Příběh služebnice

• USA The Handmaid's Tale (více)
USA, (2017–2025), 57 h 27 min (Minutáž: 42–60 min)

Tvůrci:

Bruce Miller

Předloha:

Margaret Atwood (kniha)

Hudba:

Adam Taylor

Elisabeth Moss, Alexis Bledel, O.T. Fagbenle, Joseph Fiennes, Max Minghella, Yvonne Strahovski, Samira Wiley, Amanda Brugel, Ever Carradine, Madeline Brewer (více)

Série(6) / Epizody(66)

Adaptace klasického románu spisovatelky Margaret Atwood Příběh služebnice vypráví o životě v dystopickém Gileádu, totalitní společnosti na půdě někdejších Spojených států. Republika Gileád, která se potýká s ekologickými katastrofami a ztrátou lidské plodnosti, je ovládána zvráceným fundamentalistickým režimem, který militantně volá po "návratu k tradičním hodnotám". Jako jedna z mála žen, které jsou ještě plodné, je Offred služebnicí v rodině Velitele. Ženy z této kasty jsou nuceny k sexuálnímu otroctví v rámci posledního zoufalého pokusu znovu zalidnit svět. V této děsivé společnosti musí Offred obezřetně manévrovat mezi Veliteli, jejich krutými Manželkami, hospodyněmi Martami i ostatními Služebnicemi – z nichž všech kdokoli může být špiónem Gileádu – a to s jediným cílem: přežít a najít dceru, která jí byla odebrána. (HBO Europe)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (61)

Série 1 (2017) (S01)

Prvá séria mi zatiaľ neposkytla tie najpádnejšie argumenty pre to, že by nemohol byť dvaapolhodinový film lepším riešením, ale máme tu seriál a berme to ako fakt. Občas sa skutočne až neprirodzene naťahuje a dej sa extra vpred neposúva, častokrát je ale rozvláčnosť k dobru veci. Postavy sú ambivalentné, každý má svoj uhol pohľadu a v takejto spoločnosti tak dochádza k drsným konfrontáciám. Samozrejme paralely so súčasnou Amerikou sa ponúkajú samé bez ohľadu na to, či boli takto aj zamýšľané. Trumpov prístup k ženám ako k sexuálnym objektom, Kanada ako potenciálny cieľ migrácie ak im v Bielom dome prepne, ale ono PS by sadla ako riť na šerbel v akejkoľvek krajine a dobe. Škoda rýchleho opustenia deja Alexis Bledel, vyzerá to ale, že jej čas ešte nastane. ()

Offred (2017) (S01E01)

Vyzbrojený znalosťou Schlondorfovej adaptácie, avšak nie predlohou, som zhruba vedel, do čoho idem. A v podstate som dostal to, čo som očakával. Veľmi slušný otvarák, ktorý sa možno trochu moc vlečie, ale dokáže navodiť skutočne depresívnu a zároveň veľmi tajomnú a melancholickú atmosféru. Z dystopického sveta sme toho počas prvej hodiny veľa nevideli, som zvedavý, koľko toho tvorcovia odkryjú. ()

Den porodu (2017) (S01E02)

Stále si neviem zvyknúť, že sledujem Elisabeth Moss a nie jej dvojníčku Sarah Poley, ale tak časom to snáď prejde. Osobne ma časť venovaná pôrodom ako kultového rituálu tejto spoločnosti príliš nebavila a v podstate sa tu naťahuje čo to len ide, aspoň nám ostal poriadny cliffhanger a bude sa na čo tešiť. ()

Pozdě (2017) (S01E03)

Tak výlety do minulosti sa zdajú byť zatiaľ na seriáli to najzaujímavejšie. Veľmi umne sú prestrihávané s prítmonosťou, kedy môžeme sledovať ten kontrast psychického rozpoloženia hlavnej postavy, respektíve v momente strihu na základe šoku pochopiť, ako sa jej postava zmenila. Vidíme, čo sa dialo tesne pred politickým obratom, v jeho priebehu a tesne po ňom a mňa to nesmierne bavilo. Oddelenie oboch služobníčok dodalo vývoju taktiež šťavu, máme tu zrazu štyri dejové línie, dve v minulosti a dve prítomné. ()

Nedovol těm parchantům, aby tě zničili (2017) (S01E04)

Služobníčke sa naskytli hneď dve príležitosti zmeniť stav vecí, pričom sa rozhodla tak ako sa rozhodla a ako jej našepkalo svedomie. Pričom tá v minulosti je skôr len pre hlbšie prekreslenie postavy, keďže vývoj z minulosti je podmienený súčasným stavom. "Šanca" v nemocnici to je už iné kafe, tam v polohe ležmo rýchlo rozhodnúť či "dať" alebo nie, to som vážne nebol schopný odhadnúť reakciu. Snáď sa rozhodla naša hrdinka správne... ()

Věrní (2017) (S01E05)

Perfektne paralelným strihom skombinovaná minulosť a prítomnosť. Zbližovanie dvoch postáv je aj dokonale v závere vygradované, samozrejme nechaťte sa prekvapiť sami. Jeden dôležitý zvrat bol síce už dlhšiu dobu predvídateľný, ale má svoju logiku a spoločne so záverečnou scénou je aj údernejší. Show si ale nakoniec ukradne pre seba Alexis Bledel, tomu sa hovorí skutočná revolta, ked ste si aj po takomto vyjadrení názoru vedomí, čo vás asi tak môže čakať... ()

Místo pro ženu (2017) (S01E06)

Zmena uhlu pohľadu, aspoň väčšinu stopáže tohto dielu. Sledujeme (konečne!) aj bližšie manželský pár "opatrovníkov", a to z pohľadu udalosti prítomných, opäť skvele prestrihávaných s minulosťou. A nie sú to len takí náhodní oplodňovači a rodiči, ako by sa zdalo na prvý pohľad a my sa dozvedáme viac o fungovaní sveta, v ktorom postavy žijú. Pokiaľ bol doteraz charakter Fiennesovej postavy ľudskejší ako Strahovskej, tak sa to poamličky, ale iba pomaličky mení, čo neznamená, že snáď niekto z nich ľudský aj je, ale uvidíme... ()

Na druhé straně (2017) (S01E07)

I keď sme si asi väčšinu v tejto epizóde vyplnili do fabuli sami už z dosiaľ videného, napriek tomu ma tento razantný odskok od atmosféry a štýlu seriálu bavil. Ono ani trocha tej alegorickej srandy neuškodí, Amíci utekajúci smerom na sever potom, čo sa doma k moci dostanú magori, no nebolo od toho ďaleko ani v realite. Snáď ale takýchto odbočiek nebude veľa, jedna za sériu bohate stačí a nakoniec je aj potrebná. ()

Jezábel (2017) (S01E08)

Zamilovaný, či skôr nadržaný Shakespeare má doma síce krásnu manželku, ale po niekoľkých obradoch dáva prednosť sotva priemernej Offred. Osobne veľmi kvitujem nápad, že hlavná postava nie je krásavica, ako bola napríklad v Schlondorfovej verzii Natascha Richardson, ale ten zápal pre Offred je, ako pozerám nielen pre mňa, dosť zvláštny. Teším sa opäť na diely, ktoré záležitosti posunú poriadne vpred. Ale chladné rozhodovanie o budúcnosti krajiny v aute malo svoje čaro, toto bola retrospektíva, aká mala stopercentné opodstatnenie a nie vždy je tomu tak. Inak čo sa týka štruktúry rozprávania, tvorcovia tak trochu kopírujú model Lost. ()

Most (2017) (S01E09)

Epizóda skladajúca sa z dvoch veľkých sekvencií, pričom paradoxne tá vyjednávačská na moste je vydarenejšia ako tá prvá, špiónska. Diel, v ktorom vám bude všetkých žien ľúto, nech už sú na akejkoľvek strane barikády a my si stále viac uvedomujeme, že barikáda "my ženy" je pevnejšia, alebo by mala byť, ako elita verzus služobníčky. ()

Noc (2017) (S01E10)

To najlepšie na koniec. Akékoľvek akčné alebo výpravné finále by išlo proti duchu seriálu/knihy a scenár si bohate vystačil s niekoľkými sakra prekvapivými zvratmi a sakra depresívnou a hutnou atmosférou. Opäť prehodnocujeme vzťah k postavám, Waterfordová to má fakt premyslené, ako takmer každú epizódu a je to len a len dobre. Tá beznádej by sa dala krájať a paradoxne nám tu aj určitá nádej svitá, nechajme sa prekvapiť v druhej sérii. ()

Série 2 (2018) (S02)

Celá druhá séria sa snaží pôsobiť veľmi kompaktne, dodržiavať zvolené, ako inak pomalé, až hypnotické tempo rozprávania (vážne nie určeného pre každého), jednotný vizuálny štýl a stále viac a viac sa dostávať do myslenia a cítenia všetkých zúčastnených. Sympatie k nim sa menia každú epizódu, niekedy logike ich činov nemusíme v prvom pláne chápať, ale nakoniec sa v zlomovcýh okamžikoch o nich dozvedáme najviac. Herci sa s postavami zžili natoľko, že sa mi nechce veiť, že sú schopní z nich v civile vystúpiť. Na prekreslenie fikčného sveta mi zatiaľ bohato stačí súkromie jednej rodiny a občasné výlety do iných komunít a rodín, prípadne do Kanady. Ide o "Príbeh služobníčky", takže osobne mi nejaké hlbšie osvetľovanie politiky a iné detaily fungovania Gileádu nechýbajú, dostatočný obrázok štátu zo základných, inak nesutále pripomínaných pravidiel sa dá urobiť aj zo zobrazeného. Len by ma zaujímali ako bonus medzinárodné vzťahy Gileádu napríklad so Severnou Kóreou... ()

June (2018) (S02E01)

Potrebujem vidieť crossover Teta Lýdia vs. sestra Ratchedová a potrebujem ho vidieť okamžite! ()

Neženy (2018) (S02E02)

Tak KONEČNE tu máme opäť Alexis Bledel ako Emily a KONEČNE sa pozrieme tam, o čom sa stále hovorí, ale museli sme si to iba predstavovať. Proste do pracovných kolónií. No a máme tu dve známe ženské tváre v jednorázových úlohách, Marisa Tomei a Clea DuVall asi považovali za česť sa v tomto seriáli objaviť, pričom Marisa je sexy aj ako zúbožený otrok bez makeupu. Lenže máme tu bohužiaľ aj len zľahka sa posúvajúcu linku June (a minule to bola bomba) a zase ďalšiu jej dlhšiu sexuálnu scénou, nabudúce už asi v takom prípade budem pretáčať. Až som uvažoval o nižšom hodnotení. ()

Přítěž (2018) (S02E03)

Opäť plný návrat k June a jej osudom. Páči sa mi, ako tvorcovia v druhej sérii presúvaním deja z miesta na miesto prekresľujú fikčný svet, ale stále iba z pohľadu najdôležitejších postáv v deji. Napriek tomu mi precházajúce dve epizódy sedeli do konceptu seriálu viac. Flashbackov zo života hlavnej hrdinky bolo už dosť a to, že sa dozvedáme viac o jej vzťahu s ultra-feministickou matkou, sérii nedodáva dostatočné množstvo šťavy. Ale možno majú tvorcovia v tomto prípade nejaké eso v rukáve. ()

Jiné ženy (2018) (S02E04)

