Reklama

Reklama

Příběh vojáka

  • USA A Soldier's Story
Trailer

Obsahy(1)

Na tři Oscary nominované, emocionálně silné drama režisérské legendy Normana Jewisona, jež bylo natočeno dle Pulitzerovou cenou ověnčené hry Charlese Fullera, odkrývá dlouho tajená zákoutí rasové segregace v americké armádě během druhé světové války. Jeho hlavní hrdina, černošský vojenský vyšetřovatel kapitán Davenport, přijíždí do základny Fort Neal v Louisianě, určené pouze pro afroamerické rekruty, aby zde vyšetřil případ podivné a brutální vraždy seržanta Waterse. A hned na první pohled je mu jasné, že pátrání po pravdě zde bude mnohem složitější než kdekoli jinde. Na základně totiž panuje oficiálně nevyhlášená, přesto zuřivá válka mezi černými vojáky a jejich bílými důstojníky. A zabitý seržant byl tmavé pleti. Davenport se ale odmítá smířit s jednoduchými odpověďmi, a rozhodne se proto situaci na základně prozkoumat do hloubky, čímž se stane nevyhnutelným jeho setkání s největší, dobře zamaskovanou špínou, s níž měl během své kariéry doposud tu čest. Toto vojenské zařízení je skrz naskrz prolezlé nenávistí a záští, jakých může být schopen pouze člověk. V hlavní úloze kapitána Davenporta exceluje v Česku téměř neznámý, přesto vysoce talentovaný Howard E. Rollins, v jedné z vedlejších rolí pak v tomto snímku začínal svou kariéru i mladičký Denzel Washington. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (20)

RHK 

všechny recenze uživatele

Byl vrah černého seržanta s manýry bělocha černý nebo bílý? To je to, oč na Jihu tu běží. A černý kapitán to odhalit může jenom stěží... Konec srandy. Příběh vojáka je brilantní detektivka z vojenského prostředí, která mi tématem i zpracováním připomněla pětioscarový taktéž Jewisonův film "V žáru noci" s podobným tématem černocha ze severu vyšetřujícího na Jihu vraždu. V žáru noci byl o poznání lepší film, ve filmu Příběh vojáka však byla nádherná bluesová muzika. Odkaz na trailer k filmu (klikni): http://www.spout.com/films/A_Soldier_s_Story/31949/1185/trailers.aspx ()

ZkuKol 

všechny recenze uživatele

Drama/detektivka z armádního prostředí s rasovým podtextem. Téma není Jewinsonovi zcela cizí a tuto divadelní hru rozpohyboval opravdu šikovně. Kromě mladého Denzela tu mnoho známých tváří nepoznáte, ale všichni hrají co jim alabamský pot a prach dovolí. Příběh není příliš nápaditý spíš archetypální, neobjevuje se poprvé ani naposled ( např. Generálova dcera). Hudba i atmosféra jihu všemu příjemně pomáhají, až agitační duch filmu naopak přivodí nejedno škobrtnutí. Ale ve výsledku jde o povedené dílko, které zajisté někdy v nočních hodinách oblaží pár nespavců u televizí:-) Seržant Waters je mrtvý a (nečekaně) černý důstojník přijíždí jeho smrt vyřešit, co se všechno nedozví... 75% ()

Reklama

farmnf 

všechny recenze uživatele

Tento příběh by byl velmi dobře zvládnut a natočen, nebýt toho, proč byl právě natočen. Byl natočen jako protirasistická agitka v čele s černým právníkem, kapitánem armády USA. Všechno se to to točí kolem rasismu a sám příběh, či kriminální drama jde do hoven. Zabitý seržant-negr měl pravdu v tom, že je potřeba utřít každého negra, který dělá negrům ostudu. Kéž by takového seržanta měli i čeští cikáni! Jo a nejhezčí záběry jsou z barů, kde se hraje bluesová muzika-Rober Plant, kdyby žil, by to ocenil. ()

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Film posbíral hodně cen. Prý proto, že že černí nejsou tak špatní jak se v U.S.A. s nimi zacházelo, nejsou horší než běloši, takže se jednalo o snahu ukázat Afroameričany jako osoby stejně hodnotné než jsou běloši. Nějaká ta vražda, a kdo je za ní, to k U.S.A. filmům patří skoro vždy, ale proč by ji měli provádět jen černí? ()

freddy 

všechny recenze uživatele

Co říci o tomto americkém dramatu odehrávajícím se za 2. světové války ve vojenské základně určené pro afroamerické rekruty? Ptám se sám sebe, jak co možná nejlépe tento film okomentovat. Téma je zajisté velice zajímavé, jeden seržant je zastřelen a z Washingtonu přijíždí afroamerický důstojník vyšetřit jeho smrt. A divák se tak má možnost v retropektivních vzpomínkách jednotlivých vojáků podívat, co vraždě předcházelo a co se na této základně dělo. Abych byl upřímný, tak nemám příliš v lásce vojenské filmy a nemám ani příliš v lásce filmy s větším množstvím černošských herců, protože já je prostě od sebe neodliším a pak se v postavách ztrácím. A nemám ani příliš v lásce filmy, kde se vyšetřuje násilí či vraždy. Ale u tohoto filmu musím konstatovat, že nic z výše zmíněného mi zde absolutně nevadilo a byl jsem až do závěrečných titulků v napětí, jek celý film skončí. Toto drama je naprosto dobře snesitelné, téměř vůbec nenudí a to, že divák na začátku nevidí vraha a musí tak čekat na to, co se dozví od vojáků v retrospektivách, je vynikající nápad, který mou pozornost po celou dobu dokázal udržet. A pochválit musím i herecké výkony, kterým k dokonalosti nic nescházelo. Ale co mě velmi překvapilo je fakt, že film byl nominovaný na tři hlavní Oscary. Tak kvalitní mi totiž zase nepřijde, ale tak dnes už těžko posuzovat, čím v době vzniku tenhle film Akademii zaujal. Za sebe každopádně uděluji čyři hvězdičky. ()

Galerie (61)

Zajímavosti (3)

  • Aj keď sa dej odohráva v Louisiane a Mississippi, film natočili v Arkansase. (beso74)
  • Po presune filmu z televízie do obmedzeného množstva kinosál upravili jeho názov z A Soldier's Play na A Soldier's Story. (beso74)
  • Film bol natočený 3 roky po premiére rovnomennej divadelnej hry, ktorú uviedol na javiská Charles Fuller. Ten okrem toho, že k filmu napísal scenár si za hru v roku 1982 odniesol Pulitzerovú cenu v kategórii dráma. (beso74)

Reklama

Reklama