The Vietnam War (TV seriál)

• Austrálie

The Vietnam War

Dokumentární

USA, 2017, 16 h 30 min

Ken Burns

Peter Coyote (vyp.)

Opravdu obsáhlý politicko-válečný dokument kde dostaly prostor všechny strany konfliktu a autoři se nebáli vytáhnout takové věci jako odposlechy amerických prezidentů. Pár výtek by se našlo, zbytečně věnovaný čas některým příběhům skrz všechny díly dokumentu. Dále ne úplně vykreslený obraz válečných ztrát, pro USA to bylo 4800 vrtulníků (shodují se obě strany), 1100 letadel (udávají Američané, dle Vietnamu to bylo něco okolo 4000, podrobný článek na Wikipedii uvádí 2460 strojů). Chybí větší vysvětlení vztahů SSSR - Vietnam, téměř řádný prostor nedostala kauza s defoliantem Agent Orange. Závěr byl dost uspěchaný. Každopádně takto se mají dělat dokumenty a chválím.(31.1.2018)

Vietnam bylo něco, co nás míjelo, přece jenom pokud jde o období kolem roku 68, zůstáváme zahledění do sebe. Dokument je neuvěřitelně strhující, hltal jsem každé slovo, at už vypravěčovo, nebo účinkujících přeživších. Vizuálně je spraven dokonale, téměř každý díl mě v nějakém momentu dohnal k slzám a někdy zase k hořkému smíchu. 10 dílů, které tvoří asi 16 hodin. To je hodně slušná porce, ve které se na nic nezapomnělo, všem milovníkům válečných dokumentů nelze jinak než doporučit. Na závěr nesmím zapomenout poděkovat překladateli pod přezdívkou datel071, který všech deset dílů přeložil v docela slušném tempu, bez tebe bych neměl nic, takže stokrát dík!!(5.2.2018)

silny ,strasne silny dojem to zanechalo. mal som k tomu rutinny postoj ako inym vojenskym dokumentom. a myslel som si ze celkom o vietname viem. dojemne, silne, take silne, krute, a pravdive. a objektivne. a ked uvidite video a slova juhovietnamskej vladnej "predstavitelky", zacnete sa zobudzat co sa tam vsetko stalo a ako ti ludia mysleli a ake to bolo komplikovane. po kazdej epizode nedokazete vypnut titulky. v pozadi idu najlepsie zabery s dokonalopu hudbou. ocitate sa vy v tych rokoch dusou a skoro aj telom, zabudate kde ste , a ste zrazu s amerikou vo vietname a s vietnamom s americanmi. a jane fondova uz nikdy nebude to co byvala. nikdy.(26.1.2018)

Naprostá špička oboru! Lepší válečný dokument ještě nevznikl. Velmi komplexní a obsáhle. Citlivě vyvážený přísun informací jak z bojiště, tak ze zázemí. Pohled z obou stran – byť pohledů ze strany USA logicky více, zato hodně sypání popele na vlastní hlavy. Kvanta autentických záběrů a samozřejmě stylové hudby. Všemu pomáhá, že vietnamská válka je asi nejvíce „cool“ ve fotkách a videích a filmech ze všech novodobých válek. Pocit dekadence, nesmyslnosti celého konfliktů a všech obětí, lži politiků, vznik občanských hnutí která změnila 20. století v tomto díle velmi rezonuje. V podobném formátu bych rád shlédl i Afghánsko – sovětský konflikt.(23.1.2018)

Výborný dokument, ktorý je miestami až príliš podrobný a stopáž presahuje bežné dokumenty. Je to vďaka tomu, že vojnu vo Vietname popisuje z každej strany. Sú tu príbehy z prezidentských kancelárií ale aj z prvej bojovej línie v džungli. Priestor na vyjadrenie dostali vojaci, politici aj civili z USA, južného ale aj severného Vietnamu a takisto vojaci Vietkongu. Vďaka tomu mám dojem, že sa to už lepšie zdokumentovať nedalo. Navyše nič neprikrášľuje. Citáty, ktoré mi ostali v pamäti: (1) Byli jsme nejspíš poslední generace, která skutečně věřila, že by jí její vláda nikdy nelhala. (2) “Nejspíš se nevrátím." A moje matka řekla, "Ne, ty se vrátíš. Každý den mluvím k Bohu a ty jsi výjimečný. Ty se vrátíš." A já jí řekl, "Mami, každá matka si o svém synovi myslí, že je výjimečný. Já tady strkám do pytlù kousky klukù, co byli výjimeční.(20.3.2018)