Poslední bohatýr (festivalový název)

Poslednij bogatyr

(neoficiální název)

Posledný bohatier

Komedie / Rodinný / Akční / Fantasy

Rusko, 2017, 114 min

Legendárny ruský Mrázik rozobratý na súčiastky, bez rozprávkovej časti ale zato obohatený o komediálne a hlavne fantasy pozadie. Triky potešia, Rusi už dávno nie sú tam, kde ich všetci stále vidia, ale tri hviezdy dávam len za originalitu, lebo opäť ako vždy, nech mi všetci milovníci ruského jazyka prepáčia, ale pozerať toto v ruštine, to je fakt hlavybôľ... :)(4.2.2018)

Moderná rozprávka sa dá urobiť aj tak, aby to nebolo trápne, ani nudné a malo to nápad. Spústu nápadov: slabších, lepších a veľa perfektných. Určite svoje urobil aj viditeľne štedrý rozpočet a tak updateovanie starých ruských rozprávok má šmrnc, spád a zmysluplný dej. Až na úvodné akčné scény je to jednoducho perfektná zábava s bohatiermi a bohatierkami, čarodejníkmi, vodníkmi, žabami a Rickom Astleym. –––– Kostej, Kostej, vezmi ma so sebou. Ukážem ti super veci z môjho sveta: fyziku, chémiu a kalašnikov. –––– Kto je tamto? – Neviem. Nejaká žaba.(27.12.2019)

Zábavná blbina v tom nejlepším smyslu slova, která využívá motiv "z našeho světa se dostat do jiného, plného mečů a magie," což je sice princip, který tu už byl nesčetněkrát, ale tentokrát ho osvěžuje využívání ruské (v mnoha částech i celkově slované) mytologie, takže se člověk dočká Baby Jagy, vodníka, nebo chrabrých bohatýrů a příběhu o hloupém Honzovi, co se jmenuje Ivan. A Ivan je jalový - jenže - je ve své jalovosti zábavný a když se připitoměle zašklebí, tak to prostě funguje. Jasně, je to kravina, ale jednotlivé scény jsou prostě mnohdy zábavné a přestože si to zaslouží jen průměrné hodnocení, jako fantasijní oddechovka to funguje úplně v pohodě a při dobrém naladění dokáže Poslednij Bogatyr bez problémů pobavit. "Znám skvělé věci z mého světa! Fyziku, chemii, Kalašnikův automat.."(13.6.2018)

Čekal jsem epickou fantasy, jenže ona je to spíš pohádková komedie. Člověk zvyklý na hrůzy typu Řachanda, nebo na Saxánu a Lexikon kouzel asi mávne rukou, ovšem tahle kombinace se dá natočit dobře. Rusům to vyšlo tak na horší jedničku. Scénář celou dobu balancoval na hraně trapnosti a i když se občas povážlivě zapotácel, na špatnou stranu nikdy nepřepadl. Některé vtípky jsou opravdu výborné. Ty méně podařené jsou zase skvěle zahrané. Konstantin Lavroněnko mluví sám za sebe a kupodivu mi sedl i drzý floutek Viktor Choriňak. No a na východoevropskou Alicii Vikander je radost pohledět a rozhodně není bez talentu. Jak už kdosi zmínil, Poslední bohatýr opravdu připomíná Hvězdný prach. Nemá jeho vycizelovanou preciznost, ale je stejně nápaditý a osvěžující. Takových filmů není nikdy dost.(15.11.2018)

Tak trochu guláš ruského, potažmo slovanského folklóru, říznutého disneyovským přístupem, ale kupodivu to na mě docela fungovalo. Sice spíš v jednotlivých scénách než jako celek, ale občas jsem se od srdce zasmál. Hlavní nehrdina je možná až moc jalový, jak je dneska zvykem, ale není to přehnané. Dal bych tři, ovšem za Vasilisu i za Varvaru nezbytně jednu přidám. Ach, ty slovanské geny...<3 Vedle děvčat ještě třeba zmínit Lavroněnka, který by z fleku mohl dát Kostěje v něčem vážnějším.(4.2.2018)