Le foto di Gioia

• Kanada

Delirium: Photo of Gioia

Horor

Itálie, 1987, 94 min

Delirium je více méně průměrné giallo od Lamberta Bavy. Příběh se vůbec neliší od ostatních žlutých bratříčků, většinou je to stále dokola. Ale co zde chlapské oko potěší, tak je slušná koncentrace mimořádně vnadných modelek, které se tu často a bez studu svlékají. Svým sexuálním dusnem mi to připomíná ty erotické thrillery, které v nočních hodinách ráda vysílala televize n@va. Nevraždí se moc a chvílema je to nuda, ještěže poslední půlhodina má spád a překvapivé odhalení vraha. Pobavily mě jeho představy, ve kterých vidí své oběti třeba jako hmyz. Naopak nejnapínavější moment se odehraje v liduprázdném obchoďáku, kde se hrdinka pokouší před maniakem utéct. Královna italského hororu Daria Nicolodi tu spíše přicmrndává a George Eastman se tu objeví v docela netypické roli hrdinčina milence.(17.4.2011)

Naprosto perfektní giallo, ale je od Bavy trochu nefér nacpat všude ty obrovské kozy (Serena Grandi), protože divák má pak tendenci přehlížet různé chyby a nesrovnalosti (když si to tak zpětně přehrávám, zápletka zas tak skvělá nebyla, ale co se dá dělat). Atmosféru dokresluje perfektní soudtrack Simona Boswella a dokonalé nasvícení (jo, mně asi fakt stačí pár barevných žárovek a hned jsu s hodnocenám nahoru). Covíc si přát. Velice poctivé 4*.(9.2.2014)

Dusno, dusno, dusno... Erotické napětí (moc pěkné holky), vraždy, scény kdy se vám tají dech protože nevíte co se stane v příští vteřině... A to všechno bez milionových počítačových triků pěkně v duchu osmdesátek... Pro mě překvapivě kvalitní thriller... A nic na tom nemění ani to, že jediné titulky které jsem sehnal udělal nějaký blbec pomocí google translatoru a do toho navíc občas vložil rumunské slovo... nemůže bejt holt vždy posvícení no..(31.12.2012)

• špaček421

Policisté objeví už několikátou mrtvolu, vrah jako vždy poslal fotografie s mrtvým tělem před velikou fotkou hlavní hrdinky, a komisař pronese: "Vypadá to, že je to ten samý vrah." Úvaha hodná Sherlocka Holmese. On a dvě další výrazné postavy jsou stejný typ ála Filip Renč zamlada, vrah si oběti bůhvíproč představuje jako příšery, vraždí agresivními vosami a do toho všeho hraje rocková hudba ála Guns'n'Roses. Nic nemůže zakrýt fakt, že se celý film točil jen pro veliké kozy Sereny Grandi. Zaujme snad jen to (vedle koz Sereny i Sabriny Salerno), že George Eastman tentokrát hraje naprosto nenásilnickou postavu.(2.9.2017)

Giallo Lamberta Bavy se odehrává v zákulisí vydavatelství erotického časopisu Pussycat. Někdo začne vraždit modelky, které pro časopis pózují a aranžovat jejich mrtvoly, které potom vyfotí a fotky pošle vydavatelce časopisu. Po pár dnech se mrtvoly vždycky někde najdou. Vraždy z úhlu pohledu zabijáka jsou vcelku originální psycho, hlavně mord se včelami nebo vražda u bazénu. Každé zabití se odehrává za doprovodu metalové hudby a výrazných barevných efektů. Potěší i známé tváře z Bavových Démonů (film připomíná i jeden hudební motiv), nebo George Eastman a Daria Nicoldi, ale z šedi průměru ho nevytáhnou ani obrovské dudy Sereni Grandi.(26.12.2018)

• - Původně měl film režírovat Dario Argento. Ten však později kvůli změnám ve scénáři projekt opustil. Nahrazen byl jeho dobrým přítelem Lambertem Bavou. (tequilla)