The Vietnam War (TV seriál)

• Austrálie

The Vietnam War

Dokumentární

USA, 2017, 16 h 30 min

Peter Coyote (vyp.)

Lynn Novick

Komentáře uživatelů k TV seriálu (23)

Vyčerpávající dokumentární série, která zabrala dekádu práce a do 18 hodin ultimátně vešla příběh války ve Vietnamu. Dění už od francouzské invaze v 19. století a počátku amerického angažmá ke konci druhé světové, přes past nešťastné domino teorie až pak totál nasazení a válku jako naprostý fail - válku, kterou nešlo vyhrát, natož nějak pořádně odůvodnit. Lhaní prezidentů, rozkol na domácí půdě, všechny možný aspekty konfliktu, skvěle střízlivý, sebekritický náhled na věc, spousta osobních příběhů, účast i severo/ jiho vietnamských veteránů, často k neuvěření. Brilantní vizuální materiál a soundtrack (písničkový i ten reznorovský) samozřejmostí. Projekt hodný mistra Kena Burnse je nejen poutavou podívanou, ale současně -- jak prohlašováno -- dlouho oddálenou terapií pro Ameriku. Navážu povinně projekcí FOG OF WAR a pěti filmových Vietnam war klasik - lepší chvíle nebude.(21.2.2018)

Viděl jsem hodně dokumentárních sérií, ale o žádné se nedalo říct, že pokud byste jí celou dokoukali a pokud možno si z ní všechno zapamatovali, stanete se expertem na dané téma. O této to říct mohu, protože nic tak obsáhle mapujícího a zasvěcujícího jsem snad ještě v dokumentárním žánru neviděl, ani v té miliardě dokumentárních sérií o 2. světové se k tomuto nenajde srovnání. Ve vlastní nadutosti jsem to po první epizodě zabalil a vrátil se k sérii až po několika měsících jako k večerníčku, u kterého jsem chtěl co nejdříve usnout na chatě. Usnul jsem v šest ráno po pěti epizodách po sobě, kdy některé z nich měly i dvě hodiny. Není to dokumentární série pro "milovníky" dokumentů, staticky sledujících Primu ZOOM. Je to pro skutečné fajnšmekry, které dané téma natolik zajímá, nebo je natolik baví dokumentární žánr, že se na tu sedmnáctihodinovou přednášku ochotně vydají a klidně se prokousají i tím zdánlivě méně podstatným a zábavným, aby viděli to, co si mysleli, že byla vietnamská válka. Já sám měl před zhlédnutím určitou představu a tu jsem na konci musel korigovat a pokud vás relevantní a profesionální dokument nakopne do prdele a vy po jeho zhlédnutí přehodnotíte některé své názory, není lepšího důkazu o důležitosti celého dokumentárního žánru. Abych nad tím jen nehonil, mohu vytknout snad jen nepřehledné znázornění map a označování v nich pozic nebo postupů zúčastněných stran. Když už si dal někdo takovou snad i životní práci se sestavováním takto podrobné analýzy celé války, na tomhle si měl dát záležet také. 100 %(9.5.2018)

Souhlasím se zdejšími uživateli, že se jedná o ojedinělý a unikátní dokumentární seriál, zabývajícími se všemi aspekty této kontroverzní války. Všechny strany, kterých se to týkalo zde mají prostor i po letech vyjádřit své pocity a pohled na jednu z nejnepříjemnějších kapitol lidstva.(11.11.2017)

Neuvěřitelně komplexní, místy až děsivě podrobný portrét války ve Vietnamu. Měl jsem tu čest vidět již několik jiných dokumentů či dokumentárních sérií zabývající se tímto konfliktem, nicméně The Vietnam War všechny tyto počiny "zadupe do země" svou autenticitou, syrově nastíněnou brutalitou obou stran a chladným, avšak naučně-vzdělávacím stylem vyprávění. Jsem moc rád, že dokumentů pojednávající na toto téma přibývá jak "hub po dešti". Je velmi důležité, aby tyto temné kapitoly lidstva psané krví nebyly nikdy zapomenuty.(6.10.2017)

Výborný dokument, ktorý je miestami až príliš podrobný a stopáž presahuje bežné dokumenty. Je to vďaka tomu, že vojnu vo Vietname popisuje z každej strany. Sú tu príbehy z prezidentských kancelárií ale aj z prvej bojovej línie v džungli. Priestor na vyjadrenie dostali vojaci, politici aj civili z USA, južného ale aj severného Vietnamu a takisto vojaci Vietkongu. Vďaka tomu mám dojem, že sa to už lepšie zdokumentovať nedalo. Navyše nič neprikrášľuje. Citáty, ktoré mi ostali v pamäti: (1) Byli jsme nejspíš poslední generace, která skutečně věřila, že by jí její vláda nikdy nelhala. (2) “Nejspíš se nevrátím." A moje matka řekla, "Ne, ty se vrátíš. Každý den mluvím k Bohu a ty jsi výjimečný. Ty se vrátíš." A já jí řekl, "Mami, každá matka si o svém synovi myslí, že je výjimečný. Já tady strkám do pytlù kousky klukù, co byli výjimeční.(20.3.2018)

Šestnácti hodinová vyčerpávající a detailní výpověď. Ale pozor, jakmile se začnete dívat, nejde přestat. Absolutní špička dokumentární formy, která nezvykle nabízí rovnocenný pohled obou stran a nevynáší soudy - v haj*lu byli ve Vietnamu totiž všichni. 10/10 a to mám nakoukáno, co se týče válečných dokumentů, opravdu hodně.(1.6.2018)

Naprostá špička oboru! Lepší válečný dokument ještě nevznikl. Velmi komplexní a obsáhle. Citlivě vyvážený přísun informací jak z bojiště, tak ze zázemí. Pohled z obou stran – byť pohledů ze strany USA logicky více, zato hodně sypání popele na vlastní hlavy. Kvanta autentických záběrů a samozřejmě stylové hudby. Všemu pomáhá, že vietnamská válka je asi nejvíce „cool“ ve fotkách a videích a filmech ze všech novodobých válek. Pocit dekadence, nesmyslnosti celého konfliktů a všech obětí, lži politiků, vznik občanských hnutí která změnila 20. století v tomto díle velmi rezonuje. V podobném formátu bych rád shlédl i Afghánsko – sovětský konflikt.(23.1.2018)

Na rozdíl od Vietnam in HD je tu rozkryto politické pozadí rozhodovaní a záznamy rozhovorů mezi LBJ a MacNamarou, z kterých například plyne, že už v 65' bylo jasné, že válku ve VN nelze vyhrát. Dokument je rozdělený na více dílů a věnuje se spíš politice na pozadí než přímému boji jako je tomu u Vietnam in HD, ale například u "vítězství" v údolí Ia Drang je zde zmíněná i dohra, kde byla dva dny nato převálcována americká jednotka v té samé oblasti. Prostor k vyjádření tu mají obě strany, jak Američané tak i členové NVA a Vietcongu. Zatím převládá velká spokojenost a celkově to působí víc podrobně a celistvě než zmiňovaný Vietnam in HD(27.9.2017)

Veľmi detailné a prekvapivo mutiperspektívne. Rozhovory s účastníkmi vojny zo všetkých strán sprostredkujú divákovi ich rôzne pohľady na vec. Ako historička naozaj oceňujem túto snahu o objektivitu podľa motta: Sine ira et studio. Navyše zaujímavé a prudko pozerateľné.(14.10.2017)

Neuvěřitelně detailní rozbor Vietnamské války, zmapování politického pozadí doplněné o výpovědi účastníků ze všech stran konfliktu. Cením si hlavně nestrannosti s jakou se dokument snaží podat všechny události. Informačně nabité a divácky příjemné, takhle má vypadat kvalitní dokument.(19.12.2017)

