Muzikál o radostiach a starostiach chudobného mliekara Tovjeho, ktorý žije s manželkou a piatimi dcérami v ukrajinskej židovskej komunite. Zbožný Tovje, ktorý žije v súlade s židovskými tradíciami chce najstaršie dcéry vydať "ako sa patrí",  v jeho situácii to však nie je jednoduché. Film bol nominovaný na Oscara v ôsmych kategóriách, napokon získal tri sošky. (STV)

nascendi

Už som fidlikanta kedysi dávno videl a nezanechal vo mne najlepšie spomienky. Dnes som si ho pozrel v skrátenom režime a nebolo to o nič lepšie. Nedokážem objektívne oceniť to, čo je v tom muzikáli dobré, pretože je to pre mňa cudzie a nezaujímavé. To vôbec nevylučuje, že niekto tým môže byť nadšený alebo aspoň spokojný. Ešte, že tie tri hviezdičky sú také širokopásmové. ()

Ivoshek

Vcelku dost povedená filmová adaptace původně divadelního muzikálu Jerryho Bocka. Johnu Williamsovi se aranžmá skladeb povedlo a líbily se mi i některé skladby, které mi v divadle až tolik nesedly (ano, viděl jsem to v divadle). Kromě hudby najdete ve filmu i pár židovských vtípků a poměrně jednoduchý příběh o hledání ženichů pro Tovjeho dcery. Celkově povedená záležitost, IMHO jsou ovšem Vlasy přece jen lepší. A fiddler on the roof. Sounds crazy, huh? But here, in our little village of Anatevka, you might say every one of us is a fiddler on the roof trying to scratch out a pleasant, simple tune without breaking his neck. It isn't easy. You may ask 'Why do we stay up there if it's so dangerous?' Well, we stay because Anatevka is our home. And how do we keep our balance? That I can tell you in one word. TRADITION! ()

MikeZ

Klasický muzikál. Hudba je skvělá, písničky jsou správně chytlavé (Právoplatný Oscar pro Johna Williamse, který je sice jen zadaptoval ale i tak), je to vtipné, občas docela dojemné, ale pořád to na těch pět hvězdiček prostě není. Hlavním nedostatkem je to že je film moc dlouhý a v druhé půlce chvilkama trochu nudí. Stale jsou to ale velmi silné čtyři hvězdičky. 8/10 ()

Matty

Poslední z velkých muzikálů, který se od lokálních konfliktů (zápletka lehce připomíná Sedm nevěst pro sedm bratrů) prozpívá a protančí ke globálnímu dění a univerzálním pravdám. Nabádá-li nás Šumař, abychom ctili tradice a nestyděli se za svůj původ, činí tak nenuceně, aniž by propagoval judaismus nebo myšlenky bolševické revoluce (k čemu by časoprostorový rámec příběhu mohl svádět). Tři hodiny utečou jako nic díky nádherným obrazům, které maluje kamera, díky charismatickému Topolovi v hlavní roli a hlavně díky Oscarové hudbě začínajícího Johna Williamse. Během celého filmu jsem měl chuť vstát a začít tančit nebo dát jiným výrazným způsobem najevo svou radost ze života. Možná jsem povrchní, ale právě tohle od muzikálu očekávám. 85% ()

slunicko2

Dnes už ikonický muzikál nabízí skvělé melodie, střih, kameru, režii i herecké výkony. 1) Ve druhé třetině zpočátku velmi dynamický film silně zpomalí. Postupně změní svůj charakter z komedie na hořké drama a do konce se už spíš jen doplouží. Nicméně i tak si zachovává značnou část svého počátečního půvabu._____ 2) Oceňuji věrohodnost snímku a vychytané detaily. Interiéry natáčeli v Pinewood Studios v anglickém Buckinghamshire. Pro exteriéry skvěle posloužily zejména vesničky Lekenik a Mala Gorica pár desítek kilometrů jihovýchodně od Záhřebu._____ 3) Náklady na natáčení v Jugoslávii spolkly většinu z devíti miliónů dolarů určených na film. Přestože při průzkumu lokací v roce 1969 v oblasti hustě sněžilo, museli producenti během natáčení dovážet mramorový prach, který sníh nahrazoval. Bylo angažováno 300 komparzistů hovořících různými cizími jazyky, hejna hus a prasat a jejich ošetřovatelé._____ 4) Film zaznamenal komerční úspěch. United Artists vydělaly na zisku 6,1 milionu dolarů a navíc 8 milionů dolarů z distribuce._____ 5) Angličtina mi v tomto případě nevadila, mám ji s židy dost spojenou. Navíc je tu krásně srozumitelná._____ 6) Mlékař s dobrou duší (I know, I know we are the chosen people. But once in a while, can't you choose someone else?), svérázná dohazovačka, neokázale moudrý rabín či roztomilý řezník mě chytli za srdce. As the Good Book says... A bird may love a fish, but where would they build a home together?_____ 7) A k tomu ty báječné klezmerské písně, které se vám zaryjí pod kůži hned po prvním poslechu. If I were a rich man, Yubby dibby dibby dibby dibby dibby dibby dum, All day long, I'd biddy biddy bum, If I were a wealthy man, I wouldn't have to work hard, Yubby dibby dibby dibby dibby dibby dibby dum, If I were a biddy biddy rich, Idle deedle daidle daidle man..._____ 8) To nejlepší je ovšem, jak všechno, co má v muzikálu být, do sebe dokonale (v první hodině) nebo alespoň pěkně (v dalších dvou hodinách) zapadá. Zejména pojetí jednotlivých písní je vzorovou ukázkou toho, jak má muzikál vypadat - melodie, zpěv, tanec, kamera, střih, dynamika._____ 9) 36letý (!) Izraelec, chasidský žid Chaim Topol (mlékař Tovje) je dnes velmi úspěšný herec, zpěvák, autor knih, ilustrátor (asi 25 knih, kresby izraelských prezidentů na známkách aj.) a angažuje se i v charitě._____ 10) Z herců mě dále zaujali: 73letá americká židovka s polskými kořeny Molly Piconová (dohazovačka Yente), 31letý Leonard Frey (první novomanžel Motel), 28letý Paul Michael Glaser (druhý novomanžel Perčik) a 21letý Ital po matce, Angličan po otci, Ray Lovelock (třetí novomanžel Fjoďka)._____ 11) 45letý Kanaďan Norman Jewison (režie) odvedl dobrou práci._____ 12) Před dvěma roky ohlásily MGM remake. Laťku mají nastavenou hodně vysoko. On the other hand to nemusí dopadnout nutně špatně. Tak uvidíme..._____ 13) Dohazovačky dnes v kursu nejsou, ale kdo ví, co přinese budoucnost? Třeba si naši potomci opět zazpívají: Matchmaker matchmaker make me a match / Find me a find catch me a catch / Night after night in the dark I'm alone / so find me a match of my own._____ 14) Nedá mi, abych ještě nezacitoval Fjoďku, když se představuje Chavě: I'm a pleasant fellow, charming, honest, ambitious, quite bright, and very modest. Tomu říkám self presentation. () (méně) (více)

• Norman Jewison disponoval devítimilionovým rozpočtem, z něhož nemalou část odčerpalo složité cestování do tehdejší Jugoslávie a vybudování filmové vsi Anatevka. (Terva)
  • Inspirací pro název byl obraz běloruského malíře Marca Chagalla "Mrtvý muž". (Terva)
  • Scénograf Robert F. Boyle se dlouze věnoval studiu židovských synagog. Prozkoumal na sto ukrajinských staveb, než navrhl tu, která je vidět ve filmu. (Cherish)

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison