Příběh služebnice

• USA The Handmaid's Tale (více)
USA, (2017–2025), 57 h 27 min (Minutáž: 42–60 min)

Tvůrci:

Bruce Miller

Předloha:

Margaret Atwood (kniha)

Hudba:

Adam Taylor

Elisabeth Moss, Alexis Bledel, O.T. Fagbenle, Joseph Fiennes, Max Minghella, Yvonne Strahovski, Samira Wiley, Amanda Brugel, Ever Carradine, Madeline Brewer (více)

Série(6) / Epizody(66)

Adaptace klasického románu spisovatelky Margaret Atwood Příběh služebnice vypráví o životě v dystopickém Gileádu, totalitní společnosti na půdě někdejších Spojených států. Republika Gileád, která se potýká s ekologickými katastrofami a ztrátou lidské plodnosti, je ovládána zvráceným fundamentalistickým režimem, který militantně volá po "návratu k tradičním hodnotám". Jako jedna z mála žen, které jsou ještě plodné, je Offred služebnicí v rodině Velitele. Ženy z této kasty jsou nuceny k sexuálnímu otroctví v rámci posledního zoufalého pokusu znovu zalidnit svět. V této děsivé společnosti musí Offred obezřetně manévrovat mezi Veliteli, jejich krutými Manželkami, hospodyněmi Martami i ostatními Služebnicemi – z nichž všech kdokoli může být špiónem Gileádu – a to s jediným cílem: přežít a najít dceru, která jí byla odebrána. (HBO Europe)

LordMysti

Rovnou na začátek říkám že jsem viděl první díl a smazal jsem zbytek. Vůbec mě to nezaujalo, hrozně roztahaný, kulisy hrozně amatérský a celé takové nemastné a neslané. Možná kdybych tomu dal víc času bych hodnocení zvýšil, ale pochybuji, že se příběh razantně víc rozjede. Navíc co jsem slyšel, knižní předloha je roztahaná snad ještě víc... ()

neo93

Úžasně silný seriál. Četl jsem, že se jedná o kvalitní, dramatický seriál, ale toto jsem nečekal. Není se čemu vlastně divit, když se příběh točí kolem takového obrovského problému, jakým je lidská neplodnost. Jenže v tomto totalitním světě, zemi zvaném Gileád, se používají takové praktiky a jednání, které mají zajistit vzrůstající populaci za každou cenu a to doslova. Hrstka plodných žen je násilím donucena, stát se služebnicemi, resp. přechodnými náhradními matkami, které mají za úkol jediné, rodit zdravé děti. Ovšem, ne přirozenou a normální cestou, ale při obřadu, při kterém jsou znásilňovány muži, za přítomnosti jejich manželek z vyšších postavení, ve kterých tyto služebnice působí. Navíc ženy, jako takové nemají žádné práva, natož služebnice, které jsou pod neustálým dohledem. Surová, mrazivá, krutá. Taková slova se hodí k popsání atmosféry, ve které se odehrává tento příběh, v němž sledujeme jednu ženu June, která bojuje nejen o přežití sebe sama, ale i záchranu své dcery. Je opravdu obdivuhodné s jakou uvěřitelností a reálností je seriál natočen. Všechno to, co vidíme se zdá být tak skutečné. Navíc je režijně výborně zvládnut. Seriál nemá možná takový nástup, ani žádné zběsilé tempo, ale zase se nevyhýbá silným momentům, a postupně také vysvětluje některé nezodpovězené otázky. Samotná hlavní hrdinka si projde výrazným vývojem za celou řadu. Těším se, až mrknu na druhou sérii, která toho může ještě mnohem více nabídnout. ()

RajAthen

Hned první díl seriálu dává tušit, že budoucnost nebude zrovna růžová a několik zvrácených výjevů se člověku zažerou do hlavy. Knižní, první série je za mě asi zajímavější, původní konec by mi ani nevadil. Druhá série se vydává svou cestou, což by nevadilo, pokud by trochu nevzrostl počet hlušších míst. Na ona hluchá místa se však vždy přinejhorším opravdu nádherně dívá, jelikož filmař zde byl současně uměleckým fotografem, klobouk dolů. Tíživě líbivá podívaná. Aneb Teta Lidie je role ekvivalentu třešničky na dortu. ()

Sedliss

Já nevím proč tento seriál všichni tak glorifikují. Naprosto tomu nerozumím. Ok pár silných momentů tam je, ale připadá mi, že Elizabeth v každém díle jenom, sorry za ten výraz, prcá a nebo brečí. To co jsem si od toho sliboval tam je naznačeno jen těžce okrajově. Možná, že to bude rozvedeno v sérii číslo 2 a dál, ale ty já už neuvidím. ()

baddass01 odpad!

Tento opěvovaný seriál je čisté feministické peklo. Něco tak nudného a nelogického jsem, vzhledem ke zdejšímu vysokému hodnocení, vůbec nečekal. Ani se mi díry v logice nechtějí rozebírat. Za současné hysterické a aktivistcké atmosféry v Hollywoodu (a nejen tam) byl od autorů slušný kalkul, natočit příběh z budoucnosti, kde jsou chuděry ženy zneužívány, znásilňovány a slouží zejména jen jako chodící dělohy (rodící mašiny). ()

mazic

první serie ok, druhá už mě vytáčela a zrod havla ve 3 je těžko uvěřitelný. seriál ukončen po 4 díle 3 série. nechť odpočívá v pokoji ()

Jaxx84

Hvězda za kameru a hudbu, hvězda za hlavní ženskou roli, ALE... totalitní režim mě přijde NE-uvěřitelný, všem chlapům ze dne hrábne a začnou se vyžívat v týrání žen, ehm, a co ty jejich?... K společenskému, politickému, vojenskému a náboženskému převratu dojde prakticky ze dne na den, aniž by si toho někdo pořádně všiml, ehm... A co na to ostatní xenofobní strany a hnutí? Už vidím nácky jak řvou Bůh nade všemi, ehm... Demagogií je to šílenější než Kladivo na čarodějnice, ale tam to aspoň bylo podloženo historickými fakty a tisíce let trvajícím náboženstvím, tady je to jen čistý bizár zabalený do náboženských keců, kterým věří možná jen ta fetišistka Lydie. Ad absudrum, k těm, co jsou pro společnost nejcennější se budou chovat, jak k dobytku, týrat je, trýznit, šikanovat, buzerovat a proč? Aby se nechali rádoby dobrovolně znásilnit? A k čemu je ta dobrovolnost? Vždyť ten seriál popírá sám sebe, to to nikdo nevidí?... ALE hlavně, nebudu čárka NEBUDU čumět na něco, co je postavené na lidské hlouposti (demenci) parafrázováním a volným výkladem nějaké náboženské slátaniny. V seriálu jsem zatím neviděl jedinou pozitivní nebo milou scénu, proč bych na to měl kura koukat? Jsou snad všichni kolem devianti, že se Vám líbí týrání žen, masochismus, totalita, nesvoboda? Jeďte doprdele na výlet do Severní koreje a proberete se! ()

Anayka

5* je za 1. sérii, která víceméně pokrývala obsah knihy a byla po všech stránkách vynikající. Každá další série je už jen soutěž o to, kdo se bude tvářit víc ublíženě a kdo si víc zabrečí. Krásné záběry zůstaly, ale dějově je to vyvařená voda, která se nikam neposouvá. ()

Gardenboy

Za prvú sériu, začiatok druhej sa kvalitatívne prepadol a už som to ďalej nepozeral. Základná myšlienka je veľmi pochybná a sama o sebe je logickým nezmyslom. No a tých nezmyslov tam začalo byť tak veľa, že som to už nedal. ()

E lan

Zajímavá napínavá podívaná s děsivě reálného světa. Moss předvádí vynikající výkon, stejně tak Fiennes a Biedel. Jsem zatím na konci druhé řady a těším se na další vývoj ve třetí. ()

