Maďarská rapsódie

Hungarian Rhapsody

Drama / Historický

Maďarsko, 1979, 91 min

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(17.5.2006)

Škoda, že se filmy z Maďarska z tohoto desetiletí sem tak málo dostávají. Maďaři, mnozí z nich si zachovali svéprávnost jako národ i za socialismu. V době dospívání mě jejich dějiny nezajímaly, ale jejich přítomnost, takže díky pobytům v Budapešťi jsem nabíral poznávání pestřejšího lidského rozvrstvení, než v šedém a fádním Brně.(13.8.2010)

nesmierne pomalý umelecký zážitok.ale nie pre každého(5.6.2003)

Jméno Miklós Jancsó bylo vždycky zárukou jisté kvality.(19.7.2007)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1979 - Súťažný výber(24.1.2013)

Maďarská rapsódie je o trochu slabší, než Allegro barbaro. Občas opravdu vykrádá Paradžanova, záběry jsou méně propracované – kratší, „funkčnější“, některé scény jakoby přešly z předchozích Soukromých neřestí (tance). Hlavně je to ale občas lehce neautentické: je to proto, že to chce být primárně důležité o důležitých věcech – vychází z toho prázdný patos. Některé záběry jsou nicméně úžasné. Scény s prameny. Svítání na pustě. A: Udo Kier je prostě všude – musel jsem se smát-)!!(24.2.2011)

• majo25

Tento film o socialistickom prerode maďarských dejín ma minul teda riadne. Uvrieskané, uspievané a vo veľmi štylizovanej réžii, ktorá mi vôbec nesadla. Celé to pôsobí viac ako divadelná hra, myslené v negatívnom zmysle slova. Aj keď sa odohráva takmer celá v exteriéroch, dosť zjednodušených exteriéroch. Prvá polovica deja je plná národných piesní a tá druhá spomaleným záberom počas ofukovania ventilátora. Do toho prvoplánové nahotinky. Kto by v takomto filme čakal charizmatického nemeckého herca Uda Kiera? Prázdna artová nuda.(1.5.2019)

Nemám odvahu dát Jancsóvi méně než čtyři hvězdy, ani nedovedu posoudit, který z jeho protiválečných (myšlena je zde hlavně občanská válka revoluce) je více či méně lepší. Nejde zde o trilogii (se dvěma dokončenými díly), ale typickou "mnohologii"; na věčné téma, které nelze nikdy dokonale zpracovat jednorázově, a tak se musí neustále opakovat; cíle je možno (ne)dosáhnout jen neustálým přibližováním se cíli. Jancsó si pro to vybral svéráznou vlastní poetiku plnou barbarství (tabu vraždy se překonává ruskou ruletou), nelaskajících doteků (od snižujících pohlazení až po pěstní souboj), nahoty dívek (už není co zakrývat) atd., stačí jen pokračovat v úvahách. Válka je iracionální, a proto se nedá racionálně pojednat - a to platí i pro závěrečnou scénu Poslední večeře Páně.(31.8.2015)

Tento film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1984/85.(12.6.2014)