Reklama

Reklama

Mona Lisa Story

(TV film)
  • Česko Tajemství Mony Lisy (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Historický
Velká Británie, 2015, 53 min

Obsahy(1)

Tajemství nejslavnějšího obrazu rozluštěno. Francouzský vědec Pascal Cotte se souhlasem galerie Louvre odhalil výsledky svého desetiletého zkoumání jednoho z nejslavnějších obrazů na světě. Da Vinciho Mona Lisa podle něho skrývá více než svůj tajemný úsměv. Pod vrstvami malby se skrývají dva další portréty. Tyto výsledky vyvrací mnoho mýtů, kterými je obraz obestřen. Proti tomuto tvrzení se přitom staví řada odborníků, kteří považují vrstvy jen za proces malby. Pascal Cotte využil k analýze reflexní světelnou techniku (LAM), která na obraz promítá sérii intenzivních světel. Ta pak snímá kamera, která umožňuje rekonstruovat jednotlivé vrstvy malby. „Teď je můžeme oloupat jako vrstvy cibule, které lze rekonstruovat a poznat tak chronologii vzniku obrazu", řekl Cotte s tím, že jeho metoda je účinnější, než detekce infračerveným zářením nebo multispektrálním skenováním. Historik umění, průvodce filmu Andrew Graham Dixon, Cotteho výzkum uvítal. (Česká televize)

(více)

Recenze (6)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Obdivujem ak sa niekto desiatky rokov zaoberá len jedným obrazom, odhaľuje tajomstvá, chce priniesť na povrch pravdu. Úžasný výkon tohto pána historika umenia. Mňa Mona Lisa nikdy nefascinovala, ale dokument je podaný naozaj zaujímavým spôsobom. A podľa mňa naplno potvrdil, že po celý čas na svete existujú dve Leonardove Mony lisy a že v Louvri zrejme žiadna Mona Lisa nevisí. ()

Reklama

marhoul 

všechny recenze uživatele

Jako neúnavná obdivovatelka renesančních umělců jsem si na dokumentu vyloženě pochutnala. ..a nejvíce mě fascinuje to tajemno... :) ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Dokument má pro milovníky co říct novými objevy. Zkoumání obrazu novou technologií začíná po půl hodině. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama