Série(3) / Epizody(15)

Tahle stylová kombinace dokumentárního filmu a velkolepé historické epopeje mapuje bouřlivé časy plné násilí za vlády císařů Commoda, Julia Caesara a Caliguly. (Netflix)

Arsenal83

Namiesto reálneho dokumentu je to znetfflixované. To znamená, pretlačíme tam reálnu erotiku, čo najviac úchylnosti a budeme sa tváriť, že pozrite sa, aký vedecký dokument sme to priniesli. A aký pokrokový. Súhlas s užívateľom David S. Tá informačná hodnota je tu minimálna, taká popisná, akcent prichádza na situácie, ktoré naozaj patria skôr do preseualizovaných seriálov typu Spartakus. ()

misterz

Všetky tri série tohto hraného dokumentu pomerne podrobne mapujú život troch náhodných rímskych cisárov - Caesara, Caligulu a Commoda, pričom sa tu nezabudlo ani na zaujímavé komentáre. Aj tie hrané príbehy sú zaujímavé, nuž nečudo, najlepšie príbehy píše život sám. I keď to herectvo bolo trochu kostrbaté. Fascinujúci bol najmä životný príbeh Caesara, u ktorého človek nevie, či ho milovať alebo neznášať. No v každom prípade ho treba obdivovať. Silný nadpriemer. 85/100 ()

Psychor

Bez nahoty a násilí už se pochopitelně neobejdou ani dokumentární seriály, a tak přichází Netflix se svou šestidílnou minisérií Roman Empire: Reign of Blood, která mapuje období vlády císaře Commoda. Obstojně zvládnutá dramatizace Commodova života, v které není nouze ani o překvapivé zvraty, je následována výkladem znalců, který pomáhá pochopit danou problematiku v širších souvislostech. O Římské říši jsem přečetl mraky odborných knih, takže bohužel musím konstatovat, že se seriál nevyvaruje jistých historických nepřesností. Svým poutavavým zpracováním však může k obrazovce přilákat i méně vzdělané diváky a třeba v nich i podnítit zájem o studium historie. Za to mu uděluji čtyři hvězdy a doporučuji ke zhlédnutí. ()

Marius

Insta historický seriál, v zásade založený na "príbehoch" miesto dát, čo nie je až také zlé až teda na to, že sa to čiastočne degraduje na kozy a krv. Len tej klasickej oslave Ríma ako najväčšej, najmocnejšej a najinovatiívnejšej ríše vtedajšieho sveta sa musím smiať lebo je to klasická choroba europocentrickej historiografie. Rím mal vlastne šťastie že Čína mala všetko čo potrebovala, v druhom storočí by ich hanské armády sfúkli ako sviečku.4/10 ()

KoRner

Slušný hollywoodsky seriál, ktorý vykresľuje približné situácie, ako to vtedy asi bolo, ale mieša do toho príliš vela postáv s myslením človeka 21 storočia a upravuje sa to tak, aby to bolo pre súčasného diváka čo najstrávitelnejšie. Najmä vyťahovanie všelijakých, z historického pohľadu vedľajších ženských postáv, ktorým je v rámci deja venovaneho zbytočne veľa času. Casting je tiez divný, mame tu bradatého Caesara, ale holobriadkoveho Commoda, či 60 a viacrocneho Aurélia, ale s 30 ročnou ženou a pritom skutočný vekový ozdiel medzi nimi bol tak tretinový. Celkovo však ma seriál bavil, takže by som si kľudne dal aj ďalšieho Emperora. P.S.: Ak tunajším recenzentom vadí trocha nahoty v pribehu o Caligulovi (!!!), tak si myslím, že už by radšej nemali pozerat, ani čítať nič z tohto historickeho obdobia. Hlavne nepozerat film s O'Toolom zo 79 - to by vás asi trafil šľak. ()