Gyeongseonghakyoo : sarajin sonyeodeul

Hae-yeong Lee

Hae-yeong Lee

Ki-yeong Kang
  • tombac

Film letos korejskými kiny jen prošuměl. Není se čemu divit, poněvadž kromě atraktivního prostředí dívčího sanatoria a zároveň internátní školy, líbivé výtvarné (paleta barev a filtrů v některých scénách připomíná majstrštyk A Tale of Two Sisters) a řemeslné stránky moc nenabídne ani zavilému fanouškovi k-hororů. Hororu je v něm navzdory hromadě mrtvol co by se za nehet vešlo. Vrcholem strašení jsou ve filmu plovoucí vlasy v rybníku, napětí s atmosférou absentují a dramatická stavba ruku v ruce s vyčpělým příběhem stojí za pendrek. V podstatě libovolný díl light duchařské série Whispering Corridors je lepší než tento impotentní k-horor.(10.7.2015)

Južná Kórea ma v rámci tohto žánru po dlhšej dobe zase príjemne potešila. Síce sa rozhodne nejedná o žiadny čistokrvný horor, skôr je to podané tak dramatickejšie, ale filmu to vôbec neškodí, možno ešte naopak. Už od začiatku som mal z toho veľmi dobré pocity, sadlo mi zaujímavé prostredie dievčenského sanatória, veľmi dobrý výber postáv, v tomto prípade takmer výhradne ženských, kde som si prakticky okamžite vytvoril vzťah ku všetkých dôležitým postavám na čele s Park Bo-Young, ktorá ma ešte nikdy nesklamala, k tomu perfektné vizuálne prevedenie, takže aj na pohľad sa na to pozerá veľmi dobre a nájde sa aj nejakých tých pár hororových momentov, ktoré ale ani moc nepôsobia ako plnohodnotná súčasť filmu a keby tu neboli, vlastne by sa ani nič zlé nestalo, ale aj tak to príjemne osvieži. Ale prekvapilo ma to aj po dejovej stránke, očakával som niečo štandardné, no tu mi prišiel dej podstatne zaujímavejší a hlavne nepredvídateľnejší, než je zvykom, ale aj tak som stále čakal, že sa to časom začne uberať očakávaným smerom. No to sa nestalo a film v poslednej tretine príjemne prekvapí dobrým zvratom a táto fáza ma dokonca bavila asi najviac a kľudne by som bral, keby sa niesla aj v akčnejšom prevedení, ale to už je skôr len detail. Takže je síce pravda, že po tej hororovej stránke to prakticky vôbec nefunguje, ale v tomto prípade je mi to úplne jedno, aj tak má film zaujímavú tajomnú atmosféru a tie osviežujúce hororové momenty, aby ma to držalo v pozornosti a očakávaniach, čo z toho bude. Takže pre mňa je Silenced príjemné prekvapenie, očakával som štandardnú východoázijskú žánrovku, ale dostal som niečo iné a zaujímavejšie a navyše po všetkých dôležitých stránkach kvalitne zvládnuté a tak si rozhodne nemôžem sťažovať. 74%(24.11.2015)

Shizuko sa kvôli ťažkej chorobe dostane do dievčenskej školy s prísnym výchovným systémom. V novom prostredí sa jej príliš nepáči a ani miestne dievčatá ju neprijali s otvorenou náručou. Krátko po jej príchode začnú bez stopy miznúť niektoré dievčatá. Riaditelka školy sa dievčaťu snaží pomôcť svojou liečbou. Shizuko však začne zisťovať, že sa jej zdravotný stav rapídne zlepšil a ona nadobudla extrémne schopnosti, pomocou ktorých chce zistiť, čo sa v škole naozaj deje. - Perfektný vizuálny dojem a osamotená dievčenská škola ma zaujali hneď v prvých minútach, pretože boli najsilnejšími faktormi tohto hororu. Chybou však bolo to, že je celý dej strašne natiahnutý. Všetko sa rozvíjalo strašne pomaly, a tak mi to až do konca pripadalo úplne jednotvárne bez nejakých výraznejších pokusov o obohatenie deja. Prekvapil ma fakt, že v horore z Ázie neboli žiadne lakačky. Čo ma ale znovu neprekvapilo bolo to, že všetky dievčatá vyzerali úplne rovnako, ako to už klasicky v hororoch z Ázie býva. V The Silenced túto zvláštnosť ešte zosilnilo to, že všetky dievčatá mali rovnaké oblečenie, rovnaké vlasy a takmer zhodnú výšku. Najslabším faktorom je definitívne hudba, ktorá sa tu vo väčšine prípadov neobjavila, ale pritom si ju niektoré pasáže doslova vyžadovali. Na hororovej scéne je momentálne výrazná stagnácia a tak som si dnes vybral The Silenced ako jeden z mála tohtoročných hororov, ktoré som ešte nevidel. Výraznejšie ma to však nedokázalo zaujať, a tak dávam slabé 3*.(18.11.2015)

• vittorrio

Ak by som si odmyslel, že mal tento film žánrovo patriť medzi horory možno by dostal 3*. Ako dráme by sa tomu dalo odpustiť chýbajúce napätie aj strach. Príbeh mal obrovský potenciál avšak záver bol dosť nedotiahnutý ale prostredie a kamera prvej polovice príbehu boli výborné. Ak sa teda chcete báť tento kúsok oblúkom obíďte.(14.9.2016)

Tempo pomalé hádam aj pre najväčšieho milovníka Kórejských snímkov. Je to veľmi zručne natočené (ale to som čakal), príbeh z 2/3 dostatočne mystický, akurát tá hororová stránka, nemá čo divákovi ponúknuť. Mňa osobne "The Silenced celkom bavil. Vzbudil vo mne záujem, čo sa to na škole vlastne deje, no divák, ktorý je zvyknutý predovšetkým na európsku tvorbu, sa tomuto "nehororu" (záverom čisté scifi!), kľudne môže vyhnúť - 55%(3.6.2017)

• - V roce 1974 se na pultech amerického knižního nakladatelství Doubleday objevilo první vydání slavné hororové fiktivní novely Carrie, jejímž autorem nebyl nikdo jiný, než samotný král hororového žánru, Stephne King. Jihokorejská herečka Bo-yeong Park, hlavní filmová představitelka, se nechala slyšet, že její postava Shizuko vychází právě přímo z této hlavní knižní postavy svým autorem pojmenované Carrietta N. 'Carrie' White. (Conspi)