Dračák 2 - Nová úroveň

(amatérský film)

Několik přátel opět usedá ke hracímu stolu a rozehrává další dobrodružství ve světě Allissea. Na jejich herní postavy tak znovu čeká dobrodružství plné ostrých čepelí a magie. Druhý díl z plánované trilogie ze světa hry Dračí Doupě. (Ombak▼Penari)

sirien

Vcelku zklamání. Mít dražší hračky a umět je správně využít jsou dvě různé věci. Smutné je, že ta třičtvrtě hodina je hrozně špatně využitá - scénář je roztahaný, je tam spousta zbytečných záběrů, naopak to co tam má potenciál je ukázané z rychlíku nebo jen povrchně. Zápletka z reality je skečovitá a její propojení se hrou je bohužel poměrně vágní. Podobně jako by věc potřebovala obratnější scénář a dramaturgii tak by i akčnější momenty chtěly lepší choreografii - neříkám, že musí být na top úrovni, ale to co tam je je trochu příliš odbyté. Osobně doufám, že autoři získali dost zkušeností a poučení, aby to všechno v trojce napravili a zúročili. ()

solid

Příjemně mě překvapil celkový posun od prvního dílu. Navíc se zapracovalo i na scénáři a už se dá mluvit o plnohodnotné zápletce, která navíc nedělá z diváků blbce. Navíc jsem první kdo komentuje. ()

Ombak▼Penari

Tak zlepšení proti jedničce je znát především po stránce rozpočtu a techniky, to je bez debat. Tudíž se ve snímku objeví řada zajímavých záběrů, slušné vizuální efekty a lépe jsou na tom i lokace, kostýmy a rekvizity. Škoda jen, že se snímek bere tak smrtelně vážně a nešel raději cestou poloparodie stejně jako americký předobraz The Gamers. Nejhorší věc jsou samozřejmě opět herecké výkony, ale tam jsem posun snad ani nečekal, to peníze nevyřeší (ale škoda). Celkově to bylo lepší, delší a rozmáchlejší. Zlepšení je sympatické především proto, že podle plánů autora bude třetí díl nejdelší a pokud se z toho pak sestříhá avizovaný celovečerní snímek, tak jeho nejdelší část bude tvořit ten nejzkušenější materiál. A na ten celek jsem zvědav nejvíce. Průměrné hodnocení je ošemetné, protože stejné jsem udělil i o třídu lépe zvládnutému amatérskému Prach a Broky, ale sympatický fanouškovský projekt si to prostě zaslouží. ()

ZHODNOTITEL

Na konec jsem si řekl, že tu druhou hvězdu dám, protože to bylo ve výsledku naivně amatérsky sympatické. První díl byla tragédie, tohle už bylo přeci jenom o něco lepší. Škoda je, že autoři se nesnaží z toho udělat trochu lepší podívanou a nechávají všechno v takovém tom syrovém stavu, někdy i s přidanou hodnotou ne, včas střiženého záběru, nezakončených hudebních skladeb, špatného používání stmívaček, nebo použití nesprávných ruchů převážně u soubojových scén. Dalo by se tomu vytýkat spousta věcí, ale dají se tam najít i situace, které se povedly. Buď chýše kouzelníka/trpaslíka alchymisty nebo co to bylo, některé masky, sem tam docela fajn kamera, hudba při příchodu do vesnice. V celku mi z výsledku filmu možná kazil dojem Petr Neumann, který ve svých videoblocích prezentoval svou práci tak, že jí rozumí a proto jsem možná čekal i něco mnohem lepšího. ()

