Rollerball

Rollerball

Akční / Thriller / Sci-Fi / Sportovní

Velká Británie / USA, 1975, 129 min

Jedná se o další film, který vykresluje vizi určitým způsobem totalitní budoucnosti. Docela těžko popsatelný snímek. První polovinu bych neváhal označit za odpad a opravdu jsem jednu chvíli vážně přemýšlel, že vypnu televizor. Děj v první hodině je téměř nulový, nedozvíte se v podstatě nic o chodu a organizaci společnosti ani o pravidlech drsného sportu ( ale zdá se, že asi žádná pravidla nemá ) Rollerball. Hlavní postava nezajímavá, odehrají se scény, které z mého pohledu neměly žádný smysl, nic zajímavého se z nich nedozvíte, jsou to nekonkrétní řeči o spolenosti budoucnosti. Těm ale nerozumíte, protože vás scenárista a režisér vůbec nezasvětili do tématu, o kterém se baví ( postavy jako by počítali, že žijete s nimi v jejich světě ). Pak jsou tu taky nezajímavé scény, které se týkají Rollerballu, ale ty taky nejsouvůbec zajímavé. Hrůza. Vše se změní ve druhé polovině, kdy se konečně začne trochu vysvětlovat ( ale opravdu jen trochu ), děj se nastartuje, začne se objevovat myšlenkové poselství filmu a dokonce i role Jamese Caana začne být zajímavější . Taky se odehrají dva dlouhé dobře natočené zápasy v Rollerballu ( důležité taky kvůli vývoji děje - a proto zajímavé ). A je to poutavé až do působivého finále. Takže pokud přežijete první polovinu filmu, anž byste vypli televizi a neohodnotili odpadem, čeká vás druhá čtyřhvězdičková polovina, bohužel se silnou pachutí poloviny první. Když svoje dojmy z obou částí filmu dám dohromady, zamíchám v hrnci, vyjde mi z toho dojem tří hvězdiček. Hodně rozporuplný film.(4.1.2005)

• dobytek

Celkem souhlasim s tim, co napsal Rob Roy, i když podle mě ani druhá polovina neni žádnej zázrak. Dozvíme se, že svět ovládaj jakýsi korporace, že proběhly nějaký korporační války, že všechny knihy se ukládaj do jakýhosi centrálního počítače a korporace pak rozhodnou, co zustane pro lidi přístupný, co se předělá a co se úplně vymaže z historie. Celkově mi to dost připomínalo 451° F. Když si tak čtu ten oficiální text distributora, tak se musim trochu smát. Podle toho textu by člověk čekal nějakou Orwellovskou totalitní společnost, ale ve filmu to opravdu nevypadalo vůbec nějak hrozivě. Spíš bylo akorát všechno takový strohý a lidi možná trochu víc bezcitný a navíc lehce otupělý po nějakejch drogách. Ale rozhodně teda všichni vypadali docela spokojeně, takže na mě to nějak moc nezapůsobilo. Atmosféra tim pádem pro mě úplně nulová. Hlavní postavou je nejlepší hráč rollerballu na světě Jonathan E (James Caan), kterej se teda podle distributora "vzbouří proti všeobecnýmu teroru" (hodně silný slova) a divák může sledovat, jak to s nim dopadne. Nejzajímavější věcí na celym filmu tak zustávaj samotný zápasy v rollerballu. Zbytek je fakt strašná nuda a konec filmu je takovej o ničem. Ne nadarmo se tento film vyskytuje např. na serveru badmovies. Ale pořád je to celkově o něco lepší, než remake z roku 2002. I když remake... Ono se to od originálu odlišuje tak strašně moc, že se těžko dá říct, že je to remake. V každym případě, jestli chcete vidět Rollerball, tak radši tenhle z roku 1975, protože ten z roku 2002 je ještě horší.(2.1.2007)

,,...TOTO PREDSA NEMALA NIKDY BYŤ HRA!" __ Nie nadarmo sa vraví ,,športom k trvalej invalidite", veď svoje o tom vedel už Churchill, keď na otázku ako sa dlhodobo udržať fit jednoznačne odpovedal: ,,No sports.". A ak by vám tieto argumenty nestačili, je tu ešte Rollerball, ktorý všetko definitívne potvrdí. Jeho problém je však v tom, že do konca filmu som pravidlá ani hlbší zmysel hry nepochopil, dokonca ani sám Jewison sa o lepšie vysvetlenia nijako nepokúšal. Napadla ma len letmá asociácia s krvavou loptovou hrou starých Mayov. Takže áno, vo filme malo ísť aj o niečo hlbšie, lenže nedopracovaný obsah (jedna z odbočiek filmu mi pripomenula 451° Fahrenheita) tu skôr prenecháva miesto formálnej stránke, síce v mnohom opulentnej, no zároveň už úsmevnej pre pohľad na budúci technický pokrok (o telke na diaľkový ovládač treba len snívať), ktorý ostal nevymanený z typického šatu 70. rokov (inak nemám nič proti filmom z tohto obdobia). Vystrihnúť z prostrednej časti 15 minút by snímke pomohlo v lepšom a jasnejšom napredovaní. Okrem Bachovej Toccaty by som z hudby vyzdvihol krásnu Previnovu Love theme. (210. hodnotenie, 27. komentár k filmu)(15.1.2015)

Parádne scifíčko, ktoré by malo patriť do zlatého fondu (miesto všetkcýh tých SOYLENT GREENOV a LOGANOVÝCH ÚTEKOV) a nie sa tu krčiť s päťdesiatimiôsmimi (!!!) percentami. Dnes už možno klasické dvojradové korčule vyzerajú smiešne, ale film výborne pritvrdzuje a odhaluje neľudskosť celej spoločnosti. Práve to sociálne pozadie prezentované večierkami a rôznymi zábavkami (pálenie stromov) dáva filmu mrazivé vyznenie...(7.2.2016)

Hodně zajímavej film. A hodně podceněnej podle mě!! Vyloženě mu ubírá na atraktivitě dlouhá stopáž a místa, který můžou diváka nudit. Ale když se do nich víc vžijete, všechny ty scény mají jistou výpověď a spoustu zajímavých symbolů. Navíc celá výtvarná stránka - futuristický svět dle představ 70. let - je úplně super a když nic, je aspoň na co se dívat. A ty dvě utkání v rollerballu jsou super. V Japonsku skvělej masakr a neuvěřitelný vychytávky, finále na konci filmu je pak už jen totální vyhlazovací masakr bez pravidel, který sám o sobě hodně vypovídá, je zdrojem pro mraky odkazů a akčních nářezů do budoucích let a navíc ... to finále, to FINÁLE!!! James Caan jim to tam všem nandá, všem!!! Mazec!!(9.6.2011)

• James Caan

• - Snímek byl natočen na motivy povídky Williama Harrisona „Roller Ball Murders“. (Hans.)