Noví mutanti

• USA The New Mutants (více)

Rahne Sinclairová (Maisie Williams), Illyana Rasputinová (Anya Taylor-Joy), Sam Guthrie (Charlie Heaton) a Roberto De Costa (Henry Zaga) jsou čtyři mladí mutanti, které drží v odlehlé nemocnici dr. Cecilia Reyesová (Alice Braga) za účelem jejich psychiatrického pozorování. Je přesvědčená, že tito mladí lidé představují nebezpečí sami sobě a celé společnosti. Má je neustále na očích a snaží se je naučit ovládat jejich mutantní schopnosti. Když se však osazenstvo rozroste o Danielle "Dani" Moonstarovou (Blu Hunt), začnou se v nemocnici dít zvláštní věci. Pacienty začnou ovládat halucinace a vzpomínky z minulosti. Nepotrvá dlouho a jejich mutantní schopnosti - a vzájemné přátelství - podstoupí zkoušku, při které budou muset svést bitvu o to, aby vyvázli živí. (Falcon)

Flopik

Zaujímavý nápad podať takto X-menov avšak prevedenia nie je zrovna vďačné. Prvú skoro hodinu sa nič veľmi nedeje, zoznámime sa rýchlo s našimi "väzňami" dozvieme sa čo majú za schopnosti a inak sa tam skutočne len kecá a snaží sa to hrať na horor. To bola rozhodne chyba lebo s hororom to nemá skoro nič spoločné. Vizuálne sa mi to osobne páčilo a finále ma oproti predošlému bavilo najviac. Celkom v pohode soundtrack a k tomu režba s obrovským medveďom. Postavy hrali solídne a pre Anyu mám slabosť. U mňa za 3* ale za to finále dám tu jednu navyše. ()

DavidHolub

65% První hodina mě velmi bavila, té bych 4 hvězdičky určitě udělil. Ale finále, nic moc, nevím, přišlo mi to takový blbý no.. a kvůli tomu tedy ještě 3 hvězdičky. ()

Lilloos

Myslela jsem si, že mě už X-té pokračování nemůže ničím překvapit. Žánr horor v popisku filmu mi sice do celého universa nezapadal, ale nevěnovala jsem tomu větší pozornost. A dobře jsem udělala, protože jen díky nulovým očekáváním jsem se opravdu náramně bavila. Ne, že by snímek dosahoval nějakých závratných kvalit, ale tahle výstavní béčkárna působí ve vytuněném X-men/Marvel koloseu neskutečně sympatickým a svěžím dojmem. Chytla mě atmosféra a celé to low-budget provedení, bavila televize předvídající budoucnost a potěšila Arya. Ano, byla to Arya - mění se ve vlka a jen tak mimochodem prohodí "Nebo jsem snad nikdo?", kolik dalších důkazů potřebujete? A nakonec scénář, který vkládal hercům do úst tak neohrabané fráze, že to vlastně fungovalo skvěle. Vůbec ne jako film, ale jako reálná podívaná, která mi v mnoha momentech připomněla podobně debilní chování mých pubertálních přátel. ()

Darren98

Unikátní mutantní průnik s horrory o obranyschopných obětech (Noční Můra v ElmStreet 3, Pátek Třináctého 7) rovněž navazuje na temný cliffhanger druhé X-Men trilogie, ovšem poprvé ze strany samotných subjektů lehce zadostiučiněně rozvinuté hrozby jménem Essex. Třebaže je zde politicky zvrácenější apokalypsa prozkoumána jakoby jen prvním dílem velmi zajímavé podsérie, z limitovaného počtu pěti protagonistů je každý jeden výrazný jak postavou, tak efekty i atmosférou. ()

Wardan

V zásadě jsem si to užil, je to opět nový způsob jak uchopit superhrdinský film a jak ho zkombinovat s jinými žánry. Jen škoda, že ten film nevyšel už před lety, kdy měl původně vyjít, protože Logan by bylo lepším rozloučením s X-menovským universem 20th Century Fox. Po dlouhé době více zde. ()

