Jejich život by sám o sobě vydal na román. Britské životopisné drama, sledující počátky literární tvorby sester Brontëových... Televizní film britské režisérky Sally Wainwrightové popisuje klíčové období v životě sester Brontëových, jejichž dílo dnes patří do zlatého fondu světové literatury. Nebylo tomu tak ale vždy. Píše se rok 1845 a sestry Charlotte (* 1816), Emily (*1818) a Anne (* 1820) žijí na faře v yorkshirském Haworthu společně se stárnoucím otcem, ztrácejícím zrak a nezodpovědným, věčně opilým bratrem Branwellem. Bystré a vzdělané mladé ženy ve volném čase a pro vlastní potěchu píší básně a krátké povídky, literatura je ale stále považována za povolání zcela nevhodné pro ženu. Neutěšená situace rodiny však sestry přiměje k odvážnému rozhodnutí pokusit se, společenským předsudkům navzdory, v literárním světě prorazit, i kdyby měly zůstat očím veřejnosti skryté. Hlavní role ve filmu přesvědčivým způsobem ztvárnily Finn Atkinsová, Chloe Pirrieová a Charlie Murphyová, v roli otce Patricka Brontëho vystupuje uznávaný Jonathan Pryce (Brazil, Dobrodružství Barona Prášila, Zítřek nikdy neumírá). (Česká televize)

Ephemeris

Dokonalé spracovanie. Dobové reálie vypiplané do najmenších detailov. Interiéry, kostýmy a rekvizity už ani nemohli byť autentickejšie. Čo však udivuje najviac, bol dokonalý výber hercov. Hoci Charlotte, Emily a Anne boli sestry, vyzerali každá úplne inak. Veľmi dobre to odzrkadľuje portrét, ktorý namaľoval práve ich nešťastný brat Branwell a z ktorého sa sám následne vymazal. Súrodenecké kvarteto akoby akousi časovou slučkou preskočilo do roku 2016. No a chlad z priľahlého vresoviska doslova zalieza za nechty. ()

LiVentura

Nejplodnější umělecká rodina historie moderní literatury a její vesměs tragický osud. Krásné a bolestivé... jako doba, ve které museli žít. ()

Arsenal83

Ťažká doba, kde otec pohodlne dožije dlhej staroby, no všetky deti sa nedožijú ani štyridsiatky. Veľa obetí, boja, možno predbehnutie svojej doby, takže oprávnene určitá pocta. Vyšli kostýmy a znázornenie doby, nevyšli už repliky, ktoré sú súčasné a feministky 19. storočia takto nerozprávali. Na dobovú drámu je treba mať niekedy väčší cit, lebo do popredia sa nakoniec dostal skoro neznámy brat. ()

