The Vietnam War (TV seriál)

• Austrálie

The Vietnam War

Dokumentární

USA, 2017, 16 h 30 min

Peter Coyote (vyp.)

Lynn Novick

O Vietnamu jsem věděl jen to základní, a když mi kamarád dopourčil tenhle dokument, netušil jsem, na jakou cestu se vydávám. Po těch 16 hodinách mám pocit, že jsem zažil kus dějin. Byl jsem napjatý, překvapený, šokovaný, zhnusený a na konci dojatý, jak se mi ani u hraného filmu už pár let nestalo. Hodnocení na ČSFD nekecá, tohle je právem jeden z nejlepších dokumentů, co jsem kdy viděl.(2.12.2018)

Naprostá špička oboru! Lepší válečný dokument ještě nevznikl. Velmi komplexní a obsáhle. Citlivě vyvážený přísun informací jak z bojiště, tak ze zázemí. Pohled z obou stran – byť pohledů ze strany USA logicky více, zato hodně sypání popele na vlastní hlavy. Kvanta autentických záběrů a samozřejmě stylové hudby. Všemu pomáhá, že vietnamská válka je asi nejvíce „cool“ ve fotkách a videích a filmech ze všech novodobých válek. Pocit dekadence, nesmyslnosti celého konfliktů a všech obětí, lži politiků, vznik občanských hnutí která změnila 20. století v tomto díle velmi rezonuje. V podobném formátu bych rád shlédl i Afghánsko – sovětský konflikt.(23.1.2018)

Působivý pomník jednoho z nejkontroverznějších vojenský konfliktů moderní doby, ale také samotné dokumentární praxe, která už prostě nemůže být lepší. Komplexní a podrobné, avšak nenudící, srozumitelné a emocionální. Vzpomínkové epizodky mariňáků z obou stran, válečných zajatců, reportérů, příbuzných padlých vojáků nebo diplomatů utvářejí a zvýrazňují soudržný příběh o dlouhodobých těžkostech rozděleného a utlačovaného vietnamského národa a o sociálních i politických otřesech, které tisíce kilometrů vzdálená a pro mnohé nepochopitelná válka v Americe způsobila. Kennedy, Woodstock, Watergate, Hamburger Hill, Tet, Rolling Thunder - o všem se dozvíte, v jistém případě geniální paměti se dokonce stanete odborníky na dané téma. Požitek ze sledování pak kromě obrovské záplavy autentických záběrů dotváří výborný dobový soundtrack s největšími hity od Rolling Stones, Creedence nebo Simona a Garfunkela. Obdivuhodný projekt a více zde.(26.11.2018)

Výborný dokument, ktorý je miestami až príliš podrobný a stopáž presahuje bežné dokumenty. Je to vďaka tomu, že vojnu vo Vietname popisuje z každej strany. Sú tu príbehy z prezidentských kancelárií ale aj z prvej bojovej línie v džungli. Priestor na vyjadrenie dostali vojaci, politici aj civili z USA, južného ale aj severného Vietnamu a takisto vojaci Vietkongu. Vďaka tomu mám dojem, že sa to už lepšie zdokumentovať nedalo. Navyše nič neprikrášľuje. Citáty, ktoré mi ostali v pamäti: (1) Byli jsme nejspíš poslední generace, která skutečně věřila, že by jí její vláda nikdy nelhala. (2) “Nejspíš se nevrátím." A moje matka řekla, "Ne, ty se vrátíš. Každý den mluvím k Bohu a ty jsi výjimečný. Ty se vrátíš." A já jí řekl, "Mami, každá matka si o svém synovi myslí, že je výjimečný. Já tady strkám do pytlù kousky klukù, co byli výjimeční.(20.3.2018)

Neuvěřitelně komplexní, místy až děsivě podrobný portrét války ve Vietnamu. Měl jsem tu čest vidět již několik jiných dokumentů či dokumentárních sérií zabývající se tímto konfliktem, nicméně The Vietnam War všechny tyto počiny "zadupe do země" svou autenticitou, syrově nastíněnou brutalitou obou stran a chladným, avšak naučně-vzdělávacím stylem vyprávění. Jsem moc rád, že dokumentů pojednávající na toto téma přibývá jak "hub po dešti". Je velmi důležité, aby tyto temné kapitoly lidstva psané krví nebyly nikdy zapomenuty.(6.10.2017)