Skvěle natočená atmosférická a delikátní záležitost o síle lidské morálky a špatného svědomí, jejíž hlavní síla tkví mimo jiné v postupném budování napětí, což vyvrcholí ve finální silnou katarzi. Snímku 1945 rovněž hraje do karet fakt, že je celý natočen v černobílém spektru, takže ve finále Vás film vtáhne ještě o kus více. Nebýt tedy "těžkopádného" začátku, o plném hodnocení by již nemohl být pochyb. Avšak i přes tento drobný nedostatek se na poli dramatických filmů jedná o zářivý filmový klenot, jenž by neměl v žádném případě zapadnout prachem.(8.6.2018)

• Johnny.ARN

No, našťastie to nebola pičovina ako Židovský syn, čo vlastne ani nebol syn a aj tak to chytilo Oscara. Ten čiernobiely filter tomu dodal neskutočnú atmošku. Inak je to ale dosť jednoduché. Do dediny sa doterigajú dvaja židáci s dokerovanými rukami a cela obec ide hore piču, pebo pred pár rokmi ich na základe falošneho udania pár (desiatok ) vydeportovali. A pobrali ich majetky. Aj keď sa tvária že to bolo legálne, hlavne plešatý starosta, tlak a adrenalín stúpa stále viac. Do toho ožratí Rusáci, svadba, kurevníctvo a iné srandy z maďarského vidieka. Nemôžem povedať, že sa mi to páčilo, ale aspoň trošku to zaujalo. 2 z 5(7.6.2018)

Obrázky jsou nádherné, příběh silný, ale zpracování samotné trochu pokulhává. Není to špatný film, jen možná stačilo trochu přitlačit na pilu a více oživit jednotlivé postavy, které v této podobě působí jako němé panoptikum čekající na závěrečný rozsudek smrti. Atmosféra mi připomněla známý český film Je třeba zabít Sekala, ale ten byl o značný stupeň výše. Dobré, ale mohlo to být i lepší.(2.6.2018)

Mistrovsky vyprávěný kousek, který jde krůček po krůčku k závěrečné silné katarzi. Pohled žida na starostu mám v hlavě doteď. On řekl v podstatě úplně všechno. Obrazově nádherná konfrontace lidí se svým svědomím a činy. Po většinu času mně bohužel sral ten hudební minimalismus, moje vnímání příběhu a osudu postav vesnice odkláněl od toho pocitu, který vyvolával obraz, dialogy a příběh. To však nic nemění na faktu, že Maďarská kinematografie se nachází ve skvělé kondici.(10.4.2018)

Film zahalený do černobílé a zaměřující se na lidskou morálku a tíhu svědomí. Vědomí vlastní viny se nad vesnicí vznáší jako temný mrak a začíná působit mezi lidmi jako rozbuška. V kontrastu s tichou chůzí dvou neznámých Židů krajinou směrem do vesnice, zatím vylézají jednotliví kostlivci napovrch a pomalu rozkrývají svá tajemství. Žádná vina není zapomenuta, když o ní ví svědomí.(11.4.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. února 2017 na filmovém festivalu International Film v Berlíně. (Stoka)