Vyhlídková plavba napříč světadíly

• Kanada Scenic Cruises of the World

Objavte svetové prírodné i kultúrne pamätihodnosti z úplne novej perspektívy. Naloďte sa na neuveriteľnú plavbu po čarokrásnych a vzrušujúcich kútoch sveta – od tropických oblastí po oblasti večného ľadu. Rajské ostrovy, majestátne riek a množstvo ďalších krás vám zaručí, že to bude plavba vášho života. Navštívite aj krajiny nedotknuté časom a ľudskou činnosťou: zmrazenú večnosť Aljašky, nepokorenú divokosť Austrálie a Nového Zélandu. (Reader's Digest Výber)

Paldiny

Na pohodu a relax plavba priam ako stvorená. Vo veľkej miere zato môže komentár s nádychom poézie ako keby vyňatý z denníka lodného kapitána, príjemné tóny, čo idú ruka v ruke s moc peknými zábermi prírody, živočíchov, zvyklostí domácich obyvateľov. Tí ukážu, čo to zo svojich tradícií a histórie. V prvej epizóde Majestátna Amerika začíname plavbu v Novom Škótsku, odkiaľ sa Atlantikom presúvame do Karibskej oblasti a tam navštívime hneď niekoľko ostrovov. Spoznávame miesta v akých sa jazdí po britských cestách s americkými autami, tiež mestečko, ktoré behom momentu prišlo o kompletnú populáciu 30 tisíc ľudí, pričom sopečnú tragédiu prežil iba jeden väzeň, ktorí si zrovna odpikával trest v podzemí. Nasleduje skratka Panamským prieplavom s prehliadkou západného pobrežia Ameriky a plavba končí v chladných vodách neskrotnej Aliašky. Druhá epizóda nás zavedie do Romantickej Európy, kde sa za takmer snovej atmosféry vydáme po stopách Vikingov, nasleduje návšteva jazera Lochness a plavba po nemeckých a francúzskych riekach, kde sa pre hrady a zámky na chvíľu odlepíme od lodnej paluby. Najdlhšia zástavka čaká v Lisabone, najzaujímavejšia v Gibraltáre. Tam, ako jedinom mieste na starom kontinente si to lietadlá odlietajú a pristávajú za bežnej premávky a po uliciach sa voľne pohybujú opice. Stredozemné more viacmenej známe, prekvapia čierne a červené pláže a európsku plavbu zapichneme paradoxne mimo Európy, na Níle v krajine faraónov a pyramíd. Záverečný diel výberu Reader´s Digest si posvietil na Pacifik a Exotické zeme v ňom. Názov je príznačný, ide o najexotickejšiu, zároveň najextrémnejšiu výpravu. Začiatok patrí Chile, búrlivým vodám, veľkým ľadovcom a Magalhaesovu prielivu. Nasledujú Veľkonočné ostrovy s tajomnými sochami domorodého kmeňa, ktorý považoval za Boha kdejakého moreplavca, aký tam zablúdil. Zvlášť kapitola patrí raju na zemi s čiernou minulosťou pre ostrovy, do ktorých by ste to nepovedali. Kanibalizmus, krvavé obety, rozštvrtený James Cook si podali ruky s destináciami ako Tahiti, Fidži, Hawai, aké nezasvätení považujú maximálne za semenište adrenalínových športov. Tým sa moc darí v Austrálii a Novom Zélande, ktoré na zozname Oceánie, vrátane Veľkého koralového útesu, nesmú chýbať. Tak a máme tu záver tejto dobrodružnej výpravy. Zaviedla nás po rôznych miestach a mestách, pod hladinu aj na vrcholky hôr. Cesta ale celkom nekončí, záverečný epilóg totiž pozýva do ďalšieho dielu Okolo pobreží dvoch amerických kontinentov, na ktorý si vydavateľstvo Reader´s Digest už nenašlo priestor a do výberu sa nezmestil. ()

• Na slovenskom a českom trhu vyšla v roku 2003 na VHS, neskôr DVD, kolekcia troch filmov "Majestátní AMERIKA, Romantická EVROPA, Exotické ZEMĚ". Obsahuje český dabing, ktorý prezradí o každom mieste to najzaujímavejšie, tiež originálne hudobné podfarbenie zostavené špeciálne pre túto videokolekciu. (Paldiny)