Pohádky naruby

(TV film)
  • Velká Británie Revolting Rhymes
Animovaný / Rodinný / Fantasy
Velká Británie, 2016, 60 min

Při příležitosti oslav stých narozenin autora dětských knih Roalda Dahla, vytvořili v roce 2016 režiséři Jakob Schuh (Gruffalo) a Jan Lachauer (Pokoj na koštěti) dva animované speciály Pohádky naruby (Revolting Rhymes), natočené podle jeho stejnojmenné knihy z roku 1982. Zatímco každý ze šesti příběhů je založen na klasické pohádce, nakonec můžeme očekávat nečekaný zvrat v ději. Tak se nám představí v novém světle např. příběh o Červené Karkulce, o Sněhurce, o Popelce a dalších pohádkových postavách. Pohádky naruby (Revolting Rhymes) animačně spojují všechny tyto příběhy, ale zůstávají věrné Dahlově úžasné představivosti a jeho mistrnému vyprávění. (Česká televize)

Trailer 2

Slarque

Zábavné převyprávění notoricky známých pohádek trochu jinak. Animace je jednoduchá, ale to ničemu nevadí. Možná úplně nerozumím rozdělení na dva díly, nejspíš to bude kvůli televizím, i děti by u toho hodinu udržely pozornost. ()

Kobitch

S třiceti minutami nejdelší film (a to jsem viděl jen první díl dvoudílného filmu) ze všech pěti nominovaných. Krátký film si představuju jako něco s maximální délkou do 15 minut (i to mi přijde hodně, ideálně do deseti). Tohle na mě bylo moc dlouhé a brouzdal jsem při tom na internetu (což je věc, kterou jinak u filmu zásadně nedělám), protože mě film ani tolik nebavil. Jde o adaptaci knihy spisovatele Roalda Dahla z rok u 1982, kterou jsem nečetl. Ve zkratce jde o šest tradičních pohádek (Červená Karkulka, Sněhurka, tři prasátka apod.) převyprávěných trochu modernějším stylem a různě se prolínajících. Na mě to působilo trochu jako dort pejska a kočičky a navíc mě nezaujala ani výtvarný styl. Animace mi přišla velmi toporná, jako kdyby nějaký grafik — junior zkoušel, co všechno lze udělat v 3D Studiu Max. Za mně tedy slabota a doufám v co nejméně dlouhých filmů v dalších (i předchozích, které budu dále procházet) ročnících. [Oscary 2017] ()

Potjoc

Když už ixkrát omílet pohádky, tak jedině jako jiným způsobem, třeba parodii. Divím se, že na film pro děti z posledních desetiletí dají samé vraždy a umírání. Jelikož je to podané nerealisticky, tak mě to dnes už tolik nevadí, já bych to ale nedal, kdybych to měl psát já. A v dětství, kdy jsem znal běžný etický kodex dětských seriálů (podle toho, na co jsem byl zvyklý v TV), tak bych umírání nevydýchal. ()

katu147

Naprosto a bezpochyby úžasné originální vyprávění více pohádek v jedné! Až neuvěřitelné s jakou dávkou humoru, hořké pravdy a částí i morbidity se to odehrává, ale právě to tomu dodává božský nádech pefektnosti. Přeci jenom je to stále na principu pohádek a proto přeci musí zvítězit dobro nad zlem.. nebo to je jinak? :D ()