Svojim spôsobom vývoj deja v štvrtej epizóde neguje tri predchádzajúce a finále prvej, akoby sa vlastne ani nič nestalo. Ale stalo sa niečo v Juneinom vnútre a tak je aj táto časť psychologickejšie prekreslaná a ponárajúca sa do vnútra tejto rozpoltenej a utrápenej ženy. Našťastie autori nerobia z divákov blbcov a jej dilemy v súčasnosti dávajú do konfrontácie s minulosťou, kedy si uvedomujeme, že či už vedome v minulosti alebo zhodou nešťastných okolností v súčasnosti je June proste rozbíjačka vzťahov a trochu bitch a tak určitú empatiu získavajú ai "Other women". ()

Zrnka (2018) (S02E05)

Posledné 3 časti sa mi zlievajú do jedného celku, čo je na jednej strane dobre, na tej druhej ale potešila potom najmä vynikajúco nakrútená "vybočujúca" scéna hromadnej svatby, kde sa šikovne prestriháva na všetky nám známe ksichty a sledujú sa ich reakcie. Každá zastávka v kolónii vo mne vzbudzuje napätie z momentu, kedy sa pretne s hlavnou dejovou líniou a a najmä akým spôsobom. Snáď sa dočkám ešte v druhej sérii, ak nie, tak sa nič hrozné nestane. ()

První krev (2018) (S02E06)

Síce len jedna dejová línia plus tradičné flashbacky, lenže flashbacky s Waterfordovcami a to si nechám páčiť. Čakal som ale, že ich minulosť tu bude viac osvetlená a nie iba naznačená v hádankách, ale je vysoko pravdepodobné, že sa k nim ešte vrátime. So súčasných, mierne povedané zvláštnych vzťahov v baráku už všetkým poriadne zadrbáva a je celkom zvrátená zábava vývin týchto vzťahov sledovať. ()

Poté (2018) (S02E07)

Nie žeby to išlo oproti predchádzajúcim epizódam kvalitatívne v After o stupienok nižšie, len jednoliatosť tejto série mi proste občas pripadá trochu jednotvárna a tento pocit sa vo mne prejavil najviac asi teraz. Stane sa toho ale celkom dosť zaujímavého, až sa rozhodne stále neprehľadná a pre mňa najzaujímavejšia postava seriálu Serena k určitému prekvapivému kroku... Vývoj jej vzťahu s June ma baví, a mám dojem že aj ostatných, určite viac ako napríklad vzťah June - Nick, nehovoriac o ich otravných sexuálnych eskapádach. ()

Ženská práce (2018) (S02E08)

Sledovať diel odohrávajúci sa z veľkej časti v nemocnici zrovna v deň vysedávania na stomatologickej chirurgii nebol zrovna dobrý nápad. Ale subjektivizmus stranou, pomalosť rozprávania tejto epizóde veľmi slušel, opäť sa mení situácia v rodine a na základe toho môžeme predpokladať, že aj v celej tejto nezmyselnej dystópii. Už ma zopárkrát napadlo, že Serena a celá ženská elita je viac na jednej lodi so všetkými ženami v krajine ako s mužni, vrátane manželov. Táto epizóda je práve aj o tom. ()

Watchmeni vedou Emmy nominace

Watchmeni vedou Emmy nominace

28.07.2020

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

13.02.2019

Nemusíte být zrovna fanoušky, aby se k vám dostala zpráva, že tři z pěti Marvel/Netflix seriálů jsou mrtvé. Situace okolo Daredevila a zbytku Defenders se vehementně řeší už dlouhé měsíce, a přestože… (více)

75. Zlaté glóby - výsledky

75. Zlaté glóby - výsledky

08.01.2018

V losangeleském hotelu Beverly Hilton byly uděleny 75. Zlaté glóby, kterými Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu oceňuje každý rok nejlepší filmové a televizní počiny. Nejúspěšnějším filmem… (více)