kukkik

Převeliký hype mě přiměl dát seriálu šanci i přesto, že obsah ani téma mě moc nezaujaly. Kupodivu jde, podle mě, o hype stejně tak velký, jako nezasloužený. Celý koncept se mi zdá hrozně nedomyšlený, celá společnost nestabilní a neuvěřitelná. Toto není nijak umně vymyšlená dystopie, spíš se jedná o ztvárnění zlého snu nepříliš umělecky nadané liberální neofeministky, za jehož úspěchem stojí kromě dobře prodávané literární předlohy také obrovský rozpočet a reklamní kampaň. Srovnávání s velikány žánru jako je Brave new world nebo 1984 považuji za nemístné, jelikož tahle braková záležitost dosahuje přinejlepším úrovně Maze Runnera. Hlavní důvod popularity Příběhu služebnice, a to především v Americe, tkví v až hysterické misandrii, která z něj čiší, a celkově ve faktu, že celý svět tady popisovaný je vlastně až ad absurdum vykreslená groteskní vize budoucnosti, před kterou si SJW a podobná extremistická verbež myslí, že chrání svět. To je vlastně obecně řečeno největší síla i slabina veškeré woke tvorby - obrovská popularita na ekonomicky silném západním trhu je díky takovému tématu (ženy, minority a všelijaké sexuální úchylky yay - muži a heterosexualita fuj), která ale bohužel také téměř vždy znamená, že tvůrci nemají absolutně žádný důvod se při tvorbě kdovíjak snažit aby byl výsledek kvalitní (prachy se pohrnou tak jako tak) a tak to, zcela přirozeně a pochopitelně, nedělají. Pro mě zklamání a ztráta času, velice nudná a chabě vystavená dystopie. 2/5 ()

coinneach

Drsná a bolestná obžaloba náboženského fanatismu, aneb braňme svou svobodu, dokud je čas. Elisabeth Moss je úžasná! ()

fincik

Škoda, že se seriál více nesoustředil na samotnou utopickou společnost než na tu protivnou krávu, která by potřebovala daleko víc mlátit. ()

mysiouxsie

Koukat na tento seriál je teda neskutečný stres! Ale je to skvěle vizuálně zpracované, napínavě vyprávěné..Jen doufám, že se nikdy nedožiji doby, která by jen náznakem připomínala tenhle dystopický příběh..A upřesnila bych zde žánrovou profilaci..Příběh služebnice je pro mě v první řadě psychologický horor. ()

katu147

Seriál, který myšlenkou je nechutně a vážně depresivní. Občas jsou díly snad až zbytečně protáhnuté.. a však možná i díky tomu to působí opravdu realisticky → dostane se pod kůži raz dva.. kdo se chce soucítit s June/Offred bude mít na tuty noční můry! ()

panPatejl

Nudááá! Kdyby vystříhali všechny scény kde zdegenerovaná hlavní karkulka čumí beze slova jako puk, mohl to být klidně film. Jedinou výhodou je, že si u sledování stihnete číst třeba ještě knížku nebo tak... ()

Ikedar

Po všetkých stránkach jedinečná záležitosť. Hutná atmosféra, skvelé spracovanie, inteligentný scenár a námet, výborná hudba, herci - všetko funguje na jedničku. Orwellovské scifi, ktoré nemusí byť vôbec vzdialené našej realite. ()

MyrnaAlec

Hodně politicky aktuální zpracování známé předlohy. Možná se to někdy i stane. Výborný popis toho, jak by se to mohlo stát. Skvělá Elisabeth Moss - v téhle roli je naprosto přesvědčivá. ()

imarvin

Bojím se toho, čeho jsou lidé schopni kvůli zachování tradičních hodnot a strachu ze všeho nového. Tento můj strach seriál Příběh služebnice ještě více umocnil. A protože jsou pro mě filmové a seriálové zážitky spojené hlavně s emocemi, dávám plné hodnocení. Jasně, emoce spojené s tímto dílem jsou spíše úzkostlivé a bolestivé, ale tvůrcům se je podařilo ve mně vyvolat dokonale v každém díle, a ještě ke všemu se s jednotlivými epizodami stupňovali. Navíc skvělé herecké výkony hlavních postav (Elisabeth Moss, Joseph Fiennes, Max Mingghell, Yvonne Strahovski) a také bezchybně obsazené postavy vedlejší. Funkční postapokalyptické dílko, které by mělo sloužit jako odstrašující případ toho, kam to všechno může vést. ()

Watchmeni vedou Emmy nominace

Watchmeni vedou Emmy nominace

28.07.2020

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

13.02.2019

Nemusíte být zrovna fanoušky, aby se k vám dostala zpráva, že tři z pěti Marvel/Netflix seriálů jsou mrtvé. Situace okolo Daredevila a zbytku Defenders se vehementně řeší už dlouhé měsíce, a přestože… (více)

75. Zlaté glóby - výsledky

75. Zlaté glóby - výsledky

08.01.2018

V losangeleském hotelu Beverly Hilton byly uděleny 75. Zlaté glóby, kterými Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu oceňuje každý rok nejlepší filmové a televizní počiny. Nejúspěšnějším filmem… (více)