Rollerball

Rollerball

Akční / Thriller / Sci-Fi / Sportovní

Velká Británie, 1975, 129 min

Tieto 70. sci-fi sú o niečo špecifičtejšie, ako tie z predchádzajúcej a nasledujúcej dekády. Jasné, že v žiadnej dobe nikto nemohol predvídať, ako bude vyzerať dizajn budúcnosti, ale práve z toho vyplýva tá nemsierna zábava najmä filmov zo 70. rokov, ktorých je myslím o niečo viac. Rollerball je exemplárny príklad. Je trochu ťažkopádny, nemá ľahkosť napríklad Soylent green alebo Loganovho úteku, berie sa smrteľne vážne, aj keď dnes sa už na mnohých veciam výborne nechcene zabávame. Samotná hra má neurčité pravidlá, v ktorých sa nevyzná ani scenárista a zo začiatku som rozmýšľal, že keď je to tak cool, prečo táto hra neexistuje aj v našom svete. No preto, že je to strašná blbosť. Malo by sa hrať, ale hráči sa namiesto toho tlčú, loptička je bohviekde a zrazu niekto skóruje. Na obranu onoho dizajnu treba uviesť, že nesledujeme svet budúcnosti našeho sveta, ale fikčného vesmíru, takže ako výčitka to samozrejme neobstojí :).(7.1.2015)

• dobytek

Celkem souhlasim s tim, co napsal Rob Roy, i když podle mě ani druhá polovina neni žádnej zázrak. Dozvíme se, že svět ovládaj jakýsi korporace, že proběhly nějaký korporační války, že všechny knihy se ukládaj do jakýhosi centrálního počítače a korporace pak rozhodnou, co zustane pro lidi přístupný, co se předělá a co se úplně vymaže z historie. Celkově mi to dost připomínalo 451° F. Když si tak čtu ten oficiální text distributora, tak se musim trochu smát. Podle toho textu by člověk čekal nějakou Orwellovskou totalitní společnost, ale ve filmu to opravdu nevypadalo vůbec nějak hrozivě. Spíš bylo akorát všechno takový strohý a lidi možná trochu víc bezcitný a navíc lehce otupělý po nějakejch drogách. Ale rozhodně teda všichni vypadali docela spokojeně, takže na mě to nějak moc nezapůsobilo. Atmosféra tim pádem pro mě úplně nulová. Hlavní postavou je nejlepší hráč rollerballu na světě Jonathan E (James Caan), kterej se teda podle distributora "vzbouří proti všeobecnýmu teroru" (hodně silný slova) a divák může sledovat, jak to s nim dopadne. Nejzajímavější věcí na celym filmu tak zustávaj samotný zápasy v rollerballu. Zbytek je fakt strašná nuda a konec filmu je takovej o ničem. Ne nadarmo se tento film vyskytuje např. na serveru badmovies. Ale pořád je to celkově o něco lepší, než remake z roku 2002. I když remake... Ono se to od originálu odlišuje tak strašně moc, že se těžko dá říct, že je to remake. V každym případě, jestli chcete vidět Rollerball, tak radši tenhle z roku 1975, protože ten z roku 2002 je ještě horší.(2.1.2007)

,,...TOTO PREDSA NEMALA NIKDY BYŤ HRA!" __ Nie nadarmo sa vraví ,,športom k trvalej invalidite", veď svoje o tom vedel už Churchill, keď na otázku ako sa dlhodobo udržať fit jednoznačne odpovedal: ,,No sports.". A ak by vám tieto argumenty nestačili, je tu ešte Rollerball, ktorý všetko definitívne potvrdí. Jeho problém je však v tom, že do konca filmu som pravidlá ani hlbší zmysel hry nepochopil, dokonca ani sám Jewison sa o lepšie vysvetlenia nijako nepokúšal. Napadla ma len letmá asociácia s krvavou loptovou hrou starých Mayov. Takže áno, vo filme malo ísť aj o niečo hlbšie, lenže nedopracovaný obsah (jedna z odbočiek filmu mi pripomenula 451° Fahrenheita) tu skôr prenecháva miesto formálnej stránke, síce v mnohom opulentnej, no zároveň už úsmevnej pre pohľad na budúci technický pokrok (o telke na diaľkový ovládač treba len snívať), ktorý ostal nevymanený z typického šatu 70. rokov (inak nemám nič proti filmom z tohto obdobia). Vystrihnúť z prostrednej časti 15 minút by snímke pomohlo v lepšom a jasnejšom napredovaní. Okrem Bachovej Toccaty by som z hudby vyzdvihol krásnu Previnovu Love theme. (210. hodnotenie, 27. komentár k filmu)(15.1.2015)

Hodně zajímavej film. A hodně podceněnej podle mě!! Vyloženě mu ubírá na atraktivitě dlouhá stopáž a místa, který můžou diváka nudit. Ale když se do nich víc vžijete, všechny ty scény mají jistou výpověď a spoustu zajímavých symbolů. Navíc celá výtvarná stránka - futuristický svět dle představ 70. let - je úplně super a když nic, je aspoň na co se dívat. A ty dvě utkání v rollerballu jsou super. V Japonsku skvělej masakr a neuvěřitelný vychytávky, finále na konci filmu je pak už jen totální vyhlazovací masakr bez pravidel, který sám o sobě hodně vypovídá, je zdrojem pro mraky odkazů a akčních nářezů do budoucích let a navíc ... to finále, to FINÁLE!!! James Caan jim to tam všem nandá, všem!!! Mazec!!(9.6.2011)

Brutální ukázka, že Norman Jewison má talent, James Caan charizma, které utáhne film a i sci-fi z totalitní budoucnosti může být přes své "béčkové/levné/laciné" vzezření velmi zajímavým filmem, který poukáže nejen na schopnost sportu pobláznit davy, ale také smutnou skutečnost jeho zneužívání a využívání majetnou korporací. Asi těžko si tvůrci před 30ceti lety představili, že točí neobyčejný snímek, který přes vážnou hudbu obsahuje také dost myšlenek a zamyšlení nad stávajícím nebo budoucím světem. Vždyť už dnes nejsme zrovna daleko od světa Rollerballu...(19.10.2008)

• James Caan

• - Snímek byl natočen na motivy povídky Williama Harrisona „Roller Ball Murders“. (Hans.)