aspoň ten záver vcelku prekvapil. Kiežby tá dialógová esencia filmu bola lepšia, možno by sa to potom dalo zaokrúhliť aj na 4*. Takto to zostáva na úrovni priemeru.(25.2.2019)

Příjemné komorní drama, ale teď nevím, jestli díky famóznímu Andrewovi Scottovi, jehož role byla sice malá, ale velmi silná, nebo díky Cillianovi Murphymu, jehož přirozenost posiluje veškeré emoce. Problém je v tom, že scénáristovi se cestou ztrácely stránky, ty dějové skoky ve druhé polovině filmu už byly matoucí. Ale na fajn filmové odpoledne to stačilo. P.S. Cilliana mám ráda snad na jakýkoli způsob, ale radši ho už nesvlíkejte a eroscény taky vynechte.(5.2.2019)

Na Dobu nevěrnou jsem si na Letní filmové škole vystál frontu zejména ze tří důvodů: 1) Mám rád divadelní hry Marka O´Rowea, hry napsané v té nejlepší irské tradici - drsně poetické a brutálně vtipné. 2) Zbožňuji Dublin. 3) Zbožňuji Andrewa Scotta. Nakonec to dopadlo tak, že ani v jednom ze tří bodů jsem nebyl tak docela uspokojen. Z Dublinu nevidíme takřka nic, jen obýváky, kuchyně, ložnice... Andrew Scott, ač je jeho postava zásadní, hraje zde spíše druhé housle. A místo černé irské komedie á la Martin McDonagh tu máme úplně typické komorní drama o manželském trojúhelníku, jakých jsme kdysi dávno sledovali bezpočet na Hallmarku. Kdovíjakých nových filmařských postupů a nápadů se tedy nedočkáme, většinu času jen někdo s někým sedí u stolu a povídá si. Ale přesto, že jsem dostal něco jiného, než jsem očekával, zklamaný jsem nebyl. Herci jsou výborní, scénář nikde neskřípe a představuje příběh opravdu "jako ze života". Celé je to velmi chladné, jako by se O´Rowe dovnitř mezilidských vztahů podíval chirurgickým skalpelem a zjistil, že skutečná láska neexistuje. Vtipné bylo, že na film se mnou šla kamarádka, která miluje Cilliana Murphyho. Když mělo dojít na erotické scény, natěšeně se předklonila, ale pak už jenom zapadala hlouběji a hlouběji do sedačky. Po skončení mi říká, že se jí to líbilo, ale kdyby měla hodnotit jen erotické scény, dává odpad! No jistě, protože The Deliquent Season je film anti-erotický a anti-romantický. V podstatě velmi chladný a hořký. Ale taky přesný a pozoruhodný.(19.8.2018)

Dalo by se říci, že příběh je takový docela šablonovitý, předvídatelný. Stejně tak dialogy. Líbila se mi pochmurně realistická atmosféra i když některé scény mi také přišli lehce přitažené za vlasy, což celému filmu v mých očích ubralo dost na autenticitě. Vadilo mi, že byly ve scénáři vynechány některé docela zásadní momenty příběhu, o kterých se divák potom dozvídá až zpětně z dalších dialogů, nevím jestli to byl záměr, ale musím se přiznat, že mi to v některých chvílích docela vadilo. Co se týče postav, tak mi snad ani jedna nebyla nějak sympatická, možná by pomohlo kdyby se člověk dozvěděl o párech trochu víc informací, o tom jak fungovaly, o tom jaká tam panovala atmosféra, z jedné nebo dvou scén si člověk může opravdu jen vymýšlet, jak to celé mohlo být. Cillian Murphy alespoň podle mého názoru zachraňuje celý tenhle film a kvůli němu nakonec váhám mezi dvěma a třemi hvězdičkami, jinak bych pravděpodobně dala rovnou dvě.(5.1.2019)