Přízrak (festivalový název)

USA, 2017, 87 min

David Lowery

David Lowery

Daniel Hart

Moc pekný motív vernosti, vytrvalosti a osamelosti duchov, fixovaných na milovanú osobu a miesto domova. Ale potenciál zaujímavej filozofickej meditačky sa nakoniec rozplynie vo "festivalový nonsens", ktorého význam vám nevysvetlí ani jeho tvorca. Film začína ako krehká romanca a cez náznaky mysterióznej duchariny skĺzne do existenciálnej levitácie s nezmyselne prekombinovaným dianím a neuspokojivým záverom. Dlhé zábery (väčšinou statické), formát 4:3 s minimalistickou výpravou, minimum slov a prehršeľ skvelej atmosféry.(2.7.2017)

Ať žijí američtí duchové, bílá prostěradla, starousedlíci, pětiminutové jezení koláče a ticho. Super low budget indíčko, které mě naprosto rozložilo. Třikrát během projekce. Trikovou scénu od Wety si budu pamatovat asi do konce života.(5.3.2017)

• Marigold

Most annoying things in American indie (ultimate anthology).(2.7.2017)

Na konci roku u mě bude Přízrak mezi nejlepšími filmy, to je vlastně jisté už teď. Komorní příběh o duchovi, truchlící manželce, geniu loci a lásce, pro kterou čas nic neznamená, je natočen velmi svébytným způsobem, takže je třeba k němu přistupovat opatrně. Ale velkou krásu v sobě prostě má.(16.8.2017)

[SFF 2017, Sydney](18.6.2017)

• bassator

Shit ne hit festivalu!!! Zde by nepomohlo ani deset Afflecků na dnešním velkolepém uvedeni...(2.7.2017)

Vono, jak se správně postavit k týhle americký indiepóze, která splaskne jak bubák při sebemenším zkoumání? A póza je asi to slovo, které čiší odevšud. Lowery si vzal pozérskej formát, narval tam citát Woolfové, zatlačil na hudbu, aby tekly emoce, manýristicky označil hlavní postavy jedním písmenem, provedl nás dopředu i dozadu časem, aby jako bylo jasné, že to má přesahy a pak celý svůj film vysvětlil v monologu mouder jednoho sarkastointelektuála. A já tomu dám plno a nejvíc, protože mě to hrozně vzalo. Rozklíčuj si to, jak chceš. Jsem uvnitř plnej manýry a navenek vobyčejnej sarkastointelektuál. Ten film je důležitej a pomohl mi.(13.7.2017)

Poťouchlý, intimní, meditativně laděný a velmi dojemný příběh, který zhruba v polovině přechází v cosi těžko popsatelného. "Když vám nečekaně zemře osoba blízká a drahá, neztratíte ji najednou; ztrácíte ji postupně a dlouho. Stále přibývá částí, které z ní postrádáte. A jednou přijde den, kdy zvlášť silně pocítíte, že vám nějaká určitá část chybí, a tehdy si uvědomíte, že je pryč, navždycky - a pak zas přijde další den a další určitá chybějící část." A to John Irving jště netušil, že něco podobného probíhá i na opačné straně. C právě zemřel a jeho M se mu pomalu vzdaluje, až zmizí. A místo, na které zůstává jeho čím dál ušmudlanější prostěradlová existence vázaná, je žaluplnou pastí v časoprostoru... I když, paměť se časem zhoršuje i přízrakům.(11.7.2017)

Casey Affleck na začátku filmu zemře a zbytek příběhu (až na pár flashbacků) stráví pod prostěradlem a dělá ducha. První polovina je brutálně nudná (převládají dlouhé statické záběry, v nichž se toho málo děje, za vše mluví čtyři minuty dlouhá sekvence, v níž Rooney Mara pojídá koláč a vzlyká u toho) a ta druhá je zas hrozně zmatená a divná, protože se v ní hodně divoce skáče v čase. Jestli jsem to správně pochopil, tak jedině díky tomu, že mi to jiná postava ve filmu vysvětlila předem, a to ještě kdo ví jestli. V celém snímku je asi půltucet geniálních nápadů, každý z nich je ale využit jen okrajově a následně smeten ze stolu. Je to škoda, silná atmosféra totiž snímku rozhodně nechybí a jako festivalová bizarnost to funguje, leč z hlediska filmového se Přízrak zoufale rozpadá a smysl byste v něm hledali marně.(2.7.2017)