PKD

Aduska to v podstatě napsala za mě. Já to ale musím napsat za sebe. Takže...co se týče obsazení,nemám ( až na Emily,která dle dostupných kreseb nevypadala jako kůň,s prominutím a je si tedy nejméně podobná v obličeji) výhrad. Za to její charakter (alespoň dle toho,co se nám ve jejich životopisech prezentuje),je zvládnut na výbornou a přesně ilustruje tu nezkrotnou divoženku:) která stvořila sice jediné,ale za to dílo,které dodnes nebylo překonáno! Charlotta snad cestovala v čase,aby si pak zahrála sama sebe a Anna (ta velmi pěkná,citlivá a nekonfliktní) autorka výborného Dvojího Života Heleny Grahamové,byla prostě sama sebou. No a ten jejich úspěšně,sebedestruktivní povedený bratříček (ke kterému jsem opravdu cítil celou dobu jen opovržení a děsil se,až opět začně okupovat scénu), snad dle jeho dochované podoby též jako Charlotta a ještě více,byl obsazen asi z 99% přesností na milimetr.:) Jeho představitel do něj dal s určitostí 100% a možná až moc. Co mě právě na této postavě nejvíce vadí (a věřím že v budoucnu nebudu sám,když nepočítám historicky 1.komentář),že její celkový čas ve filmu zabírá až MOC místa a vytvořilo se tím zbytečné thrillerové napětí (přitom je jasně zdokumentováno,že život sester Bronteových byl bez nějakých velkých vzruchů,natožpak napětí) ,které je sice opravdu napínavé,ale kvůli tomu si přece nikdo z diváků a příznivců,sester B.,tento film nepouští. Já tedy určitě ne. Ostatně,ten jejich povedený bratr je známý jen díky tomu,že byl jejich bratrem. Nic víc. A proto bych paní rež.a autorce zároveň za tuto jedinou věc nejraději vyčinil. Nejvíc mě štve,že by to mohlo býti klidně na plný počet,nebýt neustálého a nesmyslného odbočování k jeho hnusně opileckým excesům a každých 15min.sledovat,jak se potácí ulicí,bylo po hodině děje opravdu k nesnesení. Protože,když už to v 2.pol.začne být více o sestrách a jejich začínající spisovatelské kariéře,a začnou dominovat scény typu-1.odmítnutí sbírky básní,Charlotta píše Janu Eyrovou (pro mě jedna z nejemotivnějších scén vůbec,z pochopitelných důvodů),tak jsou vzápětí odvrhnuty,jako by si autorka dovolila jen malý žertík na účet diváků a hned nám tam rve za každou cenu toho ubožáka,jehož smrt jsem opravdu uvítal. Za naprostý (pochopitelně,když 55% filmu okupuje on) vrchol,považuji 2 scény. Na tu 1.,si musíte počkat 90min. a ve které Emily přesvědčí/donutí Charlottu aby otci řekla o svém úspěchu a šla mu ukázat vydání Jany Eyrové. Při které jsem zažíval něco nepopsatelného. A ta 2.,která je snad ještě lepší,popisuje cestu do Londýna Charlotty a Anne (Emily rezolutně odmítla při dosti prudké debatě jet s nimi),kde vydavateli odhalí,kdo se to skrývá za pseudonymy,Currer,Ellis a Acton Bell. To jsem byl na vrcholu blaha! P.s.pokud vám připadá,že jsou zde tzv.KAZIČE,tak se nebojte,páč se přece nejedná o typický US film s pointou,jejíž vyzrazení by vám předem pokazilo zážitek. Tohle totiž není pouhý film,ale umění. Tím jsem si vzpoměl,že musím zmínit subtilně a perfektně vybraný bar.odstín,do kterého je laděn celý film a závěrečnou skladbu Three Suns (kterou jako jednu ze dvou jediných dostupných skladeb, se mi podařilo najít) a která mě dostala naplno. Zvláště díky genialitě paní autorky,kde kamera bloudí chodbami a místnostmi Haworthské fary (kde opouštíme vzlykající Charlottu) a postupně a nenásilně si všimneme,že zde chodí souč.návštěvníci a to je už skoro na Oscara. Takže na závěr,je to zatraceně dobré,ALE mohlo to být zatraceně lepší. Proč? Důvody jsem popsal výše. Sorry,ale posledních několik měsíců se mi naprosto nedaří ukočírovat délku komentářů,kdy se snažím,aby to mělo poloviční délku a takhle se to dopadá.:) V tomto př.,je to ale dáno tím,že jsem se k tomuto filmu dlouho nemohl dostat a proto,že sestry Bronteovy a jejich život (krom toho jejich brášky),mě už dlouho velmi zajímá. () (méně) (více)

pakobylka

Nadmíru poutavý příběh v nevlídných dobových kulisách. Disponuje lehce pošmournou atmosférou, odpovídající meteorologickým podmínkám i dějové linii. Nachází inspiraci v osudech tří sester Brönteových - Charlotte, Emily a Anne, které jakoby žily a tvořily spoutané neviditelnými okovy ... ve společnosti, která přála mužům. Je tak ironií osudu, že jejich bratr Branwell nedokázal ani zdaleka využít možností, které mu svět nabízel - a visel rodině na krku jako těžký balvan - zatímco sestry prokázaly jak talent a píli, tak i nezdolnost ... především díky Charlotte, nejprůbojnější z nich. Před několika lety jsem měla možnost vidět francouzský snímek "Sestry Brönteovy" (1979). Bohužel už si na něj vzpomínám jen mlhavě, přesto mám neodbytný pocit, že Branwell je v něm vylíčený s větším důrazem na jeho kladné stránky - na jeho obrazotvornost, na jeho básnické a malířské nadání ... i když kráčely ruku v ruce s jeho démony a vleklými zdravotními problémy, díky nimž se ve výsledku prezentuje jako slaboch, propadlý alkoholu ... a opiu. Buď jak buď, život se nemazlil s žádným z dětí kaplana Patricka Brönteho ... kdoví, zda by jejich dílo bylo TAK nespoutané, ryzí a podmanivé, kdyby tomu tak nebylo. ()

angel74

Třikrát jsem si tenhle film pustila a vždy přibližně po půl hodině usnula. Naštěstí jsem to nevzdala a dnes jsem se dívala počtvrté. Předtím jsem asi musela být hodně unavená, protože nyní mě vyprávění o pohnutých osudech sester Brontëových velmi upoutalo a v závěru i dojalo. Chtěla bych vyzdvihnout skvělé herecké výkony většiny zúčastněných a naprosto věrohodné podání dobových reálií včetně kostýmů. (75%) ()

andrii

Soví hlavičky z vřesoviště. I přes tiché /k/roky nestraní se stránek citových v životě, ni na papíře. ()

