Příběh služebnice

• USA The Handmaid's Tale (více)
USA, (2017–2025), 57 h 27 min (Minutáž: 42–60 min)

Tvůrci:

Bruce Miller

Předloha:

Margaret Atwood (kniha)

Hudba:

Adam Taylor

Elisabeth Moss, Alexis Bledel, O.T. Fagbenle, Joseph Fiennes, Max Minghella, Yvonne Strahovski, Samira Wiley, Amanda Brugel, Ever Carradine, Madeline Brewer (více)

Série(6) / Epizody(66)

Adaptace klasického románu spisovatelky Margaret Atwood Příběh služebnice vypráví o životě v dystopickém Gileádu, totalitní společnosti na půdě někdejších Spojených států. Republika Gileád, která se potýká s ekologickými katastrofami a ztrátou lidské plodnosti, je ovládána zvráceným fundamentalistickým režimem, který militantně volá po "návratu k tradičním hodnotám". Jako jedna z mála žen, které jsou ještě plodné, je Offred služebnicí v rodině Velitele. Ženy z této kasty jsou nuceny k sexuálnímu otroctví v rámci posledního zoufalého pokusu znovu zalidnit svět. V této děsivé společnosti musí Offred obezřetně manévrovat mezi Veliteli, jejich krutými Manželkami, hospodyněmi Martami i ostatními Služebnicemi – z nichž všech kdokoli může být špiónem Gileádu – a to s jediným cílem: přežít a najít dceru, která jí byla odebrána. (HBO Europe)

hindator

V dnešní době plné honů na čarodějnice v podobě procesů s nekorektními muži, plné přehnané korektnosti, genderové nevyváženosti, obviňování s rasismu a nesnášenlivosti za často nevinné vyjádření, a dalších nesmyslů, je tento seriál odvážnou připomínkou, co všechno se (mnohdy ve jménu vyššího dobra) může stát snad kterékoliv společnosti. Jasný odkaz na Orwellovu "Farmu zvířat" nebo "1984", ale možná také na naše "Poučení z krizového vývoje", dělá z tohoto díla skoro naučný film, čeho si máme vážit, a za co stojí bojovat. Snad jen by bylo možné sestříhat některé díly i na třetinu (a pokud možno zredukovat počet unylých záběrů do obličeje hlavní hrdinky, které divákovi mnoho neřeknou, ale hodně ho nudí). ()

Evan7

Častokrát kniha je oveľa lepšia, ako film/seriál na základe nej. Ale tu je to presne naopak. Filmová verzia z roku 1990 úplný brak, ale toto ma bavilo každým jedným dielom. To napätie by sa dalo krájať. Je to oveľa drsnejšie ako v knihe. V druhej sérii to síce trochu strácalo na logike, no aj tak to je super. ()

eMejla

Mám rád dystopie (Orwell, Huxley) a na doporučení jsem zkusil tento seriál, vysoké hodnocení nasvědčovalo, že by to mohlo být dobrý, ale takovou unylou nuďárnu jsem nečekal. Nesympatická hlavní hrdinka tomu taky moc nepřidává. Depresivní atmosféra by se dala ocenit jednou hvězdou, ale to je tak všechno. ()

radek.senka odpad!

Možná je to tím, že nejsem ženská nebo fanatická feministka, ale pro mě je to katastrofální nuda k uzoufání. A to mám tak rád všechny možné postapo filmy. Vždyť se tam vůbec nic neděje !! Co se tam vždy za těch cca 45-50 min. stane ? Velké nudné nic. pro mě osobně je to jeden z nejnudnějších serošů, co jsem zatím viděl. A přitom se to dalo natočit tak zajímavě. ()

JohnnyV

Perfektní ukázka toho, jakým absurdním nástrojem pro vymývání mozků může náboženství být. Ukázka toho, že náboženství jako nástroj moci je největší zvrácenost v lidské historii. Takhle to může vypadat, když se k moci dostanou maniaci, kterým se zapaří mozek pod vlivem náboženských nesmyslů. Po technické stránce je seriál místy hodně zdlouhavý. Při šetrném střihu by si celá série 2017-18 vystačila s půlkou epizod. ()

Marky__

I když je to hodně surové a šokující a i přes některé nelogičnosti (jako hlavní asi to, proč se právě k posledním možným ploditelkám dětí chovají právě takto surově) je to rozhodně na 5*, obě série jsem "zhltla" asi za týden a 3. určitě shlédnu také. Již zmiňované zpomalené záběry na hlavní hrdinku bych také trochu vynechala, je jich opravdu hodně. Pro mě nejzajímavější osoby určitě Serena a komander - oba hrají fantasticky. ()

Ruda.neck

Tak tohle se opravdu nepovedlo, myslím tím především celou vizi blízké budoucnosti. Literární předlohu jsem nečetl a pokud filmové zpracování odpovídá knize, číst rozhodně nebudu. Tak nepovedenou představu totality jsem ještě neviděl, rádoby náboženské žvásty, "krutost" vládců a "utrpení" služebnic bylo až směšné. Tohle prostě nemohli tvůrci seriálu zachránit. Atmosféra o ničem, celková pomalost vyprávění a zpomalené záběry po každé druhé "důležité" větě byly kontraproduktivní. První sérii jsem doslova přetrpěl, s dalšími rozhodně nebudu ztrácet čas. Jedna hvězda za kočku Yvonne. ()

capitanflash

Podle mě jistě nejpřeceňovanější seriál současnosti, je sice jasné, proč jsou feministky a kritici z tohoto počinu namířenému proti třídnímu nepříteli tj. bílému muži tak nadšení. Nicméně jedná se o na dnešní poměry podprůměrný seriál. Děj je neuvěřitelně natahovaný, vlastně za 9 dílů co jsem viděl, se nestalo nic, co by děj někam posunulo, navíc 3/4 děje se odehrávají v jednom domě. Další problém je samotná hlavní hrdinka, která je podle mě zcela nepřitažlivá a nesympatická, což vzhledem k tomu, že její postava má být pravý opak, je celkem problém. Ovšem nejhorší je naprostá nelogičnost režimu ve kterém se hrdinka nachází a vlastně i chování všech postav, což kazí jakoukoliv atmosféru, na které měl být seriál asi postaven. Navíc ta feministická a multikulturní propaganda zde překročila jakoukoliv rozumnou mez, každá druhá žena je lesba, hlavní hrdinka má dítě s černochem (mimochodem jediná kladná mužská postava), bílý muž je výhradně záporák atd. Jediné co stojí za pozornost, jsou solidní herecké výkony. Já osobně z povinnosti dokoukám 1. sérii a na další se nejspíš dívat nebudu. ()

ondy1985

Zvladol som prve 3 diely a je to cas, ktory mi uz nikto nevrati. Po prvom to vyzeralo slubne, namet je viac nez zaujimavy, ale dej sa taha ako sopel z nosa. Nezaujalo. ()

sunshine29

První série super, mělo to spád, knihu jsem nečetla, předtím jsem o ní ani neslyšela, ale námět pecka. Je mi úplně jedno, jak moc to některým pánům tvorstva přijde feministický, prostě beru to jako smyšlený příběh, a námět si zaslouží jedničku s hvězdičkou. Ovšem konec druhé série, momentálně jsem u prvního dílu třetí, mi to začíná lézt pěkně na nervy. Ty zpomalený prodlevy s dramatickým hudebním doprovodem, kdy se tam některá z těch ženských zpomaleně plíží lesem, případně stojí asi půl metru u hořící postele, aniž by ji ten 2000 stupňový oheň aspoň ožehl, nebo když Offred, která je teď najednou velká kámoška se Serenou, tu zachrání, a sama tam v hořícím baráku z nějakého důvodu osahává zdi, chytá do dlaní kouř a čeká asi na to, až chytne, a ještě se u toho čím dál víc tváří, jako by jí to tam celý patřilo a že to ona je největší drsňačka, která tam celej režim rozmetá na padrť, tak to na mě začíná být trochu moc. Jakoby páni scénáristé vařili z vody, aby mohla existovat třetí série. Takže první a cca půlka druhé série 5 hvězdiček, to co jsem viděla doteď s bídou 3, jsem zvědavá, jestli se dostanu až k jednotce, či nedejbože dál :) ()

Afrodedek

První sezona výborná díky originálnímu námětu, druhá slabší a třetí.... ještě slabší ;-) I tak na to ale mrkněte. ()

xterri

Když by se všechny tři série spojily a udělala se z nich jedna, tak by to byl asi velmi zajímavý seriál. Ale bože, tohle je tak děsně utahané. Přetrpěla jsem to jen kvůli tomu, že mi o seriálu nadšeně vyprávěli přátelé a pak jsem pořád čekala na nějaké vyvrcholení. Ale to vlastně ani po 3. sérii nepřišlo. Jak už tu psali i jiní, Moss možná hraje dobře, ale vůbec mi není sympatická a bude to znít asi hrozně, ale mně jí vlastně ani líto. Naopak některé její činy vůbec nechápu (nejvíc ve 3. sérii - její pohnutky zůstávají nevysvětleny) a několikrát jsem si dokonce říkala, že jí skoro až přeju, aby ji zabili. Doplneni po 5.serii - tento serial je dokonala ukazka toho, jak lze zabit skvely namet a knihu tim, ze ji nesmyslne roztahate do absurdna. Uz nikdy nemuzu videt nic, kde hraje Moss :( ()

jaHanicka

Nemůžu než chválit. V podobných dystopiích si často říkám, co bych udělala líp, v tomhle případě jsem nestíhala přemýšlet. Myslím, že June je tu perfektním znázorněním toho, co znamená mateřství. Super výprava, kostýmy, všechno naprosto hraje. Myslím, že je to jeden z nejlepších seriálových počinů HBO, se kterým jsem se zatím setkala. Mám za sebou 3 série, a doufám, že čtvrtá bude poslední, protože nechci zase strávit několik let odpočítáváním minut do dalšího dílu, jak tomu bylo u GoT :-D Jediná věc, která mě na seriálu trochu mrzí, že definitivně pohřbila moje pubertální erotické fantazie o Josephu Fiennesovi (po tomhle hereckém výkonu by u mě skončil tak maximálně s pohrabáčem v oku - a je to kompliment). ()

Oli24

Tolik rozporuplných hodnocení... polovina lidí ho ohodnotí jako frašku, druhá polovina jako předvoj naší budoucnosti... GILEAD - totalitní vláda, která působí na území bývalých USA. Celosvětový problém s plodností dosáhl maximálních rozměrů. Teď už otěhotnět neznamená jenom vytáhnout srdcové eso, teď je význam zdravých vaječníků doslova otázkou života a smrti. Plodné ženy slouží potřebám Gileádu, ať se jim to líbí, nebo ne. Ne každý ocení styl - dlouhé záběry na detail, dlouhé záběry na obličeje... nicméně toto dělá seriál opravdu jedinečným. Hlavní hrdinka Offred ( Elisabeth Moss ) zde ukázala, že umí hrát i beze slov, a dokonale zahraje všechny pocity. SPOILER - její věta ,Odvezu všechny ukradené děti Gileádské" dostane každého, kdo se vžije do děje. ()

palcanec

Už se mi dlouho nestalo, že bych se při pilotu nějakého (dle kritik kvalitního) seriálu opravdu nudil. Pokud seriál nastiňuje události v prvním díle pravdivě, uplynulo cca 8 let od nějakého převratu, kde se společnost (ale jen Spojených států?) uvrhla do jakési vlády perverzní sekty (předpokládám) mužů, kteří ovládají (sexuální) životy všech v zemi. Tohle prostě neberu, není to ani trochu uvěřitelné. Dystopie mám rád, často podněcují k out-of-the-box myšlení, ale v současné společnosti není nic, co by spělo kamkoliv ke globálnímu sektářství. Orwellovo 1984 fungovalo díky všudypřítomnému sledování a strachu, obzvlášť v době začátku studené války, kdy se celý svět bál, co uděláme s atomovkou (byť dlouhodobě by taková společnost udržitelná nejspíš nebyla, neliší se to příliš od obyčejných tyranií známých z historie). Huxleyho Konec civilizace je naopak založen na systému odměňování a podmíněné výchovy - kdyby fylogeneze fungovala tak jednoznačně, jako v knize, tak by něco takového mohlo fungovat a prostá myšlenka "nikdo nemá důvod ke vzpouře, protože je šťastný" opodstatňuje existenci takového světa. Drsné právo silnějšího v Pánovi much je omezeno na jediný ostrov a nedostatek jiných autorit než bandy kluků, co se řídí nedospělým vnímáním světa (děti jsou absolutní sobci, protože nemají ještě vyspělé vnímání, že nejsou středobodem vesmíru). Ale tady... Sám si připadám hloupě, když první, co mě napadá, je, že tohle je nějaká podivná sado/masochistická fantazie nějaký bláznivý ženský v iluzi, že svět se točí kvůli sexu, nejlíp v podobě nějakých BDSM hrátek organizovaných zvrhlými dominujícími muži (s posluhovačnými starými ošklivými bábami). Nejspíš kvůli téhle nesmyslnosti takové společnosti tomu vůbec nevěřím existenci a z prvního dílu zůstane akorát kopa zírajících pohledů, vnitřních komentářů hlavní hrdinky, chození pro pomeranče nebo vejce a hlavně nuda. (Jestli se někdy přiměju k dokončení aspoň první série, tak se teprve odvážím hodnotit.) ()

McGuffin

Nemít Příběh služebnice, The Handmaid's Tale, ulovenou hrdinku mouchy snězte si mě, nedozví se jejím prostřednictvím publikum o bizarním světě nového církevního státu blaha jen pro některé nic. To by ale autorka Margaret Atwoodová a tvůrce Bruce Miller nedopustili a tak tuhle zajatou postavu musí nechat dělat nařízené pitomosti - a rebelovat proti nim tak - že souhlasí. Aby to nevypadalo úplně hloupě, bizarní postavy okolo jí chlácholí, nedalo se nic dělat, nemohla jsi odporovat. Takhle se s úsměvem od ucha k uchu posouvá od souloží s půlkou rodiny, které slouží, přes kolektivní ukamenování nějakého chlápka či přes nákupy bio potravin za přídělové lístky a s ozbrojenci před vchodem po útěk rychlostí solného sloupu, tedy nezdařený. Je to jak astroložka v půlnoční televizi, když nemůžete spát; víte, že může říct, a také řekne, komukoli cokoli, ale i když usnout nejde, nevypnete a hledíte na to dál a dál. P.S. To jsou řádky o příběhu, ne o filmu z něj. https://www.macguffin.cz/ ()

pitycz

Stejně jako většina těchhle seriálu je problém v tom, že s další a další sérií se nastavuje už notně nastavená kaše. 1. série byla skvělá a fakt mě bavila. S dalším novým dílem se díly stávají čím dál míň snesitelné a je to prostě hodina bezduchého tlachání, někdy i několik dílů, které by mohly dát příběhu novou zápletku, ale bohužel, nepovede se a June je zpátky uvězněna. Za 1. sérii dávám 100% za každou další to už není ani na 2. ()

veronikajel

Dokonalé. Ovšem nemohu se zbavit pocitu, že představitelka hlavní role mi je tak krajně nesympatická, až bych jí kolikrát přála aby dostala od někoho přes držku. ()

Watchmeni vedou Emmy nominace

Watchmeni vedou Emmy nominace

28.07.2020

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

13.02.2019

Nemusíte být zrovna fanoušky, aby se k vám dostala zpráva, že tři z pěti Marvel/Netflix seriálů jsou mrtvé. Situace okolo Daredevila a zbytku Defenders se vehementně řeší už dlouhé měsíce, a přestože… (více)

75. Zlaté glóby - výsledky

75. Zlaté glóby - výsledky

08.01.2018

V losangeleském hotelu Beverly Hilton byly uděleny 75. Zlaté glóby, kterými Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu oceňuje každý rok nejlepší filmové a televizní počiny. Nejúspěšnějším filmem… (více)