Bozvav

Největším průserem této naivní taškařice je scénář a evidentně nízký rozpočet, který zapříčinil velmi lacině vypadající vizuál, minimum herců na place (což by nevadilo u artového hlubokomyslného počinu s jasně nesoucím poselstvím, ale u XMenů je to průser), dále dle celkové kvality i minimum lidí za kamerou. Některé záběry a místy střih působil tak, že vše dělala jedna osoba, která se jinak mimochodem živý tím, že nosí filmařům svačinu. Hudba taky nic moc. Prostě, kdyby se to neodkazovalo na XMeny a dávali to v neděli odpoledne v telce, jako bubu scifi pro odrostlejší děti, tak dám alespoň o jednu hvězdu více. Takto za mne jedna velmi slabá za toho hezkého méďu. A proboha už nic podobného netočte. ()

warrenur

"You call me a nobody...?" z ust malej Arye znie dvojzmyselne. Inak je film plny patetickych hlasok a hluposti. Ale cielovka, zrejme deti do 15 rokov, by to mohla este ako-tak ocenit, kedze su tu chabe pokusy o vztahy - hetero a samozrejme lesbicke - co v prebiehajucej puberte urcite zaujme. Neodporucam, strasna hlupost. ()

TheSpearCZ

Tak na to, že má film sotva hodinu a půl jsem se na konci cítil jako ve vyprodaném sále, kde se nedá dýchat a zrovna mi u toho hrají závěrečné titulky k posledním Avengers. Trailery naladily na hororové představení v prostředí ústavu, ale horor je to poslední, co se tady dá najít. Tvůrci raději šli mnou neoblíbenou teen cestou, jedná se bohužel spíše o pohádku, navíc zde z hlavních postav hraje parádně pouze Anya Taylor-Joy, která je úchvatná v každé své roli a momentálně určitě jedna z nejlepších hereček. Ještě ušel vtipný Henry Zaga a Charlie Heaton, ale duo Hunt/Williams je vyloženě nesympatická. Dlouho se to snaží hrát na tajemno, ale ve výsledku budete vůbec rádi když celé finále vydržíte vzhůru, protože co normálně trvá patnáct minut tady trvalo snad dvě hodiny, ve kterých se dočkáte pouze strašně digitálního, nesourodého finále. Myslím si, že tu na většinu čeká po zhlédnutí zklamáníčko. Slabší 2* ()