Eleanor05

Sestry Brontëovy si zasloužily lepší životopisný film. Výpravnější, umělečtější, více strhující a hlavně zábavnější! Nedokázala jsem se ani dodívat do konce, kterak zoufale nudné toto vpravdě televizní, levné drama bylo. 1*. ()

AduskaV

Film je natočen hodně surově, věnuje se hlavně vykreslení charakterů všech čtyř sourozenců. Finn Atkins (Charlotte), Chloe Pirrie (Emily) a Charlie Murphy (Anne) tento obtížný herecký úkol zvládly na výbornou. Chloe sice přeci jen svůj skotský přízvuk nedokázala úplně potlačit, ale jelikož měla ze sester nejvýbušnější povahu, hezky to zapadalo. Na můj vkus dali až moc prostoru postavě Branwella. Chápu, že potřebovali akčnější zápletku než je jen psaní knih, ale detailním zachycením jeho sebedestrukce zabili čas, který mohl být využit na zkrácení filmu nebo na více scén prolínání příběhů se psaním. Právě to prolínání s literaturou, kterou dnes již můžeme číst, dodalo filmu úžasnou atmosféru, kterou jsem s odevzdaností ráda absorbovala. 70% ()

kolemjdouc

čekala jsem podstatně víc.chápu že opilec Branwell ovlivňoval život sester ale jejich přínos pro lidstvo byl přece jen cennější než jeho věčné kvílení a blinkání! O vzniku jejich knih tam mnoho nebylo.Těšila jsem se na svého oblíbence Nortona a on tam měl pouze,dalo by se to tak nazvat,štěk...Postava Charlotte mi přišla jakoby digitálně dokreslená ,nepřirozená,neosobní bez emocí.Jako naprogramovaný stroj.Stavby v exteriérech byly jak s umělého kamene.Záběry kamery velice neprofesionální.Chvílemi detailní záběry obličejů které v tu chvíli ani nic nesdělovaly.Myslím že v tomto příběhu nebylo místo na moderní experiment.Vlásenkáři evidentně pracovali s umělými materiály.Ale musí se vyzdvihnout práce maskérů.Hluboká minulost zahalená dávným prachem a světlem svíc.Rozsvícená přítomnost.3D knihkupectví.Ale tentokrát vynikající zřetelný český dabing.To musím dvakrát podtrhnout!Stovek knih jsem se zbavila ale tyhle bronteovky jsou někde vzadu v regále .Ale už jsem je nesčetněkrát vzala do ruky.Jsou pohodlně vázané ,žádné bichle takže se mnou i cestovaly. ()

loliti

Sestry Bronteove dali svetu obrovský kus zo svojich nepokojných sŕdc a z tohto mohla byť nádherná záležitosť, pripomenutie večnosti ich literárného prínosu, nebyť toho zbytočného a dojem rušivého Branwella.. ()

Chudobka

Francouzský film z roku 1979 o mých oblíbených spisovatelkách se mi líbil mnohem víc. Nejvíc výhrad mám k postavě Branwella. Byl sice problémový, ale také velmi umělecky nadaný, což se v tomto zpracování trochu ztrácelo. Po druhém zhlédnutí filmu přidávám hvězdičku. Poprvé jsem si nemohla zvyknout na vzhled herečky, která hrála mou nejmilejší Emily. Ale její skvělý herecký výkon mě přesvědčil. A taky jsem určitě byla v jiném rozpoložení. ()

