Eagles of Death Metal: Nos Amis (Our Friends)

Dokumentární / Hudební
USA, 2017, 87 min

13. listopadu 2015 vzali teroristé 130 životů během útoků v Paříži, z toho 89 padlo na koncertě americké rockové kapely Eagles of Death Metal v klubu Bataclan. Tento dokument se soustředí jak na samotné členy kapely před a po tragické události, tak na hluboké pouto dvou zakládajících členů, intimní vztah s jejich fanoušky a také návrat a symbolické "dokončení" vystoupení po několika měsících. Slovy režiséra Colina Hankse: „Naším úmyslem bylo zachytit snahu všech těch lidí dostat a sdílet něco pozitivního z tak hrozivé tragédie." (ČSFD.cz)

Slasher

Film o TÝ kapele co hrála v Paříži během TĚCH útoků 2015 je velký překvapení, zároveň pro mě už předem daná osobnější záležitost. Josh Homme je moje nejoblíbenější osobnost na planetě a visí mi doma na zdi, mám za sebou 4 koncerty EODM (patří k těm nejlepším co jsem kdy zažil díky power-of-ROCK zápalu a super energii) a tenkrát se chystal jet i na jeden z turné kdy se přihodilo co se přihodilo. Se zprávou o tomhle na HBO jsem byl ale prvně odtažitý, jednak protože se to kritický rozmazávalo už několikrát, jednak kvůli pár nešťastným výrokům a tím co to rozpoutalo, plus vědomím, co je frontman občas za šaška/ exota/ herečku citlivku (více zde). Nicméně: tohle dopadlo jako něco krásnýho - víc než hudební dokument, nebo pouhá rekonstrukce událostí tragédie, ale syn Toma Hankse podle mě zachytil nejlepší esenci toho všeho. Příběh úžasnýho přátelství, odvahy, srovnání se s něčím hrozným tou nejpozitivnější cestou i celkem jasný signál teroristickým píčám, že "ďáblovu muziku" prostě nezastavíš. Fuck off. Plus jak žijeme ve světě, kde je tak lehký nad lidma věšet hlavu a lámat hole, tím spíš je něco podobnýho radost vidět a trochu si tu víru v lidstvo obnovit... A i jestli nemáte páru a hledáte jen něco pěkný a zábavný, stejně doporučuju jako velmi solidní dokument pro širší veřejnost, třeba z toho vyjde i dobrý tip co novýho si poslechnout a má dost zrádný jméno :) "How do my sweetest friends unsee this?" ()