The Snare

The Snare

Horor / Thriller

Velká Británie, 2017, 90 min

• kubqo

Traja priatelia idú na výlet do neosídleného bytového domu, ktorý prenajíma otec jednej z dievčat. Tajný výlet sa im však stáva osudný potom ako zistia že z bytu už nieje cesty späť a ostanú tam uväznení bez jedla. Film ponúka skoro všetky druhy hororov ale celkovo je to strašná nuda a strašne zle zahraté.(15.1.2017)

Tři přátelé uvězněni v bytě bytového domu vysoko v patře někde na pobřeží, kde jsou nuceni čelit paranormálním jevům. Námět sice neoriginální, ale s takovouto vizualitou přeci jen poněkud odlišný. Byť to na hororový žánr zní podivně, tady se směle fušuje do umění. A velice dobře. Atmosféra strachu, zoufalství, psychologických změn a neokázalého tajemství se buduje postupně se všemi aspekty s tím spojené. Ani o tzv. ponorkovou nemoc není nouze. Napětí se tak zvyšuje pomalu a pomáhají k tomu hlavně obrazové výjevy, které mohou být pro mnohé diváky složitější k pochopení, co nám to má vlastně říci. A tak se dá tento snímek netypicky považovat za film pro náročnější diváky. Průběh děje je skutečně velice pomalý, avšak atmosfericky silný se skvělými hereckými výkony, velice dobrou hororovou a kupodivu uměleckou kamerou, budování již zmíněného napětí a vůbec vizuálně ohromující. Suma sumárum, jedná se o nízkorozpočtový film, který bohužel není pro každého. Ne všichni to dokáží správně uchopit a vytvořit si tak úsudek o konceptu snímku.(14.1.2017)

• Tuax

Uf, tohle byla věc. To jsem měl problém vůbec dokoukat, prakticky každá minuta se mi táhla jako hodina a i když to nemám ve zvyku, musel jsem se hodně držet, abych nepřetáčel, protože tohle bylo pro mne tak nesnesitelné na sledování svou nijakostí, naprostou nesmyslností, zdlouhavostí scén a po většinu dobu i prakticky bezdějovosti a aby toho nebylo málo, tak si to pohrává i s koprofilií. Hned od začátku jsem měl problém s hlavní hrdinkou, hrozně se mi nelíbila, ty její grimasy, její jednání a v průběhu filmu se to jen zhoršovalo. Chlapík byl jakžtakž snesitelný a jediná osoba na kterou se dalo koukat, měla vypatlanou postavu a ještě ji jako jedinou znetvořili. Horor je to hlavně v tom zvládnout tu nudu a pitomost dokoukat, ale samotná děsivost filmu tam skoro není, spíše jen několikero scén, které se snaží útočit na nechutenství a vše se to snaží skrývat pod jakoby mysteriozní háv.(26.1.2017)

Výsledek není vyloženě nejhorší, leč metodu práce debutujícího režiséra C.A. Coopera lze považovat za přímo odstrašující. Jakožto zdejší hororový expert jsem si totiž nemohl nepovšimnout samoúčelnosti, kterou je tento horor doslova prosycen. Vsadil bych ruku na to, že se C.A Cooper před natáčením podíval na Kubrickův geniální Shining a rozhodl se ze snímku Snare vytvořit jeho zdánlivě nenápadnou kopii. Jenže když dva dělají totéž, není to totéž. Rozdílnou hororovou úroveň pochopitelně ani nemá cenu zmiňovat. Snare zaostává ve všech ohledech. Jenže C.A Cooper se nechytá ani dále a evidentně vůbec nechápe, že Kubrick s vědomým divákem zcela záměrně komunikuje na hlubší úrovni prostřednictvím skryté symboliky, která neposkytuje prostor pro vlastní interpretaci. Ohyzdná stará žena v pokoji 237 = přistání Američanů na Měsíci je podvrh. Buď onu zprávu divák vidí, či nikoliv. Nic mezi tím neexistuje. Naopak symbolická rovina v Cooperově podání zaujme leda tak svou trivialitou. Divákovi nabídne výjev ohyzdné staré ženy, který zde není ničím více, než výjevem staré ženy náhodně zasazeným do příběhu. A můžete o tom meditovat klidně hodiny. Díky systematickému vršení těchto scén se mu sice podařilo vytvořit uspokojivou atmosféru zmatení a vyvolat v divákovi pocit nepohodlnosti, ale po scénáristické stránce se jedná o naprostý nesmysl... který přesto stojí za vidění. Tři hvězdy.(7.1.2017)

Traja priatelia prichádzajú do bytu, ktorý patrí otcovi jednej ženy z ich skupiny, ale nikto o ich výlete netuší. To sa im však stáva osudným, pretože po prvej noci zistia, že výťah, ktorý je jedinou prístupovou cestou k ich bytu, je nefunkčný. Keďže nefungujú ani ich telefóny, ocitnú sa v problémoch. Po dlhých dňoch bez pomoci prichádza vyčerpanie, smäd a nepríjemné zjavy, ktoré robia z výletníkov väzňov v byte, z ktorého nevedie žiadna bezpečná cesta von. - O tomto projekte som zistil asi pred dvoma týždňami, pretože sa objavil v niekolkých rebríčkoch očakávaných hororov roku 2017. Trochu som si písal s režisérom a vyzerá byť úplne v pohode, takže som bol zvedavý na jeho prvý celovečerný horor. Samozrejme ide o velmi lacnú záležitosť, ale oceňujem viditelnú snahu o viac ako len jednoduchý projekt. Niektoré výjavy pôsobia nepríjemne, a to hlavne tie so sexuálnym zneužívaním. Charaktery boli napísané pre tento druh hororu zaujímavo, ale horšie to už bolo s hereckým obsadením. To sa snažilo, ale bolo vidieť, že hercom ešte chýbajú skúsenosti, ktoré sú pri hororoch s takouto hlbšou tématikou potrebné. Ako poslednú musím pochváliť ešte kameru, ktorá snímala pekné a dlhé zábery medzi jednotlivými miestnosťami, a keďže si takéto veci väčšinou nevšímam a tu sa mi to páčilo, považujem to za plusové body.(6.1.2017)