HokejovySvaz

Bohužel 6/10. Vždycky říkám, že ty nejlepší filmy by v nás měly něco vyvolat. Nějakou emoci, protože díky tomu si ten film zapamatujeme a máme k němu nějaký vztah a stane se třeba pro nás i nehynoucí klasikou. A nemusejí to být řemeslně nejlepší filmy vůbec, nemusejí to být filmy, které mají do detailu vyšperkovaný scénář a dobrý příběh. Nemusejí to být filmy, které mají tu nejlepší kameru, jakou si mohly přát. A tenhle film skutečně ve mně něco vyvolal, ale bohužel musím dodat, že ne tak úplně svojí zásluhou. S tímhle projektem jsem byl/nebyl už od roku 2017. A upřímně vůbec mě nezajímal. X-Meny mám rád, ale řekněme, že v té době jsem byl spíše popcornovým divákem, než divákem, který očekává od filmů něco víc. A ještě něco: Nesnáším horory. Ne proto, že bych se u nich až tak moc bál, ale spíš proto, protože je to žánr, který je strašně vyždímaný a většinou jsou hororové filmy naprosto o ničem. Ale byl jsem v obraze, co se s tímto filmem děje v zákulisí. Přetáčky, škrty, změna postu režiséra, zasahování studia... to je vždycky to nejhorší, co se může filmu stát. Po zhlédnutí jsem cítil smutek a přitom film se nesnaží z vás tahat emoce nebo vás přímo zlomit. Bylo mi smutno, když jsem viděl, co všechno se tomuhle filmu stalo a o co všechno jsme vlastně přišli. 4 roky pekla se na něm skutečně podepsaly a přitom to mohl být klidně i zářící klenot mezi X-Meny. Film má snad ten nejgeneričtější scénář. Všechno automaticky předpokládáte a víte kam to povede. A některé věty bych nejradši ani neslyšel vyřčené, protože to vyvolávalo hrozný cringe. Často se tam na úkor scénáře postavy chovaly nelogicky, nebraly v potaz nebezpečí, které jim hrozí (i když ho oni zažili dokonce dvakrát), nebo jim vůbec nepřišlo důležité položit si otázku, proč je na pozemcích tolik hrobů s číslama. Proč je v tak obřím komplexu jenom 6 lidí nebo proč jsou najednou spolu v pohodě, když na sebe neustále nadávají a málem se zabijou navzájem. Ať už se příběhu stalo cokoliv, ať už to byl původní plán nebo vina přetáček (o tom později), tak to má naprosto příšernou hl. záporačku, naprosto generickou zápletku a nic moc provedení. Na to, že to má být horor, tak tu chybí jakákoliv atmosféra a strach. I Batman Begins byl daleko strašidelnější se svýma pasážema se Scarecrowem než film, který pyšně hlásal, že bude hororovým počinem. Proč srovnání s Batman Begins? Protože Noví mutanti dávkujou horor asi ve stejné dávce jako již zmíněný film, akorát ještě hůř. Tempo a stopáž tomuhle filmu taky zrovna dvakrát nepomáhá, protože všechno se na můj vkus dělo moc rychle a větší stopáž by tomuhle filmu jedině pomohla. Jediný důvod, proč jsem schopný vzít Nové mutanty na milost je něco, co bych vůbec nečekal, že bych chválil u současných MCU filmech (ano vím, že tohle není MCU film, ale chci zdůraznit, jak moc je MCU na tom poslední dobou žalostně) a to jsou postavy. Nejsou to božsky napsané postavy, jako v případě Spider-Mana od Raimiho nebo jiných skvostů, ale bylo tak krásné znova vidět, že se tvůrci skutečně snaží dát nějakou lásku postavám o kterých vypráví. Jejich charakterové arky, vztahy a samotný charakter nejsou taky nic extra (opět by tomu pomohla větší stopáž a prokreslení), ale byl jsem rád, že tam aspoň něco je. Že snaha tam prostě je. Herci hl. představitelů se skutečně snažili, ale scénář jim kolikrát házel klacky pod nohy. CGI bylo kupodivu velmi dobré a nepůsobilo na mě tak moc uměle, jako to většinou vnímám u MCU filmů. Soundtrack... ani nevím, že tam nějaký byl. Kamera - dobré. Většinou bývám kurevsky naštvaný, když  vidím snímek jako Noví mutanti. Štve mě, jak často v dnešní době korporát donucuje tvůrce svá díla překrucovat, jak si korporát řekne. Tentokrát nejsem naštvaný, ale fakt smutný. Smutný, že jim to prochází a že díky tomu přicházíme o případná pokračování, která by se vymanila z korporátního sevření a byla svým vlastním počinem. Štve mě, že se díky tržbám a průměrným recenzím nedočkáme pokračování, protože cítím, že trilogie, která byla původně v plánu mohla být skutečně něčím, co bych v současnosti potřeboval. Jsem smutný, když vidím, jak se režiséři, scénáristi, herci a další snaží vynaložit své maximum, veškeré své srdce do něčeho, co jim stejně potom hlavouni z vrchu roztrhají a donutí je to udělat podle jejich představ. Silně totiž pochybuju, že tohle byla Boonova původní vize, kterou chtěl odprezentovat, i když se říká, že tohle je ta jeho vize. Pokud to tak skutečně je, tak sorry Joshi, ale takhle prostě ne. Avšak já tomu nevěřím. Věřím, že pod těma všema sřihama, předělama a škrtama se nachází film, který mohl být něčím víc než ve skutečnosti je. Mrzí mě, že se nedočkáme pokračování, mrzí mě, že lidé dávají přednost generickým blbostem před projektama se srdcem (nechápejte mě špatně, tenhle film má nakonec blíž ke generické blbost. Ale tenhle film je výsledek toho, co se stane, když tohle lidé začnou upřednostňovat před autorskými filmy). Viděl jsem, že se všichni ve štábu snažili. Díky Joshi. Díky celému štábu, že se snažili a že to vůbec zkusili. Je mi líto, že vás Disney a Fox ojebali. Hádám, že ne vždy si zasloužíme něco víc než dostáváme. () (méně) (více)

Aurus

5/10. No tak mám všechny X-Men filmy za sebou a poslední díl téhle série je prostě průměrný, už na hodnocení 51% jsem průměrný film čekal. Příběh je docela fajn, postavy jsou docela sympatické, hudba je dobrá, atmosféru tento film má docela dobrou, napětí je zde párkrát za film, akce tu je docela povedená, lokace jsou zajímavé a kamera filmu je výborná. ()

