Poslední bohatýr (festivalový název)

Poslednij bogatyr

The Last Hero

(neoficiální název)

Komedie / Rodinný / Akční / Fantasy

Rusko, 2017, 114 min

Zábavná blbina v tom nejlepším smyslu slova, která využívá motiv "z našeho světa se dostat do jiného, plného mečů a magie," což je sice princip, který tu už byl nesčetněkrát, ale tentokrát ho osvěžuje využívání ruské (v mnoha částech i celkově slované) mytologie, takže se člověk dočká Baby Jagy, vodníka, nebo chrabrých bohatýrů a příběhu o hloupém Honzovi, co se jmenuje Ivan. A Ivan je jalový - jenže - je ve své jalovosti zábavný a když se připitoměle zašklebí, tak to prostě funguje. Jasně, je to kravina, ale jednotlivé scény jsou prostě mnohdy zábavné a přestože si to zaslouží jen průměrné hodnocení, jako fantasijní oddechovka to funguje úplně v pohodě a při dobrém naladění dokáže Poslednij Bogatyr bez problémů pobavit. "Znám skvělé věci z mého světa! Fyziku, chemii, Kalašnikův automat.."(13.6.2018)

Čekal jsem epickou fantasy, jenže ona je to spíš pohádková komedie. Člověk zvyklý na hrůzy typu Řachanda, nebo na Saxánu a Lexikon kouzel asi mávne rukou, ovšem tahle kombinace se dá natočit dobře. Rusům to vyšlo tak na horší jedničku. Scénář celou dobu balancoval na hraně trapnosti a i když se občas povážlivě zapotácel, na špatnou stranu nikdy nepřepadl. Některé vtípky jsou opravdu výborné. Ty méně podařené jsou zase skvěle zahrané. Konstantin Lavroněnko mluví sám za sebe a kupodivu mi sedl i drzý floutek Viktor Choriňak. No a na východoevropskou Alicii Vikander je radost pohledět a rozhodně není bez talentu. Jak už kdosi zmínil, Poslední bohatýr opravdu připomíná Hvězdný prach. Nemá jeho vycizelovanou preciznost, ale je stejně nápaditý a osvěžující. Takových filmů není nikdy dost.(15.11.2018)

Kostěj je k*rva king! Ruský pohádky jsem měl v dětství hodně rád a i když Vasilisu jsem si tenkrát představoval o hodně krásnější, než byla tady, tak ten feeling se mi vrátil.Sprintující chaloupka, basující Ivan, to jsem se válel smíchy. Vlastně jediný, co mi kazilo dojem, byla očividná snaha Disney zapasovat do děje trochi těch imperialistických prvků - povedl se pouze jeden a to Ivanův pěvecký a taneční výkon v jeskyni. Ale já se u toho výborně pobavil a to jsem od toho nic moc nečekal.(14.4.2018)

• eagle-eye

Aspirant na nejhorší fantasy všech dob... Katastrofální děj, herecké výkony, dialogy, humor, námět, scénář, všechno jedna velká katastrofa... Šílenost non-plus ultra, kterou nelze brát ani s nadhledem... Zbytečně strávených 114 minut života... Pokud máte rádi klasické fantasy typu Pán prstenů, Hobit, případně ujeté Princ a pruďas, pak se této zběsilosti vyhněte obloukem... Nechápu zdejších 75% k 5.4.2018...(5.4.2018)

V meritu ruské mentality natočený pohádkový velkofilm, který dle mého bohužel popřel to dobré ze staré ruské kultury a nahradil to americkými digátálními klišé triky. Námět není úplně marný, leč jako celek snímek působí dosti zmateně a nevyváženě. Dialogy nudné a zápletka dosti vachrlatá. Nicméně i tak slušná zábava, hezky se na film koukalo, humor byl. Za mne 60%.(9.5.2018)