Ivan Najdenov (Viktor Choriňak), celkom obyčajný mládenec, sa náhodou prenesie zo súčasnej Moskvy do fantastickej zeme Belohorie. V tomto paralelnom svete žijú hrdinovia ruských rozprávok, kúzla sú prirodzenou súčasťou ich života a problémy sa riešia súbojmi s bohatierskymi mečmi. Na svoje veľké prekvapenie sa Ivan ocitne priamo v centre súbojov svetlých a temných síl. Zatiaľ mu ale nie je jasné, prečo má v týchto dramatických udalostiach zohrať hlavnú úlohu práve on. Všetci totiž veria, že on jediný dokáže ukončiť zničujúcu vojnu dvoch znepriatelených svetov. (TV JOJ)

ostravak30

Poslední bohatýr je zajímavý ruský nápad, který moderního kluka hodí do starobylého světa kouzel. A zatímco on sem tam oslní tamější obyvatele moderními hračkami, ti zase umí šermovat s mečem a rozumí přírodě. Z toho všeho plyne řada vtipných situací, protože si lze snadno představit, že řada dnešních teenagerů by dopadla v podobné situaci stejně. Kombinace fantasy a komedie funguje dobře. Hlavně proto, že se zapojí i další postavy a dlouho není jasné, kdo na kterou stranu vlastně patří. Rusové se navíc nebojí zapojit hrdiny z klasické ruské pohádkové školy o nichž i já četl ve starých knihách jež jsme měli doma. A zatímco američtí producenti vkládají své hrdiny buď do rolí super padouchů nebo super hrdinů či aktuálně populárního spojení virtuálního světa a toho reálného, tohle docela funguje. Na druhé straně je hlavní dějová linka trochu slabá a konec průměrný, možná trochu klišovitý. ()

slunicko2

Ruské byliny ve zcela novém hávu pod patronací Walt Disney Pictures - no nekup to. 1)  Jsou tu Kostěj Nesmrtelný rozčtvrcený a přesto živý, baba Jaga a pádící chaloupka na kuřích nohách, netradiční vodník, Vasilica zakletá do žáby či vskutku hrůzostrašný drak Gorynyč. Kdo by odolal? Syn Ilji Muromce putuje Bělohořím spolu s uvedenými postavami a k tomu hrají anglické písničky._____ 2)  Škoda, že spousta vtipných nápadů se v kapku nesmyslném ději trochu rozplývá._____ 3)  Ruská verze filmového postmodernismu, kdy tradiční dobro a zlo je pomícháno a postavy žijí svébytným na legendě a tradici nezávislým filmovým životem, nabízí styl amerických fantasy s nezaměnitelným ruským šmrncem._____ 4)  Filmem prolínají popové anglické songy 70. a 80. let. Ruská písnička se objeví až pod závěrečnými titulky._____ 5)  Zaujala mě pěkná pointa v posledních deseti sekundách._____ 6)  Zatímco anglické pověsti o králi Artušovi a rytířích kulatého stolu zná u nás díky četným filmovým zpracováním skoro každý, se znalostí ruských pohádkových reálií to bude horší. Přikládám tedy malou pomůcku._____ 7)  Okénko do ruských bylin. Bohatýr - богаты́рь zhruba odpovídá anglickému rytíři. Měli svůj kodex cti. Muromec byl proslulý svou duchovní i fyzickou silou a čestností. Ilja Muromec byl šéfem bohatýrů zakladatele Kijevské Rusi knížete Vladimíra a ochraňoval jeho knížectví před nájezdy Tatarů. Jako jediný z bohatýrů byl kanonizován pravoslavnou církví._____ Kostěj - Коще́й Nesmrtelný je Muromcův protiklad._____ Čarodějnice Baba Jaga žila v mobilní chaloupce na kuřecích pařátech a k lidem měla ambivalentní vztah - některé žrala, jiným pomáhala._____ Drak Gorynyč je antipodem šéfa slovanských bohů Peruna._____    8)  Mé oči upoutal 27letý milý i když kapku přesvalený Viktor Choryňak (Ivan). ()

dubinak

Kéž bysme i v Česku měli takhle vymakaný pohádky. Popsala bych to jako takový prdlý pokus o parodii na ruské legendy a mytologie a koneckonců i na pohádky obecně. Je to šmrcnuté o nenásilný humor, který ve většině případů funguje, má to originální koncept a mixuje to dva odlišné světy úspěšnou metodou zapojování moderních aspektů. Plusové body to má samozřejmě za efekty a kulisy. Rezervu si ale ještě nechávám pro další díly. ()

Rathalos

Rusko opat dokazuje svoje kvality na filmovom platne a Posledny bohatier je toho dokazom,skvela fantasy-jazda zmixovana s dalsimi zanrami,pripomenulo mi to slavnu rozpravku Mrazik,v ktorej sa objavili tiez rozne postavicky akou je napriklad Baba-Yaga ci Chalupka na stracej nozke a to su krasne spomienky,druhy diel bol taktiez super,takze spokojnost nadovsetko,uz teraz sa tesim na trojku...:-) ()

Ampi

Přijde mi to jako když se zmodernizuje a upraví sovětská pohádka Po neznámých stezkách. A jsem příjemně překvapen prolnutím moderního světa a světa ruských pohádek a bylin Bělohoří. Pěkně vymyšlený příběh se svižným dějem, podbarvený humorem. Za velmi dobré herecké obsazení bych zmínil Konstantina Lavroněnka v roli Kostěje nesmrtelného.  Zkrátka  vězeňské role mu jdou. ()

• Za necelé dva týždne od uvedenia film prekročil hranicu zárobku jednej miliardy rubľov (17,2 milióna dolárov) a stal sa najlepšie zarábajúcim ruským filmom roku 2017. Nakoniec zarobil v kinách 30 700 192 dolárov. Rozpočet projektu, ktorý oznámili výrobcovia, bol 345 miliónov rubľov (cca 6 miliónov dolárov). (Arsenal83)