The Vietnam War (TV seriál)

Dokumentární

USA, 2017

Ken Burns

Peter Coyote (vyp.)

Neuvěřitelně komplexní, místy až děsivě podrobný portrét války ve Vietnamu. Měl jsem tu čest vidět již několik jiných dokumentů či dokumentárních sérií zabývající se tímto konfliktem, nicméně The Vietnam War všechny tyto počiny "zadupe do země" svou autenticitou, syrově nastíněnou brutalitou obou stran a chladným, avšak naučně-vzdělávacím stylem vyprávění. Jsem moc rád, že dokumentů pojednávající na toto téma přibývá jak "hub po dešti". Je velmi důležité, aby tyto temné kapitoly lidstva psané krví nebyly nikdy zapomenuty.(6.10.2017)

silny ,strasne silny dojem to zanechalo. mal som k tomu rutinny postoj ako inym vojenskym dokumentom. a myslel som si ze celkom o vietname viem. dojemne, silne, take silne, krute, a pravdive. a objektivne. a ked uvidite video a slova juhovietnamskej vladnej "predstavitelky", zacnete sa zobudzat co sa tam vsetko stalo a ako ti ludia mysleli a ake to bolo komplikovane. po kazdej epizode nedokazete vypnut titulky. v pozadi idu najlepsie zabery s dokonalopu hudbou. ocitate sa vy v tych rokoch dusou a skoro aj telom, zabudate kde ste , a ste zrazu s amerikou vo vietname a s vietnamom s americanmi. a jane fondova uz nikdy nebude to co byvala. nikdy.(26.1.2018)

Velmi detailní, upřímný a holistický dokument událostí konfliktu ve Vietnamu, v našich končinách známým často jen asociací s napalmem. Burnsovo podání vás provede geopolitikou tehdejší doby a ukáže bohatou perspektivu všech aktérů, která díky odstupu času ukazuje, že člověk je prostě bezchlupá egoistická opice, která se ráda tluče a pak jí to mrzí.(30.9.2017)

Po prvním dílu souhlasím se zdejšími uživateli, že se jedná o ojedinělý a unikátní dokumentární seriál, zabývajícími se všemi aspekty této kontroverzní války. Všechny strany, kterých se to týkalo zde mají prostor i po letech vyjádřit své pocity a pohled na jednu z nejnepříjemnějších kapitol lidstva.(11.11.2017)

Naprostá špička oboru! Lepší válečný dokument ještě nevznikl. Velmi komplexní a obsáhle. Citlivě vyvážený přísun informací jak z bojiště, tak ze zázemí. Pohled z obou stran – byť pohledů ze strany USA logicky více, zato hodně sypání popele na vlastní hlavy. Kvanta autentických záběrů a samozřejmě stylové hudby. Všemu pomáhá, že vietnamská válka je asi nejvíce „cool“ ve fotkách a videích a filmech ze všech novodobých válek. Pocit dekadence, nesmyslnosti celého konfliktů a všech obětí, lži politiků, vznik občanských hnutí která změnila 20. století v tomto díle velmi rezonuje. V podobném formátu bych rád shlédl i Afghánsko – sovětský konflikt.(23.1.2018)