Luq

Považuji se za fanouška hry Dračí doupě i za filmaře, takže hodnocení (kde to půjde) rozdělím do dvou částí. Hodnocení jakožto fanouška: Jupííí, super! Konečně má zase někdo koule pokusit se točit fantasy s prvky RPG a dokončit to!! Hodnocení jakožto filmového tvůrce: !!!SPOILERY!!! Pokračování Dračáku ve mě zanechalo opravdu rozporuplné dojmy - negativní i pozitivní. Vzhledem k velké kampani na Startovači jsem byl zvědavý, jak se s tím vším tlakem Petr Neumann popere. Jak už jsem psal v komentáři k prvnímu dílu - potenciál tu rozhodně je. Bohužel, druhý díl je víc než něčím jiným jen dvakrát zdlouhavější jedničkou a kromě několika výjimek se z předchozích chyb nepoučuje. Zejména z té základní - opět zde chybí herecký projev. Chápu, že každý fantasák s kostýmem si tu chce zahrát, protože je to cool, bohužel, ne každý takový člověk ale filmu může nabídnout přidanou hodnotu. Kdyby ale role vzali herci, byl by to absolutně jiný film. Celkově tak film působí z herecké stránky jako "film nadšenců ze střední školy". Sorry, prostě to opět nefunguje. Většina lidí je statických, toporných, recitujících. Nejuvěřitelněji hraje sám režisér, potenciál pak byl vidět i v Lukáši Králíkovi, který doplácí na všechny ostatní bezvýrazné postavy a vyznívá tak proto v roli krolla až příliš expresivně a také zde oproti ostatním uvolněně působí i Kristýna Lenfeldová, byť za celou dobu neopustí stejný flegmatický výraz s mírným úsměvem. Druhou věcí, která mě zcela dostala, je vykreslení dračáku jako nudné hry, která hráče moc nebaví. Nevím, jestli to na ostatní diváky působilo stejně, ale z hráčů i PJ jsem měl dojem, že je to vlastně opravdu nebaví a jen si tak povídají mezi hody kostkou. (Sorry, vyrostl jsem v době Šavlozubé veverky a počátků DrD, kdy jsme hru prožívali hooodně intenzivně.) Je ale možné, že problém je jinde - a to v předchozím bodě. Ono udržet na place živou a hravou atmosféru, která panuje při reálném hraní DrD, klade na herce i režiséra velké nároky. Příběh odpovídá prvním dobrodružstvím DrD po přečtení Jarikova dobrodružství - tedy styl "najměme nějaké dvě neznámé postavy, neřešme, kdo je kdo a jděme spolu, vrhněme se do nějakého dobrodružství, na konci zapišme zkušenosti". Jestli to byl záměr, beru. (Sorry, ale my vždy hráli spíš ve stylu Vukogvazdské družiny, než takhle prvoplánově - a tomu by měl odpovídat i příběh.) Věřím, že víc by u diváků např. zabodovalo vyřešení scény ve zřícenině jinak, než soubojem (jasný, někde se ty krky podřezávat musely). Navíc natočit bojovou scénu tak, aby to nevypadalo jako parodie, není snadné a umí to primárně kaskadéři - proto zde scéna nefunguje a působí úsměvně. Naopak jako balzám na duši je závěrečný souboj s temným elfem - ten to prostě umí a kouká se na to krásně. Pokus o pomoc zakřiknuté hráčce pak vyznívá zcela do prázdna a je tak spíš úsměvným pokusem o obohacení filmu o sociálně-dramatickou vrstvu. Závěr filmu je pak takový tumpachový - místo zřejmě zamýšleného nečekaného zvratu, kde celá čtyřicetiminutovka vrcholí, to působí spíš jako "WTF? A teď je jako konec?" Proč to u mě nefungovalo? Ano, sice jsem to nečekal, ale taky mi to bylo úúúúplně jedno. Hlavní postavy, o které se člověk bojí a má s nimi čtyřicet minut filmový vztah ohroženy nijak nebyly a že to schytala nějaká éterická víla - who cares? A nějaký druid, který se tam zjevil poprvé až ke konci - ok, asi jsme to posrali a ten týpek to teď někomu zatopí - no nic, my ale jdeme dál, nás se to netýká... Tak. A zbytek už teď bude jen chvála. :-) Výrazně se zlepšila práce s kamerou, použití slideru funguje, použití dronu funguje, využití Fantasy Vesničky je na začátku naprosto skvělé (okamžik příchodu zlodějky do vesnice patří k highlightům filmu, vesnice na prvních záběrech opravdu pestře žije, dobrá práce!). Již standardně je pak ve filmu věnována nadstandardní péče kostýmům a rekvizitám - a ty jsou naprosto úžasné! Současně i zapojení vizuálních efektů (zářící hůl kouzelnice v každém záběru a další detaily) je dobré, není to sice Hollywood, ale funguje to. No a hlavní a největší plus celého filmu je, že přes všechny nástrahy to Petr Neumann dokázal dotáhnout až do konce. To už chce srdce bojovníka a velmi dobře vím, kolik práce a dřiny to obnáší. I proto nakonec dávám hvězdy tři, byť jinak se film od jedničky tolik neliší. Těším se na trojku! () (méně) (více)

FILMOVKA

Takové filmy se dnes už čím dál hůř a hůř hodnotí. Je jich spoustu a na kvalitu snímku jsou potom kladeny větší nároky. ()

PoprockCZ

Bohužel špatné herecké výkony, střih a práce s kamerou táhnou jinak zajímavý scénář dolů. Z mého pohledu by tvůrcům více sedl kratší formát, který by mohli lépe dopilovat než toto zdlouhavé dílo. ()