Epizody(48)

Lex.San

The Mystic Nine je typickým čínským seriálem, kterého dostává z průměru hned několik aspektů. Tím prvním je samotné téma průzkumu hrobky, které byť se většinou odehrává před zeleným plátnem nebo mezi kartonovými kulisami, diváka chytne svojí atmosférou. Dalším bodem jsou povětšinou dobře napsané a kvalitně zahrané postavy. Smutnou výjimku bohužel tvoří Yin Xin Yue, která mě vůbec nebavila. Myslím si, že to ani tak nebyla chyba Zanily Zhao, ale toho, že její postava prostě děj nikam neposunovala a nebyla pro něj tak žádným přínosem. Ostatní měli co hrát, ale ona bohužel ne. Před kamerou se tak promenáduje klasická plejáda postav - Fo Ye a Er Yue jako charismatičtí představitelé svých rodin, záporáci z vlastních řad i z řad Japonců, Ya Tou a její osudově tragická láska apod. Mě osobně hodně bavila dvojka Ba Ye a poručík Zhang, kde si ani jeden z nich nenechal ujít možnost do toho druhého si rýpnout, ale jinak skvěle táhli za jeden provaz.*** I v tomto seriálu platí, že Asie má skvěle zvládnutou choreografii soubojů, vychytaný soundtrack a líbivé kostýmy. Bohužel se ale též neobejdeme bez nekonečných flashbacků, dlouhých a nezáživných rozhovorů, které nikam nevedou, nepochopitelných skoků z jedné dějové linky do druhé a zpět v průběhu několika málo replik a vražedných zásahů střihačských nůžek.*** Pokud tedy máte chuť na výpravu do Číny 30. let, do období politických machinací a bojů o moc, a zajímá vás historie devíti rodin, tak zkuste tenhle počin – 3* (7/10). ()

Vavča

S přihmouřenýma očima za 4 hěvzdy, jde o prequel série http://www.csfd.cz/film/479362-the-lost-tomb/komentare/ Posuneme se v čase do 30.tých let, čínské město Changsha ukrývá velice zajímavou hrobku s nálezy po kterých touží nejen místních 9 rodin spravujících byznys ve vykrádání hrobek, ale i japonská armáda. Hlavní hrdina Fo Ye (hk herec William Chan) je zároveň nejen hlavou rodiny Zhang, ale i velitelem obrany města a tak má práce nad hlavu, k ruce má svého věštce, a zkušeného hledače pokladů Er Ye, který je zároveň zpěvákem pekingské opery a mistrem bojových umění. Můžete se těšit na výpravnou, rozmáchlou sérii, která dokonale navozuje atmosféru 30.tých let, tehdejší chaos a složitou situaci v Číně. Bojové scény jsou fakt epické a Fo Ye i další tady mají hodně památných soubojů (zejména to jak vyřeže japonské dojo). Perfektní výprava, hudba (když si odmyslím, to že někdo ukradl opening z Da Vinci Demons na pár dílů), herecké výkony, zajímavý příběh i postavy, kdy do děje časem vstoupí Yi Xin Yue (vynikající Zhao Liying), jako dcera bohatého obchodníka s artefakty. Takže dostanete vše, drama, akci, romanci, seriál trpí tradičním čínským neduhem, neumělost efektů a triků, když jde výprava do hrobky, často to vypadá až příliš amatérsky a nemoderně. Samozřejmě si připočtěte povinnost v podobě japonského zla, které vede blonďatý modrooký Kavkazan (jak by řekl můj učitel antropologie profesor Budil:), který je světe div se Američan, ale co příprava populace na válku musí být, takže s tímhle se dalo počítat. Spíše trochu zamrzí jedna vedlejší dějová linie (příběh vesnice, kde chtějí zabít náčelnici), která by mohla být kratší. Jinak nemám na co bych si stěžoval, nejlepší část seriálu rozhodně patří době, kdy Fo Ye a Er Ye putují do Pekingu a zpět do Changsha, aby získali v dražbě jistou medicínu. ()