Jak Víťa Česnek vezl Ljochu Vrtáka do důchoďáku (festivalový název)

Kak Viťka Česnok vjoz Ljochu Štyrja v dom invalidov

Как Витька Чеснок вёз Лёху Штыря в дом инвалидов

Kak Vitka Chesnok vyoz Lyokhu Shtyrya v dom invalidov

How Viktor "the Garlic" took Alexey "the Stud" to the Nursing Home

Ako Viťka Cesnak viezol Ľochu Vrtáka do domova dôchodcov

Drama / Krimi / Road movie

Rusko, 2017, 90 min

Na tom filme je skvelé to, že je úplne bez pozlátka, plný špiny, sebectva a realistického pohľadu na okraj spoločnosti. Feel (not) good gopnik movie.(24.5.2019)

Tak v prvom rade výborná kamera. Podáva svet vo veľmi zaujímavých uhloch a v takých žiarivých farbách, že takmer vyvážia tú bezútešnosť zobrazeného sveta a hlavne ľudí, ich postojov a vzťahov. Druhým plusom filmu je ruský rap, akokoľvek je odporný a smiešny, do filmu sa výborne hodí. Tento príbeh o chlapcovi z triedičky plastového odpadu s vlasmi dôkladne vyčesnými dohora má tempo, vtip, myšlienku a akurátnu dĺžku. –––– Tak čo? Šance sa vyrovnali.(24.5.2019)

Třicet let se neviděli a najednou jsou spolu opět konfrontováni. Táta kriminálník se synem vychovaným v dětském domově. Syn je najednou nucen řešit situaci svého invalidního otce. Nejdříve ji nechce řešit vůbec, ale pak zjistí, že by se mu hodil tátův byt, aby mohl opustit manželku se synem a začít žít s milenkou. Začíná road movie, kdy se oba navzájem poznávají a zjišťují, že mají víc společného, než by přiznali. Syn nezapře svého otce. Jako plus hodnotím vykreslení sociální situace.(13.8.2017)

Detailní rozbor ruské duše. 1) Zaujala mě i parádní dynamika snímku a skvěle padnoucí hudba. Info o soundtracku přináší ruská Wiki._____ 2) 33letý přitažlivý Jevgenij Tkačuk (Viťka) hraje s patrnou nadsázkou, která však kupodivu nesnižuje jeho přesvědčivost ani výpověď samu. Jakoby si sám z věci dělal trochu legraci. Takový je i celý film. Tento lehce zastřený ironický podtext je dost nezvyklý pro ruskou tvorbu...pro mě však znamená výrazné plus._____ 3) 32letý režisér (jindy i scenárista, producent a kameraman) Alexandr Vladimirovič Chant získal za svůj celovečerní debut řadu cen._____ 4) Pro ruštináře stojí za zmínku i pěkný exkurs do spodních vulgárních pater ruského jazyka. Film je třeba vidět v původním znění a s titulky, protože ne každý porozumí všem detailům originálu. Na rozdíl od české praxe, kdy mluvené slovo je silně vyzdviženo nad ostatní zvuky (uživatelsky pro mě velmi příjemné) je v mnoha zahraničních filmech mluvené slovo začleněno do ostatních zvuků jen jako jeden z nich. Pro rodilého mluvčího asi žádný větší problém, ale pro ostatní - hrůza.(27.6.2019)

Film jsem viděl na premiéře v Karlových Varech společně s dalšími pěti lidmi. Je mi opravdu líto, že tenhle snímek nedostal více pozornosti. Krásný film, který pojednává o chudobě a životě v nižší ruské třídě. Možná na ruské poměry není zas tak dobrý, ale na mě určitě udělal dojem. Stojí za podívání.(23.9.2019)