CaptainCzech

Upřímně řečeno, dostal jsem něco jiného než jsem si objednal. Očekával jsem atmosférický horor s nějakou tou lekačkou a to tu nebylo. Nutno podotknout, že za mě není film žádný propadák, ale ani nic extra. Tempo je dobrý, hodina a půl uteče jak voda, každopádně mi přijde, že je to tu všechno dělaný napůl. Snaží se to být hororem, ale na mě to nefungovalo a vůbec jsem neměl nepříjemný pocit. Lekačky se taky snažili dělat, nulový efekt. Odvyprávění příběhů hlavních postav? Nakousnutý, něco málo řečeno, ale nedotažený. Hlavní záporák? Nejspíš ta doktorka? Nula. Nebo že by Demon Bear? To už by jakž takž šlo. Naše ústřední pětice je poměrně sympatická, bohužel nejvíce prostoru dostává ta, která mě bavila ze všech nejmíň a to Danny, alespoň Rahne byla fajn. Jejich vztah mi přišel na sílu tlačený, ale budiž. (Maisie to zahrála dobře, tý jsem to věřil, ale ta druhá vůbec). Mike? Micky? Zkrátka Cannonball byl bohužel dost nevýraznej, ale sympaťák. Ohnivák bohužel bez prostoru, akorát víme že se nesmí vzrušit jinak je z něj Human Torch. Každopádně Magik to je třešnička na dortu, ostrá jako břitva, její charakter mě bavil. Její psycho samomluva s maňáskem Lockheedem pecka. Bohužel závěrečná bitka dost nepřehledná, což je škoda, jelikož potenciál tam byl min. od Magik, která mohla předvést o dost víc. Za mě polovičatá a zapomenutelná jízda, která zabaví, ale znovu se nepodíváte. Jednohubka na slabší 3* ()

Rathalos

Novych mutantov som vobec nevnimal ako horor,myslim,ze je to ciste sci-fi s dobrym nametom,prevedenim a sympatickymi hercami,nechyba ani napatie ci fajn triky,cize podla mna celkom dobre,bavilo ma to...:-) ()

fixaman

Jeden z nejzábavnějších X-Men filmů vůbec. Peckové obsazení, herecké výkony, tempo... Skvěle jsem se bavil od začátku do konce a jednoznačně bych uvítal pokračování. A klidně třeba i seriálové ve stylu Doom Patrol. ()

BOURQUE

Prvý sci-fi akčný pokus režiséra J. Boone je vlastne fiaskom. Pán Boone sa doposiaľ pohyboval na rovine (trago)romantických príbehov, takže nie je prekvapivé, že film „Noví mutanti“ je viac orientovaný na emócie a pocity jednotlivých postáv, ako na akčné scény. To by ešte nebol problém (práve naopak), ale to áno, že výsledok je plochý. Nie sú tu nečakané odbočky alebo väčšia dynamická škála emócií, zachytenie vzťahu medzi jednotlivými postavami je na obecnej úrovni (ani vznikajúci bližší vzťah medzi dvomi mutantkami nie je hlbší). Príbeh je viac-menej zjednodušený, niektoré (neprezentované) kúsky príbehu nechajú na predstavivosť diváka – že by z dôvodu možného pokračovania? (Záver k tomu jednoznačne dáva podklady.) Zachytenie ranných seáns klubu „anonymných mutantov“ je suchý. Z hľadiska hereckých výkonov za zmienku stojí spomenúť mená Anya Taylor-Joy a Maisie Williams, prípadne Blu Hunt. „Noví mutanti“ nie sú ani reboot, ani nová kapitola vo vesmíre X-Man. Je to tuctový doplnok, ktorý nijak nerozširuje univerzum X-Man. Osobné hodnotenie: 66% (**) ()

Tenet v kinech uspěl

Tenet v kinech uspěl

31.08.2020

Tenet se stal prvním velkým filmem od počátku pandemie, který si studio trouflo nasadit do kin. Mnozí tak logicky netrpělivě čekali, jak si snímek v omezeném počtu sálů – a ještě navíc doprovázený… (více)

Tiché místo 2 a další filmy se odkládají

Tiché místo 2 a další filmy se odkládají

12.03.2020

Jen týden před premiérou se rozhodlo studio Paramount Pictures pro jistotu posunout snímek Tiché místo 2 na pozdější datum. Oznámil to samotný herec, producent a režisér John Krasinski na svém… (více)

Noví mutanti mají požehnání Marvelu

Noví mutanti mají požehnání Marvelu

25.12.2019

Původní mutantí univerzum de facto skončilo s filmem X-Men: Dark Phoenix. Škarohlídi by dokonce mohli říct, že skončilo už s Loganem v roce 2017. Existuje však ještě jeden snímek z téhož světa, který… (více)

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu