Zem spieva

Peter Núñez

Kamera:

Ivan Plesník

Účinkují:

Daniel "Sorizzo" Kis (moderátor), Marek Koleno (moderátor), Dominika Morávková-Zeleníková (moderátor), Alžbeta Lukáčová, Barbora Morongová, Lenka Šútorová - Konečná, Vladimír Michalko (více)

Historicky prvá televízna súťaž predstaví folklórne súbory a skupiny, tanečníkov aj spevákov tradičnej ľudovej hudby zo všetkých kútov Slovenska. Je určená pre všetkých, ktorí prezentujú folklór Slovenska na inej ako profesionálnej úrovni. (STV)

Necrotongue

Abych se přiznal, nejsem zrovna fanda do dechovek a lidovek, ale jsem Slezan, nedám na Slezsko dopustit, a kdyby byl u nás podobný pořad vysílán ve stejné kvalitě, dostal by své čtyři hvězdičky. Myslím si totiž, že by se tradice měly udržovat, přestože já osobně nepotřebuji být jejich součástí. Národ, který zapomene na své tradice, může zapomenout i na svůj jazyk a hranice a stát se součástí multikulturní Evropy. Odporná představa. Proto Slovákům tento pořad závidím, i když uznávám, že by mu drobná změna formátu prospěla. ()

tron

V roku 2017 sa na obrazovkách RTVS prvý raz objavil program Zem spieva, nazvaný po rovnomennom Plickovom filme z roku 1933. Najskôr mi to nedá a dovoľte mi vyjadriť sa na margo tvorcov tvrdiacich, aký neskutočne jedinečný a doteraz nevídaný projekt vymysleli. V jednom majú pravdu. Nejde o žiadny prevzatý formát, ale o originál vymyslený RTVS. Potiaľto OK. No lenže ak to vezmeme čisto technicky, s originalitou to veľa spoločného nemá. Naopak, je to „klasický“ štýl SuperStar, akurát pop nahradila ľudová tvorba. Máme tu súťažiacich, máme tu sms hlasovanie o víťazovi, máme tu dokonca kastingy, dojemné príbehy súťažiacich, porotu, máme tu moderátorov. Chýba snáď len legendárna „Hviezdna rota“, keďže tvorcovia (za čo ich chválim) sa rozhodli urobiť feel good projekt a neotravovať vystresovaného diváka hororom zo strany netalentovaných, prípadne rovno nesvojprávnych súťažiacich. A príjemná atmosféra sa ťahá naprieč celým programom. Oceňujem i zaujímavý nápad tzv. „lokalpatriotov“, vďaka čomu sa do relácie vnáša kus poetického čara ohľadom slovenskej krajiny (malé dediny učupené v krásnej prírode). Má to niečo do seba. Kladne hodnotím aj (inak nie príliš kvalitnú) moderátorskú trojicu, ktorá má svoje chyby, limity a hranice a v mnohých momentoch je neskúsená a dokonca mierne trápna, až som sa za nich hanbil, tak ale zas čo, nikto učený z višne nepadol a určite by som, byť v predstavenstve RTVS, tiež radšej uprednostnil trio S hudbou vesmírnou, než suchara typu Nikodýma či nedajbože (odpusťte za rúhanie) Brychtovú. ()

MM_Ramone

Som velice prekvapený do akého projektu sa pustil Peter Ňunéz. Keď si klinete na jeho profil a kuknete na jeho režisérsku tvorbu, tak je to vskutku poriadna žumpa: "Telentmania", "Farma", "Vtip za stovku", "V siedmom nebi" a ďalšie podobné ohavnosti. Úprimne ma teší, že mu môžem prvý krát prideliť iné hodnotenie ako odpad! Za hudobno súťažnú folklórnu show "Zem spieva", ktorú vysiela slovenská verejno právna televízia, mu dávam tri hviezdičky. Ňunéz zabodoval. Zdá sa, že naozaj má v sebe i kus Slováka. *** ()

Ephemeris

"Zachovávať tradície neznamená udržiavať tlejúci popol, ale zapaľovať novú iskru." Znalci tvrdia, že na tak malé územie máme neskutočne rozmanitý folklór. Ja naopak tvrdím, že všetky tie "rozmanité" piesne z celého nášho územia znejú dosť podobne. Vítaným spestrením sú cigáni, ale to je vo výpočte plusov asi tak všetko. ()

Marze

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/11752/124628 - Zem zpieva II. https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/12889/151329#1902 ()

jhrasko

Ani zďaleka nie odpad (janíčko). Ani zďaleka nie zásluha Petra Núňeza (s mäkčeňom mimo slovenskej gramatiky). Ani zďaleka nie zásluha Václava Miku (preboha). JEDNOZNAČNE zásluha folklóristov, talentovaných umelcov, ktorých má len a len Slovensko. SLOVENSKO SPIEVA, ZEM SPIEVA. Nech žije. ()

TomX2

Už to vyzeralo, že sa na Slovensku neukáže žiadna nová súťažná show, ktorá sa bude brať vážne, v porote nebude Lucia Bíla, no hlavne v ktorej budú súťažiť normálni, talentovaní ľudia s úrovňou no najmä so srdcom a hudobnou dušou. Je tu však nová hudobná show, ktorá nesie názov Zem Spieva a tá dokáže milo prekvapiť. Priznám sa, že som veru nemal veľkú chuť sa na show pozerať a program som vypol s tými slovami, že to je ďalšia blbá Superstar. A o to viac som bol zaskočený - keď sa na obrazovke objavili sympatickí súťažiaci, ktorí predviedli dobrý folklórny tanec, niekde som cítil radosť. Súťažiaci robia to, čo robia, so srdcom a plnou láskou - to je krásne a aj obyčajné vystúpenie dokáže na čas spríjemniť náladu. O to viac je podanie sympatické, keď v porote sú zvýrazním NORMÁLNI ľudia. NORMÁLNI hudobníci, ktorí sa NORMÁLNE vyjadrujú a aj k veci. To na Slovensku dlho chýbalo ;).... Spracovanie priemer. edit (9.1.2019): Aha, to bol len jeden diel. ()

hygienik odpad!

Neznesiteľná kombinácia súčasných akože vtipných scénok alebo hlášok a folklórnych pódiových vystúpení resp. ich častí, ktoré zaberajú max. tretinu stopáže relácie. Má to feeling šou pre teenagerov, ale cieľovka má na chrbte 4 a viac krížikov, tak pre koho tie trápnosti? ()

Autogram

Slovenská televízia naskočila do dvadsať rokov rozbehnutého vlaku televíznych reality-show-súťaží s odbornou porotou a je z toho slovenská folklórna superstar. Musi sa klasicky porovnávať neporovnateľné, ale inak to nejde, takže výber medzi sólistkou, fujarou a kompletným súborom je viac lotéria ako súťaž. Zaujímaví sú moderátori, konečne nejaké nové tváre a celkom podarené a bezprostredné. A pre Sharktopusa: Áno, toto je relácia pre tých, čo neznášajú folklór. ()

YoZo8

"Veľkolepá folklórna šou" Zem spieva. Len škoda, že nie je ani tak veľkolepá. Veď na tom maličkom pódiu sa sotva zmestí väčší ľudový súbor a to ešte na ňom má aj tancovať. Moderátorská trojica je viac trápna ako vtipná a to ma znervózňovalo už od prvej časti. Porota sa snaží pôsobiť odborne, no tvária sa až príliš sucho, akoby ich to hodnotenie ani veľmi nezaujímalo. Folklór mam veľmi rád a aj tu sa mi niektoré vystúpenia zvlášť pozdávali, no celkovo táto šou nemá potrebnú energiu a humor, ktorými by pritiahli moju pozornosť na každý jeden diel relácie, čo je veľká škoda. Na druhej strane chválim Núňeza, že sa do tejto šou vôbec pustil, lebo takéto niečo na Slovensku chýbalo. Len škoda toho prevedenia. ()

Admirall

Podobnú reláciu potreboval slovenský divák ako soľ. Myslím, že veľa mladých ľudí začína o folklór prejavovať záujem a takáto platforma im pomôže nájsť si k nemu cestu. Vidieť to na tzv. fake-folk tvorbe v odevnom dizajne, alebo vzniku world music, ktorá tiež kombinuje moderné s ľudovým a archaickým. Dôležité je ale, aby si divák uvedomoval, kde končí "modernosť" a kde začína pravý folklór. Relácia ako napríklad Kapura ukazuje folklór bez prehnanej modernosti, ale o obrazovej pútavosti sa nedá hovoriť. Zem spieva má zaujímavý vizuál a preberá koncept talentových show, na ktoré sme boli zvyknutí ako diváci z iných relácií a tým pádom nepôsobí nejako rušivo. Projekt hodnotím veľmi pozitívne a teším sa na ďalšie kolá. Ešte dodám, že po prečítaní komnetárov musím nesúhlasiť s názormi ako má Ephemeris. Keď si nájdete čas pustite si terchovskú muziku, pustite si goralov, pustite si rusínov, horehron alebo podpoľanie a ak budete mať pocit, že tie piesne znejú rovnako tak potom asi vaše EQ nebude moc vysoké... ()

poet

Určite by som to nehádzal do jedného koša s rôznymi talentami x-faktomi a podobným balastom v ktorom je priorita len sledovanosť za každú cenu. Zem spieva sa snaží priblížiť folklór súčasnej generácii a bohužiaľ bez trochu komercie to asi nejde. Podla môjho názoru je to pomerne dôstojná ukážka toho ako sa to dá spraviť. Porota je zložená z odborníkov ktorý nepotrebujú nikoho zosmiešňovať a výber umelcov tiež celkom vyšiel. Na výbere moderátorov je zrejme že žijeme čoraz viac v dobe youtube :) ale mne to akosi neprekažalo.. Tento projekt RTVS ma kvalitu aj potenciál dominovať na slovenskom televíznom trhu v prime-time. :) ()

NeMiQ

Idea veľmi dobrá, ale ach tá porota a moderátori a spracovanie... :) (neriešim odbornosť poroty, ale to ako pôsobia na obrazovke) ()

Drslw

Prilákaný slušným trailerom a názvom zhodným s prastarým skvelým hudobným filmom som sa celkom tešil na dobrý program. Bohužiaľ, dostal som reklamný šot na bryndzu z hypermarketu plus 350% Superstar a potlesku. Jediná hviezdička je za ľudí, ktorí naozaj ľúbia ľudovú hudbu a tanec a musia robiť opičky, aby nezanikla. ()

fero27

Za mě velmi povedený pořad, který mě nezačal nudit během prvních 10ti minut jak tomu je u podobných řekněme "talentových soutěží". Jsem rád, že k moderování zvolili nové tváře, které nejsou v každém druhém televizním pořadu. Navíc je to předávání tradic poměrně zajímavým způsobem, protože většinou když člověk chce v televizi narazit na něco folklorního zejména co se hudby týče, narazí na připitomnělý TVšlágr, což je vlastně jedna velká a ještě špatná reklama, s naprosto nesmyslným podáním lidovek z přelomu 40-50. let. Pro mě byl tento pořad příjemným oddechem s pěknou hudbou a tancem, co víc člověk může od televize dneska chtít. ()

GalaktikHero odpad!

Je smutné, že na TOTO idú moje koncesionárske poplatky a dane! Relácie sa prispôsobujú väčšine divákov. Ano a väčšina je, ako to slušne nazvať, chudobnejšia duchom. ()