Offred (S01E01) (epizoda)

Offred

Offred

Drama / Sci-Fi

USA, 2017, 57 min

Jako obvykle jsem před seriálem vynechal přípravu, přečetl jsem si jen velmi stručný obsah, takže to byl krok do neznáma, kterého zatím nelituji. Zajímavě si filmaři představují budoucnost v zemi Velkého Bratra, nejdříve přišel Panem, teď se objevil Gileád a jak se říká, jde to z tlustejch do tenkejch. Po první epizodě jsem vcelku spokojen, seriál má paranoidně- depresivní atmosféru a ti zlí si upravili program Lebensborn k obrazu svému, takže jsem zvědav na další vývoj.(18.9.2017)

Vyzbrojený znalosťou Schlondorfovej adaptácie, avšak nie predlohou, som zhruba vedel, do čoho idem. A v podstate som dostal to, čo som očakával. Veľmi slušný otvarák, ktorý sa možno trochu moc vlečie, ale dokáže navodiť skutočne depresívnu a zároveň veľmi tajomnú a melancholickú atmosféru. Z dystopického sveta sme toho počas prvej hodiny veľa nevideli, som zvedavý, koľko toho tvorcovia odkryjú.(15.9.2018)

Nepříjemné hrozby současné společnosti a americké hodnoty dostávají zase pořádně na frak. Ocitáme se v době, která má za sebou převrat „ochraňující“ tradiční hodnoty. S porodností to totiž šlo strmě dolů a něžné pohlaví (pouze to plodné) je tak nucené projít převýchovou – stávají se z nich pokorné služebnice, které svým novým pánům roztáhnou nohy. Na plodné dny tak čekají i v případě Offred (původním jménem June). Právě ta nás prostřednictvím četných (a jízlivých) voiceoverů provází svými pocity a vzpomínkami na manžela a dceru. Feminismus a jakákoliv jiná sexuální identita mají červenou. Námět zajímavý, uvidíme, kam se posuneme v dalších dílech. Možná méně mechaničnosti.(25.4.2019)

"A chair. A table, a lamp. There's a window with white curtains, and the glass is shatterproof. But it isn't running away they're afraid of. A Handmaid wouldn't get far. It's those other escapes. The ones you can open in yourself given a cutting edge. Or a twisted sheet and a chandelier. I try not to think about those escapes. It's harder on ceremony days, but thinking can hurt your chances. My name is Offred. I had another name, but it's forbidden now. So many things are forbidden now."(13.1.2019)

Seriál mě zaujal hlavně svým originálním příběhem z dystopické budoucnosti, kde už neplatí zákony a základní lidská práva tak, jak je známe dnes. I když na mě tato televizní show nepůsobí tak silně depresivně a sugestivně, jak slibovali mnozí recenzenti (více na mě působily například letošní brilantně zahrané Sedmilhářky), tak i nadále u Příběhu služebnice zůstanu, protože mě nejvíce baví sledovat flashbacky do minulosti, které nám strategicky pomalu odkrývají příčiny a průběh začínající totality.(7.5.2017)

• - V epizodě si zahrála i autorka knižní předlohy, podle které je seriál natočen, Margaret Atwood. (morgos)