poster

Koridor života (festivalový název)

 • Rusko

  Koridor bessmertija

 • Rusko

  Коридор бессмертия

 • Rusko

  Koridor bessmertiya

 • anglický

  Convoy 48

Drama / Válečný

Rusko, 2019, 125 min

 • Hemlock
  *

  Možná, kdybych byl nadšený mašinkář a nebo strojvůdce erotoman, byl bych z tohoto filmu nadšenej, ale pro mě tímto válečným směrem koleje rozhodně nevedou... Jediná silnější pasáž je obsažena v prvních 20 minutách, kde se moc nekecá, pěkně to bouchá a vše podtrhne nádherný letecký souboj Lavočkina se stodevítkou, jež je zakončen brilantním ubitím německého pilota lopatou, kterou se ohání zdatné ruské selky. Zbytek filmu je pak už jen o přikládání uhlí, kterého se vzhledem k délce snímku muselo spálit opravdu požehnaně.(22.10.2019)

 • Jirka_Šč
  ****

  Vůbec to není zlé (přestože občas nepřehledné). Asi je podstatné s jakými představami na to kdo jde, ale kdo ví, že na začátku roku 1943, za blokády Leningradu, stavěly ženy od 14. let (“dívky s copánky”) železnici, která pomohla městu přežít a kterou Němci v úzkém koridoru odstřelovali, jak mohli, neměl by být sklamán. Samozřejmě to není dokonalé, ale postavy vychází ze skutečných charakterů a nálada odpovídá. V pondělí jsem se vrátil z Petrohradu, stále jsem trochu naladěný na ruskou notu a filmu celkem rozumím. ■ Režisér se vyjádřil: “Víte, jaký je rozdíl mezi současným Petrohradem a Leningradem v čase obležení? Ticho.”(11.10.2019)

 • kenkaku
  *

  Jak už je na východě zvykem, výprava a triky jsou perfektní. Prostě jim věříte že jde o 70 let starý film... včetně těch řečí, díky kterým je film prakticky nekoukatelný. Ony se totiž vedou POŘÁD a na to o jak zajímavou látku jde, se tam zase tak moc neděje (respektive děje, ale neumí to poutavě prodat).(10.1.2020)

 • Aljak
  ***

  Ďalší hrdinský epos na ruský spôsob. Tento krát aspoň nie priamo z vojnového frontu, ale z atraktívneho prostredia železnice, ktorá vyrástla behom pár dní (kiežby sa tak rýchlo budovali železnice aj dnes). Po obsahovej stránke to bolo zaujímavé, dokonca aj vizuál bol vcelku vydarený, ale mám pocit (a isto nie len ja), že celý film pôsobil až prehnane monotónne. V podstate to bola stále dokola tá istá pesnička, akurát občas nejaký ten remix. Dialógy, ktoré to mohli aspoň trochu zachrániť od monotónnosti, boli bohužiaľ tiež chabé. Osobne som veril vo väčší filmový zážitok, očakávania to nesplnilo, ale aspoň za ten vizuál, námet, postavy a čiastočne obsah = 3*.(29.12.2019)

 • Dechman
  ***

  Odhliadnuc od technických nezrovnalostí a niektorých postáv, film ukazuje zaujímavú, dosiaľ nezdokumentovanú časť 2.svetovej vojny. Odkaz je ale jednoznačný - ak sa budeme hrať zo svojou slobodou a veriť jednoduchým až naivným riešeniam, takto to nakoniec dopadne. Zlo, nekonečná bolesť a utrpenie nás všetkých bez rozdielu. Vojna nemá víťaza... Za mňa priemer, čakal som trošku viac, zaujala originálna hudba.(22.10.2019)

 • - Před premiérou filmu v květnu 2019 se konala dvě promítání – jedno pro veterány Velké vlastenecké války 15. prosince 2018 a druhé při příležitosti osvobození Leningradu 27. ledna 2019. (Jirka_Šč)

 • - Rodiče autora scénáře Fjodora Popova přežili blokádu Leningradu, jeho otec pracoval v 48. konvoji. (Jirka_Šč)

 • - Prototypy hrdinů filmu byli skuteční lidé. Veterán obléhání města, se kterým byl konzultován scénář, řekl: „Ty dívky jsou skutečné. Takové jsem znal.“ (Jirka_Šč)