Gyeongseonghakyoo : sarajin sonyeodeul

• Jižní Korea 경성학교 : 사라진 소녀들 (více)

Mladičká Shizuko trpí tuberkulózou. Její macecha ji proto pošle do internátní školy a zároveň sanatoria, aby se tam uzdravila. Až skoro vojenský režim a poloha uprostřed lesů Shizuko sice prospívá, škola ale není tak úplně tím, za co se vydává. (Margay)

kaylin

Za tu vizuální stránku se snímek "Gyeongseonghakyoo: Sarajin Sonyeodeul" prostě musí pochválit, i když místo toho, aby se film stal hororem, jak je avizováno, tak se spíše jedná o poetický horor, pokud budu mírný, anebo spíše lyrický film s drsnějšími prvky, které by sem tam mohli i vyděsit. Ale dobře se na to kouká, o tom žádná. ()

hansel97

Vybraná barevná paleta, nádherné lokace a scény. To vše je ve filmu zvládnuté na jedničku. O to větší škoda, že se z toho vyklube klišé o internátní škole, která jak už tomu často bývá, skrývá samé zlo. Scénář je trapný, brzy prohlédnutelný a ať se snaží být strašidelné a děsivé, jak chce, tak není. Je to takové dobrodružství pro korejskě děti s nic moc výkony. ()

Ingtar2

Ok, ako prvé musím poďakovať človeku ktorý robil titulky, pretože týpek okrem tituliek vložil do filmu aj svoje dojmy a komentáre, čiže pri niektorých scénach som si pripadal ako keby som pozeral na film s VJ Emmiem. Ako druhé musím podotknúť, že už dávno som si pri pozeraní filmu neprišiel tak strašne zmätený pretože ak som to správne pochopil tak sa tu v jednom momente odohrávajú až tri paralelné scény plus flashbacky (navyše Shizuko a Yan-Tak sú si strašne podobné). Ako tretie musím povedať, že keď som bol vo filme stratený ako maďar vo Vysokých Tatrách, tak mi prišiel na pomoc traktor prechádzajúci pod oknom a úprimne... nikdy mi zvuky traktora neprišli také vtipné ako teraz. Teraz však k naozajstnej recenzii - vizuálne je ten film nádherný - najmä miestnosť s gramofónom sa podarila a škola sama o sebe má atmosféru, že by som z nej posratý cúval obzerajúc sa. Hudba je tiež výborná a zabitia na konci nápadité (toto je tetovanie aké si svet zaslúži!). Príbeh je však obohraný, postavy tiež a nelogické scény sa na nás sypú ako jablká na Newtona. Čiže celkovo aj keď ide o vizuálne zaujímavé dielo, musím ísť s hodnotením len na 30%, silnejšia 1*. ()

lucijelucije

Jak rychle začal, tak i skončil. Tenhle mysteriózní thriller měl fakt dobře našlápnuto. Vše bylo tak mystické a dramatické. Korejky sympa´tandy, minutku po minutce se nám odemykal klíč od hloubějšího než hlubšího tajemství, jenže ten nezdařený závěr všechno pokazil. Nedotáhnuté do konce, jakoby si korejci už nevěděli rady, tak tam flákli tenhle rozmrzelý a nezdařený konec. A s velkým sešupem se tenhle snímek stáhl na minimum. ()

sniper18

Južná Kórea ma v rámci tohto žánru po dlhšej dobe zase príjemne potešila. Síce sa rozhodne nejedná o žiadny čistokrvný horor, skôr je to podané tak dramatickejšie, ale filmu to vôbec neškodí, možno ešte naopak. Už od začiatku som mal z toho veľmi dobré pocity, sadlo mi zaujímavé prostredie dievčenského sanatória, veľmi dobrý výber postáv, v tomto prípade takmer výhradne ženských, kde som si prakticky okamžite vytvoril vzťah ku všetkých dôležitým postavám na čele s Park Bo-Young, ktorá ma ešte nikdy nesklamala, k tomu perfektné vizuálne prevedenie, takže aj na pohľad sa na to pozerá veľmi dobre a nájde sa aj nejakých tých pár hororových momentov, ktoré ale ani moc nepôsobia ako plnohodnotná súčasť filmu a keby tu neboli, vlastne by sa ani nič zlé nestalo, ale aj tak to príjemne osvieži. Ale prekvapilo ma to aj po dejovej stránke, očakával som niečo štandardné, no tu mi prišiel dej podstatne zaujímavejší a hlavne nepredvídateľnejší, než je zvykom, ale aj tak som stále čakal, že sa to časom začne uberať očakávaným smerom. No to sa nestalo a film v poslednej tretine príjemne prekvapí dobrým zvratom a táto fáza ma dokonca bavila asi najviac a kľudne by som bral, keby sa niesla aj v akčnejšom prevedení, ale to už je skôr len detail. Takže je síce pravda, že po tej hororovej stránke to prakticky vôbec nefunguje, ale v tomto prípade je mi to úplne jedno, aj tak má film zaujímavú tajomnú atmosféru a tie osviežujúce hororové momenty, aby ma to držalo v pozornosti a očakávaniach, čo z toho bude. Takže pre mňa je Silenced príjemné prekvapenie, očakával som štandardnú východoázijskú žánrovku, ale dostal som niečo iné a zaujímavejšie a navyše po všetkých dôležitých stránkach kvalitne zvládnuté a tak si rozhodne nemôžem sťažovať. 74% ()

• V roce 1974 se na pultech amerického knižního nakladatelství Doubleday objevilo první vydání slavné hororové fiktivní novely Carrie, jejímž autorem nebyl nikdo jiný, než samotný král hororového žánru, Stephne King. Jihokorejská herečka Bo-yeong Park, hlavní filmová představitelka, se nechala slyšet, že její postava Shizuko vychází právě přímo z této hlavní knižní postavy svým autorem pojmenované Carrietta N. 'Carrie' White. (Conspi)