Nový rámec dokonalosti pro historické dokumenty.(22.7.2018)

Velmi detailní, upřímný a holistický dokument událostí konfliktu ve Vietnamu, v našich končinách známým často jen asociací s napalmem. Burnsovo podání vás provede geopolitikou tehdejší doby a ukáže bohatou perspektivu všech aktérů, která díky odstupu času ukazuje, že člověk je prostě bezchlupá egoistická opice, která se ráda tluče a pak jí to mrzí.(30.9.2017)

85%(3.11.2017)

silny ,strasne silny dojem to zanechalo. mal som k tomu rutinny postoj ako inym vojenskym dokumentom. a myslel som si ze celkom o vietname viem. dojemne, silne, take silne, krute, a pravdive. a objektivne. a ked uvidite video a slova juhovietnamskej vladnej "predstavitelky", zacnete sa zobudzat co sa tam vsetko stalo a ako ti ludia mysleli a ake to bolo komplikovane. po kazdej epizode nedokazete vypnut titulky. v pozadi idu najlepsie zabery s dokonalopu hudbou. ocitate sa vy v tych rokoch dusou a skoro aj telom, zabudate kde ste , a ste zrazu s amerikou vo vietname a s vietnamom s americanmi. a jane fondova uz nikdy nebude to co byvala. nikdy.(26.1.2018)

Pre mna urcite TOP military dokument ever. 10 epizod pricom ma jedna cca 85/105 mins. Niekedy zbytocne zdlhave rozhovory (obcas opakujuce) aj tak nic neuberaju na kvalite a objektivnosti tohto skvostu.(3.2.2018)

Nezaujatý na oboch stranách, podrobný s novými informáciami a tajnými nahrávkami, výborne spracovaný. Najlepší dokument o vojne vo Vietname a jeden z najlepších vojnových dokumentov vôbec. Bodka.(5.4.2018)

Nejpropracovanější válečná série, na kterou jsem kdy narazil. Postupné odhalování výrazného konfliktu minulého století v širokých souvislostech. Velmi dobrá práce s pohledem na změny kolektivního vědomí v různých letech, což nemálo pomáhá k pochopení - proč se vlastně něco podobného vůbec stalo. Drsné dobové záběry, výpovědi přeživších, podstatné a přehledně podané informace - opravdová dokumentární špička.(26.8.2018)

Neskutečně silný dokument, od první do poslední vteřiny. Myslel jsem že o Vietnamu něco vím, omyl ... teprve teď vím dost.(19.3.2018)

Rozsáhlý politicko-válečný dokument kde dostaly prostor všechny strany konfliktu a autoři se nebáli vytáhnout takové věci jako odposlechy amerických prezidentů. Pár výtek by se našlo, zbytečně věnovaný čas některým příběhům skrz všechny díly dokumentu. Dále ne úplně vykreslený obraz válečných ztrát USA. Chybí větší vysvětlení vztahů SSSR - Vietnam, téměř řádný prostor nedostala kauza s defoliantem Agent Orange. Závěr byl dost uspěchaný. Každopádně takto se mají dělat dokumenty a chválím.(31.1.2018)

Vietnam bylo něco, co nás míjelo, přece jenom pokud jde o období kolem roku 68, zůstáváme zahledění do sebe. Dokument je neuvěřitelně strhující, hltal jsem každé slovo, at už vypravěčovo, nebo účinkujících přeživších. Vizuálně je spraven dokonale, téměř každý díl mě v nějakém momentu dohnal k slzám a někdy zase k hořkému smíchu. 10 dílů, které tvoří asi 16 hodin. To je hodně slušná porce, ve které se na nic nezapomnělo, všem milovníkům válečných dokumentů nelze jinak než doporučit. Na závěr nesmím zapomenout poděkovat překladateli pod přezdívkou datel071, který všech deset dílů přeložil v docela slušném tempu, bez tebe bych neměl nic, takže stokrát dík!!(5.2.2018)

<< předchozí 1 2