• anicin

Manyristicka picovina, hezky a uplne zbytecny zabery (stejne jako cely film), radoby hlubsi smysl pro ty, ktere jeste v roce 2017 prekvapuje, ze je zivot pomijivy a naprosto nelogicky scenaristicky zacykleni. Hudba v pohode. Lidi, co tento film ceni museli byt pri projekci zfetovani anebo nemaji v zivote vubec zadne naroky.(2.7.2017)

• Mr.Cinephile

KVIFF 52´, 40% ‖ Pět minut trvalo, než dožrala ten koláč a pak ho vyzvracela. Takhle nějak bych popsal i svůj pocit z tohoto až moc artového snímku. Chápu tu tvůrčí vizi o pomíjivosti lidského bytí, ale tahle forma je pro mě až příliš nestravitelná a to jsem se opravdu snažil najít v tom něco jiného. Bohužel, všechny ty zdlouhavé záběry mě akorát odrazovali od toho, abych se do filmu trošku hlouběji ponořil. Pěkná kamera, super hudba, ale ten příběh si zasloužil více péče.(9.7.2017)

• triss

Ježiš to bylo hrozně srandovní. Jak tam stál v tom prostěradle. Omg.(12.7.2017)

• sestrad

Za tuhle prostěradlovou roli tedy Affleck asi žádného Oscara nedostane, že jo. Ten kus hadru chodící po plátně je fakt hrozný. Nevyužitý potenciál tématu odcházení milovaného člověka, ani náhodou jsem tam nenašla to, co inzeruje popiska MFF :)(7.7.2017)

Nejočekávanější kousek v Karlových Varech pro mě dopadl sice ne na pět hvězd, ale pořád velmi dobře. Poetický příběh o lásce, stesku a obludnosti času nabídne divákovi hodně vnitřních skrytých pocitů, ale velmi málo emocionálních ždímacích replik a dialogů a děj, který příliš dějových znaků vlastně nemá, vypráví s odstupem, objektivitou a smyslem pro mysterióznost a lyriku. Mně osobně dlouhé scény nevadily, absence dialogů přidávala na kouzlu tohoto nadpozemského snímku, který je natočen v netradičním formátu. Velké herecké výkony nečekejte. A Ghost Story je sonda do obrazů, co se může dít po smrti a myslím, že tam nejsou slova potřeba. KVIFF 2017(14.8.2017)

Mohl to být skvělý film, problém mám asi jen s jeho délkou. Necelých 90 minut dali tvůrci dohromady očividně s velkými problémy. Po projekci režisér přiznal, že do finální verze Přízrak příliš velkým krácením neprošel. Přesto se v něm nacházejí některé opravdu nesnesitelně dlouhé scény. Za všechny bych jmenoval ten tolik kritizovaný záběr na konzumaci koláče. V ten moment jsem jako divák bohužel vypadl z tempa, jiní účastníci projekce dokonce začali odcházet...(11.7.2017)

• iz67

Taková hloupost, která se to nakonec snaží zachránit něčím hluboce existenciálním, ale rozhodně o poselství po konci filmu neuvažujte. Teda leda, že byste chtěli přijít na to, proč se tomu chlápkovi tak sviní prostěradlo. Já jsem při 10 minutovém požívání koláče málem vrhnul dřív než protagonista (I když vím, že trpěla) .(2.7.2017)

• wick

Otřesný nefilmový zážitek...námět týkající se osamocení a hledání identity možná ok, provedení na úrovni studenta 1.ročníku FAMU. Nesmysly a chyby by vydaly na jednu stránku. Hlavně ale blbosti jako minuty trvající úmorné a nudné jedení koláče způsobem, kterým nikdo nejí, oči v prostěradle (odkdy duchové potřebují otvory pro oči?) atd.Vrcholem nehoráznosti byla komunikace s jiným květičkovaným duchem (smích v kině). Možné ale je, že si režisér dělá z lidí srandu, i když po jeho tiskovce to bohužel není moc pravděpodobné. Spíš je na svůj paskvil hrdý..(3.7.2017)

• vyhnalek

Casey Affleck v hlavní roli věšáku na prostěradlo! Bohužel nic víc tento film nenabídne, pouze nudné a nekonečné scény. Affleck a Mara ve filmu prakticky nehrají, což beru jako největší podraz na diváka.(8.7.2017)