Amonasr

Solidně zpracovaný výsek ze života sester Brontëových s typicky anglickým espritem - počínaje navozením příslušné atmosféry, exteriéry, interiéry, kostýmy a dalšími reáliemi snad ještě věrnějšími než mohla být sama dobová skutečnost, tedy téměř až na hranici kýče, nikoliv však za ní. Typicky ženský režijní i scénáristický rukopis je v tomto případě příhodný, když šlo o tři hlavní hrdinky z doby, kdy pojem feminismus ještě nejspíš ani neexistoval. Těžko říct, jak dalece je příběh přibarvený, tak jako například úchvatné záběry krajiny, ale realistické ztvárnění alkoholismu bratra Branwella to vcelku dostatečně vyvažuje, aby to snad nespadlo do škatulky "červená knihovna" nebo "propagační selanka". A divák se alespoň něco dozví o klasické anglické literatuře a něco si z ní třeba i následně přečte. ()

solisoli

Tento sympatický príbeh nemusí osloviť každého, pretože rozpráva o jednej kapitole života sestier Brontëových v rokoch 1846 až 1848. Bolo to najvýznamnejšie a najkrajšie obdobie Charlotte, Anny a Elizabeth, ktoré sa stali právom nesmrteľné, ako spisovateľky za romány, ktoré číta celý svet. Dej sa odohráva v dedinke Haworth, kde v harmonickom súžití aj napriek bratovi Branwellovi, závislom na alkohole a ópiach, žijú harmonicky a súdržne. Príbeh krásne a citlivo vystihuje kompaktnosť, akou sa herecké postavy prezentovali v osobách pod kvalitnou réžiou a scenárom. Veľmi pôsobivý medailón o veľkosti týchto sestier a ich krátkeho života, ale o to významného pre ľudstvo, ktorému zanechali nesmrteľné romány, ako bezpochyby je Jana Eirová a Búrlivé výšiny, ktoré by nemal vynechať, každý milovník románov. ()

Lina

Velice přesvědčivě a pečlivě natočený příběh sester Brontëových, které mezi prací v domácnosti dokázaly navíc ještě skvěle psát. Přitom šlo v jejich době o velice neobvyklý pokus, jak si vydělat peníze a zkusit se osamostatnit. Měly sice talent a těžko získané vzdělání, ale jinak jen předsudky tehdejší společnosti, které jim uplatnění ztěžovaly. K tomu stárnoucího, nepříliš majetného otce a bratra, co svoje vlastní schopnosti utopil v depresi a pití. Je pravda, že se mu režisérka věnuje až příliš. Na druhou stranu, takový člověk neubližuje jen sobě, ale všem, kteří ho mají rádi. Emily a Annu muselo tohle další rodinné neštěstí hodně ovlivnit, takže ho vložily do svých knih. Asi nejvíc na mě zapůsobila část, kdy Charlotta hájí před svým nakladatelem sama sebe. "Co se vám nezdá, pane Smithi?" (Ne možná takhle přímo, ale nějakým způsobem tohle seznámení proběhnout muselo a přijmout ženu jako autorku určitě nebylo zas tak obvyklé ani po Jane Austenové.)  Realitu doplňují kromě Branwelových halucinací dvě krátké pasáže z dětské fantazie (malinko připomínající Harrho Pottera :-)).  V závěru se podařilo celý příběh uzavřít právě tak, jak se stal, už bez dalšího podrobného probírání smutných událostí. Ty jsou navíc aspoň trochu vyvážené tím, co všechny tři sestry znamenají dnes. Tenhle film si zaslouží pozornost kromě režie a kostýmů hlavně za herecké výkony. Škoda, že je tak málo známý. Nejspíš proto, že kromě Anne nejsou ženské role obsazeny výraznými kráskami. Dokonce jim maskéři ani nepomohli nedobovým líčením, u Charlotty spíš naopak. A to je nevýhoda realistického přístupu, který bohužel vždycky ubere na atraktivitě celku. ()

kokofek

Chudoba cti netratí.Nepříznivý osud častěji vyplodí skvosty než naprostý dostatek, kde si člověk ničeho neváží a degeneruje zaživa.Nebylo jednoduché žít jako žena v Anglii 19. století.Ovšem mezi námi pořád ten svět patří mužům. ()

hetta

Očím skryté je nádherný film nejen co se týče postav a děje, ale také pokud jde o výtvarné pojetí. Jednotlivé scény vypadaly barevným pojetím jako by vypadly z obrazů malířů té doby. ()

dalia

Krásný a působivý film s velmi přesvědčivými hereckými výkony a dokonale vystiženou dobovou atmosférou a reáliemi. Prostředí vřesovišť, hudba, vše do sebe výborně zapadá. Opravdu zdařilé a vizuálně krásné ztvárnění těžkého a tragického osudu sester Brontëových a jejich nešťastného bratra. ()