Příběh vojáka

Soldier's Story, A

Drama / Mysteriózní

USA, 1984, 98 min

Byl vrah černého seržanta s manýry bělocha černý nebo bílý? To je to, oč na Jihu tu běží. A černý kapitán to odhalit může jenom stěží... Konec srandy. Příběh vojáka je brilantní detektivka z vojenského prostředí, která mi tématem i zpracováním připomněla pětioscarový taktéž Jewisonův film "V žáru noci" s podobným tématem černocha ze severu vyšetřujícího na Jihu vraždu. V žáru noci byl o poznání lepší film, ve filmu Příběh vojáka však byla nádherná bluesová muzika. Odkaz na trailer k filmu (klikni): http://www.spout.com/films/A_Soldier_s_Story/31949/1185/trailers.aspx(19.7.2009)

Veľmi slušná vojenská dráma, ale zas tam musia byť tie rasistické reči ktoré z duše nenávidím. Chápem že pre zachovanie autentickosti to tam byť musí, ja len že sa mi to vždy prieči. Od začiatku mi bolo jasné že Denzel si opäť zahrá toho bad guy-a, no v tomto prípade to ani taký záporák nebol pretože tam boli väčšie svine :) 75%.(27.5.2010)

• WANDRWALL

Film posbíral hodně cen. Prý proto, že že černí nejsou tak špatní jak se v U.S.A. s nimi zacházelo, nejsou horší než běloši, takže se jednalo o snahu ukázat Afroameričany jako osoby stejně hodnotné než jsou běloši. Nějaká ta vražda, a kdo je za ní, to k U.S.A. filmům patří skoro vždy, ale proč by ji měli provádět jen černí?(28.9.2010)

Drama/detektivka z armádního prostředí s rasovým podtextem. Téma není Jewinsonovi zcela cizí a tuto divadelní hru rozpohyboval opravdu šikovně. Kromě mladého Denzela tu mnoho známých tváří nepoznáte, ale všichni hrají co jim alabamský pot a prach dovolí. Příběh není příliš nápaditý spíš archetypální, neobjevuje se poprvé ani naposled ( např. Generálova dcera). Hudba i atmosféra jihu všemu příjemně pomáhají, až agitační duch filmu naopak přivodí nejedno škobrtnutí. Ale ve výsledku jde o povedené dílko, které zajisté někdy v nočních hodinách oblaží pár nespavců u televizí:-) Seržant Waters je mrtvý a (nečekaně) černý důstojník přijíždí jeho smrt vyřešit, co se všechno nedozví... 75%(3.2.2010)

Kriminálna dráma vypovedajúca predovšetkým o pomeroch v americkej armáde z hľadiska farby pleti počas WWII. Osobne si myslím, že film zachytáva veľmi presvedčivo, to čo chceli tvorcovia dosiahnuť. A teda, aby divák aspoň nepriamo pocítil život tých ľuďí, v tom čase. Herecké výkon boli tiež mimoriadne...predovšetkým ma zaujal Adolph Caesar.(4.9.2013)