poster

Příběh vojáka

 • anglický

  A Soldier's Story

Drama / Mysteriózní

USA, 1984, 98 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • freddy
  ****

  Co říci o tomto americkém dramatu odehrávajícím se za 2. světové války ve vojenské základně určené pro afroamerické rekruty? Ptám se sám sebe, jak co možná nejlépe tento film okomentovat. Téma je zajisté velice zajímavé, jeden seržant je zastřelen a z Washingtonu přijíždí afroamerický důstojník vyšetřit jeho smrt. A divák se tak má možnost v retropektivních vzpomínkách jednotlivých vojáků podívat, co vraždě předcházelo a co se na této základně dělo. Abych byl upřímný, tak nemám příliš v lásce vojenské filmy a nemám ani příliš v lásce filmy s větším množstvím černošských herců, protože já je prostě od sebe neodliším a pak se v postavách ztrácím. A nemám ani příliš v lásce filmy, kde se vyšetřuje násilí či vraždy. Ale u tohoto filmu musím konstatovat, že nic z výše zmíněného mi zde absolutně nevadilo a byl jsem až do závěrečných titulků v napětí, jek celý film skončí. Toto drama je naprosto dobře snesitelné, téměř vůbec nenudí a to, že divák na začátku nevidí vraha a musí tak čekat na to, co se dozví od vojáků v retrospektivách, je vynikající nápad, který mou pozornost po celou dobu dokázal udržet. A pochválit musím i herecké výkony, kterým k dokonalosti nic nescházelo. Ale co mě velmi překvapilo je fakt, že film byl nominovaný na tři hlavní Oscary. Tak kvalitní mi totiž zase nepřijde, ale tak dnes už těžko posuzovat, čím v době vzniku tenhle film Akademii zaujal. Za sebe každopádně uděluji čyři hvězdičky.(13.7.2009)

 • WANDRWALL
  **

  Film posbíral hodně cen. Prý proto, že že černí nejsou tak špatní jak se v U.S.A. s nimi zacházelo, nejsou horší než běloši, takže se jednalo o snahu ukázat Afroameričany jako osoby stejně hodnotné než jsou běloši. Nějaká ta vražda, a kdo je za ní, to k U.S.A. filmům patří skoro vždy, ale proč by ji měli provádět jen černí?(28.9.2010)

 • farmnf
  ***

  Tento příběh by byl velmi dobře zvládnut a natočen, nebýt toho, proč byl právě natočen. Byl natočen jako protirasistická agitka v čele s černým právníkem, kapitánem armády USA. Všechno se to to točí kolem rasismu a sám příběh, či kriminální drama jde do hoven. Zabitý seržant-negr měl pravdu v tom, že je potřeba utřít každého negra, který dělá negrům ostudu. Kéž by takového seržanta měli i čeští cikáni! Jo a nejhezčí záběry jsou z barů, kde se hraje bluesová muzika-Rober Plant, kdyby žil, by to ocenil.(10.11.2012)

 • Cracker
  ****

  Veľmi slušná vojenská dráma, ale zas tam musia byť tie rasistické reči ktoré z duše nenávidím. Chápem že pre zachovanie autentickosti to tam byť musí, ja len že sa mi to vždy prieči. Od začiatku mi bolo jasné že Denzel si opäť zahrá toho bad guy-a, no v tomto prípade to ani taký záporák nebol pretože tam boli väčšie svine :) 75%.(27.5.2010)

 • vilusinska
  ****

  Velice hezký film s dějem kde ještě existoval rasismus proti každému černochovi, z vojenského prostředí kde jejich velící také afroamreričan vlastně ani sám nevěděl kam patří a tak se mstil černým vojákům ale každý člověk si ve svém životě alespoň jednou řekne dost. Velmi poutavý děj a film určitě stojí za skouknutí.(24.3.2011)

 • - Po presune filmu z televízie do obmedzeného množstva kinosál upravili jeho názov z A Soldier's Play na A Soldier's Story. (beso74)

 • - Film bol natočený 3 roky po premiére rovnomennej divadelnej hry, ktorú uviedol na javiská Charles Fuller. Ten okrem toho, že k filmu napísal scenár si za hru v roku 1982 odniesol Pulitzerovú cenu v kategórii dráma. (beso74)

 • - Aj keď sa dej odohráva v Louisiane a Mississippi, film natočili v Arkansase. (beso74)