Anežka boží

Agnes of God

Drama / Mysteriózní

USA, 1985, 98 min

Norman Jewison

John Pielmeier (scénář, divadelní hra)

Sven Nykvist

Antony Gibbs

Scénografie:

Ken Adam

Kostýmy:

Renée April

Při prvním záběru na Jane Fonda jsem si řekla - "Ta ženská je nádherná" a přesto, že ona byla ten hlavní důvod, proč jsem chtěla film vidět - ten film není jen o Jane Fonda. Něco tak strhujícího, zmatečného, z jiného prostředí, které pro nás je většinou velká neznámá, byla jsem příjemně překvapena. První polovina filmu - ok - je to zajímavé, vtáhne to do děje, ale ta druhá a scény s hypnózou - to je teprve síla, při které jsem měla mráz po celém těle. Těžko říct, kde je pravda, film je pro mě jedním velikým otazníkem a díky trojici úžasných hereček mi v hlavě utkví ještě hodně dlouho :)(23.8.2017)

Dobrá psychodráma so stále fajčiacou Marthou (J.Fondová) zbožnou novickou Agnes a životom zatrpknutou matkou predstavenou Ruth . Všetky tri .. každá po svojom ... majú za sebou životné traumy. Tak silné, že ich ani kláštorné steny ani Cirkev ani odmietaný Boh nedokážu im ich znášať bez bolestných spomienok tobôž zabudnúť. Traumy sú ako jazvy po ranách bičom či po klincoch na rukách ukrižovaného, ostávajú v nás, a z času na čas spomienky na ne neznesiteľne svrbia.(1.9.2014)

Soudní psychiatr (Jane Fonda) přijíždí do ženského kláštera vyšetřit mladou jeptišku, která porodila a dítě bylo nalezeno mrtvé. Zázrak? Zločin? A kdo má být obviněn a potrestán? Anne Bancroft v nezvyklé roli matky představené mě velmi překvapila, mladičkou Meg Tilly jsem litovala a věřila jí. Velmi zvláštní film.(4.9.2011)

Tentokrát je důležité vědět ještě před projekcí, že je to silně mysteriózní drama. Velmi dobrá atmosféra, Jane Fondová a Meg Tilly. Celou dobu mě Norman udržoval v napětí, ale konec nebyl takový jak jsem si představovala. Nicméně je to film, který se zaměřuje na sílu víry a nebo fanatizmus? Víra je očekávání věcí, které nelze spatřit.............? Velmi zvláštní a ve své době určitě originální film nad kterým lze přemýšlet i dnes.(3.2.2017)

Zvláštní film. Téměř detektivní zápletka a snaha o její rozuzlení je jen ta vnější slupka. Pod ní se skrývá hlubší téma. Téma o smyslu víry, o uvěření v zázrak a o naprosté a bezpodmínečné oddanosti. Jenže všechny tři ženské postavy jsou velice silně ovlivněny rodinnými vztahy! To, a snaha jedné z nich – dopátrat se pravdy – je zdánlivě staví proti sobě. Možná, možná by víra měla být uvědomělou volbou a ne jen únikem před realitou, i když, kdo ví…(21.12.2016)